رویداد کافه گیمز ۲ برگزار شد؛ داستان تلخ شکست

روز گذشته رویداد کافه گیمز ۲ در کارخانه فناوری برگزار شد تا ضمن به اشتراک‌گذاری تجارب و آموخته‌ها، بازی‌سازهای ایرانی از شکست‌های تلخ گذشته خود نیز بگویند؛ شکست‌هایی که منجر به تقویت آن‌ها و تبدیل شدنشان به مهره‌های تاثیرگذار کنونی شده است.

در ابتدای این رویداد علی نادعلیزاده از استودیو تاد در نطق آغازین از تجربیات خود در بازی‌سازی در استودیو تاد گفت و فضا را برای گفت و شنودهای مفصل‌تر آماده ساخت. گفتگو، شبکه سازی و انتقال تجربه‌های مدیریتی و فنی از مهم‌ترین اهدافی بود که این رویداد دنبال می‌کرد.

ایمان رومنا تحلیلگر داده کافه بازار که با دست پر به کافه گیمز ۲ آمده بود الگوی درآمدزایی چند بازی موبایلی را به تفصیل مورد بررسی قرار داد. از تاثیر شگرفت تخفیف‌های مناسبی گرفته تا تاثیر روانی افزایش قیمت روی افزایش فروش، سوژه‌های هیجان‌انگیزی بودند که رومنا در ارائه و گفتگوی طولانی خود با بازی‌سازها به بحث گذاشته بود.

کژوال کمپ

کافه گیمز ۲ اما زمانی به اوج رسید که نوبت به خاطره‌بازی رسید. پیش از همه، یاسر ژیان مدیر فنی استودیو فن افزار بود که میزبان صندلی مهمان کافه گیمز ۲ شد. ژیان می‌گوید پروژه «کارزار» که یک بازی کلون شده از روی هارت‌استون بلیزارد بود را یک تنه به خاطر کمال‌گرایی‌اش به نقطه تباهی رساند. البته نه که همه تقصیرها به گردن یک نفر باشد اما وقتی آفت کمال‌گرایی به جان تیم برنامه‌نویس‌های یک استودیو بازی‌سازی می‌افتد باید به صور تباهی پروژه دمید.

داستان شنیدنی دیگری که حسین مزروعی، مدیرعامل آواگیمز برای تعریف کردن داشت یک خاطره آشنا برای هر «به‌‌فردا انداز» بود. مزروعی می‌گوید حدود ۱۰ سال پیش تصمیم داشت همراه با تیم‌اش یک تراوین ایرانی راه بیاندازد اما این پروژه از غول آخر خود بارها و بارها شکست خورد. پس از ۶ ماه که از توسعه بازی گذشت، پروژه به مرحله «۹۰ درصد تکمیل شده و ۱۰ درصد باقی مانده» رسید. ۶ ماه دیگر گذشت و باز هم «فقط ۱۰ درصد باقی مانده». توسعه بازی سه سال ادامه پیدا کرد و در انتهای مسیر باز هم «فقط ۱۰ درصد باقی مانده» بود.

مزروعی گرچه نمی‌داند دقیقا اشتباه کجا بوده اما می‌داند که در تولید شکست خورده‌اند و از این شکست درس‌های متعددی آموخته؛ درس‌هایی که حالا می‌تواند از طریق آوا گیمز در اختیار تیم‌های بازی‌سازی کوچک آواگیمز قرار دهد.

میکروفون کافه گیمز ۲ در لحظات آخر به دست شروین راد از کافه بازار رسید تا از رویداد بازی‌سازی کژوال کمپ پرده بردارد. کژوال کمپ یک رویداد بازی‌سازی ۱۰ هفته‌ای برای موبایل است که ثبت نام آن به زودی آغاز و اطلاعات بیشتر از آن منتشر خواهد شد.

برچسب ها

مطالب مرتبط

رویداد بازی‌سازی کژوال کمپ با همکاری کافه بازار و آواگیمز برگزار می‎شود

رویداد 10 هفته ای «کژوال کمپ» از امروز با همکاری کافه بازار و آواگیمز برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این رویداد، ارتقا سطح بازی‌های موبایل ایرانی است و تیم‌های شرکت کننده تلاش می‌کنند تا بهره گیری از مربیان منتخب، در طول این ده هفته محصولی را با هدف موفقیت در بازار داخل تولید کنند. تمامی... ادامه مطلب

بهترین بازی‌های موبایل کژوال کمپ انتخاب شد

روز گذشته سومین دوره از سری رویدادهای «کافه گیمز» با محوریت ارتباط میان بازی سازان موبایل با هدف انتقال دانش و تجربیات این صنعت برگزار شد؛ در این رویداد که توسط «آواگیمز» و «کافه بازار» تدارک دیده شده، چند تن از بازی سازان مجرب، از تجربیات، چالش‌ها و راه‌های رفته و نرفته خود در زمینه‌های... ادامه مطلب

گزارش ویدیویی دیجیاتو از اختتامیه مسابقه بازی‌سازی کژوال کمپ

آوا گیمز و کافه بازار در جریان برگزاری کافه گیمز ۲ خبر از رویداد جدیدی به نام کژوال کمپ دادند که بازی‌سازان سراسر ایران برای شرکت در آن می‌بایست یک بازی موبایل کژوال با المان‌های ایرانی را به مرحله سافت لانچ می‌رساندند. در این راه، مربیانی هم برای هدایت هر چه بهتر تیم‌های بازی‌ساز در... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x