ایلان ماسک اعلام کرد: مسافر ماه یک میلیاردر ژاپنی است

عصر روز گذشته ایلان ماسک فاش ساخت که در نظر دارد یوسوکو مائزاوا میلیاردر ژاپنی و بنیانگذار بزرگ ترین خرده فروشی آنلاین لباس ژاپن موسوم به Zozotown را به عنوان اولین مشتری خصوصی خود همراه با راکت عظیم الجثه آینده اسپیس اکس به ماه بفرستد.

مائزاوا قرار است که اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی عازم این سفر شود و در نظر دارد که تعدادی هنرمند را هم همراه با خود ببرد تا یک پروژه هنری به نام dearMoon# را از سفر منحصربفردش کلید بزنند.

جالب است بدانید که بلافاصله بعد از انتشار این خبر توسط ایلان ماسک وبسایتی اختصاصی برای این ماموریت شروع به کار کرد.

مائزاوا که هم اکنون ۴۲ ساله است طبق گزارش فوربس ثروتی برابر با ۲.۰ میلیارد دلار دارد. وی علاقه وافری به جمع آوری آثار هنری دارد و اخیرا ۱۱۰.۵ میلیون دلار را به برای خرید یکی از آثار هنری جین میشل بسکت نقاش سال ۱۹۸۲ میلادی صرف کرده است.

نقاشی جان میشل

وی به عنوان یک هنرمند قصد دارد که از دیگر هنرمندان نیز دعوت کند تا همراهش به ماه بروند و آنطور که خودش اخیرا گفته تمامی بلیط های راکت BFR اسپیس اکس را خریداری کرده است و قصد دارد از هنرمندان محبوبش دعوت کند تا در این سفر یک هفته ای او را همراهی کنند.

مائزاوا در این باره گفته:

دوست دارم ۶ تا ۸ هنرمند از سرتاسر دنیا را با خود به این سفر ببرم . این هنرمندان نیز قرار است که بعد از بازگشت به زمین یک اثر هنری از سفرمان به ماه بسازند تا آثارشان الهام بخش دیگر ساکنان کره زمین شود.

مائزاوا گفته که هنوز تصمیم نگرفته چه افرادی را با خوود ببرد اما بیشتر دوست دارد که اشخاص انتخابی اش در رشته های مختلف هنری نظیر نقاشی، موسیقی، کارگردانی فیلم و دیگر موارد سرآمد باشند.

این میلیاردر ژاپنی می گوید الهام بخش او برای این تصمیم تصور آثار هنری ارزشمندی بوده که در صورت سفر کردن هنرمندان به فضا امکان خلق شدنشان به وجود می آمده و در این باره اظهار می دارد:

تصور کنید اگر پیکاسو به ماه می رفت چه می شد؟ یا اگر اندی وارهول یا مایکل جکسون یا جان لنون قدم به فضا می گذاشتند چه میشد؟ در مورد کوکو شنل چه نظری دارید؟ اینها همه هنرمندان محبوبی هستند که من تحسین شان می کنم.

ماسک اعلام کرده که مائزاوا خودش پیشنهاد این سفر را به او داده. البته این میلیارد ژاپنی حرفی در مورد اینکه چه مبلغی را بابت این سفر پرداخت خواهد کرد به میان نیاورده اما طبق گفته خودش سفر برای هنرمندانی که او را همراهی میکنند رایگان خواهد بود. ماسک همچنین اظهار داشت که رقم پرداختی از جانب مائزاوا به قدری بوده که تاثیری قابل توجه روی هزینه های توسعه و ساخت BFR داشته باشد:

[پول پرداخت شده از جانب مائزاوا] واقعا تفاوت ایجاد میکند. او اهل عمل است.

ماسک که شب گذشته رندری گرافیکی از راکت BFR را در صفحه توییتر شخصی خود منتشر کرد برآورد کرده که هزینه توسعه BFR حدودا برابر با ۵ میلیارد دلار باشد.

رندر گرافیکی منتشر شده توسط ماسک از راکت BFR

گفتنی است اسپیس اکس هنوز حرفی در مورد آموزش های ویژه ای که مائزاوا قرار است پشت سر بگذارد به میان نیاورده. خود مائزاوا هم در این باره میگوید:

هیچ چیز غیرقابل تغییر نیست. ما قرار است که صحبت هایمان در این باره را آغاز کنیم و در مورد کاری که می خواهیم انجام دهیم تصمیم گیری کنیم.

این نخستین بار نیست که اسپیس اکس از ارسال یک مشتری به کره ماه با استفاده از راکت های خود خبر می دهد. سال گذشته ایلان ماسک مدعی شد که دو نفر مبلغی هنگفت را برای سفر به دور کره ماه از طریق راکت فالکون هوی پرداخت کرده اند. هویت این دو نفر که قرار بود تا قبل از سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شوند مشخص نشد اما ماسک تاکید کرد که آنها از اهالی هالیوود نیستند.

علی رغم برنامه ریزی های قبلی مبنی بر انجام ماموریت ها با استفاده از راکت فالکون هوی، ایلان ماسک از تصمیم خود برای جایگزینی آن با «راکت فالکون  بزرگ» یا BFR خبر داد که قرار است به عنوان راکت چند بار مصرف در مسیرهای ماه و مریخ مورد استفاده قرار بگیرد.

Maezawa یکی از دو نفری است که قرار بود با راکت فالکون هوی سفر خود را انجام دهند اما سرنوشت مشتری دیگر اطلاعی در دست نیست.

اسپیس اکس علی رغم اعلام چندین باره وجود مشتریان بالقوه، تا کنون چنین سفری را عملا انجام نداده است. با این حال کمپانی مذکور از طریق برنامه Commercial Crew ناسا، کپسول دراگون را برای حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی بروزرسانی کرده است.

مائزاوا

این شرکت قرار است کپسول Crew Dragon را در آذرماه بدون سرنشین آزمایش کرده و در بهار سال آینده همراه با دو سرنشین به پرواز درآورد. بر اساس زمانبندی فعلی Crew Dragon تا سال ۲۰۲۲ محموله باری و تا ۲۰۲۴ انسان ها را به مریخ خواهد برد؛ با این حال ماسک تاکید کرده که برنامه Commercial Crew از اولویت بیشتری برای انها برخودار است.

ماسک و Maezawa بر ارائه اطلاعات بیشتر از ماموریت مذکور در آینده تاکید کرده اند. ایلان ماسک حتی از احتمال همراهی این مشتری پر و پا قرص نیز خبر داده که دلیل آن تشویق او از سوی Maezawa است:

مطمئن نیستم اما ممکن است من هم در این سفر حضور داشته باشم.

این مطلب به قلم مریم موسوی و یونس مرادی تهیه شده است

مطالب مرتبط

پنجمین پرتاب موفق استارلینک؛ بوستر راکت فالکون به دریا سقوط کرد

شرکت اسپیس ایکس به طور موفقیت آمیز محموله دیگری از ماهواره های استارلینک را در مدار زمین قرار داد. البته در این مأموریت برای اولین بار در چهار سال گذشته بوستر راکت فالکون 9 نتوانست در پلتفرم شناور روی دریا فرود بیاید.صبح روز گذشته ساعت 10:05 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، اسپیس ایکس پنجمین... ادامه مطلب

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای اکتشاف منظومه شمسی را اعلام کرد

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای انجام مأموریت های علمی تحت برنامه دیسکاوری را اعلام و چهار تیم را مأمور توسعه و به بلوغ رساندن آنها کرد. ناسا چندین میلیون دلار بودجه به هر کدام از تیم ها اختصاص داده و پس از 9 ماه با بررسی عملکرد آنها، در مورد عملی شدن پروژه ها تصمیم... ادامه مطلب

شناسایی سیگنال های رادیویی منظم و تکرار شونده از اعماق فضا

برای نخستین بار دانشمندان متوجه وجود یک الگو در سیگنال های رادیویی فضایی با یک منشاء مشخص شدند که از فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین دریافت می شوند.فوران های رادیویی سریع (FRB) یا سیگنال های عجیب و گاهی تکرار شونده از بخش های دیگر کیهان همچنان یکی از بزرگ ترین اسرار عالم هستی... ادامه مطلب

مدارگرد خورشیدی به فضا پرتاب شد؛ آغاز مأموریت طولانی مطالعه خورشید

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) مدارگرد خورشیدی (Solar Orbiter) را به منظور مطالعه قطب های خورشید به فضا پرتاب کردند.صبح دیروز ساعت 7:33 به وقت تهران مدارگرد خورشیدی سوار بر راکت اتلس 5 (Atlas V) به فضا پرتاب شد و حدوداً یک ساعت و نیم پس از پرتاب پیام برافراشته شدن پنل های خورشیدی... ادامه مطلب

تاریخ پرتاب کرو دراگون مشخص شد؛ وابستگی فضایی آمریکا به روسیه قطع می شود؟

ماه گذشته ایلان ماسک ابراز امیدواری کرد که نخستین پرتاب کرو دراگون به همراه سرنشین در فصل بهار امسال اتفاق بیفتد. حالا وبسایت آرس تکنیکا گزارشی منتشر کرده که نشان می دهد این پرتاب در تاریخ هفتم ماه می (مصادف با ۱۸ اردیبهشت ماه آتی) صورت می گیرد. با این همه، بخاطر تعدد متغیرهای تاثیر... ادامه مطلب

تعمیر کاوشگر وویجر ۲ ناسا از فاصله ۱۸ میلیارد کیلومتری

کاوشگر وویجر 2 (Voyager 2) بیش از چهل سال پس از پرتاب و در فاصله چند میلیارد کیلومتری از زمین دچار نقص فنی شد و مهندسین ناسا با وجود چالش های متعدد موفق به تعمیر آن شدند.دانشمندان ناسا برای رفع مشکل و تصمیم گیری در مورد راه حل، کار سختی در پیش داشتند چون به... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟