همه چیز درباره آیفون ۱۱

روایت‌ داستانی بازی ها یک شخصیت منفی درخور نیاز دارد

تا کنون دقت کرده‌اید به جز افراد نوجوان و سیاست مداران، کسی یک دشمن نفرت انگیز در زندگی اش ندارد؟ این که بتوانید مدام از یک نفر متنفر باشید کار سختی است و انرژی زیادی می‌خواهد. ولی این وضعیت در بازی ها در نقطه مقابل قرار دارد. یک شخصیت دشمن به عنوان کوکائین روایت ظاهر می‌شود و همه حواس شما را متمرکز می‌کند. به نوعی می‌توان گفت یک دشمن خوش ساخت در دایره تمرکز قرار می‌گیرد.

در بازی ‌های ویدیویی به شخصیت بد داستان نمسیس (Nemesis) گفته می‌شود. ریشه این کلمه به اساطیر یونانی باز می‌گردد. نمسیس الهه‌ای بود که مسئولیت توزیع ثروت را بر عهده داشت. وی به عنوان دختر عدالت، غرور و کفر مردمان بد کار را نمی‌تواند بپذیرد. به همین دلیل افرادی را که دزدی می‌کردند.

لکس لوتور در فیلم سوپرمن

مستر بلیط

این توصیف بعدها در روایت‌های مختلفی برای ساخت یک شخصیت بد استفاده می‌شود. در سری کامیک‌های سوپرمن، لکس لوتر همیشه یک حس حسادت به سوپرمن داشته و عقیده‌ دارد او یک فضایی است که به زمین آمده و مردم بیش از حد به او توجه می‌کنند. همان حس نمسیس که یک نفر شایستگی دریافت پاداش ندارد، در وی نمایش داده می‌شود.

مفهوم نمسیس تبدیل به یک سمبل برای برقراری بالانس در دنیا شده و وارد داستان ها می‌شود. شخصیت دشمن یا نمسیس بازی کسی است که در مقابل نقش اصلی قرار می‌گیرد و به همان اندازه قدرت دارد؛ کاربرد او ایجاد تعادل در بازی است. نمسیس یک پاد ماده است برای ماده، یین است برای یانگ، اهریمن است برای اهورا.

بازی Portal

در بازی Portal شخصیت بد بازی، گلادوس ( GLaDOS )، همین نقش را  برای چل (Chell) بازی می‌کند. گلادوس دقیقا همان چیزی است که چل نیز هست؛ هوشمند، منطقی، سخت کوش و حتی حاضر هست هر چیزی را برای رسیدن به هدف نابود کند. اما چیزی که این دو را از هم مجزا می‌کند این است که آن ها از ویژگی های خود برای اهداف متقابلی استفاده می‌کنند. شما در بازی باید به اندازه گلادوس خوب باشید، باید او را در بازی خودش کنار بزنید، روبات‌هایش را بر علیه خودش استفاده کنید و کار هایی انجام دهید که انتظارش را ندارد. در نهایت شاید حتی تمام این کار هایی که انجام دادید، آن چیزی بود که گلادوس از شما می‌خواست انجام دهید.

فرض کنید شرارت گلادوس و کارهایی که برای مقابله با شما انجام می‎دهد در بازی پرتال وجود نداشت. این عنوان فقط یک بازی پازل می‎شد و حتی روایت از داستانی داشت از افرادی که در محیط های آزمایشگاهی گیر کرده‌اند. در این صورت بازی به هیچ وجه خاطره انگیز و متقاعد کننده نمی‌شد. گلادوس صرفا دشمن شما نیست؛ بلکه دلیلی برای جلو رفتن در بازی و جویدن خرخره گلادوس است.

بازی Fable II

تنها تنبیه گلادوس زندانی کردن شما بود. اما دیگر بازی‎ها پا را یک قدم فراتر گذاشته و شما را تا حدی عصبانی می‌کنند که یکه دلیلتان برای بازی کردن و نابود کردن دشمنتان است. در بازی Fable 2، لوسین، ارباب بد ذات بازی، خواهر من را کشت. اما وقتی او سگم را که از ابتدای بازی همراهم بود، کشت؛ دیگر هیچ چیز برایم مهم نبود. تنها فکرم این بود که دست نشانده‌های این ارباب را انقدر بکشم تا به خودش برسم و سرش را از تنش جدا کنم.

بازی Resident Evil 3: Nemesis را به یاد بیاورید. موجود وحشی و کشنده‌ی بازی که نامش همان نمسیس است با کار‌هایی که انجام می‌دهد شما را در حد جنون عصبانی می‌کند. برای مثال درست لحظه‌ای که فکر می‌کنید بازی تمام شده و با زحمت زیاد توانستید یک هلیکوپتر نجات را به سمت خودتان بکشانید، نمسیس در صحنه ظاهر می‌شود و هلیکوپتر نجات را نابود می‌کند.

شخصیت نمسیس در بازی Resident Evil 3: Nemesis

با پیشرفت در طول بازی نمسیس نیز پیشرفت می‌کند و قدرتمند‌تر می‌شود. این روند تا جایی پیش می‌رود که یکی از اصلی ترین دلیل هایی که شما را در بازی جلو می‌برد نمسیس است و با شکستش در پایان بازی پاداش همه رنج و سختی خود را دریافت می‌کنید. ساخت چنین روایتی به گیم‌پلی بازی نیز کمک می‌کند چرا که گیم‌پلی می‌تواند همزمان با پیشرفت نمسیس سخت تر شود و همچنان روند سختی بازی در ذهن بازی‌کن معقول به نظر بیاید.

جا دارد یادی بکنیم از سیستم نمسیس در بازی Shadow Of Mordor که شخصیت بد بازی را تا حد زیادی شخصی می‌کند. در این سیستم شما خودتان شخصیت مقابلتان را می‌سازید. با این کار به تدریج با شخصیت منفی داستان همانند یک دوست قدیمی حس همدردی می‌کنید. هر دو مسئول پیشرفت همدیگر در بازی هستید و در نهایت کشتن نمسیس ناراحت کننده است.

بازی Shadow of Mordor

نمسیس نیمه‌ی دیگر شماست. انگیزه‌ای است برای پیش بردن بازی، گرفتن امتیاز و کسب مهارت‌های بیشتر. هدفی است برای تبدیل شدن به بهترین تا در نهایت مقابلش بایستید. در واقع تنها چیزی که نمسیس را از عشق زندگیتان متمایز می‌کند این است که احتمالا او عشق زندگیتان را کشته باشد.

منبع:
Gamesradar
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

گزارش مالی Take Two؛ انتشار XCOM 2 برای کنسول ها با تاخیر مواجه شد

خیلی کم پیش می آید از انتشار عنوانی سال ها بگذرد و کمپانی ناشر همچنان سودهای فراوان به جیب بزند. ولی تیک تو با جی تی ای 5 نشان داد که هر غیر ممکنی ممکن است. هفدهم سپتامبر 2013 بود که بازیکن ها توانستند پس از پنج سال طعم حضور دوباره در دنیای این فرنچایز... ادامه مطلب

سرپرست بخش بازی های پی سی برند اکس باکس: ما به دنبال حمایت از استیم هستیم نه رقابت با آن

Kevin Unangst، سرپرست بخش بازی های پی سی برند اکس باکس، در مصاحبه اش با وبسایت PC Gamer اعلام کرد: «ما نمی خواهیم به رقابت با استیم پردازیم. آن ها فعلایت های بزرگی را برای بهبود وضعیت پی سی گیمرها انجام داده اند و ما می خواهیم، استیم از چیزی که هست نیز موفق تر شود.»Unangst... ادامه مطلب

دستینی 2 برای پی سی منتشر خواهد شد؛ منتظر عنوانی کاملا متفاوت باشید [شایعه]

نسل هفتم همانند یک کابوس برای پی سی باز ها بود. سالیانه عناوینی گوناگونی را می دیدیم که تنها برای کنسول ها منتشر می شدند و اگر رایانه شخصی داشتید، نمی توانستید آن ها را تجربه کنید. استودیو بانجی هم که با ساخت هیلو به محبوبیت جهانی رسید، تصمیم گرفت تا همین رویه را پیش... ادامه مطلب

بازی جدید هری پاتر لو رفت [تماشا کنید]

ساعاتی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که خبر از در حال ساخت بودن یک بازی هری پاتر با المان‌های نقش آفرینی می‌دهد.با وجود موفقیت تمام فیلم‌های ساخته شده بر اساس کتاب‌های هری پاتر، تعداد بازی‌های با کیفیت توسعه یافته بر اساس این فرنچایز، از یکی دو مورد فراتر نمی‌روند. حال و بر اساس... ادامه مطلب

با پلی استیشن 4 و اکس باکس وان خود خداحافظی کنید؛ نسل جدید کنسول های بازی در راه است

می گویند پلی استیشن نئو و پروژه اسکورپیو چیزی به نام پلی استیشن 4.5 یا اکس باکس وان 1.5 نیستند. حتی از لفظ کنسول میان نسلی نیز استفاده نمی شود و می گویند عضوی جدید از خانواده کنسول های نسل هشتم در راه است.اما حقیقت آن است که عمر پلی استیشن 4 و اکس باکس... ادامه مطلب

بررسی مینی سریال چرنوبیل؛ بهترین سریال تاریخ؟

وقتی که فصل پایانی سریال Game of Thrones پخش شد بسیاری از شبکه HBO ناامید شدند اما چند روزی بیشتر طول نکشید تا مینی سریال جدید این شبکه یعنی «چرنوبیل» توانست دوباره توجه مخاطبان و منتقدان را به HBO برگرداند؛ مینی سریالی که بهترین اثر ساخته شده بر اساس فاجعه چرنوبیل بوده یا آن‌طور که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x