روایت‌ داستانی بازی ها یک شخصیت منفی درخور نیاز دارد

تا کنون دقت کرده‌اید به جز افراد نوجوان و سیاست مداران، کسی یک دشمن نفرت انگیز در زندگی اش ندارد؟ این که بتوانید مدام از یک نفر متنفر باشید کار سختی است و انرژی زیادی می‌خواهد. ولی این وضعیت در بازی ها در نقطه مقابل قرار دارد. یک شخصیت دشمن به عنوان کوکائین روایت ظاهر می‌شود و همه حواس شما را متمرکز می‌کند. به نوعی می‌توان گفت یک دشمن خوش ساخت در دایره تمرکز قرار می‌گیرد.

در بازی ‌های ویدیویی به شخصیت بد داستان نمسیس (Nemesis) گفته می‌شود. ریشه این کلمه به اساطیر یونانی باز می‌گردد. نمسیس الهه‌ای بود که مسئولیت توزیع ثروت را بر عهده داشت. وی به عنوان دختر عدالت، غرور و کفر مردمان بد کار را نمی‌تواند بپذیرد. به همین دلیل افرادی را که دزدی می‌کردند.

لکس لوتور در فیلم سوپرمن

hamrah-mechanic

این توصیف بعدها در روایت‌های مختلفی برای ساخت یک شخصیت بد استفاده می‌شود. در سری کامیک‌های سوپرمن، لکس لوتر همیشه یک حس حسادت به سوپرمن داشته و عقیده‌ دارد او یک فضایی است که به زمین آمده و مردم بیش از حد به او توجه می‌کنند. همان حس نمسیس که یک نفر شایستگی دریافت پاداش ندارد، در وی نمایش داده می‌شود.

مفهوم نمسیس تبدیل به یک سمبل برای برقراری بالانس در دنیا شده و وارد داستان ها می‌شود. شخصیت دشمن یا نمسیس بازی کسی است که در مقابل نقش اصلی قرار می‌گیرد و به همان اندازه قدرت دارد؛ کاربرد او ایجاد تعادل در بازی است. نمسیس یک پاد ماده است برای ماده، یین است برای یانگ، اهریمن است برای اهورا.

بازی Portal

در بازی Portal شخصیت بد بازی، گلادوس ( GLaDOS )، همین نقش را  برای چل (Chell) بازی می‌کند. گلادوس دقیقا همان چیزی است که چل نیز هست؛ هوشمند، منطقی، سخت کوش و حتی حاضر هست هر چیزی را برای رسیدن به هدف نابود کند. اما چیزی که این دو را از هم مجزا می‌کند این است که آن ها از ویژگی های خود برای اهداف متقابلی استفاده می‌کنند. شما در بازی باید به اندازه گلادوس خوب باشید، باید او را در بازی خودش کنار بزنید، روبات‌هایش را بر علیه خودش استفاده کنید و کار هایی انجام دهید که انتظارش را ندارد. در نهایت شاید حتی تمام این کار هایی که انجام دادید، آن چیزی بود که گلادوس از شما می‌خواست انجام دهید.

فرض کنید شرارت گلادوس و کارهایی که برای مقابله با شما انجام می‎دهد در بازی پرتال وجود نداشت. این عنوان فقط یک بازی پازل می‎شد و حتی روایت از داستانی داشت از افرادی که در محیط های آزمایشگاهی گیر کرده‌اند. در این صورت بازی به هیچ وجه خاطره انگیز و متقاعد کننده نمی‌شد. گلادوس صرفا دشمن شما نیست؛ بلکه دلیلی برای جلو رفتن در بازی و جویدن خرخره گلادوس است.

بازی Fable II

تنها تنبیه گلادوس زندانی کردن شما بود. اما دیگر بازی‎ها پا را یک قدم فراتر گذاشته و شما را تا حدی عصبانی می‌کنند که یکه دلیلتان برای بازی کردن و نابود کردن دشمنتان است. در بازی Fable 2، لوسین، ارباب بد ذات بازی، خواهر من را کشت. اما وقتی او سگم را که از ابتدای بازی همراهم بود، کشت؛ دیگر هیچ چیز برایم مهم نبود. تنها فکرم این بود که دست نشانده‌های این ارباب را انقدر بکشم تا به خودش برسم و سرش را از تنش جدا کنم.

بازی Resident Evil 3: Nemesis را به یاد بیاورید. موجود وحشی و کشنده‌ی بازی که نامش همان نمسیس است با کار‌هایی که انجام می‌دهد شما را در حد جنون عصبانی می‌کند. برای مثال درست لحظه‌ای که فکر می‌کنید بازی تمام شده و با زحمت زیاد توانستید یک هلیکوپتر نجات را به سمت خودتان بکشانید، نمسیس در صحنه ظاهر می‌شود و هلیکوپتر نجات را نابود می‌کند.

شخصیت نمسیس در بازی Resident Evil 3: Nemesis

با پیشرفت در طول بازی نمسیس نیز پیشرفت می‌کند و قدرتمند‌تر می‌شود. این روند تا جایی پیش می‌رود که یکی از اصلی ترین دلیل هایی که شما را در بازی جلو می‌برد نمسیس است و با شکستش در پایان بازی پاداش همه رنج و سختی خود را دریافت می‌کنید. ساخت چنین روایتی به گیم‌پلی بازی نیز کمک می‌کند چرا که گیم‌پلی می‌تواند همزمان با پیشرفت نمسیس سخت تر شود و همچنان روند سختی بازی در ذهن بازی‌کن معقول به نظر بیاید.

جا دارد یادی بکنیم از سیستم نمسیس در بازی Shadow Of Mordor که شخصیت بد بازی را تا حد زیادی شخصی می‌کند. در این سیستم شما خودتان شخصیت مقابلتان را می‌سازید. با این کار به تدریج با شخصیت منفی داستان همانند یک دوست قدیمی حس همدردی می‌کنید. هر دو مسئول پیشرفت همدیگر در بازی هستید و در نهایت کشتن نمسیس ناراحت کننده است.

بازی Shadow of Mordor

نمسیس نیمه‌ی دیگر شماست. انگیزه‌ای است برای پیش بردن بازی، گرفتن امتیاز و کسب مهارت‌های بیشتر. هدفی است برای تبدیل شدن به بهترین تا در نهایت مقابلش بایستید. در واقع تنها چیزی که نمسیس را از عشق زندگیتان متمایز می‌کند این است که احتمالا او عشق زندگیتان را کشته باشد.

مطالب مرتبط

نمرات The Last of Us Part 2 بهترین بازی پلی استیشن 4 منتشر شد

گروه بزرگی از سایت‌های معتبر معتقد هستند که ساخته جدید ناتی‌داگ توانسته ویدیو گیم را چه در روایت داستان و چه تجربه واقع‌گرایانه از گیم‌پلی به سطحی برساند که پیش از این آن را مشاهده نکرده بودیم.در ویجیاتو بخوانید... ادامه مطلب

بهترین بازی های سال 2019 ویجیاتو مشخص شدند [تماشا کنید]

بعد از نزدیک به دو هفته بالاخره نوبت به اصلی‌ترین جایزه‌ی سال رسید: بهترین بازی سال 2019اما این بار مشابه سال‌های گذشته که در دیجیاتو ما را دنبال کردید، می‌خواهیم نه یک بازی، بلکه ده بازی برترمان را به شما معرفی کنیم و اندکی راجع به همه آن‌ها صحبت کنیم. گرچه مفصلا راجع به تک به... ادامه مطلب

با بهترین بازی موبایل سال آشنا شوید

از زمانی که بازی‌های موبایلی در ذهن مخاطبین و گیمرها صرفا سرگرمی‌هایی کوچک برای پر کردن اوقات فراغتی محدود محسوب می‌شدند مدت‌ها گذشته. این روزها تمام گیمرها قبول کرده‌اند که پلتفرم موبایل نیز مانند تمام پلتفرم‌های دیگر می‌تواند میزبان عناوین بزرگ و کوچکی باشد که تاثیری شگرف در این صنعت رو به رشد می‌گذارند.تحریریه ویجیاتو... ادامه مطلب

با بهترین طراحی جهان در بازی‌های سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

یکی از رسالت‌های هر بازی خوبی، غرق کردن ما در دنیایی کاملاً متفاوت با دنیای واقعیست و ایجاد این احساس که واقعاً به آن جهان مجازی تعلق داریم. این کاری نیست که هر بازی‌سازی به راحتی از پسش برآید. یک محیط خوب ترکیبی از اتمسفرسازی درست، توپوگرافی فکرشده، معماری چشم‌نواز و بی‌شمار فعالیت سرگرم‌کننده است.تمام... ادامه مطلب

با بهترین بازی ورزشی یا خانوادگی سال آشنا شوید

وقتی صحبت از بهترین بازی‌ 2019 یا هر سال دیگری باشد باشد، بازی‌های ورزشی و خانوادگی از جمله عناوینی هستند که به راحتی از یادها می‌روند. اما تلاش ما بر این بوده که هیچ بازی خوبی را از لیست بهترین‌های سال جا نیندازیم. این‌ها نامزدهای بهترین بازی ورزشی یا خانوادگی هستند و برخی از آن‌ها... ادامه مطلب

با بهترین بازی با ژانر ترکیبی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

در نسل هشتم از بازی‌های ویدیویی، احتمالاً مهم‌ترین اتفاقی که افتاد ظهور انبوهی بازی نوآورانه بود که متوجه شدند نیازی به پایبندی کامل به ژانرهای از پیش تثبیت شده نبوده و می‌توان با ادغام بهترین عناصر بهترین ژانرها، تجربه‌ای خلق کرد که هیچوقت مشابه‌اش را ندیده‌ایم.تمام بازی‌هایی که تحریریه ویجیاتو رای به حضور آن‌ها در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟