روایت‌ داستانی بازی ها یک شخصیت منفی درخور نیاز دارد

تا کنون دقت کرده‌اید به جز افراد نوجوان و سیاست مداران، کسی یک دشمن نفرت انگیز در زندگی اش ندارد؟ این که بتوانید مدام از یک نفر متنفر باشید کار سختی است و انرژی زیادی می‌خواهد. ولی این وضعیت در بازی ها در نقطه مقابل قرار دارد. یک شخصیت دشمن به عنوان کوکائین روایت ظاهر می‌شود و همه حواس شما را متمرکز می‌کند. به نوعی می‌توان گفت یک دشمن خوش ساخت در دایره تمرکز قرار می‌گیرد.

در بازی ‌های ویدیویی به شخصیت بد داستان نمسیس (Nemesis) گفته می‌شود. ریشه این کلمه به اساطیر یونانی باز می‌گردد. نمسیس الهه‌ای بود که مسئولیت توزیع ثروت را بر عهده داشت. وی به عنوان دختر عدالت، غرور و کفر مردمان بد کار را نمی‌تواند بپذیرد. به همین دلیل افرادی را که دزدی می‌کردند.

لکس لوتور در فیلم سوپرمن

این توصیف بعدها در روایت‌های مختلفی برای ساخت یک شخصیت بد استفاده می‌شود. در سری کامیک‌های سوپرمن، لکس لوتر همیشه یک حس حسادت به سوپرمن داشته و عقیده‌ دارد او یک فضایی است که به زمین آمده و مردم بیش از حد به او توجه می‌کنند. همان حس نمسیس که یک نفر شایستگی دریافت پاداش ندارد، در وی نمایش داده می‌شود.

مفهوم نمسیس تبدیل به یک سمبل برای برقراری بالانس در دنیا شده و وارد داستان ها می‌شود. شخصیت دشمن یا نمسیس بازی کسی است که در مقابل نقش اصلی قرار می‌گیرد و به همان اندازه قدرت دارد؛ کاربرد او ایجاد تعادل در بازی است. نمسیس یک پاد ماده است برای ماده، یین است برای یانگ، اهریمن است برای اهورا.

بازی Portal

در بازی Portal شخصیت بد بازی، گلادوس ( GLaDOS )، همین نقش را  برای چل (Chell) بازی می‌کند. گلادوس دقیقا همان چیزی است که چل نیز هست؛ هوشمند، منطقی، سخت کوش و حتی حاضر هست هر چیزی را برای رسیدن به هدف نابود کند. اما چیزی که این دو را از هم مجزا می‌کند این است که آن ها از ویژگی های خود برای اهداف متقابلی استفاده می‌کنند. شما در بازی باید به اندازه گلادوس خوب باشید، باید او را در بازی خودش کنار بزنید، روبات‌هایش را بر علیه خودش استفاده کنید و کار هایی انجام دهید که انتظارش را ندارد. در نهایت شاید حتی تمام این کار هایی که انجام دادید، آن چیزی بود که گلادوس از شما می‌خواست انجام دهید.

فرض کنید شرارت گلادوس و کارهایی که برای مقابله با شما انجام می‎دهد در بازی پرتال وجود نداشت. این عنوان فقط یک بازی پازل می‎شد و حتی روایت از داستانی داشت از افرادی که در محیط های آزمایشگاهی گیر کرده‌اند. در این صورت بازی به هیچ وجه خاطره انگیز و متقاعد کننده نمی‌شد. گلادوس صرفا دشمن شما نیست؛ بلکه دلیلی برای جلو رفتن در بازی و جویدن خرخره گلادوس است.

بازی Fable II

تنها تنبیه گلادوس زندانی کردن شما بود. اما دیگر بازی‎ها پا را یک قدم فراتر گذاشته و شما را تا حدی عصبانی می‌کنند که یکه دلیلتان برای بازی کردن و نابود کردن دشمنتان است. در بازی Fable 2، لوسین، ارباب بد ذات بازی، خواهر من را کشت. اما وقتی او سگم را که از ابتدای بازی همراهم بود، کشت؛ دیگر هیچ چیز برایم مهم نبود. تنها فکرم این بود که دست نشانده‌های این ارباب را انقدر بکشم تا به خودش برسم و سرش را از تنش جدا کنم.

بازی Resident Evil 3: Nemesis را به یاد بیاورید. موجود وحشی و کشنده‌ی بازی که نامش همان نمسیس است با کار‌هایی که انجام می‌دهد شما را در حد جنون عصبانی می‌کند. برای مثال درست لحظه‌ای که فکر می‌کنید بازی تمام شده و با زحمت زیاد توانستید یک هلیکوپتر نجات را به سمت خودتان بکشانید، نمسیس در صحنه ظاهر می‌شود و هلیکوپتر نجات را نابود می‌کند.

شخصیت نمسیس در بازی Resident Evil 3: Nemesis

با پیشرفت در طول بازی نمسیس نیز پیشرفت می‌کند و قدرتمند‌تر می‌شود. این روند تا جایی پیش می‌رود که یکی از اصلی ترین دلیل هایی که شما را در بازی جلو می‌برد نمسیس است و با شکستش در پایان بازی پاداش همه رنج و سختی خود را دریافت می‌کنید. ساخت چنین روایتی به گیم‌پلی بازی نیز کمک می‌کند چرا که گیم‌پلی می‌تواند همزمان با پیشرفت نمسیس سخت تر شود و همچنان روند سختی بازی در ذهن بازی‌کن معقول به نظر بیاید.

جا دارد یادی بکنیم از سیستم نمسیس در بازی Shadow Of Mordor که شخصیت بد بازی را تا حد زیادی شخصی می‌کند. در این سیستم شما خودتان شخصیت مقابلتان را می‌سازید. با این کار به تدریج با شخصیت منفی داستان همانند یک دوست قدیمی حس همدردی می‌کنید. هر دو مسئول پیشرفت همدیگر در بازی هستید و در نهایت کشتن نمسیس ناراحت کننده است.

بازی Shadow of Mordor

نمسیس نیمه‌ی دیگر شماست. انگیزه‌ای است برای پیش بردن بازی، گرفتن امتیاز و کسب مهارت‌های بیشتر. هدفی است برای تبدیل شدن به بهترین تا در نهایت مقابلش بایستید. در واقع تنها چیزی که نمسیس را از عشق زندگیتان متمایز می‌کند این است که احتمالا او عشق زندگیتان را کشته باشد.

منبع:
Gamesradar
برچسب ها

مطالب مرتبط

دورهمی؛ به سوی تجربه ای نو

نینتندو همیشه کنسول هایی می سازد که خوراک مهمانی ها و دورهمی ها هستند. شاید بازی های بزرگی مثل زلدا را نتوان به صورت دو یا چند نفره بازی کرد اما انبوهی از بازی های درجه یک و عالی، برای این شرایط خاص در نظر گرفته و ساخته شده است. حالا سوییچ، کنسول جدید این کمپانی... ادامه مطلب

چگونه یکی از بزرگترین شرکت های بازی سازی بدون رئیس و مدیرعامل اداره می شود؟

شرکتی را متصور شوید که در آن، کارمندان همه با هم برابر اند، شرکتی که رئیسی ندارد و کارمندانش، هر جایی که بخواهند می نشینند، هر کاری که صلاح بدانند انجام می دهند، حقوق یکدیگر را با هم فکری هم مشخص می کنند و سالی یک بار هم با هم به مسافرتی تفریحی می روند.... ادامه مطلب

نخستین بمب خبری سونی؛ نسخه ریمستر بازی Shadow of the Colossus معرفی شد [تماشا کنید]

در جریان کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 2017، این کمپانی در حرکتی بسیار غافلگیرکننده و غیرقابل پیش بینی از نسخه ریمستر بازی محبوب Shadow of the Colossus رونمایی کرد. این بازی که با تریلری کوتاه رونمایی شد، توسط Japan Studio و Bluepoint Games ساخته می شود؛ گفتنی است که بلوپوینت گیمز مهارت فراوانی در ریمستر کردن... ادامه مطلب

الکترونیک آرتز می گوید فروش اکس باکس وان هنوز به 20 میلیون واحد نرسیده است

اگرچه بنابر گزارش چند موسسه مختلف، فروش کنسول اکس باکس وان از مرز 20 میلیون واحد عبور کرده اما الکترونیک آرتز به نظر با این گزارش ها مخالف بوده و می گوید که آمار فروش کنسول نسل هشتمی مایکروسافت هنوز به این مرز نرسیده است. با اینکه مایکروسافت از مدتی قبل اعلام کرد که دیگر آمار... ادامه مطلب

چرا سونی ایکس باکس را در این نسل شکست داد و مایکروسافت چه آموخت

طی 4-5 سال اخیر، صنعت بازی های ویدیویی صحنه نبرد کنسول های سونی و مایکروسافت بوده و بیراهه نیست اگر بگوییم مایکروسافت شکست سختی متحمل شد. کمبودهای نرم افزاری فراوان، سیاست های ناپایدار و سخنان ضد و نقیض عواملی بودند که افول واضح و شاید دردناک مایکروسافت را رقم زدند. اما شنیده ایم که در... ادامه مطلب

پیش نمایش Mirror's Edge Catalyst؛ پارکور در دید اول شخص

شاید در یک دید کلی بتوان گفت ورزش پارکور در گذشته ای دور، زمانی که انسان برای دوری از خشم طبیعت نیاز به فرار داشت، به وجود آمده و تا زمان حال با تغییراتی چند به یک ورزش مهیج تبدیل شده. پارکور تنها به معنای سرعت نیست. بلکه در پارکور باید با استفاده از مجموعه ی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x