ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شکایت از گوگل
تکنولوژی

شکایت میلیارد دلاری کاربران آیفون از گوگل به در بسته خورد

دادگاه عالی لندن به دادخواهی سنخی که کاربران آیفون علیه گوگل مطرح کرده بودند پایان داد. موضوع شکایت مطرح شده جمع آوری رفتارهای اینترنتی کاربران به صورت غیر قانونی توسط گوگل بود. گفته شده بود ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۱۷ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۰

دادگاه عالی لندن به دادخواهی سنخی که کاربران آیفون علیه گوگل مطرح کرده بودند پایان داد. موضوع شکایت مطرح شده جمع آوری رفتارهای اینترنتی کاربران به صورت غیر قانونی توسط گوگل بود. گفته شده بود که این اطلاعات که از 5.4 میلیون کاربر آیفون جمع آوری شده قرار بوده به منظور تبلیغات استفاده شود.

این شکایت اولین بار توسط گروهی با عنوان «گوگل تو به ما مدیونی» مطرح شده بود. ادعا شده بود که گوگل از راه حلی بهره برده تا تنظیمات امنیتی در مرورگر سافاری موبایل را دور بزند. این قابلیت امنیتی از ردیابی کوکی ها توسط موجودیت های ثالث جلوگیری می کرد. بر اساس ادعای این گروه موضوع مورد بحث موجب آسیبی معادل با 1.3 میلیارد دلار شده بود.

پیش از این در سال 2012 گوگل مجبور به پرداخت 22.5 میلیون دلار جریمه به کمیسیون تجارت فدرال شده بود. دلیل این موضوع به اطلاعات اشتباه ارائه شده از طرف گوگل به کاربران مرورگر سافاری برای جلوگیری از تبلیغات هدفمند مرتبط بود. اما این موضوع در بریتانیا متفاوت است و فعلاً امکان به موفقیت رسیدن در موردی مشابه در دادگاه های این کشور ممکن نیست؛ حتی علی رغم اینکه تأیید شده که مسلماً نقش ادعا شده گوگل اشتباه و نقض وظیفه بوده است.

شکایت از گوگل

البته باید اشاره کرد که داده های به دست آمده توسط گوگل می توانستند به طور بالقوه به این شرکت امکان به جیب زدن درآمد بیشتر با استفاده از تبلیغات هدفمند را بدهند. با این حال مشخص کردن میزان خسارتی که متوجه کاربران شده عملاً غیر ممکن است اما گروه مورد بحث ادعا می کند که این میزان به ازای هر کاربر 750 پوند (معادل حدود 980 دلار) است.

این گروه اعلام کرده که قصد دارد از طرف 20 هزار نفر که در ارتباط با این موضوع امضا کرده اند درخواست تجدید نظر ارائه دهد. از سوی دیگر گوگل اعلام کرده که از رد شدن این ادعا توسط دادگاه خوشحال است و در نهایت گفته که حریم شخصی و امنیت کاربرانش برای شرکت به شدت مهم است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی