ساخت ECU ایرانی با حمایت سایپا؛ افزایش داخلی سازی در اثر تحریم ها

این روزها هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت در فضایی حدود ۳۰ هزار متر مربع در حال برگزاری است.
­۳۸۰ شرکت داخلی و ۱۸۰ شرکت خارجی از کشورهای آلمان هند، چین،­ تایوان،­ روسیه،­ ژاپن،­ الجزایر،­ سوئیس،­ ایتالیا،­ چک و فرانسه آخرین دستاوردهای خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند.مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حاشیه بازدید از غرفه های این نمایشگاه در خصوص تحریم های ایجاد شده و خروج ولوو از کشور گفت: در دنیا و در حوزه صنعت خودروسازی اتفاقی در حال انجام و قطب های دیگری در حال شکل گیری است که محصولات با کیفیت بالاتر و قیمت تجاری مناسب عرضه می کنند و گروه سایپا در حال شناسایی و مذاکره با این قطب های جدید خودروسازی است و بر این اساس با وجود خروج شرکای خارجی از کشور به زودی با شرکت های جدید و مدرن همکاری ها‌ آغاز خواهد شد.

داخلی سازی
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در خصوص قیمت گذاری محصولات اعلام کرد: قیمت گذاری خودروهای داخلی در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تا این لحظه هیچ گونه افزایش قیمتی صورت نپذیرفته و اگر سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان استراتژی جدیدی در خصوص قیمت گذاری خودروهای داخلی مطرح کند موظف به اجرا خواهیم بود.
وی با بیان اینکه افزایش کیفیت محصولات رمز بقا خودروسازان داخلی است گفت: بحث تحریم های ظالمانه آمریکا باعث شده تعدادی از شرکای خودروسازان داخلی تمایلی به ادامه فعالیت نداشته باشند و بر همین اساس تمرکز گروه سایپا بر استفاده از نخبگان کشور در خصوص داخلی سازی قطعات و افزایش کیفی سازی است.
جهرودی گفت: در طرح فراخوانی که گروه سایپا برای جذب نخبگان صنعتی و دانشگاهی اعلام کرده خوشبختانه حضور بسیار خوبی از افرادی که همواره در طول ۴۰ سال انقلاب همراهی داشته اند به چشم می خورد و در این موضوع توانسته ایم قطعه ECU خودرو که یکی از پیشرفته ترین و تکنولوژیک ترین قطعات خودرو است را داخلی سازی کنیم و به خودکفایی برسانیم و در آینده ای نزدیک این موضوع را به صورت عملی بر روی خودروهای گروه سایپا اجرایی خواهیم کرد.
ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک است و همان‌طور که مى دانید خودروهاى انژکتورى بدلیل عملکرد بهتر و توانایى پاس کردن استانداردهاى آلودگى، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهاى کاربراتورى شده ‌اند و مغز این سیستم ECU است.
‏ECU با توجه به سنسورهایى که به موتور متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخ‌ هاى لازم را به خروجى ها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زن‌ ها و ... اعمال مى ‌کند. سنسورهاى کیت ‌هاى انژکتورى مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بیشتر باشد ECU بهتر مى تواند شرایط موتور را درک کند.

گفتنی است که در دور قبلی تحریم ها، ایرانیزه شدن ECU محصولات اروپایی ایران خودرو منجر به بروز مشکلاتی برای مصرف کنندگان شده بود، حال امید است که مهندسان سایپا با درس گرفتن از تجربیات گذشته بتوانند کیفیت این قطعه مهم را در سطح استانداردهای قبلی حفظ نمایند، تا بلکه از کیفیت خودروها بیش از پیش کاسته نشود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟