آغاز پذیره‌نویسی از ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس ایران

امروز در مراسمی پذیره‌نویسی از «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی» با نماد «فنابا» به مدت ۷ روز کاری در بازار سوم فرابورس ایران آغاز شد.

فنابا ششمین صندوق جسورانه‌ای است که پس از دریافت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود. به گزارش دیجیاتو «سید مهدی علم الهدی»، معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران با اعلام این موضوع در نشست خبری امروز، اطلاعات بیشتری در مورد این صندوق داد و گفت: «سرمایه صندوق ۱۰ میلیارد تومان است که به صورت ۱۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری به ارزش هر واحد ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود. عمر این صندوق هم ۷ ساله است.»

۵۱ درصد از واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی در تملک موسسین و ۴۹ درصد آن پذیرنویسی عمومی می‌شود. حوزه فعالیت صندوق نیز فناوری مالی با تمرکز بر فناوری بیمه‌ای و خدمات ICT مورد نیاز صندوق‌های بازنشستگی خواهد بود.

«امیرسینا جیرفتی»، مدیر اجرایی این صندوق جسورانه در این نشست خبری اشاره کرد که عموم سرمایه‌گذاری‌ها در کشورمان کوتاه‌مدت هستند در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های خطرپذیر نیاز به صبر بیشتری دارد: «ذات سرمایه گذاری جسورانه همین است که در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد چون استارت‌آپ‌ها در ابتدا بازدهی ندارند. حتی وقتی می بینیم قیمت گذاری زیادی می شوند هنوز به درآمدزایی یا سود نرسیده‌اند.»

از طرفی جیرفتی به این مسئله اشاره کرد که استارت‌آپ‌هایی که شکست می‌خورند هزینه زیادی روی دوش صندوق‌ها نمی‌گذارند. او می‌گوید از یک سو بودجه به شکل مرحله‌ای و هوشمند تزریق می‌شود و از سوی دیگر بر اساس KPIهایی که برای استارت‌آپ‌ها تعریف می‌شود.

«جواد عشقی نژاد»، مديرعامل شرکت سرمايه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست خبری عنوان کرد که استراتژی اصلی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی، تبدیل نشدن به سرمایه‌گذار اصلی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هاست: «سرمایه‌گذاری بیش از ۳۵ درصد در دستور کار قرار ندارد و این رقم به شکل خاص در نهایت به ۴۵ درصد خواهد رسید.»

این ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه است که در فرابورس پذیره نویسی می‌شود و علم الهدی، معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران آمارهایی در خصوص ۵ صندوق اول نیز ارائه داد.

او ابتدا به سراغ «صندوق جسورانه رویش لوتوس» رفت و گفت:‌ «صندوق رویش لوتوس با سرمایه ۵۰ میلیارد تومان قدیمی ترین صندوق ماست. این صندوق تاکنون ۸ قرارداد منعقد کرده اند و ۳۳ میلیارد تومان کل مبلغ تعهد شده آنهاست. سرمایه‌گذاری آنها نیز بیشتر در حوزه فین‌تک بوده و ۱۸ میلیارد تومان به استارت‌آپ‌ها پرداخت شده است.»

علم الهدی سپس به عملکرد «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی» پرداخت و خبر داد که سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان بوده و در حوزه ICT فعالیت می‌کند. این صندوق تاکنون ۳ قرارداد به ارزش ۹۰۰ میلیون تومان منعقد کرده است.

مورد بعدی، گزارش عملکرد «صندوق سرمایه گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی» است که سرمایه‌ای ۶۰ میلیارد تومانی دارد. این صندوق ۸ قرارداد در حوزه IT و ICT منعقد کرده که بر همین اساس ۳۸ میلیارد تومان تعهد ایجاد شده که ۱۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

علم الهدی می‌گوید دو صندوق دیگر به نام‌های «ایده نو تک» و «یکم دانشگاه تهران» با سرمایه ۱۰ و ۱۵ میلیارد تومانی کار خود را در ماه‌های اخیر آغاز کرده‌اند و هنوز قراردادی منعقد نکرده اند.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

کدال: آشنایی با سامانه انتشار گزارشات مالی شرکت‌های بورسی

کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس، یکی از مهم‌ترین درگاه‌هایی است که روزانه صدها هزار سهامدار در بازار سرمایه کشور به آن مراجعه کرده و فایل PDF یا اکسل صورت های مالی یا گزارش‌های مجامع شرکت‌های پذیرفته شده یا در شرف پذیرفته شدن در بورس و فرابورس ایران را دانلود و مطالعه می... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

همزمان با بازگشایی نماد همراه؛ مدیر همراه اول: جریمه رگولاتوری وجاهت ندارد

نماد «همراه» متعلق به همراه اول که دیروز بسته شده بود، امروز و پس از جوابیه‌ای که همراه اول به نامه رگولاتوری داده، بازگشایی شده است.به نظر می‌رسد این بازگشایی در راستای نامه‌ای که مدیر همراه اول برای سازمان بورس نوشته انجام گرفته باشد؛ نامه‌ای که در پاسخ به نامه دیروز رییس رگولاتوری درباره تخلفات... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟