دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

آغاز پذیره‌نویسی از ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس ایران

امروز در مراسمی پذیره‌نویسی از «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی» با نماد «فنابا» به مدت ۷ روز کاری در بازار سوم فرابورس ایران آغاز شد.

فنابا ششمین صندوق جسورانه‌ای است که پس از دریافت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود. به گزارش دیجیاتو «سید مهدی علم الهدی»، معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران با اعلام این موضوع در نشست خبری امروز، اطلاعات بیشتری در مورد این صندوق داد و گفت: «سرمایه صندوق ۱۰ میلیارد تومان است که به صورت ۱۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری به ارزش هر واحد ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود. عمر این صندوق هم ۷ ساله است.»

۵۱ درصد از واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی در تملک موسسین و ۴۹ درصد آن پذیرنویسی عمومی می‌شود. حوزه فعالیت صندوق نیز فناوری مالی با تمرکز بر فناوری بیمه‌ای و خدمات ICT مورد نیاز صندوق‌های بازنشستگی خواهد بود.

«امیرسینا جیرفتی»، مدیر اجرایی این صندوق جسورانه در این نشست خبری اشاره کرد که عموم سرمایه‌گذاری‌ها در کشورمان کوتاه‌مدت هستند در حالی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های خطرپذیر نیاز به صبر بیشتری دارد: «ذات سرمایه گذاری جسورانه همین است که در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد چون استارت‌آپ‌ها در ابتدا بازدهی ندارند. حتی وقتی می بینیم قیمت گذاری زیادی می شوند هنوز به درآمدزایی یا سود نرسیده‌اند.»

از طرفی جیرفتی به این مسئله اشاره کرد که استارت‌آپ‌هایی که شکست می‌خورند هزینه زیادی روی دوش صندوق‌ها نمی‌گذارند. او می‌گوید از یک سو بودجه به شکل مرحله‌ای و هوشمند تزریق می‌شود و از سوی دیگر بر اساس KPIهایی که برای استارت‌آپ‌ها تعریف می‌شود.

«جواد عشقی نژاد»، مديرعامل شرکت سرمايه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست خبری عنوان کرد که استراتژی اصلی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی، تبدیل نشدن به سرمایه‌گذار اصلی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هاست: «سرمایه‌گذاری بیش از ۳۵ درصد در دستور کار قرار ندارد و این رقم به شکل خاص در نهایت به ۴۵ درصد خواهد رسید.»

این ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه است که در فرابورس پذیره نویسی می‌شود و علم الهدی، معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران آمارهایی در خصوص ۵ صندوق اول نیز ارائه داد.

او ابتدا به سراغ «صندوق جسورانه رویش لوتوس» رفت و گفت:‌ «صندوق رویش لوتوس با سرمایه ۵۰ میلیارد تومان قدیمی ترین صندوق ماست. این صندوق تاکنون ۸ قرارداد منعقد کرده اند و ۳۳ میلیارد تومان کل مبلغ تعهد شده آنهاست. سرمایه‌گذاری آنها نیز بیشتر در حوزه فین‌تک بوده و ۱۸ میلیارد تومان به استارت‌آپ‌ها پرداخت شده است.»

علم الهدی سپس به عملکرد «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی» پرداخت و خبر داد که سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان بوده و در حوزه ICT فعالیت می‌کند. این صندوق تاکنون ۳ قرارداد به ارزش ۹۰۰ میلیون تومان منعقد کرده است.

مورد بعدی، گزارش عملکرد «صندوق سرمایه گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی» است که سرمایه‌ای ۶۰ میلیارد تومانی دارد. این صندوق ۸ قرارداد در حوزه IT و ICT منعقد کرده که بر همین اساس ۳۸ میلیارد تومان تعهد ایجاد شده که ۱۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

علم الهدی می‌گوید دو صندوق دیگر به نام‌های «ایده نو تک» و «یکم دانشگاه تهران» با سرمایه ۱۰ و ۱۵ میلیارد تومانی کار خود را در ماه‌های اخیر آغاز کرده‌اند و هنوز قراردادی منعقد نکرده اند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

مدیرعامل فرابورس: برای آزمایش فرایند عرضه توکن با پشتوانه دارایی آماده‌ایم

بانک مرکزی در سیاست‌نامه‌اش درباره رمزارزها، در قسمت عرضه اولیه توکن با پشتوانه دارایی‌های مشهود و غیر مشهود می‌گوید که این قسمت مربوط به بانک مرکزی نیست و سازمان بورس و اوراق بهادار با همکاری بانک مرکزی مقررات این حوزه را تدوین و ابلاغ خواهد کرد. اما آیا اساسا بورس کشور آماده چنین اقدامی است؟«امیر... ادامه مطلب

«همکاران سیستم» از فرابورس به بورس منتقل شد

شرکت نرم افزاری همکاران سیستم که به بخش خصوصی تعلق دارد و در زمینه ارائه راهکارهای نرم افزاری به صنایع تولیدی، دولت، بخش بازرگانی و غیره فعالیت می کند به تازگی موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور را برای ورود به آن دریافت نموده که در ادامه توجه شما را به بیانیه خبری رسمی این شرکت... ادامه مطلب

مدیرعامل فرابورس ایران: مشکلات ورود استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه حل شده است

استارت‌آپ‌های شناخته شده و بزرگ ایرانی مدعی هستند که علاقه دارند تا سهام‌ خود را عمومی کرده و وارد بازار سرمایه شوند اما از طرفی می‌گویند که قوانین بازار بورس مناسب شرکت‌های تکنولوژی طراحی نشده است. بزرگ‌ترین مشکلی که در این میان بیان می‌شود، شرط سودآور بودن شرکت‌ها در سه سال اخیر است. مدیرعامل فرابورس... ادامه مطلب

آیا بورس ایران جای مناسبی برای استارت‌آپ‌ها است؟

ورود به بورس اخیرا بیشتر مورد توجه استارت‌آپ‌ها قرار گرفته‌است. حتی برخی از استارت‌آپ‌های بزرگ مانند دیجی‌کالا گفته‌اند که سعی دارند تا سال ۹۸ وارد بازار سرمایه شوند، اما قوانین را مناسب شرکت‌های تکنولوژی نمی‌بینند. از سوی دیگر ورود شرکت‌های به بورس نیاز به ارائه تصویری شفاف از عملکرد مالی آنها دارد و به همین... ادامه مطلب

ثبت‌نام در فین‌استارز پلاس فرابورس ایران آغاز شد

فرابورس ایران با هدف شناسایی و معرفی نوآوری‌ها در حوزه فناوری‌های مالی از فین‌استارز پلاس به عنوان یکی از رویدادهای تخصصی فین‌استارز ۲۰۱۹ رونمایی می‌کند. بر همین اساس از بیست و یکم اسفندماه ۹۷ ثبت‌نام در فین‌استارز پلاس از طریق وب سایت این رویداد آغاز شده و مهلت نام نویسی در آن تا ۱۷ فروردین ماه... ادامه مطلب

استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات به فرابورس راه پیدا می کنند

بعد از آنکه استارتاپ ها نخستین مراحل رشد و توسعه را پشت سر گذاشتند و به ثبات نسبی دست پیدا کردند، عمده تمرکزشان را روی حضور در بازار بورس قرار می دهند و محقق شدن این هدف برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است.حالا ظاهرا قرار است به دنبال همکاری تازه نظام صنفی رایانه ای و شرکت... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x