سنگ اندازی بازار سنتی برای استارتاپ‌ها این بار به خشکشویی‌های آنلاین رسید

موانع بر سر راه کسب‌وکارهای اینترنتی تمامی ندارد و اتحادیه خشکشویی‌های تهران در طی یک نامه به چند استارتاپ حوزه خشکشویی آنلاین، فعالیت آنها را غیرقانونی دانسته و این مجموعه‌ها را تهدید به پلمب کردن نموده است. در نامه‌ای که برای این کسب‌وکارهای نوپا فرستاده شده، مدت زمان دو هفته‌ای تعیین شده تا به اتحادیه مراجعه و مجوزهای لازم را دریافت کنند و در غیر این صورت، تعطیل خواهند شد.

«محمد رهی» مدیرعامل استارتاپ زودشور در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که به این مجموعه و شرکت هلسا اخطاریه‌هایی صادر شده و باور دارد که تبلیغات شهری برخی مجموعه‌های خشکشویی آنلاین و به چشم آمدن آنها، باعث شده که اتحادیه بار دیگر در برابر فعالیت آنها مانع‌تراشی کند. او به انتشار رپورتاژ‌هایی در فضای اینترنت اشاره می‌کند که سال گذشته منتشر شده بود و در آن آمده بود که خشکشویی‌های آنلاین، البسه مردم را با البسه پزشکی و بیمارستان‌ها یکی می‌کنند:

«این حرف‌ها اما شایعه‌ای بیش نبود و ما هم‌اکنون تمامی دیتابیس مشتریان خود را داریم، نه ما و نه هیچ شرکت دیگری چنین کاری را مرتکب نمی‌شود و درضمن باید تایید کنم که تمامی خشکشویی‌های آنلاین در حقیقت پلتفرم هستند و خودشان هیچ مغازه فیزیکی خشکشویی در اختیار ندارند و قصد هم ندارند وارد این حوزه شوند چرا که بسیار هزینه بر است. ما با خشکشویی‌های مجوزدار و معتبر کار می‌کنیم و یک رابط هستیم و بس.»

hamrah-mechanic

خشکشویی‌ های آنلاین

او اندازه مارکت خشکشویی در کلانشهر تهران را ماهانه 90 میلیارد تومان اعلام می‌کند که این مبلغ در 1600 فروشگاه گردش دارد. رهی معتقد است آنها قصد دارند که مارکت این حوزه را وسیع‌تر کنند و به آن رونق ببخشند. زودشور دو سال است که فعالیت دارد و در این مدت هم ای‌نماد داشته و هم از انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز گرفته است:

«ای‌نماد اما فقط برای داشتن درگاه به کار آمده و تصور اشتباهی که کردیم هم این بود که انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی را همان اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی می‌دانستیم و از تفاوت این دو مجموعه غافل بودیم. البته حالا که اخطاریه دریافت کردیم، اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی نهایت تعامل را با ما برقرار کرده و مجوز ما ظرف نهایتا یک ماه از سوی این اتحادیه نیز صادر خواهد شد.»

رهی می‌گوید با وجود اینکه به اتحادیه خشکشویی مراجعه کرده ولی پاسخ شفافی دریافت نکرده و برخی از اعضای این اتحادیه به او گفتند که اعضا و کارکنان اتحادیه خشکشویی از سن بالایی برخوردار هستند و با کارکردن در اپلیکیشن و سامانه‌های مشابه راحت نیستند وگرنه خود اتحادیه سال‌ها پیش می‌توانسته با سیصد میلیون و بهترین برنامه‌نویسان این کار را انجام دهد و تمامی کسب‌وکارهای این حوزه را درهم بشکند. رهی به دیجیاتو می‌گوید: «این ادعا و حرف‌ها به ما زده شده و با وجود اینکه سر ساعت مقرر به اتحادیه رفتیم ولی کسی پاسخگوی ما نبوده است.»

خشکشویی‌ های آنلاین

رهی معتقد است که آنها اصلا زیرنظر اتحادیه کار نمی‌کردند و عضو اتحادیه خشکشویی نیستند و اساسا مغازه خشکشویی نیستند که از سوی آنها تهدید به بسته شدن شوند:

«شکایت حال حاضر مثل اینست که چون ما لباس‌های مردم را نیز با ناوگان حمل و نقل خود جابجا می‌کنیم، اتحادیه باربران بیاید و از ما شکایت کند. در الکامپ 97 از ما تقدیر شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ما را شرکتی خلاق نامید و از اقبال عمومی هم مواجه شدیم، حالا اما تازه ساز مخالفت و جلوگیری ما کوک شده است؟»

«جعفر محمدی» رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در گفتگو با دیجیاتو تاکید می‌کند که تمامی اتحادیه‌های سنتی زیر نظر اتاق اصناف هستند و این اتاق هم مقرر کرده که هر کسب‌وکاری اگر مجوزی از اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی داشت دیگر نیازی به مجوز از اتحادیه حیطه کاری خود ندارد:

«این مجموعه‌ها اگر دارای مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی بودند که شاهد یک تخلف اشکار در زمینه تهدید پلمب بودیم ولی اگر دارای این مجوز نیستند، بازهم در صورتی که صرفا یک پلتفرم باشند و خودشان کار خشکشویی را انجام ندهند، شکایت مورد نظر موضوعیت ندارد.»

خشکشویی‌ های آنلاین

محمدی باور دارد که این موضوع بیشتر یک دعوای درون خانوادگی بین دو اتحادیه است و به زودی موضوع حل و فصل می‌شود ولی معتقد است که برخورد اتحادیه‌های فیزیکی با کسب‌وکارهای انلاین در کشور، مساله دور از ذهنی نیست:

«آنها تصور می‌کنند که برخی از این کسب‌وکارها قصد برهم زدن نظم و تنظیم بازار را دارند و نظارت درستی نیز روی آنها انجام نمی‌شود. در حقیقت هم نمی‌شود هم وارد بازار شد و هم بدون هیچ مجوزی کار را شروع کرد. اتحادیه‌های سنتی در جایگاهی هستند که از کسب‌وکارهای نوپا شکایت کنند ولی باید در نظر داشته باشند که یک سری کسب‌وکارها اگر از اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز داشته باشند، دیگر نیازی به اخذ هیچ مجوز دیگری نیست.»

خشکشویی‌ های آنلاین

محمدی اعتقاد دارد که شاید این موضوع در حال حاضر شدنی باشد و مشکلات با واسطه‌گری زودتر رفع  شوند ولی پیش بینی می‌کند در ادامه راه استارتاپ‌ها، اتحادیه‌های مربوط به اصناف مختلف وارد تضاد شدیدی با اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی خواهند شد و مشکلات بزرگی پیش خواهد آمد که باید زودتر و پیش از وقوع این رخدادها، حل و فصل شود.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟