سنگ اندازی بازار سنتی برای استارتاپ‌ها این بار به خشکشویی‌های آنلاین رسید

موانع بر سر راه کسب‌وکارهای اینترنتی تمامی ندارد و اتحادیه خشکشویی‌های تهران در طی یک نامه به چند استارتاپ حوزه خشکشویی آنلاین، فعالیت آنها را غیرقانونی دانسته و این مجموعه‌ها را تهدید به پلمب کردن نموده است. در نامه‌ای که برای این کسب‌وکارهای نوپا فرستاده شده، مدت زمان دو هفته‌ای تعیین شده تا به اتحادیه مراجعه و مجوزهای لازم را دریافت کنند و در غیر این صورت، تعطیل خواهند شد.

«محمد رهی» مدیرعامل استارتاپ زودشور در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که به این مجموعه و شرکت هلسا اخطاریه‌هایی صادر شده و باور دارد که تبلیغات شهری برخی مجموعه‌های خشکشویی آنلاین و به چشم آمدن آنها، باعث شده که اتحادیه بار دیگر در برابر فعالیت آنها مانع‌تراشی کند. او به انتشار رپورتاژ‌هایی در فضای اینترنت اشاره می‌کند که سال گذشته منتشر شده بود و در آن آمده بود که خشکشویی‌های آنلاین، البسه مردم را با البسه پزشکی و بیمارستان‌ها یکی می‌کنند:

«این حرف‌ها اما شایعه‌ای بیش نبود و ما هم‌اکنون تمامی دیتابیس مشتریان خود را داریم، نه ما و نه هیچ شرکت دیگری چنین کاری را مرتکب نمی‌شود و درضمن باید تایید کنم که تمامی خشکشویی‌های آنلاین در حقیقت پلتفرم هستند و خودشان هیچ مغازه فیزیکی خشکشویی در اختیار ندارند و قصد هم ندارند وارد این حوزه شوند چرا که بسیار هزینه بر است. ما با خشکشویی‌های مجوزدار و معتبر کار می‌کنیم و یک رابط هستیم و بس.»

خشکشویی‌ های آنلاین

او اندازه مارکت خشکشویی در کلانشهر تهران را ماهانه 90 میلیارد تومان اعلام می‌کند که این مبلغ در 1600 فروشگاه گردش دارد. رهی معتقد است آنها قصد دارند که مارکت این حوزه را وسیع‌تر کنند و به آن رونق ببخشند. زودشور دو سال است که فعالیت دارد و در این مدت هم ای‌نماد داشته و هم از انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز گرفته است:

«ای‌نماد اما فقط برای داشتن درگاه به کار آمده و تصور اشتباهی که کردیم هم این بود که انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی را همان اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی می‌دانستیم و از تفاوت این دو مجموعه غافل بودیم. البته حالا که اخطاریه دریافت کردیم، اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی نهایت تعامل را با ما برقرار کرده و مجوز ما ظرف نهایتا یک ماه از سوی این اتحادیه نیز صادر خواهد شد.»

رهی می‌گوید با وجود اینکه به اتحادیه خشکشویی مراجعه کرده ولی پاسخ شفافی دریافت نکرده و برخی از اعضای این اتحادیه به او گفتند که اعضا و کارکنان اتحادیه خشکشویی از سن بالایی برخوردار هستند و با کارکردن در اپلیکیشن و سامانه‌های مشابه راحت نیستند وگرنه خود اتحادیه سال‌ها پیش می‌توانسته با سیصد میلیون و بهترین برنامه‌نویسان این کار را انجام دهد و تمامی کسب‌وکارهای این حوزه را درهم بشکند. رهی به دیجیاتو می‌گوید: «این ادعا و حرف‌ها به ما زده شده و با وجود اینکه سر ساعت مقرر به اتحادیه رفتیم ولی کسی پاسخگوی ما نبوده است.»

خشکشویی‌ های آنلاین

رهی معتقد است که آنها اصلا زیرنظر اتحادیه کار نمی‌کردند و عضو اتحادیه خشکشویی نیستند و اساسا مغازه خشکشویی نیستند که از سوی آنها تهدید به بسته شدن شوند:

«شکایت حال حاضر مثل اینست که چون ما لباس‌های مردم را نیز با ناوگان حمل و نقل خود جابجا می‌کنیم، اتحادیه باربران بیاید و از ما شکایت کند. در الکامپ 97 از ما تقدیر شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ما را شرکتی خلاق نامید و از اقبال عمومی هم مواجه شدیم، حالا اما تازه ساز مخالفت و جلوگیری ما کوک شده است؟»

«جعفر محمدی» رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در گفتگو با دیجیاتو تاکید می‌کند که تمامی اتحادیه‌های سنتی زیر نظر اتاق اصناف هستند و این اتاق هم مقرر کرده که هر کسب‌وکاری اگر مجوزی از اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی داشت دیگر نیازی به مجوز از اتحادیه حیطه کاری خود ندارد:

«این مجموعه‌ها اگر دارای مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی بودند که شاهد یک تخلف اشکار در زمینه تهدید پلمب بودیم ولی اگر دارای این مجوز نیستند، بازهم در صورتی که صرفا یک پلتفرم باشند و خودشان کار خشکشویی را انجام ندهند، شکایت مورد نظر موضوعیت ندارد.»

خشکشویی‌ های آنلاین

محمدی باور دارد که این موضوع بیشتر یک دعوای درون خانوادگی بین دو اتحادیه است و به زودی موضوع حل و فصل می‌شود ولی معتقد است که برخورد اتحادیه‌های فیزیکی با کسب‌وکارهای انلاین در کشور، مساله دور از ذهنی نیست:

«آنها تصور می‌کنند که برخی از این کسب‌وکارها قصد برهم زدن نظم و تنظیم بازار را دارند و نظارت درستی نیز روی آنها انجام نمی‌شود. در حقیقت هم نمی‌شود هم وارد بازار شد و هم بدون هیچ مجوزی کار را شروع کرد. اتحادیه‌های سنتی در جایگاهی هستند که از کسب‌وکارهای نوپا شکایت کنند ولی باید در نظر داشته باشند که یک سری کسب‌وکارها اگر از اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز داشته باشند، دیگر نیازی به اخذ هیچ مجوز دیگری نیست.»

خشکشویی‌ های آنلاین

محمدی اعتقاد دارد که شاید این موضوع در حال حاضر شدنی باشد و مشکلات با واسطه‌گری زودتر رفع  شوند ولی پیش بینی می‌کند در ادامه راه استارتاپ‌ها، اتحادیه‌های مربوط به اصناف مختلف وارد تضاد شدیدی با اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی خواهند شد و مشکلات بزرگی پیش خواهد آمد که باید زودتر و پیش از وقوع این رخدادها، حل و فصل شود.

مطالب مرتبط

استارت‌آپ‌های خشکشویی زودشور و لاندراپ ادغام شدند

دو استارت آپ خشکشویی آنلاین زودشور و لاندراپ با یکدیگر ادغام شدند. این دو استارت آپ همکاری خود را در طی یک بیانیه خبری اعلام کردند و در این بیانیه تاکید کردند که ادغامشان در راستای ارائه سرویس با‌کیفیت‌تر و مبارزه با شرایط خاص اقتصادی جامعه بوده است.در بیانیه مشترک لاندراپ و زودشور آمده است... ادامه مطلب

سازمان نصر خسارات وارد شده به کسب‌وکارها از محل خلاهای قانونی را پیگیری می‌کند

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتشار یک فراخوان از کسب‌وکارهای اینترنتی دعوت کرده است تا مستندات مربوط به خسارات‌های وارده از محل سیم‌کارت‌ها یا حساب‌های بانکی فاقد هویت واقعی،‌ یا اجبار به پذیرش توافق‌های غیرواقعی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور را جهت احقاق حقوق خود برای این سازمان ارسال کنند.این سازمان اعلام کرده است... ادامه مطلب

شروع رسمی فرآیند صدور مجور برای پلتفرم‌های کرادفاندینگ

«کرادفاندینگ» یا «تامین مالی جمعی» بحثی بود که از نیمه دوم سال گذشته و به ویژه پس از امضای تفاهم‌نامه میان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داغ شد. «جعفر محمدی»، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که... ادامه مطلب

استارت‌آپ زودشور با طرح لبخند لباس‌های اضافه کاربران را به نیازمندان می‌رساند

زودشور امسال برای دومین بار «طرح لبخند» را اجرا می‌کند. اگر لباس‌های سالمی دارید که نمی‌پوشید اما می‌تواند کمکی برای دیگران باشد با «زودشور» تماس بگیرید و با آنها هماهنگ کنید تا در زمانی مناسب آنها را از شما تحویل بگیرند. این خشکشویی آنلاین لباس‌های بدون استفاده را از کاربران و شهروندان تهرانی جمع‌آوری می‌کند و... ادامه مطلب

گردشی در استارت آپ زودشور؛ داستان یک کسب و کار خانوادگی

دفترشان پایین خانه‌ خودشان است و وقتی در کوچه پس کوچه‌های شیان دنبال آن می‌گردم در نهایت با خانه‌ای دوطبقه و حیاط دار روبرو می‌شوم که متعلق به زوجی است که با هم استارت آپ «زودشور» را ساخته‌اند. داخل حیاط یک خودرو با طرح زودشور پارک شده و رگال مخصوصی که خود مجموعه آن را در پشت... ادامه مطلب

استارتاپ‌های ایرانی در راه جهانی شدن؛ فعالیت زودشور در کشور عمان آغاز می‌شود

فعالیت زودشور در کشور عمان به زودی آغاز می‌شود. «محمد رهی» بنیان‌گذار این استارت‌آپ در گفتگو با دیجیاتو تاکید دارد که عزم و خواسته دولت این کشور باعث شده که روند شروع فعالیت زودشور در این کشور تسریع پیدا کند.رهی در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید که ۲ شرکت به طور جدی طرح آنها را قبول کردند که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟