احتمال توقف تولید خودرو به‌ دلیل ورشکستگی قطعه ‌سازان

وضعیت اقتصادی کشور در آستانه سخت‌ تر شدن تحریم ‌های آمریکا علیه ایران، بسیار پیچیده شده و تاثیر این شرایط بر صنعت خودرو بسیار با اهمیت است. خودروسازان به‌ دلیل افزایش تحریم‌ ها با مشکلات بسیاری رو به ‌رو شده ‌اند. زیان خودروسازان در این شرایط وضعیت را برای آن‌ ها پرالتهاب کرده است.
مشاور انجمن خودروسازان ایران گفت: تعیین قیمت ‌های نادرست و غیر واقعی از سوی شورای رقابت باعث شده که تولید قطعه و خودرو با زیان همراه باشد و در صورت ادامه این روند با ورشکستگی قطعه‌ سازان، تولید خودرو نیز متوقف خواهد شد.

تولید خودرو

داوود میرخانی رشتی در گفت‌ و گويى، اظهار کرد: بزرگترین مشکل خودروسازان، تولید خودرو توام با زیان هنگفت است. قیمت‌ گذاری تحمیلی و غیر واقعی که چند سالی است توسط شورای رقابت صورت می‌ گیرد، بسیار زیان‌ بخش بوده و باعث شده دو شرکت بزرگ خودروسازی در شش ماهه اول سال جاری پنج هزار میلیارد تومان زیان کنند. لذا به نظر می‌ رسد اولین قدم وزیر جدید صمت این باشد که جلوی تداوم این ضرر و زیان‌ ها گرفته شود.
وی ادامه داد: باید به طور کلی قیمت ‌گذاری‌ دستوری و سرکوب قیمتها متوقف شود و خودروسازان بتوانند در حاشیه بازار فروش خود را انجام دهند و چنانچه قیمت‌ حاشیه بازار بالاتر از قیمت واقعی بود، ما به ‌التفاوت آن به خزانه دولت پرداخت شود. در دو ماه گذشته سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان مسئول بررسی قیمت تمام شده انواع خودروها بود که این کار به اتمام رسیده و قیمت‌ ها را به ستاد تنظیم بازار جهت تصویب نهایی، ابلاغ کرده ‌اند.
اکنون سقف قیمت گذاری ها در اختیار دلالان و واسطه هاست و مردم نیز مطابق برآوردی که از ارزش پول دارند، به خرید یا فروش خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای اقدام می کنند. هرچه در مسائل کلیدی مرتبط با این صنعت بویژه قیمت گذاری و اعلام قیمت جدید خودروها تعلل شود، بر وضعیت کنونی بازار بیشتر دامن زده و سود بیشتری نصیب دلالان می شود.

Mobit

میرخانی رشتی اظهار کرد: حق بر این بود که وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت که خود شروع کننده این پروژه بوده و پیشرفت کارها را پیگیری می‌ کرد، کار را تمام کرده و در آخرین روزهای فعالیت خود، مصوبه ستاد تنظیم بازار را امضا و ابلاغ می‌ کرد تا این امر بسیار مهم به تعویق نمی‌ افتاد اما متاسفانه قدم آخر را برنداشتند و آن ‌را بر عهده وزیر بعدی گذاشت. وزیر جدید هم که طی یک ماه اخیر درگیر مسایل مربوط به رای اعتماد مجلس و غیره بود. وی به علت تعدد و پیچیدگی مشکلات فراروی بخش صنعت و تجارت و غیره، آن‌ قدر مسایل داشته است که هنوز موقعیتی برای ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار پیش نیامده است.
امروز با شرایط مناسبی در بازار خودروی کشور مواجه نیستیم و با وجود گذشت بيش از هفت ماه از سال، زیان خودروسازان به طور مرتب در حال افزایش است که در ادامه قطعه سازان را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت.
وی با اشاره به سخنان وزیر جدید صمت در حاشیه جلسه اخیر هیات دولت مبنی بر اتخاذ سیاست تثبیت قیمت‌ ها، اظهار کرد: اگر قرار باشد قیمت‌ ها تثبیت شده و شرکت ‌ها کماکان متحمل ضرر و زیان باشند، مشکلات بسیار زیادی به وجود خواهد آمد چرا که قطعه‌ سازان قادر به تولید قطعات مورد نیاز خودروسازان نخواهند بود و تولید خودرو کلا متوقف می‌ شود. با تجارب قبلی"رضا رحمانی" از جمله دو سال تجربه کار مستقیم در وزارت صمت، ایشان مطلعند که تمام مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌ سازان اعم از داخلی یا وارداتی، در یک سال و نیم گذشته عموما بیش از  ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ اند لذا قطعه ‌ساز نمی‌ تواند با قیمت‌ های سرکوب شده قبلی، قطعه تولید کند.

مشاور انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد: اگر شرایط همین ‌گونه پیش برود و گشایشی صورت نگیرد، قطعه‌ سازان یکی پس از دیگری متوقف شده و به تعطیلی کشانده می‌ شوند. بنابراین چنان‌ چه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت هرچه سریع ‌تر فکری برای حل مشکل قیمت‌ گذاری دستوری و غیر واقعی خودرو نکند، خودروسازان و شرکت‌ های قطعه‌ سازی رو به ور شکستگی می‌ روند که اثرات بسیار بد اجتماعی در پی خواهد داشت و تولید خودرو متوقف خواهد شد.
چندی پیش رضا رحمانی در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب ۲۰۳ رای موافق از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.
مشکلی که وجود دارد در ماه های گذشته، اکثر خریدها از سوی دلالان انجام شد و خودروها را انبار کردند، اما اگر قیمت ها به روال عادی بازگردد دلالان خودروها را حتی با قیمت های پایین تر به بازار عرضه می کنند.

Mobit

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟