تحقق دولت الکترونیک نیاز به هزار میلیارد تومان بودجه دارد

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات در دیدار رییس مجلس از پروژه دولت الکترونیک از «علی لاریجانی» خواست که مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات این وزارتخانه را به ایجاد هماهنگی فنی و اجرایی برای توسعه یکپارچه دولت هوشمند تخصیص دهد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در این بازدید خواستار این شد که هزینه‌های دولت الکترونیک در جایی جز مرکز ملی تبادل اطلاعات صرف نشود و دیگر دستگاه‌ها به طور مستقل سامانه‌هایی را راه‌اندازی نکنند چرا که این موارد تحقق یکپارچه شدن دولت الکترونیک را تعویق می‌اندازد:

«این موضوع به منزله تضییع وجوه به اموال دولتی موضوع ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی محسوب شده و با مرتکبین این اعمال نیز بر اساس قانون برخورد شود.»

تحقق دولت الکترونیک

به گفته ناظمی تمام دستگاه‌های دولتی تابع مقررات دولت الکترونیک نیستند و او از از لاریجانی درخواست کرد که برای حل و فصل شدن این موضوع، مجلس به این ماجرا ورود پیدا کند:

«همچنین درخواست می شود کلیه دستگاه ها به منظور ارسال مکاتبات، اطلاع رسانی به شهروندان و ارائه قبوض و رسیدهای پرداخت، صدور رسیدهای الکترونیکی پرداخت و همچنین ارتباط با شهروندان موظف شوند تنها از طریق کارپوشه ملی ایرانیان و دولت همراه اقدام کنند. بر این اساس هرگونه ارتباط با شهروندان به شیوه خارج از کانال های تعریف شده نقض حریم خصوصی شهروندان تلقی شود.»

ناظمی ضمن اشاره به هزینه ده هزار میلیارد ریالی برای تحقق دولت الکترونیک اعلام کرد که بهتر است ۲۰ درصد این اعتبارات به صورت ردیف‌های خارج از شمول قانون محاسبات منظور شود.

تحقق دولت الکترونیک

واکنش رییس مجلس در برابر این خواسته‌ها تاحدی مثبت بود و او تاکید کرد که همه دستگاه‌ها و سازمان ملزم اتصال به دولت الکترونیک هستند. لاریجانی نتیجه بازدید خود را نیز چنین ارزیبای کرد: «برمبنای بازدید صورت گرفته مشخص شد گام های اولیه زیرساختی برای دولت الکترونیک برداشته شده است اما مواردی وجود دارد که باید هرچه سریعتر رفع شود  و این امری ضروری است.»

رییس مجلس شورای اسلامی دولت الکترونیک را خدمات دهی به تمامی قواها دانست و یک حکومت هوشمند را برای آینده دولت الکترونیک متصور شد. او حکومت هوشمند را دسترسی آزاد اطلاعات برای مردم و آسان سازی دریافت خدمات تعریف کرد و از وزارت ارتباطات خواست برای رسیدن به این موضوع در صورت نیاز قانون روشن‌تری نوشته شود:

«وزارت ارتباطات، پیشنهاد خود را در شورای هماهنگی سران قوا ارائه دهد تا نحوه همکاری برای دستیابی به این هدف به تمام دستگاه ها ابلاغ شود. تاکنون یک دهم از 2500 دستگاهی که باید به دولت الکترونیک وصل شوند به این سامانه راه یافته‌اند و باید مشکلات بقیه در اسرع وقت حل شود.»

تحقق دولت الکترونیک

لاریجانی یکی از راه‌های ترغیب دستگاه‌ها برای متصل شدن به دولت الکترونیک را موضوع تشویق و تنیبه دانست و تاکید کرد که باید از مکانیزم‌های قانونی برای تحقق این امر استفاده شود. او خبر داد که مجلس پیگیر سازمان‌هایی که به هر دلیلی به دولت الکترونیک وصل نشده‌اند خواهد بود. در این نشست همچنین به لزوم برگزاری انتخابات الکترونیکی با توجه به زیرساخت‌های موجود اشاره شد و رییس مجلس در این باره گفت:

«شورای نگهبان باید از این موضوع استقبال کند چرا که انتخابات الکترونیکی، سلامت انتخابات و تسهیل حضور مردم را تضمین می کند. در این زمینه اگر لازم باشد جلسه می گذاریم تا دقت نظر شورای نگهبان را برای اجرایی شدن انتخابات الکترونیکی در کشور داشته باشیم. همچنین وزارت ارتباطات باید برای این که این اطمینان حاصل شود، کمک های لازم را ارائه دهد.»

مطالب مرتبط

ارائه فهرست برنامه‌های وزارت ارتباطات تا 2 ماه آینده به رییس جمهور

ساعاتی پیش پیوست حکم وزیر ارتباطات دولت دوازدهم توسط رییس جمهوری به وی ابلاغ شد. در این پیوست از رسالت سنگین دولت دوازدهم سخن به میان آمده که باید در سال 1400 شرایط مساعدی را برای ملت ایران فراهم آورده باشد. همچنین اولویت‌های عمومی و خصوصی مختلفی برای این وزارتخانه تعیین شده است. بر اساس متن... ادامه مطلب

برندگان جوایز ملی تحول دیجیتال ایران مشخص شد

رویداد شب تحول دیجیتال ایران ۳۰ بهمن ماه توسط دانشگاه تهران در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌سیما برگزار شد. این رویداد در سه حوزه زبدگی دیجیتال، نوآوری دیجیتال و رهبری دیجیتال و در پنج سطح زبده دیجیتال، حرفه‌ای دیجیتال، رهسپار دیجیتال، جوینده دیجیتال و مبتدی دیجیتال برگزار و از شرکت‌هایی فعال در این حوزه‌ها، تقدیر شد. جایزه... ادامه مطلب

تعرفه‌ جدید اینترنت پرسرعت برای کاربران کم‌مصرف نهایی شده است

احتمالاً امروز قرار است مشکل کاربران کم مصرف اینترنت ثابت که سرعت بالاتری می‌خواهند رفع شود و تعرفه‌های جدید به اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی ابلاغ شود. آنطور که «حسین فلاح جوشقانی» رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد، یکی از نگرانی‌های ارائه دهندگان اینترنت این بود که مشترکان کم‌مصرفی که سرعت بالا می‌خواهند به... ادامه مطلب

اجرایی شدن فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت

پس از مدت ها بالاخره مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده فاز اول شبکه ی ملی اطلاعات در هفته ی دولت (شهریورماه) سال جاری اجرایی شود. محمد جواد آذرجهرمی با حضور در گفت و گوی ويژه ی خبری شبكه ی ۲ سیما در خصوص سهم ترافيك اينترنت داخلی و بین المللی در كشور گفته است: «در سال... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات از نصب نمایشگر پارازیت در برخی شهرها خبر می دهد

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در جمع خبرنگاران و در حاشیه آیین رونمایی از برخی طرح های نوآورانه حوزه فناوری اطلاعات شیراز، با اشاره به نصب 18 سایت اندازه گیری امواج رادیویی در این شهر اعلام کرد که «در دیگر شهرهای کشور که ذهنیت وجود پارازیت های مضر در... ادامه مطلب

جهرمی: گرایش به برخی پیام رسان‌های داخلی 10 برابر شده است

از انتهای هفته گذشته دولتمردان، سازمان‌ها، نهادهای دولتی و غیر دولتی با هدف حمایت از پیام رسان‌های داخلی کانال‌های تلگرامی خود را بستند و به پیام رسان‌های داخلی پیوستند. دقیقا 11 مرداد ماه 96 بود که شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌‌ای برای ساماندهی به پیام‌رسان‌های داخلی و با هدف حمایت از‌‌ این پیام‌رسان‌ها به تصویب رساند.‌... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x