فین‌تک‌‌ها در انتظار ابهام زدایی بانک مرکزی

مصوبه اخیر بانک مرکزی در مورد ممنوعیت ارائه برخی خدمات در اپلیکیشن‌های مالی و بانکی ابهامات زیادی به همراه داشته است. از متن مصوبه می‌توان اینطور متوجه شد که ارائه خدماتی مانند اعلام مانده حساب، تصویه و انتقال وجه به حساب در تمامی اپلیکیشن‌ها و برای تمامی کاربران غیرمجاز است؛ منتها از آنجائیکه این امر پهنه گسترده‌ای از تراکنش‌های مالی در اپلیکیشن‌ها را شامل می‌شود و همچنین کاربری این اپ‌ها را زیر سوال می‌برد، چنین الزامی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد.

«مهدی عبادی» دبیر انجمن فین‌تک ایران هم به‌ این ابهامات اشاره می‌کند و به دیجیاتو توضیح می‌دهد که ادبیات نامفهوم مصوبه این برداشت را برای بانک‌ها و سایر شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، به وجود آورده که دیگر مجاز نیستند API را به صورت کلی ارائه کنند.

با این حال او معتقد است که هدف بانک مرکزی این بوده‌است که فردی نتواند به جای فردی دیگر عملیات بانکی انجام دهد، درصورتیکه در مورد کارت به کارت کردن این ملاحظه وجود ندارد.

عبادی تاکید می‌کند که هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت چه تهدیداتی در اتظار فین‌تک‌هاست:

«اول باید روشن شود که منظور این مصوبه چیست. اگر مصوبه صرفا به سرویس مانده‌گیری محدود شود خیلی فین‌تک‌ها را با مشکل مواجه نمی‌کند چون فین تک‌ها با مانده‌گیری سروکار ندارند اما اگر سرویس‌های دیگری مانند انتقال وجه پایا، حساب به حساب و تصویه هم حذف شود، طبیعی‌ست که عملکرد فین‌تک‌ها و به طور کلی  Open API Banking زیر سوال می‌رود.

بنابراین در مرحله اول باید مشخص شود که بانک مرکزی چه منظوری از این مصوبه دارد، پس از آن می‌توان گفت که فین‌تک‌ها چه آسیبی از این مصوبه می‌بینند.»

ابهامات مصوبه بانک مرکزی

اپ‌های پرداخت نیز جزو فین‌تک‌ها محسوب می‌شوند. به گفته دبیر انجمن فین‌تک ایران،  ۱۲ PSP وجود دارد که به دلیل ارتباطات و مجوزهایی که دارند در منطقه امن قرار دارند و خطر عجیبی آنها را تهدید نمی‌کند اما اپلیکیشن‌های دیگری وجود دارند که مشخصا جزو PSP ها نیستند و مشخصا دچار چالش‌های جدی‌تری خواهند شد.

امروزه در دنیای پرداخت با دو مشکل مواجه است، اول کارت‌های دزدی و دوم هویت‌های اجاره‌ای که برای امور کلاهبرداری و پولشویی از هویت سایر افراد استفاده می‌کنند. این دو مورد دغدغه‌های بسیاری را در حوزه بانکداری ایجاد کرده‌است. عبادی می‌گوید که احتمالا هدف اصلی بانک مرکزی این بوده‌است که افرادی بتوانند از این خدمات استفاده کنند که کدملی آنها با شماره کارت آنها تطابق داشته باشد، یعنی هر شخص بتواند با یک اپلیکیشن که روی موبایل خود دارد، موجودی کارت خود را دریافت کند و نه موجودی کارت دیگران:

«بانک مرکزی این دغدغه‌های بانکی را دارد اما سرویسی برای انجام این تطابق ندارد. وقتی چنین سرویسی برای تطابق وجود ندارد الزام به حذف آن هم عجیب به‌نظر می‌آید. در واقع بانک مرکزی ابتدا باید این سرویس را آماده می‌کرد و پس از آن الزامات آن را ابلاغ می‌کرد.»

در نهایت مشخص نیست که مصوبه بانک مرکزی با چه هدف و چه حدودی تعیین شده‌است؛ موضوعاتی که موجب نگرانی کاربران، بانک‌ها و فین‌تک‌ها شده و باید توسط بانک مرکزی ابهام زدایی شود.

مطالب مرتبط

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت... ادامه مطلب

بانک مرکزی سقف کارت به کارت را به ۱۰ میلیون تومان افزایش داد

در حالی که بانک مرکزی ۱۱ اسفند ماه سقف کارت به کارت را از ۳ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان افزایش داده بود، امروز یک بار دیگر خبر می‌دهد که این سقف به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.«داوود محمد بیگی»، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به ایبنا گفته است که کاربران... ادامه مطلب

بانک مرکزی از اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR تا پایان اسفندماه خبر داد

بانک مرکزی که پیش‌تر اقداماتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام داده بود خبر داده که در راستای تسهیل انجام تراکنش‌های کارتی و ارتقاء سطح بهداشت خدمات پرداخت، بحث کیف پول الکترونیک و پرداخت با کد QR را با جدیت بیشتری نسبت به قبل پیگیری خواهد کرد.بانک مرکزی اعلام کرده که چنین طرحی مدت‌هاست... ادامه مطلب

افزایش سطح کارت به کارت؛ چند اقدام بانک مرکزی برای کاهش مراجعه مردم به شعب

با توجه به شرایط خاص بهداشتی کشور و در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بانک مرکزی دست به یک سری تغییرات در سیستم بانکی کشور زده تا مردم کمتر به صورت حضوری به شعب مراجعه نمایند.بانک مرکزی در بیانیه‌ای که منتشر ساخته تاکید کرده این اقدامات برای جلوگیری از حضور مردم... ادامه مطلب

بانک مرکزی خبری داد: رفع مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها در دستور کار است

رمز پویا که در بهمن ماه به تدریج در بانک‌ها اجرایی شده همچنان با مشکلات ریز و درشتی همراه است و برخی کاربران نتوانسته‌اند علی رغم تمهیدات دیده شده، از رمز پویای خود به درستی استفاده کنند. در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرده که تمام تلاش خود را برای شناسایی و رفع موانع اجرایی... ادامه مطلب

بانک مرکزی: رمز ایستای تمامی کارت‌های بانکی کشور در روزهای آتی حذف خواهد شد

بانک مرکزی در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرده که رمز ایستای کلیه بانک‌های کشور به زودی و به مرور حذف خواهد شد و رمز یکبار مصرفی (پویا) جایگزین آن خواهد شد.طبق اعلام بانک مرکزی اولین گام تحقق موضوع حذف رمزهای ایستا روز هشتم بهمن‌ماه جاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری آغاز خواهد شد و در همین‌ زمینه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟