علی بابا به دلیل ارائه تخفیف تهدید به شکایت شد

علی بابا به دلیل تخفیف دادن به مسافران از سوی انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تهدید به شکایت شد. انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه‌ای به مدیرعامل علی بابا نسبت به فروش بلیت با تخفیف ۵ تا ۹ درصدی به مشتریان هشدار داد و تهدید به شکایت کرد.

«نیما قاضی» مدیر عامل علی بابا در همین رابطه به دیجیاتو می‌گوید انجمن‌های صنفی ارتباطات زیادی با نهادهای تصمیم گیر و دولتی مانند سازمان هواپیمایی و گردشگری دارند و این احتمال وجود دارد که مطرح کردن این نارضایتی‌ها ازسوی انجمن‌ موجب اتخاذ تصمیماتی توسط سازمان‌ها شود که از نظر تجاری درست نبوده و در کار علی بابا اختلال ایجاد کند. او توضیح می‌دهد که در این نامه خلط مبحث شده‌ است:

«مشخص نیست موضوعی که به آن اعتراض شده‌ یک تصمیم تجاری بوده و یا تخلف؟ تخفیف دادن حق هر واحد صنفی است که قیمت‌گذاری را آنطور که خودش می‌داند، انجام دهد اما اگر این موضوع را تخطی از قانون بدانند، بسیار خطرناک است. بنابراین ما قصد داریم همین مبحث را مطرح کنیم تا سازمان‌های قانون‌گذار و تصمیم گیر به آن توجه کنند.

اگر واحد تجاری کالایی را بخرد و به زیر قیمت بفروشد، دامپینگ کرده‌ است ولی ما چنین کاری نکرده‌ایم و چنانکه از متن این نامه مشخص است ما بالاتر از قیمت خرید می‌فروشیم و سود هم دریافت می‌کنیم، منتها سود ما کمتر از سود دیگران است. تنها تفاوت ما این است.»

مدیرعامل علی بابا اضافه می‌کند که آنها با شرکت‌های هواپیمایی قرارداد مسقتیم دارند و بعضی از آنها در قراردادها اعلام کرده‌اند که بلیت‌شان نباید کمتر از این قیمت فروخت و علی بابا هم چنین مواردی را رعایت می‌کند. نکته دیگری که قاضی به آن اشاره دارد این است که به صورت کلی قانونی وجود ندارد که تعیین کند همه باید چقدر سود دریافت کنند.

او اعتقاد دارد که شرکت‌ها بر اساس فناوری که مورد استفاده قرار می‌دهند می‌توانند هزینه‌ها و در نهایت قیمت‌های تمام شده را کاهش دهند:

«همکاران ما از همین ناراحت هستند چون بازار را حق خود می‌دانستند و حالا نفر دیگری وارد شده که با تکنولوژی بازار آنها را گرفته‌است. البته آنها هم می‌توانند با تکنولوژی وارد این بازار شوند منتها باید سرمایه‌گذاری بیشتری کنند و البته این کار سختی است و حالا به جای انجام این کار سخت را انجام دهند چنین برخوردی می‌کنند.»

به گفته او بخش سنتی، قشر زحمت‌کشی هستند که ورود تکنولوژی آنها را کم‌کم به حاشیه می‌راند و در این حالت مسئولیت اجتماعی ایجاب می‌کند که این اتفاق دیده و راهکارهای خلاقانه‌ای برای آنها ایجاد شود؛ این موضوعی‌ست که علی بابا به آن پرداخته و راهکاری برای آن درنظر گرفته است. قاضی در همین رابطه به دیجیاتو می‌گوید:

«ما درگاه فروش و پلتفرمی ایجاد کرده‌ایم که مردم به آن اعتماد کرده‌اند. حالا ما این پلتفرم را با سایر آژانس‌ها به اشتراک می‌گذاریم. این پلتفرم در سایت زورق شروع به کار کرده و به زودی هم وارد سایت علی‌بابا می‌شود. در این پلتفرم آژانس‌های مسافرتی می‌توانند برای مردم تور تعریف کنند. ما هم کارمزد بسیار کمی برداشت خواهیم کرد تا این دو را به هم وصل کنیم. ضمن آنکه فروش بلیت موضوعی نیست که مردم بخواهند برای مدت طولانی و دائمی به یک آژانس ثابت مراجعه کنند اما طراحی تور و سفر موضوعی‌ست که تخصص آژانس‌هاست و می‌توانند در آن خوب کار کنند. ما هم با تکنولوژی به ‌آنها کمک خواهیم کرد تا بتوانند آن را به خوبی عرضه کنند.»

در نامه «حرمت‌الله رفیعی» رئیس هیئت مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، خطاب به مدیرعامل علی بابا آمده است:

«طبق گزارش‌های واصله از سوی تعداد قابل توجهی از همکاران ما در سایت‌های مرتبط با آن شرکت، از جمله علی بابا و زورق مبادرت به فروش بلیت با ۵ تا ۹ درصد تخفیف مستقیم به مسافر می‌کنند که خارج از ضابطه و عملا موجب ضرر، زیان و لطمه به فعالیت سایر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شده و مورد اعتراض انجمن و سایر همکاران است.

لذا خواهشمند است در اسرع وقت نسبت به توقف روش اتخاذ شده در زمینه فروش بلیت با تخفیف‌های مذکور اقدام کنید. بدیهی است در صورت عدم اقدام به منظور حفظ حقوق تعداد بسیاری از همکاران لاجرم نسبت به شکایت از مراجع قانونی اقدام خواهد شد. انجمن از جنابعالی انتظار دارد در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از وضع فعلی اقدام لازم را در این خصوص معمول و نتیجه را اعلام فرمایید.»

مطالب مرتبط

گوشی‌های شیائومی به جمع‌آوری مخفیانه اطلاعات کاربران متهم شدند

بر اساس ادعای یک محقق امنیتی که با فوربس همکاری دارد، اطلاعات کاربران با استفاده از مرورگر مورد استفاده در گوشی‌های شیائومی جمع آوری می‌شود. گفته شده که این اطلاعات در زمان استفاده از حالت ناشناس یا موتورهای جستجویی مانند DuckDuckGo نیز جمع آوری می‌شوند.محقق امنیتی، «گابریل سیرلیگ» که از ردمی نوت 8 به عنوان گوشی... ادامه مطلب

مایکت از کافه بازار شکایت می‌کند؛ یک پرونده انحصارطلبی جدید در شورای رقابت

«وحید رحیمیان»، مدیرعامل فروشگاه نرم‌افزاری «مایکت»، پلتفرم «کافه بازار» را به انحصارطلبی متهم کرد. او در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که مایکت به زودی و پس از بحران کرونا، از کافه بازار در شورای ملی رقابت شکایت خواهد کرد.ماجرا از این قرار است که او در یک رشته‌توییت، اعلام کرد که توسعه‌دهنده‌ی یک بازی... ادامه مطلب

شکایت دو کودک از گوگل به اتهام نقض حریم خصوصی

دو کودک ساکن ایلینوی آمریکا به اتهام جمع آوری غیر قانونی داده های بیومتریک توسط گوگل از این شرکت شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شدند. این داده ها شامل اسکن چهره و صدای میلیون ها دانش آموزی است که از ابزارهای آموزشی این کمپانی استفاده کرده اند.در پی تعطیلی مدارس آمریکا بر اثر شیوع... ادامه مطلب

علی بابا با سرویس ابری خود به جنگ کرونا می‌رود

واحد تجارت ابری علی بابا قصد دارد با ارائه جدیدترین تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود، به جنگ جهانی که علیه ویروس کرونا راه افتاده بپیوندد. در همین راستا غول تکنولوژی چین اپلیکیشن‌هایی که توسط متخصصین فضای ابری خود به همراه محققان آکادمی DAMO و مهندسان پلتفرم ارتباطی DingTalk طراحی شده را در اختیار نهادهای... ادامه مطلب

اتحادیه اروپا به دنبال تصویب قانون حق تعمیر برای لوازم الکترونیک

کمیسیون اروپا که در واقع کارش تدوین پیش نویس قوانین برای این اتحادیه است اعلام کرده به زودی قانون حق تعمیر را معرفی می کند؛ قانونی که تولید کنندگان قطعات الکترونیک را ملزم خواهد کرد محصولاتی با طول عمر و دوام بیشتر بسازند و تا حد ممکن از مواد بازیافتی با قابلیت استفاده مجدد و... ادامه مطلب

شکایت 529 میلیارد دلاری استرالیا از فیسبوک به خاطر نقض حریم شخصی

دولت استرالیا از فیسبوک به دلیل نقض قوانین حریم شخصی این کشور در پرونده کمبریج آنالیتیکا شکایت کرد و خواهان دریافت غرامت 529 میلیارد دلاری شد. از رسوایی کمبریج آنالیتیکا سال ها می گذرد ولی پیامدهای سنگین آن همچنان پابرجا هستند.بر اساس شکایت دولت استرالیا که روز دوشنبه در دادگاه فدرال این کشور تنظیم شد،... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟