بررسی اپلیکیشن اسنپ کیو؛ یک جایزه و صد هزار نفر

مسابقات آنلاین اطلاعات عمومی یا همان بازی‌های سبک تریویا، این روزها جزو ترندهای محبوب اپلیکیشن‌های ایرانی هستند. احتیاجی به اثبات این حرف نیست، خودتان به جمعیت میلیونی و مشتاق کاربران کوییز آو کینگز نگاهی بیندازید. حتی در میان محصولات خارجی هم عنوانی مثل QuizUp در بین هموطنان‌مان طرفداران پر و پا قرصی دارد.

اما مدتی هست که نوبت به ترند جدیدی رسیده، یک مسابقه آنلاین اطلاعات عمومی دیگر با دو تفاوت بزرگ: یکی شرکت‌کنندگانی که تعدادشان در هر رقابت به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد، و دیگری نام بزرگی که اپلیکیشن با خود به یدک می‌کشد.

اسنپ کیو، محصول جدید و تازه نفس مجموعه بزرگ اسنپ، یک مسابقه آنلاین و نفس‌گیر در سبک تریویاست. اپلیکیشنی الهام گرفته از نمونه‌های خارجی، درست مثل خود اسنپ که آمده تعریف نویی از مسابقات آنلاین ارائه داده و پایه‌گذار استانداردهای جدیدی در سبک خودش باشد.

اسنپ کیو

مسابقه با شمارش معکوس شروع می‌شود و هر مرتبه جوایز مختلفی دارد. در حال حاضر مسابقات اسنپ کیو روزی 2 بار در ساعت سه بعد از ظهر و 8 یا 10 شب برگزار می شوند.

هر شب رأس ساعتی مقرر، ده ها هزار نفر وارد اسنپ کیو می‌شوند تا در یک مسابقه زنده و آنلاین شرکت کنند، و کلمه "زنده" یعنی همه اتفاقات در لحظه می‌افتند. در واقع بگذارید برای توصیف بهتر، اسنپ کیو را یک مسابقه زنده اینترنتی توصیف کنم که مجری دارد و هر شب ده‌ها یا صدها نفر در آن برنده جایزه می‌شوند.

سوژه، سوژه جدید و دست نخورده‎‌ای نیست. مطمئنا با دیدن اسکرین شات‌های اسنپ کیو متوجه الگوبرداری‌اش از نمونه‌های خارجی شده‌اید. حتی شاید این الگوبرداری تا حدی به سوی کپی‌برداری هم شیب برداشته باشد.

با این که الگوبرداری عاری از خلاقیت هیچ وقت موضوع پسندیده‌ای نیست، اما باید این را هم در نظر گرفت که بسیاری از اپ‌های موفق داخلی نمونه ایرانیزه شده محصولات موفق خارجی بوده‌اند. اصلا چرا راه دوری برویم، تمام سرویس‌های درخواست آنلاین تاکسی فعال در کشور (و حتی دنیا) نمونه‌های الهام گرفته از اپلیکیشن مشهور اوبر بوده‌اند.

اسنپ کیو

مجری‌های برنامه هر شب تغییر می‌کنند و تعداد شرکت‌کنندگان هم همینطور. برای پخش بی عیب و نقص تصاویر زنده، کیفیت در حدی تنظیم شده که همه با هر اینترنتی توانایی تماشای برنامه را داشته باشند.

نکته اینجاست که همین الگوبرداری درست و به جا ظرافت‌های خاصی دارد که هر توسعه‌دهنده‌ای از پس آن بر نمی‌آید. اسنپ کیو با این که در بعضی مسائل، خصوصا رابط کاربری و حتی رنگ‌آمیزی به شدت شبیه نمونه‌‌ خارجی است و این نکته‌ای است که نسبت به آن انتقاد داریم، اما از طرفی در پیاده‌سازی کار یا به اصطلاح ایرانیزه کردن ایده آنقدر موفق عمل کرده که نمی‌توان به سازندگانش آفرین نگفت.

مسابقات اسنپ کیو روزی یک بار و به طور زنده برگزار می‌شوند، معمولا بین ساعات 8 تا 10 شب که همه از سر کار و دانشگاه برگشته‌اند و فرصت کافی برای گوشی در دست گرفتن و شرکت در یک مسابقه جذاب را دارند.

رأس ساعت، مسابقه در محیطی مثل شبیه لایو اینستاگرام شروع می‌شود. جایی که تعداد شرکت‌کنندگان در لحظه نمایش داده می‌شود و می‌توانید در لحظه کامنت بگذارید و کامنت دیگران را بخوانید. مجری روی صفحه می‌آید و بعد از کمی خوش و بش کردن، 12 سؤال سه گزینه‌ای را از شرکت کنندگان می‌پرسد.

اسنپ کیو

همانطور که می‌بینید سوالات اول بسیار ساده‌اند. اما به تدریج سخت‌تر و سخت‌تر می‌شوند.

یک جواب غلط، یعنی باید از مسابقه خداحافظی کنید. همین موضوع رقابت در اسنپ کیو را به شدت داغ و هیجان‌انگیز کرده و به یکی از جذابیت‌های مسابقه تبدیل شده. اگر ببازید، هیچ راهی برای برگشت به مسابقه ندارید جز این که از "جان" استفاده کنید و این جان هم به سختی بدست می‌آید و هم در طول هر مسابقه فقط یک بار قابل استفاده است.

اسنپ کیو هر شب به برندگان مسابقه جایزه می‌دهد و این جایزه معمولا به صورت نقدی است. جایزه نقدی در پایان به کسانی که به تمام 12 سؤال پاسخ صحیح داده‌اند تقسیم شده و در حساب کاربری‌شان ذخیره می‌شود، و نکته عالی اینجاست که این بار خبری از گردونه شانس و دوز و کلک‌‌های مرسوم اپلیکیشن‌های قرعه‌کشی نیست.

اسنپ کیو

در دومین تلاشم توانستم به هر دوازده سوال پاسخ صحیح بدهم و پنج هزار تومان برنده شوم. زیاد نیست، اما کاچی به از هیچی!

برندگان اسنپ کیو صد در صد چیزی عایدشان می‌شود. کم یا زیاد، پول نقدی که می‌برید در حسابتان ذخیره می‌شود و وقتی به 20 هزار تومان رسید می‌توانید با دادن شماره حساب آن را به جیب‌تان بزنید و برداشت کنید. این شاید اولین باری باشد که در یک اپلیکیشن ایرانی با تم مسابقه، مطمئن هستید که با طی کردن مسیر درست دست خالی بیرون نمی‌روید و سرتان کلاه نمی‌رود!

البته این که چه مبلغی برنده شوید، بستگی به میزان جایزه هر شب و سختی سؤالات دارد. وقتی سؤالات خیلی سخت می‌شوند، افراد کمتری برنده می‌شوند و بنابراین می‌توانند سهم بیشتری از جایزه را برای خود بردارند. بنابراین رقابت‌های اسنپ کیو همیشه نفس‌گیر هستند و هرگز هیجان خود را از دست نمی‌دهند.

اسنپ کیو یک اپلیکیشن کاملا رایگان است و همین ممکن است سؤالی را در ذهن‌تان به وجود بیاورد: با این حجم از اعطای جوایز، خود اپلیکیشن چگونه درآمدزایی می‌کند؟ پاسخ بسیار ساده است.

صفحه‌ای را در نظر بگیرید که هر شب رأس ساعتی مقرر، ده‌ها هزار چشم به آن خیره می‌شوند و بخش زیادی از این چشم‌ها طرفداران و مشتریان ثابت هستند. تصور می‌کنم همین برای جلب نظر هر اسپانسر و سرمایه‌گذاری کافی باشد، و این ایده هوشمندانه‌ای بوده که تیم مارکتینگ اسنپ سریع‌تر از سایر رقبای داخلی خود موفق شده که آن را عملی کند.

اسنپ کیو

رده‌بندی هفتگی برنده‌های هر مسابقه را به دیگران اعلام می‌کند.

کشاندن مخاطب ایرانی درگیر مشکلات مختلف و غرق شده در پیام‌رسان‌ها به یک مسابقه  اینترنتی گوشی محور، هدفی بوده که تیم اسنپ استادانه از پس آن بر آمده که مطمئنا با برطرف شدن محدودیت‌های اپلیکیشن و گردآوری کاربران بیشتر، تأثیرگذاری چنین محصولی بر بازار اپلیکیشن‌ها و فرهنگ کاربران ایرانی اینترنت را بیشتر احساس خواهیم کرد.

از جمله این محدودیت‌ها می‌شود به نبود گزینه‌های شخصی‌سازی برای پروفایل کاربری اشاره کرد. به عنوان مثال هنوز نمی‌توانید برای خودتان عکس پروفایل بگذارید. شاید اضافه کردن بخشی برای دسته‌بندی رکوردها و جوایز در پروفایل هم بتواند به فضای رقابتی اسنپ کیو شور و هیجان بیشتری ببخشد.

اما با کنار هم گذاشتن نکات مثبت و منفی، باید گفت که کفه ترازو بیشتر به سمت نکات مثبت اسنپ کیو سنگینی می‌کند. مسابقات اسنپ کیو به معنای واقعی کلمه هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده‌اند، هر کس می‌تواند با اندکی تلاش در آن برنده جایزه شود و لذت شرکت در یک مسابقه آنلاین واقعی را بچشد.

اسنپ کیو فعلا برای دیوایس‌های اندرویدی منتشر شده و به زودی نسخه آی او اس آن هم در اختیار کاربران آیفون و آیپد قرار می‌گیرد.

اسنپ کیو | SnappQ
  • اسنپ کیو | SnappQ
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: اسنپ
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 4.8 مگابایت
دانلود


مطالب مرتبط

پشتیبانی از زبان فارسی به نسخه iOS کیبورد Swype اضافه شد

اگر به خاطر عدم پشتیبانی از زبان فارسی از کیبورد Swype روی iOS استفاده نمی کردید، خوشحال باشید چرا که تایپ فارسی در نسخه جدید این اپلیکیشن برایتان مهیا شده است. کیبورد Swype که حدودا پنج ماه پیش برای iOS عرضه شد، بر خلاف نسخه اندرویدی اش تاکنون از زبان فارسی پشتیبانی نمی کرد. با کیبورد سوایپ... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از غرفه «مانا پی» در نمایشگاه الکامپ ۹۵ [تماشا کنید]

همانطور که احتمالا در جریان هستید نمایشگاه الکامپ ۹۵ از ۲۵ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است. فناپ (فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان) از جمله شرکت های داخلی حاضر در این رویداد است که در میان گروه محصولات و خدمات گسترده خود، اپلیکیشنی به نام «ماناپی» را در... ادامه مطلب

معرفی بازی Psebay؛ به چشمان خود استراحت دهید

Eugeny Butako با خلق Psebay، تعریف جالبی از واژه پارادوکس را در بازی های ویدیویی ارائه نموده. شاید در نگاه اول محیط های Psebay چشم ها را ارضا کرده و انسان را به آرامش برسانند، اما چند ثانیه پس از شروع بازی ناگهان سختی آن ذهن را مخدوش می کند؛ لحظه ای که معلوم نیست... ادامه مطلب

بررسی اپلیکیشن گپ؛ پیام رسانی برای ایرانیان

حقیقت این است که تلگرام آنقدر در زندگی روزمره ما ریشه دوانده که حتی نمی توانیم استفاده از پیام رسان دیگری را تصور کنیم. اما این موضوع نباید سبب آن شود که متخصصین داخلی از تلاش برای ارائه اپلیکیشن های پیام رسان پا پس بکشند. خوشبختانه توسعه دهندگان ایرانی در حوزه پیام رسان ها آمار و ارقام... ادامه مطلب

معرفی بازی های سرگرم کننده ورزش های زمستانی [قسمت دوم]

با ورود به آخرین فصل سال، تب و تاب ورزش های زمستانی بار دیگر مردم را به خود مشغول کرد. به بهانه این موضوع، بر آن شدیم تا بهترین عناوین این سبک را ارائه دهیم که در کنار هیجانی مشابه، خطر کمتری را نیز در بر داشته باشد. پس تا پایان با دیجیاتو همراه باشید. قسمت... ادامه مطلب

معرفی Kitchen Stories؛ اپلیکیشنی جامع برای آموزش قدم به قدم آشپزی

آشپزی هنری است که همه افراد از آن بهره مند نیستند. بعضی ها ذاتا در آن حرفه ای اند و از ساده ترین مواد غذایی، چنان غذای خوشمزه ای درست می کنند که ممکن است انگشتانتان را هم با آن بخورید! اما شرایط برای بسیاری از افراد بدین گونه نیست. برای یادگیری اصولی آشپزی، همواره استفاده... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x