دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

بررسی اپلیکیشن اسنپ کیو؛ یک جایزه و صد هزار نفر

مسابقات آنلاین اطلاعات عمومی یا همان بازی‌های سبک تریویا، این روزها جزو ترندهای محبوب اپلیکیشن‌های ایرانی هستند. احتیاجی به اثبات این حرف نیست، خودتان به جمعیت میلیونی و مشتاق کاربران کوییز آو کینگز نگاهی بیندازید. حتی در میان محصولات خارجی هم عنوانی مثل QuizUp در بین هموطنان‌مان طرفداران پر و پا قرصی دارد.

اما مدتی هست که نوبت به ترند جدیدی رسیده، یک مسابقه آنلاین اطلاعات عمومی دیگر با دو تفاوت بزرگ: یکی شرکت‌کنندگانی که تعدادشان در هر رقابت به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد، و دیگری نام بزرگی که اپلیکیشن با خود به یدک می‌کشد.

اسنپ کیو، محصول جدید و تازه نفس مجموعه بزرگ اسنپ، یک مسابقه آنلاین و نفس‌گیر در سبک تریویاست. اپلیکیشنی الهام گرفته از نمونه‌های خارجی، درست مثل خود اسنپ که آمده تعریف نویی از مسابقات آنلاین ارائه داده و پایه‌گذار استانداردهای جدیدی در سبک خودش باشد.

تور کیش
اسنپ کیو

مسابقه با شمارش معکوس شروع می‌شود و هر مرتبه جوایز مختلفی دارد. در حال حاضر مسابقات اسنپ کیو روزی 2 بار در ساعت سه بعد از ظهر و 8 یا 10 شب برگزار می شوند.

هر شب رأس ساعتی مقرر، ده ها هزار نفر وارد اسنپ کیو می‌شوند تا در یک مسابقه زنده و آنلاین شرکت کنند، و کلمه "زنده" یعنی همه اتفاقات در لحظه می‌افتند. در واقع بگذارید برای توصیف بهتر، اسنپ کیو را یک مسابقه زنده اینترنتی توصیف کنم که مجری دارد و هر شب ده‌ها یا صدها نفر در آن برنده جایزه می‌شوند.

سوژه، سوژه جدید و دست نخورده‎‌ای نیست. مطمئنا با دیدن اسکرین شات‌های اسنپ کیو متوجه الگوبرداری‌اش از نمونه‌های خارجی شده‌اید. حتی شاید این الگوبرداری تا حدی به سوی کپی‌برداری هم شیب برداشته باشد.

با این که الگوبرداری عاری از خلاقیت هیچ وقت موضوع پسندیده‌ای نیست، اما باید این را هم در نظر گرفت که بسیاری از اپ‌های موفق داخلی نمونه ایرانیزه شده محصولات موفق خارجی بوده‌اند. اصلا چرا راه دوری برویم، تمام سرویس‌های درخواست آنلاین تاکسی فعال در کشور (و حتی دنیا) نمونه‌های الهام گرفته از اپلیکیشن مشهور اوبر بوده‌اند.

اسنپ کیو

مجری‌های برنامه هر شب تغییر می‌کنند و تعداد شرکت‌کنندگان هم همینطور. برای پخش بی عیب و نقص تصاویر زنده، کیفیت در حدی تنظیم شده که همه با هر اینترنتی توانایی تماشای برنامه را داشته باشند.

نکته اینجاست که همین الگوبرداری درست و به جا ظرافت‌های خاصی دارد که هر توسعه‌دهنده‌ای از پس آن بر نمی‌آید. اسنپ کیو با این که در بعضی مسائل، خصوصا رابط کاربری و حتی رنگ‌آمیزی به شدت شبیه نمونه‌‌ خارجی است و این نکته‌ای است که نسبت به آن انتقاد داریم، اما از طرفی در پیاده‌سازی کار یا به اصطلاح ایرانیزه کردن ایده آنقدر موفق عمل کرده که نمی‌توان به سازندگانش آفرین نگفت.

مسابقات اسنپ کیو روزی یک بار و به طور زنده برگزار می‌شوند، معمولا بین ساعات 8 تا 10 شب که همه از سر کار و دانشگاه برگشته‌اند و فرصت کافی برای گوشی در دست گرفتن و شرکت در یک مسابقه جذاب را دارند.

رأس ساعت، مسابقه در محیطی مثل شبیه لایو اینستاگرام شروع می‌شود. جایی که تعداد شرکت‌کنندگان در لحظه نمایش داده می‌شود و می‌توانید در لحظه کامنت بگذارید و کامنت دیگران را بخوانید. مجری روی صفحه می‌آید و بعد از کمی خوش و بش کردن، 12 سؤال سه گزینه‌ای را از شرکت کنندگان می‌پرسد.

اسنپ کیو

همانطور که می‌بینید سوالات اول بسیار ساده‌اند. اما به تدریج سخت‌تر و سخت‌تر می‌شوند.

یک جواب غلط، یعنی باید از مسابقه خداحافظی کنید. همین موضوع رقابت در اسنپ کیو را به شدت داغ و هیجان‌انگیز کرده و به یکی از جذابیت‌های مسابقه تبدیل شده. اگر ببازید، هیچ راهی برای برگشت به مسابقه ندارید جز این که از "جان" استفاده کنید و این جان هم به سختی بدست می‌آید و هم در طول هر مسابقه فقط یک بار قابل استفاده است.

اسنپ کیو هر شب به برندگان مسابقه جایزه می‌دهد و این جایزه معمولا به صورت نقدی است. جایزه نقدی در پایان به کسانی که به تمام 12 سؤال پاسخ صحیح داده‌اند تقسیم شده و در حساب کاربری‌شان ذخیره می‌شود، و نکته عالی اینجاست که این بار خبری از گردونه شانس و دوز و کلک‌‌های مرسوم اپلیکیشن‌های قرعه‌کشی نیست.

اسنپ کیو

در دومین تلاشم توانستم به هر دوازده سوال پاسخ صحیح بدهم و پنج هزار تومان برنده شوم. زیاد نیست، اما کاچی به از هیچی!

برندگان اسنپ کیو صد در صد چیزی عایدشان می‌شود. کم یا زیاد، پول نقدی که می‌برید در حسابتان ذخیره می‌شود و وقتی به 20 هزار تومان رسید می‌توانید با دادن شماره حساب آن را به جیب‌تان بزنید و برداشت کنید. این شاید اولین باری باشد که در یک اپلیکیشن ایرانی با تم مسابقه، مطمئن هستید که با طی کردن مسیر درست دست خالی بیرون نمی‌روید و سرتان کلاه نمی‌رود!

البته این که چه مبلغی برنده شوید، بستگی به میزان جایزه هر شب و سختی سؤالات دارد. وقتی سؤالات خیلی سخت می‌شوند، افراد کمتری برنده می‌شوند و بنابراین می‌توانند سهم بیشتری از جایزه را برای خود بردارند. بنابراین رقابت‌های اسنپ کیو همیشه نفس‌گیر هستند و هرگز هیجان خود را از دست نمی‌دهند.

اسنپ کیو یک اپلیکیشن کاملا رایگان است و همین ممکن است سؤالی را در ذهن‌تان به وجود بیاورد: با این حجم از اعطای جوایز، خود اپلیکیشن چگونه درآمدزایی می‌کند؟ پاسخ بسیار ساده است.

صفحه‌ای را در نظر بگیرید که هر شب رأس ساعتی مقرر، ده‌ها هزار چشم به آن خیره می‌شوند و بخش زیادی از این چشم‌ها طرفداران و مشتریان ثابت هستند. تصور می‌کنم همین برای جلب نظر هر اسپانسر و سرمایه‌گذاری کافی باشد، و این ایده هوشمندانه‌ای بوده که تیم مارکتینگ اسنپ سریع‌تر از سایر رقبای داخلی خود موفق شده که آن را عملی کند.

اسنپ کیو

رده‌بندی هفتگی برنده‌های هر مسابقه را به دیگران اعلام می‌کند.

کشاندن مخاطب ایرانی درگیر مشکلات مختلف و غرق شده در پیام‌رسان‌ها به یک مسابقه  اینترنتی گوشی محور، هدفی بوده که تیم اسنپ استادانه از پس آن بر آمده که مطمئنا با برطرف شدن محدودیت‌های اپلیکیشن و گردآوری کاربران بیشتر، تأثیرگذاری چنین محصولی بر بازار اپلیکیشن‌ها و فرهنگ کاربران ایرانی اینترنت را بیشتر احساس خواهیم کرد.

از جمله این محدودیت‌ها می‌شود به نبود گزینه‌های شخصی‌سازی برای پروفایل کاربری اشاره کرد. به عنوان مثال هنوز نمی‌توانید برای خودتان عکس پروفایل بگذارید. شاید اضافه کردن بخشی برای دسته‌بندی رکوردها و جوایز در پروفایل هم بتواند به فضای رقابتی اسنپ کیو شور و هیجان بیشتری ببخشد.

اما با کنار هم گذاشتن نکات مثبت و منفی، باید گفت که کفه ترازو بیشتر به سمت نکات مثبت اسنپ کیو سنگینی می‌کند. مسابقات اسنپ کیو به معنای واقعی کلمه هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده‌اند، هر کس می‌تواند با اندکی تلاش در آن برنده جایزه شود و لذت شرکت در یک مسابقه آنلاین واقعی را بچشد.

اسنپ کیو فعلا برای دیوایس‌های اندرویدی منتشر شده و به زودی نسخه آی او اس آن هم در اختیار کاربران آیفون و آیپد قرار می‌گیرد.

اسنپ کیو | SnappQ
  • اسنپ کیو | SnappQ
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: اسنپ
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 4.8 مگابایت
دانلود


تور کیش

مطالب مرتبط

اپلیکیشن HERE نوکیا در گوگل پلی قرار گرفت

از زمانی که نوکیا تجارت خود را به شرکت مایکروسافت فروخت، تمرکز خود را بیشتر بر روی تولید اپلیکیشن و سخت افزار برای اندروید گذاشت. ماه گذشته نوکیا از Z Launcher و Nokia N1 رونمایی کرد. سرویس نقشه های این شرکت موسوم به HERE نیز مدتی پیش برای اندروید عرضه شده و هم اکنون به... ادامه مطلب

دومین بتای اندروید کیو با ویژگی شبیه ساز گوشی های تاشو منتشر شد

کمتر از یک ماه پس از اولین بتای اندروید کیو گوگل با به‌روز رسانی این نسخه ویژگی‌های نظیر شبیه‌ساز گوشی‌های تاشو برای توسعه دهندگان و چت حبابی را به آن اضافه کرده است.چت حبابی شباهت زیادی به چت‌های شناوری دارد که در اپلیکیشن مسنجر فیسبوک شاهد آن بودیم. با استفاده از این قابلیت، کاربران می‌توانند... ادامه مطلب

دسترسی کاربران ونزوئلایی به محصولات ادوبی قطع می شود

به دنبال صدور یک فرمان حکومتی جدید در آمریکا، اهالی ونزوئلا به زودی دسترسی شان به محصولات ادوبی از جمله فتوشاپ و پریمیر را از دست خواهند داد. طبق مطلبی که اخیرا در وبسایت ادوبی منتشر شده، این شرکت برای تبعیت از فرمان اجرایی 13884 که در ماه اوت امسال صادر شد، به زودی دسترسی کاربران... ادامه مطلب

معرفی LINE Lite؛ نسخه سبک اپلیکیشن لاین برای کاهش مصرف دیتا

لاین در حال حاضر با داشتن بیش از 600 میلیون کاربر، یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن های پیام رسانی دنیاست. مکالمات رایگان، تماس های تصویری، تایملاین اختصاصی، استیکرهای متنوع و اپلیکیشن های جانبی متعدد، محبوبیت چشمگیری را برای این اپ ژاپنی به ارمغان آورده اند.اما چشم بادامی های سخت کوش ثابت کرده اند که به این موفقیت ها راضی... ادامه مطلب

معرفی بازی تا به تا؛ دنیای اوریگامی ها

این که بتوانید با محدودیت های موجود هنری ماندگار بسازید شاید همیشه طاقت فرسا باشد ولی طعم پیروزی نهایی اش را با هیچ چیزی نمی توانید مقایسه کنید. فلسفه ساخت اوریگامی ها هم همین است؛ هنری که انسان با استفاده از کاغذ، کاردستی های فوق العاده زیبایی می سازد. جالب اینجاست با وجود این که... ادامه مطلب

از حالا می توان با گوگل ترنسلیت به ترجمه متون در سایر اپلیکیشن ها پرداخت

گوگل ترنسلیت به یقین یکی از کامل ترین و کاربردی ترین اپلیکیشن های اندروید محسوب می شود، اما این بدان معنا نیست که جایی برای پیشرفت ندارد. پیش تر برای ترجمه یک جمله با گوگل ترنسلیت بایستی در ابتدا اپلیکیشن را باز می کردید، متن مورد نظر را در آن تایپ و سپس متن ترجمه... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x