وزیر ارتباطات: اقتصاد هوشمند نباید به طور رانتی رشد کند

وزیر ارتباطات در افتتاحیه دومین نمایشگاه تهران هوشمند ضمن ابراز خوشحالی نسبت به مشاهده برخی المان‌ها و پارامترهای هوشمندسازی تهران، تاکید داشت که باید ارزیابی انجام شود تا متوجه شویم در کجای راه هستیم .«محمدجواد آذری جهرمی» شهرداری را یکی از نهادهای مهم برای رسیدن به اقتصاد هوشمند معرفی کرده وگفت که نباید این نوع از اقتصاد به صورت رانتی توسعه پیدا کند.

وزیر ارتباطات معتقد است که سرویس‌های اشتراکی حمل و نقل باید توسعه پیدا کند: «بخشی از ترددهای مردم مراجعات اداری آنهاست و دولت الکترونیک می‌تواند میزان این ترددها را کمتر کند.»

جهرمی باور دارد که شهردار جدید تهران نسبت به مقوله ICT نگاه ویژه‌ای دارد و این مورد را امر مثبتی تلقی می‌کند. او تاکید می‌کند که اگر اقتصاد شهر هوشمند شکل بگیرد، بخش خصوصی بقیه راه را پیش می‌گیرد:

«آزادسازی منابع داده برای همگی از ضروریات این رشد است. نباید اطلاعات و داده‌ها دست یک سری از شرکت‌ها باشد و اقتصاد هوشمند نباید به طور رانتی رشد کند. مقررات این موضوع تدوین شده و امروزه پلتفرم Open Data وجود دارد. در وزارت ارتباطات ما خودمان این کار را کردیم و اطلاعات را در اختیار استارت‌آپ‌ها گذاشتیم تا از آن بهره جویند.»

جهرمی با اشاره به دستگاه‌هایی که آلایندگی هوا را به صورت دقیق موشکافی می‌کند آن را یکی از مصادیق هوشمندسازی می‌داند: «اطلاعات به قدری ریز هستند که می‌توان فهمید نوع آلایندگی از چه نوع اتوموبیلی است و مدیریت درستی روی تردد ماشین‌ها انجام داد.» به گفته جهرمی شهرداری تهران در موضوع کنترل ترافیک شهری باید بیشتر تمرکز کند چرا که می‌توان مدیریت درستی به واسطه هوشمندسازی روی این معضل انجام داد.

جهرمی زیر ساخت هوشمند را یکی از اضلاع مهم هوشمندسازی شهرها می‌داند و پس از آن سامانه‌های هوشمند را رکن دیگر و مهمی برای تحقق این امر می‌داند: «شهرداری در این زمینه ورود پیدا کرده و امیدواریم که همین راه را ادامه دهد.»

اقتصاد هوشمند

وزیر ارتباطات شهروند هوشمند را ضلع سوم مثلث هوشمندسازی عنوان می‌کند و از لزوم فراهم کردن هوشمندسازی ملت ایران یاد می‌کند:

«در شهرداری مسکو مشخص شده که هر روبل دریافت شده از مردم در کجا خرج می‌شود؛ این موضوع در شهرداری تهران هم رخ داده اما چه کسی می‌داند چطور باید این موضوع را پیگیری کند؟ اقدامات خوبی در شهرداری رخ داده ولی اطلاع‌رسانی درستی انجام نشده و شهروندان آگاهی لازم را نسبت به اتفاقاتی که در زمینه هوشمندسازی رخ داده نمی‌دانند. آموزش‌های لازم باید صورت بگیرد و وزارتخانه ارتباطات هم قصد دارد این کار را انجام دهد و می‌توان هوشمندسازی شهروندان را در اقدامی مشترک با یکدیگر انجام دهیم.»

جهرمی معتقد است که خدمات هوشمند خدماتی است که مردم آن را می‌بینند و حس می‌کنند و باید آن را روز به روز اعتلا بخشید. او امیدوار است که شهر تهران با استفاده از فناوری اطلاعات جای مناسب‌تری برای ساکنین آن شود.

مطالب مرتبط

با انتصاب دستیاران جدید، جوان گرایی در بدنه وزارتخانه ارتباطات بیشتر شد

یکی از ایراداتی که به کابینه دولت قبلی از سوی کارشناسان و مردم گرفته می‌شد، بالا بودن میانگین سنی وزرا در آن دولت بود. انتخاب «محمدجواد آذری جهرمی» به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم نشان از توجه دولت به انتقادات داشته و جهرمی یکی از جوان‌ترین وزرای ایران بعد انقلاب شناخته شد. حال با گذشت چند هفته... ادامه مطلب

نخستین پارک تخصصی ICT کشور با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد

امروز صبح، یکشنبه هشتم مرداد، نخستین پارک علم و فناوری تخصصی کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد. این پارک در زمینی به وسعت 24 هکتار احداث شده و در حال حاضر بیش از 17 هزار متر مربع ساختمان قابل بهره برداری برای استقرار شرکت ها دارد، ضمن اینکه قرار... ادامه مطلب

مدیرعامل آپارات: انحصار صدا و سیما، سلطه بر آینده محتوای ویدیویی و سینمایی کشور است

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس امروز به دنبال تصویب طرحی هستند که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی و نظارت بر آن را انحصاراً در اختیار صدا و سیما قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد تلاش چند ساله صدا و سیما برای یافتن انحصار در حوزه صوت و تصویر در فضای... ادامه مطلب

تصمیم دولت برای حمایت از استارتاپ‌ها در برابر فیلترینگ

امروز در حاشیه جلسه هیات دولت، وزیر ارتباطات خبر از تشکیل یک کمیته ویژه برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا داد. بر همین اساس، در آینده هر بخش از بدنه دولت شکایتی از کسب‌وکارهای نوپا داشته باشد نمی‌تواند موضوع را برای قوه قضاییه ارسال کند چراکه این کار سبب فیلتر شدن تعدادی از کسب‌وکارهای یک حوزه... ادامه مطلب

دوران «بیجا کردن اپراتور» با طرح حفظ داده‌های شخصی به‌سر می‌رسد

رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، از تهیه پیش‌نویس طرح حفظ داده‌های شخصی در این کمیته خبر داد. «رمضانعلی سبحانی‌فر» ضمن تاکید بر کار کردن بیش از یک سال روی این طرح توسط نمایندگان مجلس، محور اصلی آن را روی داده‌های مربوط به پرونده‌های الکترونیک سلامت، تراکنش‌های بانکی، کلان‌داده‌ها، پیامک‌های تبلیغاتی و... ادامه مطلب

شهردار تهران: برای حل معضلات تهران از استارت آپ ها حمایت میکنیم

در رویداد مدیریت هوشمند پسماند شهری که به عنوان اولین نشست از سلسله رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه و نوآورانه شهرداری تهران برگزار شد «پیروز حناچی»؛ شهردار تهران بر حمایت از استارت اپ‌ها بمنظور رفع چالش‌های شهری تأکید کرد. حناچی در این نشست ضمن تأکید بر حرکت‌های نوآورانه برای حل چالش‌های شهری گفت اگر شهرداری مهم‌ترین مشکلات... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x