بیمه بدنه تبدیل به ضرورت شده است؛ پیامدهای جانبی افزایش شدید قیمت خودرو در کشور

بیمه بدنه تبدیل به ضرورت شده است؛ پیامدهای جانبی افزایش شدید قیمت خودرو در کشور

بیمه بدنه تبدیل به ضرورت شده است؛ پیامدهای جانبی افزایش شدید قیمت خودرو در کشور

بیمه بدنه خودرو یکی از مهمترین انواع بیمه هایی است که شما برای حفاظت از دارایی ها و سرمایه های مالی خود می توانید آن را اختیار کنید. با در دست داشتن بیمه بدنه برای خودرو ، با آرامش می توانید چه در هنگام رانندگی و چه در هنگامی که از خودروی خود استفاده نمی کنید از آن محافظت کنید.
به تازگی بیمه مرکزی در توصیه ای را به استفاده کنندگان از این نوع بیمه اعلام کرده است. بر این اساس بیمه‌ گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند بهتر است با مراجعه به نمایندگی‌ های شرکت‌ های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده ۱۰ قانون بیمه مواجه نشوند.

در این ماده قانونی آمده است

در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌ گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده - با قیمت واقعی مال - مسئول خسارت خواهد بود.

گرفتن خسارت و استفاده درست از بیمه‌ نامه براساس حقوقی که در آن وجود دارد، برای بیمه‌ گذاران اهمیت خاصی دارد.
در اطلاعیه بیمه مرکزی بر این نکته تاکید شده است که در بیمه‌ نامه‌ های خودرو صرفا ابتیاع بیمه نامه خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه اجباری بوده و بیمه نامه بدنه خودرو و در صورت لزوم، اخذ الحاقیه آن اختیاری است و تنها تکلیف شرکتهای بیمه درموارد قیمت خودرو اطلاع‌ رسانی به بیمه ‌گذاران برای خرید الحاقیه است.
بیشتر بیمه ‌گذاران از ویژگی‌ های بیمه‌ نامه خود بی‌ اطلاع‌ اند و همین موضوع موجب می‌ شود تا در بسیاری از تصادفات و دریافت خسارت از بیمه ‌گر آن چنان که باید رضایت نداشته باشند.

بیمه بدنه

بنابراین گزارش فلسفه وضع ماده ۱۰ جلوگیری از تقلبات بیمه ‌ای در راستای اصل رعایت حد اعلای حسن نیت در بیمه است و  بیمه ‌گذاری که نسبت به خرید بیمه بدنه براساس قیمت واقعی وسیله نقلیه خود اقدام نموده و مرتکب هیچ تقلب و رفتار خلاف قانون نشده و هیچ تکلیف قانونی ندارد که براثر هر بار افزایش قیمت نسبت به خرید الحاقیه اقدام کند و به لحاظ قانونی شرکت بیمه مکلف است تا سقف بیمه‌ نامه، خسارت وارده را جبران کند.
گفتنی است برخی از نمایندگی‌ های شرکت ‌های بیمه ‌ای دریافت الحاقیه را اجباری دانسته‌ اند که این اجبار از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مردود اعلام شده است.

گفتنی است که در پی افزایش حداقل دوبرابری قیمت خودرو در بازار، قیمت قطعات یدکی نیز تا سه برابر افزایش یافته و در چنین شرایطی وقوع تصادف می تواند به خسارت بسیار سنگینی برای مشتریان منجر شود. از این رو بهتر است تا مشتریان با استفاده از بیمه بدنه حداقل خیال خود را بابت حوادثی مانند سرقت یا تصادف های غیر قابل پیش بینی راحت کنند و از شدت خسارات مادی در وقوع حوادث احتمالی بکاهند. در شرایط فعلی استفاده از بیمه بدنه از فاز احتیاطی خارج شده و به یک ضرورت مهم مبدل گشته است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل