رویای هوای پاک در تهران؛ بیدود به طور رسمی آغاز به کار کرد

بیدود به صورت رسمی وارد خیابان‌های تهران شد. در مراسم رونمایی از دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی بیدود که صبح امروز در شهرک غرب برگزار شد «رسول کشت‌پور» شهردار منطقه دو تهران و «بشیر حجت نظری» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران هم در کنار مدیران استارت‌آپ بیدود حاضر شدند تا حدود ۱۲۰ دستگاه دوچرخه در ایستگاه‌های منطقه ۲ تهران به طور رسمی در اختیار شهروندان قرار بگیرد. فردا نیز همین تعداد دوچرخه در منطقه ۶ به شهروندان عرضه خواهد شد.

بیدود

افتتاح اولین ایستگاه بیدود در شهرک غرب تهران توسط کشت پور شهردار منطقه دو و ناظمی عضو شورای شهر تهران

بیدود استارت‌آپ دوچرخه‌سواری اشتراکی است که برای استفاده از آن، کاربران پس از نصب اپلیکیشن بیدود باید مبلغ ۱۵۹ هزار تومان را به صورت قرض‌الحسنه پرداخت کنند، البته اگر کاربران از استفاده و عضویت در بیدود منصرف شوند این پول به حساب آنها برمی‌گردد. مورد دیگر آنکه بیدود برای کاربران خود پکیج کامل بیمه شامل بیمه انفرادی و شخص ثالث را در نظر گرفته‌است که برای خرید آن باید مبلغ ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان بپردازند.

«حسین قاسمی» عضو هیات مدیره شرکت پاک‌چرخ ایرانیان (بیدود) در گفتگو با دیجیاتو در مورد تاخیر ورود دوچرخه‌های این استارت‌آپ به شهر توضیح داد که آنها قصد داشتند کار خود را به بهترین نحو به شهروندان ارائه کنند:

«نمی‌توانیم بگوییم این کار را با تاخیر آغاز کرده‌ایم چراکه در طول این مدت در حال گذراندن مراحل قانونی و اداری کار بودیم. ما باید مجوزهای خاصی را از شهرداری دریافت می‌کردیم و چون دوچرخه وسیله‌ نقلیه‌ای است که قرار بود برای اولین بار به این شکل وارد شهر شود لازم بود تا شهرداری پروتکل‌های خاص خود را انجام دهد. اینطور نبود که ارگانی دیر کرده باشد، کارها با سرعت در حال انجام بودند تا دوچرخه‌ها وارد بازار شوند. این روند در شرکت ما و شهرداری طی چندین ماه انجام شد تا مواردی مانند جانمایی پارکینگ‌ها در مناطق مختلف شهر انجام شود.»

بیدود

قاسمی در پاسخ به این سوال دیجیاتو که چرا این منطقه، که منطقه‌ای مرفه‌نشین‌تر از سایر نقاط تهران است برای افتتاح دوچرخه اشتراکی در نظر گرفته شده است، گفت که منطقه دو خیابان‌های بهتری برای دوچرخه‌سواری دارد و به همین دلیل بیدود ابتدا در این منطقه آعاز به کار کرد؛ ضمن آنکه بیدود فردا در منطقه ۶ نیز کار خود را آغاز خواهد کرد.

او در مورد راهکاری که بیدود برای غلبه بر مشکل شیب خیابان‌های تهران در نظر گرفته است توضیح داد دوچرخه‌هایی که اکنون در دسترس شهروندان قرار گرفته‌است برای طی کردن مسیرهای شرقی غربی و شمال به جنوب مناسب است اما در مرحله بعد دوچرخه‌های برقی وارد شهر خواهند شد که برای مسیرهای جنوب به شمال که سربالایی هستند مناسب است.

عضو هیات مدیره بیدود در مورد شروع به کار خود در فصل سرما که بارندگی و آلودگی هوا بیشتر می‌شود به دیجیاتو گفت:

«اگر ما محصولی برای فروش عرضه کرده‌ بودیم حتما شرایط جوی و آلودگی هوا در کار ما تاثیرگذار بود اما ما محصول خدماتی ارائه می‌کنیم. در بسیاری از کشورها دوچرخه هوشمند عمومی نسل چهار به عنوان وسیله حمل و نقل همگانی شناخته شده‌است و در تمامی فصول استفاده می‌شود. براساس آمارهای کشور چین ترویج و گسترش دوچرخه سواری در دو سال اخیر توانسته است تا حدود ۳۰ درصد ترافیک و آلودگی هوا را کاهش دهد.»

بیدود

کشت پور و ناظمی ضمن حمایت از وسایل نقلیه پاک کمی هم دوچرخه سواری کردند

موضوع مهم دیگری که به تسهیل دوچرخه سواری در سطح شهر کمک می‌کند، اختصاص مسیرهای دوچرخه‌سواری است که در برخی از خیابان‌های تهران دید می‌شود اما کارآیی لازم را ندارد و بعضا به محل پارک خودروها تبدیل شده‌است. بشیر حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در این مورد به دیجیاتو گفت:

«در خصوص مسیرهای ویژه دوچرخه سواری، مکرراً از سوی شهروندان و کنشگران حوزه پیاده روی و دوچرخه سواری، مطالباتی را دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه مسیرهای دوچرخه‌سواری تعبیه شود. این موضوع در سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری هم در حال بررسی است و ما امیدوار هستیم که به نتیجه برسد.»

بیدود

کشت پور، شهردار منطقه ۲ تهران نیز در همین مورد به دیجیاتو گفت: «ما برای شروع کار حتما باید مسیرهایی را برای تردد دوچرخه سواران در نظر بگیریم. ما نیز ناحیه ۷ را انتخاب کردیم چون تردد دوچرخه سواران در این ناحیه مهیاتر است. اگر احیانا مشکلاتی وجود داشته باشد آنها را رفع خواهیم کرد.»

گفتنی‌ست دوچرخه‌های هوشمند بیدود مجهز به GPS بوده و در زمان استفاده و تردد در خیابان و یا هنگامی که کنار خیابان قفل شده‌اند در اتاق مانیتورینگ بیدود در حال رصد شدن هستند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

بیدود با تغییر مدل درآمد به تهران برمی‌گردد: کارمان را با قدرت ادامه می‌دهیم

«حسین قاسمی»، نایب رئیس هیات مدیره بیدود در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که دوچرخه‌های اشتراکی این شرکت از امشب در سطح پایتخت قرار خواهند گرفت و از فردا صبح، کاربران بیدود می‌توانند دوباره از آن‌ها استفاده کنند. او مجدداً تاکید می‌کند که شایعات پایان کار بیدود حقیقت ندارد و این شرکت می‌خواهد با قدرت... ادامه مطلب

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران: مذاکرات با بیدود تاکنون نتیجه‌ای نداشته است

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که مذاکرات با شرکت بیدود تا کنون بی‌نتیجه مانده و بعید است این مذاکرات نتیجه‌ای در برداشته باشد.«یوسف حجت» درباره سرانجام دوچرخه‌های نارنجی پایتخت اظهار داشت که تاکنون چندین جلسه گوناگون با بیدود داشته‌اند ولی این جلسات فعلا به بن‌بست خورده‌اند.وی با بیان اینکه... ادامه مطلب

بیدود برای ادامه فعالیت در حال مذاکره با شهرداری تهران است

یک سال پس از آغاز فعالیت بیدود، حالا اگر نام این شرکت را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید با ابهامی بزرگ درباره ادامه فعالیت بیدود مواجه می‌شوید. بیشتر از ۲ هفته است که نمی‌توان دوچرخه‌های اشتراکی بیدود را در نقشه تهران پیدا کرد و عده‌ای از کاربران با گلایه از نبود دوچرخه‌ای برای استفاده، گفته‌اند... ادامه مطلب

بیدود: می‌خواهیم همه شهروندان از دوچرخه‌های ما استفاده کنند

در روزهای اخیر، خبر محدودیت ثبت‌نام برای زنان در سامانه بیدود، در فضای مجازی فراگیر شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مختلف و اغلب تندی به این مسئله نشان دادند. اما اکنون «حسین قاسمی»، نایب رییس هیات مدیره بیدود در گفتگو با دیجیاتو از رفع کامل این مشکل و ایجاد امکان ثبت‌نام برای همه اعضای... ادامه مطلب

تردد دوچرخه‌سواران بیدود در خط ویژه مجاز شد

دوچرخه‌سواران بیدود از این به بعد می‌توانند در خط ویژه اتوبوسرانی تهران، دوچرخه سواری کنند. اینطور که «محمد کاظمی» مدیر بازاریابی بیدود به دیجیاتو می‌گوید دوچرخه سواری برای کاربران بیدود در تمامی خطوط ویژه اتوبوسرانی مناطق شهر آزاد است و تنها محدودیت آنها تردد در اتوبان‌هاست.بر اساس اعلام بیدود دوچرخه سواران این اپلیکیشن می‌توانند از امروز... ادامه مطلب

آشنایی با استارتاپ بیدود در الکامپ ۹۷

غرفه‌شان را بر خلاف بسیاری از استارتاپ‌ها در فضای باز نمایشگاه برپا کرده‌اند. دلیل این موضوع را با یک نگاه سریع متوجه می‌شوید: تعداد زیادی دوچرخه نارنجی که دور تا دور غرفه پارک شده تا بازدیدکنندگان بتوانند آن‌ها را از نزدیک ببینند و امتحان کنند.«بیدود» از آن استارتاپ‌هایی است که نمی‌توان به سادگی از کنار... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟