دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

آیا ارائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام از نظر فنی امکان پذیر است؟

از همان روزهای اول فیلترینگ تلگرام، زمزمه‌های فیلترینگ دیگر شبکه‌های اجتماعی محبوب و پرمخاطب در ایران شنیده شد و یکی از مهمترین آنها اینستاگرام بود؛ پلتفرمی که بر اساس آخرین گمانه زنی‌ها نزدیک به 30 میلیون ایرانی در آن فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارهای خانگی و راه ارتباطی با مشتریان بسیاری از شرکت‌ها و برندهای بزرگ در آن جریان دارد.

رییس قبلی و کنونی معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی هر دو به لزوم فیلترینگ این شبکه تاکید داشته‌اند و اخیرا هم از سوی وزارت ارتباطات نیز اعلام شده که قرار است بسته‌های اینترنتی که اینستاگرام در آنها غیرفعال باشد به مشتریان عرضه شود؛ اما آیا از نظر فنی این کار امکان پذیر خواهد بود؟

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

خبر انتشار این بسته‌ها جنجال بسیاری در فضای مجازی به پا کرد و کاربران و کارشناسان بسیاری نسبت به عرضه آنها واکنش‌هایی داشتند؛ واکنش‌هایی که عموم آنها منفی بود و البته در این بین عده‌ای نیز ارائه این نوع بسته‌ها را برای خانواده‌های دل‌نگران فرزندانشان توجیه منطقی می‌دانستند.

«جواد دادگر» کارشناس فناوری اطلاعات و امنیت سایبری در گفتگو با دیجیاتو عرضه شدن این بسته‌ها را از نظر فنی امکان پذیر می‌داند اما باور دارد که راه‌های مقابله با آن نیز کم نیست و کاربران امروزی کشور که بنا به گفته‌های دولتمردان بیشتر از پیش رو به استفاده از ابزارهای فیلترشکن آورده‌اند، با این راه‌ها بیگانه نیستند:

«ارایه بسته های اینترنت که در آنها دسترسی به سایت و یا سرویس های خاصی محدود شده باشد از نظر فنی شدنی است. در واقع هر سرویس یا سایتی یک یا چند آدرس IP مشخص دارد و از طرفی به هر کاربر هم میتوان آدرس IP هایی در یک رنج تخصیص داد. در یک رنج بودن برای مثال به این معنی است که که یکسری آدرس پشت سر هم به تعدادی از کاربر ها تخصیص داده شود؛ مثلا از ۱ تا ۲۰۰ به افرادی که بسته مورد نظر را خریداری کنند تخصیص داده می‌شود. حالا در مسیر ارتباط شما با آن سایت و یا سرویس مورد نظر یکسری فایروال وجود دارد که نقش صافی یا فیلتر را ایفا می‌کنند.»

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

دادگر جزییات بیشتری را در رابطه با عملی شدن این فرایند تشریح می‌کند و معتقد است که محدود کردن آدرس‌ها و نحوه اجرای این موضوع یک عمل پیچیده است و تا زمان اجرایی شدن طرح نمی‌توان به طور قطع درباره آن نظر داد:

«برای مثال شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت یا اپراتورها می‌توانند آدرس محدود شده را اینستاگرام مشخص سازند و بگویند که اگر از همان ادرس های ۱ تا ۲۰۰ که در یک رنج هستند، هر کدام خواستند به این آدرس مشخص شده اینستاگرام دسترسی پیدا کنند اجازه ندهد. یا می‌توانند کاربرهای مشخص شده را از Gateway یا خروجی مشخصی عبور دهند و محدودیت را آنجا اعمال بکنند. بنابراین شما به همه جا میتوانید دسترسی داشته باشید به جز آدرس‌هایی که در آنجا برای شما محدود شده باشد. این مدل البته هزینه بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها خواهد داشت.»

دادگر معتقد است برخلاف تصور عده‌ای از کاربران، بلاک کردن DNSها هم نمی‌تواند راهی از پیش ببرد چرا که دیتاهایی که از VPN رد می‌شوند شامل پکت ریکوست های DNS است و کانکشن VPN به تمام ارتباطات روال سیستم اولویت دارد: «در حقیقت باید گفت که درخواست DNS هم از تونل ارتباط VPN رد می شود.»

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

این کارشناس اما باور دارد که عادت کردن مردم به استفاده از فیلترشکن بعد از مسدودسازی تلگرام، می‌تواند پاشنه آشیل این طرح باشد چرا که امروزه کاربران خردسال و کهنسال هم با این ابزارها کار می‌کنند و هشدارهایی که درباره وضعیت رایج شدن این برنامه‌ها در طول چند ماه اخیر گفته می‌شد جدی گرفته نشده است.

کارشناسان گوناگون رایج شدن ابزارهای فیلترشکن را خطری بزرگ برای خانواده‌ها عنوان کردند و ارائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام با بهانه اینکه شاید برخی خانواده‌ها تمایل نداشته باشند که فرزندانشان از این شبکه استفاده کنند در قبال موضوع شایع شدن این برنامه‌ها تقریبا هیچ است. امروزه برنامه‌های فیلترشکن گوناگونی که بسیاری از آنها هم فاقد امنیت لازم هستند در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و خطراتی که این برنامه‌ها می‌توانند برای تمامی کاربران، چه بزرگ و چه کوچک، داشته باشند بسیار بیشتر از گردش در اینستاگرام است.

دادگر همچنان تاکید دارد که جزییات فنی پیاده‌سازی این موضوع هنوز مشخص نشده و باید تا اجرای کامل آن منتظر ماند تا نظرات دقیق‌تر و تخصصی‌تری ارائه داد اما باور دارد که در نهایت تمام این محدودیت‌ها در دنیای تکنولوژی امروزه قابل دور زدن است: «هزینه‌هایی که صرف این فیلترینگ‌ها می‌شود را می‌توان در جای درست‌تری و برای ترویج فرهنگ استفاده از فضای مجازی به کار برد.»

مطالب مرتبط

رییس کمیته فضای مجازی مجلس: فیلترینگ راه حل فضای مجازی نیست

رییس کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت راه حل فضای مجازی «فیلترینگ» نیست. به گفته «نصرالله پژمانفر» مردم و جوانان باید از ظرفیت‌ها و خدماتی که این عرصه در اختیارشان می‌گذارد، برخوردار باشند.پژمانفر با اشاره به بیانات رهبری در دیدار با مردم قم مبنی بر اینکه «جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری... ادامه مطلب

اینستاگرام قابلیت جدیدی به نام Favorites را تست می کند

بنابر گزارشات منتشر شده، اینستاگرام در حال حاضر قابلیت جدیدی به نام Favorites را در شبکه اجتماعی خود تست می کند؛ راهی تازه برای این که عکس هایتان را با گروه های کوچک تر و خصوصی تری از افراد به اشتراک بگذارید.این قابلیت به کاربران اجازه می دهد که بر مخاطبین پست های خود کنترل... ادامه مطلب

محبوب ترین تصاویر اینستاگرام رویترز در 2014

بخش تصاویر رویترز، با بیش از 110 هزار دنبال کننده، صاحب یکی از پرطرفدارترین حساب های اینستاگرام است و هر روز بهترین تصاویر گرفته شده توسط عکاسان رویترز در نقاط مختلف دنیا، در این صفحه منتشر می شود.اکنون که روزهای آخر سال 2014 را سپری می کنیم و همه مشغول جمع بندی اتفاقات یک سال... ادامه مطلب

اینستاگرام قابلیت استوری گروهی را به صورت محدود در اختیار کاربران قرار می‌دهد

به نظر می‌رسد اینستاگرام به پلتفرم مهمتری برای تست ویژگی‌های جدید حساب می‌شود تا خود اپلیکیشن فیسبوک. جدیدترین قابلیت اضافه شده به این شبکه اجتماعی محبوب با نام «استوری گروهی»، این توانایی را به شما می‌دهد تا استوری خود را با دوستان محدودی به اشتراک بگذارید.اشتراک استوری که اولین بار اوایل امسال به بخش استوری اپلیکیشن... ادامه مطلب

دبیر شورای عالی فضای مجازی: منعی برای فعالیت کانال‌ها در بستر تلگرام وجود ندارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی که این روزها به‌خاطر موضوع پیام‌رسان‌های بومی اظهار نظرات مختلفی از سمت او شنیده می‌شود، امروز از ورود 12 میلیون کاربر ایرانی و ثبت‌نامشان در پیام‌رسان‌های بومی خبر داده و درباره برخی دغدغه‌های افرادی که از طریق کانال تلگرامی خود کسب‌ در‌آمد دارند صحبت کرده است.وی تاکید کرده که فعالیت... ادامه مطلب

مشکل امنیتی، پسورد میلیون ها کاربر اینستاگرام و فیسبوک را فاش کرد

ظاهرا فیسبوک پسورد صدها میلیون از کاربران خود را به صورت متن ساده ذخیره کرده است که باعث شده عده زیادی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، در گذشته پسورد کاربران معمولا رمزگذاری می‌شد اما یک مشکل در اپلیکیشن فیسبوک باعث شده تا ۲۰ هزار نفر از کارمندان این کمپانی... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x