آیا ارائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام از نظر فنی امکان پذیر است؟

از همان روزهای اول فیلترینگ تلگرام، زمزمه‌های فیلترینگ دیگر شبکه‌های اجتماعی محبوب و پرمخاطب در ایران شنیده شد و یکی از مهمترین آنها اینستاگرام بود؛ پلتفرمی که بر اساس آخرین گمانه زنی‌ها نزدیک به 30 میلیون ایرانی در آن فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارهای خانگی و راه ارتباطی با مشتریان بسیاری از شرکت‌ها و برندهای بزرگ در آن جریان دارد.

رییس قبلی و کنونی معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی هر دو به لزوم فیلترینگ این شبکه تاکید داشته‌اند و اخیرا هم از سوی وزارت ارتباطات نیز اعلام شده که قرار است بسته‌های اینترنتی که اینستاگرام در آنها غیرفعال باشد به مشتریان عرضه شود؛ اما آیا از نظر فنی این کار امکان پذیر خواهد بود؟

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

خبر انتشار این بسته‌ها جنجال بسیاری در فضای مجازی به پا کرد و کاربران و کارشناسان بسیاری نسبت به عرضه آنها واکنش‌هایی داشتند؛ واکنش‌هایی که عموم آنها منفی بود و البته در این بین عده‌ای نیز ارائه این نوع بسته‌ها را برای خانواده‌های دل‌نگران فرزندانشان توجیه منطقی می‌دانستند.

«جواد دادگر» کارشناس فناوری اطلاعات و امنیت سایبری در گفتگو با دیجیاتو عرضه شدن این بسته‌ها را از نظر فنی امکان پذیر می‌داند اما باور دارد که راه‌های مقابله با آن نیز کم نیست و کاربران امروزی کشور که بنا به گفته‌های دولتمردان بیشتر از پیش رو به استفاده از ابزارهای فیلترشکن آورده‌اند، با این راه‌ها بیگانه نیستند:

«ارایه بسته های اینترنت که در آنها دسترسی به سایت و یا سرویس های خاصی محدود شده باشد از نظر فنی شدنی است. در واقع هر سرویس یا سایتی یک یا چند آدرس IP مشخص دارد و از طرفی به هر کاربر هم میتوان آدرس IP هایی در یک رنج تخصیص داد. در یک رنج بودن برای مثال به این معنی است که که یکسری آدرس پشت سر هم به تعدادی از کاربر ها تخصیص داده شود؛ مثلا از ۱ تا ۲۰۰ به افرادی که بسته مورد نظر را خریداری کنند تخصیص داده می‌شود. حالا در مسیر ارتباط شما با آن سایت و یا سرویس مورد نظر یکسری فایروال وجود دارد که نقش صافی یا فیلتر را ایفا می‌کنند.»

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

دادگر جزییات بیشتری را در رابطه با عملی شدن این فرایند تشریح می‌کند و معتقد است که محدود کردن آدرس‌ها و نحوه اجرای این موضوع یک عمل پیچیده است و تا زمان اجرایی شدن طرح نمی‌توان به طور قطع درباره آن نظر داد:

«برای مثال شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت یا اپراتورها می‌توانند آدرس محدود شده را اینستاگرام مشخص سازند و بگویند که اگر از همان ادرس های ۱ تا ۲۰۰ که در یک رنج هستند، هر کدام خواستند به این آدرس مشخص شده اینستاگرام دسترسی پیدا کنند اجازه ندهد. یا می‌توانند کاربرهای مشخص شده را از Gateway یا خروجی مشخصی عبور دهند و محدودیت را آنجا اعمال بکنند. بنابراین شما به همه جا میتوانید دسترسی داشته باشید به جز آدرس‌هایی که در آنجا برای شما محدود شده باشد. این مدل البته هزینه بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها خواهد داشت.»

دادگر معتقد است برخلاف تصور عده‌ای از کاربران، بلاک کردن DNSها هم نمی‌تواند راهی از پیش ببرد چرا که دیتاهایی که از VPN رد می‌شوند شامل پکت ریکوست های DNS است و کانکشن VPN به تمام ارتباطات روال سیستم اولویت دارد: «در حقیقت باید گفت که درخواست DNS هم از تونل ارتباط VPN رد می شود.»

رائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام

این کارشناس اما باور دارد که عادت کردن مردم به استفاده از فیلترشکن بعد از مسدودسازی تلگرام، می‌تواند پاشنه آشیل این طرح باشد چرا که امروزه کاربران خردسال و کهنسال هم با این ابزارها کار می‌کنند و هشدارهایی که درباره وضعیت رایج شدن این برنامه‌ها در طول چند ماه اخیر گفته می‌شد جدی گرفته نشده است.

کارشناسان گوناگون رایج شدن ابزارهای فیلترشکن را خطری بزرگ برای خانواده‌ها عنوان کردند و ارائه بسته اینترنتی بدون اینستاگرام با بهانه اینکه شاید برخی خانواده‌ها تمایل نداشته باشند که فرزندانشان از این شبکه استفاده کنند در قبال موضوع شایع شدن این برنامه‌ها تقریبا هیچ است. امروزه برنامه‌های فیلترشکن گوناگونی که بسیاری از آنها هم فاقد امنیت لازم هستند در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و خطراتی که این برنامه‌ها می‌توانند برای تمامی کاربران، چه بزرگ و چه کوچک، داشته باشند بسیار بیشتر از گردش در اینستاگرام است.

دادگر همچنان تاکید دارد که جزییات فنی پیاده‌سازی این موضوع هنوز مشخص نشده و باید تا اجرای کامل آن منتظر ماند تا نظرات دقیق‌تر و تخصصی‌تری ارائه داد اما باور دارد که در نهایت تمام این محدودیت‌ها در دنیای تکنولوژی امروزه قابل دور زدن است: «هزینه‌هایی که صرف این فیلترینگ‌ها می‌شود را می‌توان در جای درست‌تری و برای ترویج فرهنگ استفاده از فضای مجازی به کار برد.»

مطالب مرتبط

هر آنچه باید در مورد پلتفرم IGTV اینستاگرام بدانید

به طور حتم همگی از اینستاگرام استفاده کرده‌اید و به خوبی از ویژگی‌های آن اطلاع دارید؛ شبکه‌ی اجتماعی محبوبی که حالا بیش از یک میلیارد کاربر دارد و افراد مشهور زیادی از آن استفاده می‌کنند. چندی پیش اینستاگرام در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد جذاب ترین به روزرسانی تاریخ اپلیکیشن را عرضه کند، موضوعی که... ادامه مطلب

سایه فیلترینگ بر سر تلگرام

کاربران اینترنت ایران سال نوی خود را با این خبر آغاز کردند که باید به زودی با تلگرام، یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های اینترنتی سال‌های اخیر خداحافظی کنند؛ خبری که تا کنون بارها تکذیب و مجدداً مطرح شده است. حالا گفته می‌شود این تصمیم که هنوز قطعی هم نشده، زمان مشخصی ندارد اما روز گذشته دبیر... ادامه مطلب

یادداشت: ترامپ را ول کنید، غضنفر را بچسبید

* نویسنده این یادداشت، «رضا الفت نسب» عضو هیات مدیره «اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی» است.  هشت ماه از سال ۹۷ گذشت و اقتصاد ایران کوچک و کوچک‌تر شد. جامعه به شدت احساس فقر می‌کند و تلاش برای رفع فقر به الویت یک جامعه تبدیل شده است. مردم سعی می کنند کمتر مصرف کنند تا بتوانند زندگی خود... ادامه مطلب

چگونه تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنیم؟

آیا نتایج جستجویتان در اینستاگرام شما را اذیت می کند؟ ممکن است در این بخش مورادی را جستجو کرده باشید که نخواهید دوستان تان آن ها را ببینند. در ادامه با ما همراه باشید تا شیوه جلوگیری از چنین اتفاقی را به شما آموزش دهیم. پاک کردن تاریخچه جستجو، تمام جستجوهای قبلی شما را پاک می... ادامه مطلب

هاست ایران: وزارت ارشاد حاضر به پرداخت هزینه سایت پیوندها نیست

از بامداد امروز سایت پیوندها که پس از صفحه فیلترینگ به شکل ناخواسته برای کاربران به نمایش در می‌آمد، از دسترس خارج شده است. شرکت هاست ایران که خدمات میزبانی این سایت را بر عهده داشته، به دلیل بدهی ۵ ساله وزارت ارشاد، ارائه خدمات به این سایت را متوقف کرده است. «فرشاد اسماعیلیان»، نایب رییس... ادامه مطلب

واکنش جهرمی به فیلترینگ تلگرام: دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است

از بامداد امروز روند فیلترینگ تلگرام توسط ISPها و اپراتورهای موبایل آغاز شده است و حالا وزیر ارتباطات، یک بار دیگر مخالفت خود با محدود سازی حق انتخاب کاربران را متذکر شده است. آذری جهرمی از ماه گذشته تلاش بسیاری داشته تا کاربران را با این اصل آشنا کند که وزارت ارتباطات، نقش اندکی در تصمیم‌گیری... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x