هک گسترده سرورهای ناسا در واپسین روزهای سال ۲۰۱۸

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در بیانیه ای اعلام کرد که هکرها سرورهای کامپیوتری آن را هدف حمله قرار داده اند و به اطلاعات شخصی کارکنان فعلی و پرسنل سابق آن دسترسی پیدا کرده اند. این سازمان با انتشار یادداشتی کارکنانش را در جریان هک سرورهای ناسا قرار داده و خاطرنشان کرده که حمله از اولویت بالایی برخوردار است. در این یادداشت آمده است که متخصصان امنیت سایبری ناسا بعد از تضعیف شدن مکانیزم های امنیتی یکی از کامپیوترهای آن در اکتبر امسال به این مساله پی برده و بررسی آن را آغاز کردند.

به گفته باب گیبز مدیر ارشد ستادی ناسا به محض آنکه ابعاد مختلف این حمله روشن شد پرسنل امنیت سایبری ناسا وارد عمل شدند تا امنیت سرورهای آن و همچنین دیتای ذخیره شده در آنها را تامین نمایند.

ناسا و شرکای امنیت سایبری آن در دولت فدرال همچنان به بررسی این سرورها ادامه می دهند تا مقیاس احتمالی دیتای لو رفته را برآورد نموده و افرادی که تحت تاثیر این حمله قرار گرفته اند و قربانی آن شده اند را شناسایی کنند. این فرایند البته زمان بر است و ادامه بررسی ها از اولویت های اصلی ناسا محسوب می شود. البته ناسا باور دارد که جزئیات و اطلاعات محرمانه هیچیک از ماموریت های آن در جریان این حملات سایبری هدف قرار نگرفته اند.

گفته می شود تمامی افرادی که از جولای ۲۰۰۶ تا اکتبر ۲۰۱۸ به بخش غیرنظامی ناسا ملحق شده اند در زمره قربانیان این حملات قرار دارند. البته همانطور که در بالا خواندید هیچیک از اطلاعات کلیدی مربوط به ماموریت های ناسا به بیرون درز نکرده و هنوز مشخص نیست که چه نهاد یا فردی پشت این حملات است. اما به محض آنکه هویت مسئول این حملات مشخص گردد ناسا اطلاعات لازم را در اختیار کارکنانش قرار می دهد تا در صورت نیاز اقدامات لازم را برای حفاظت از اطلاعات خود انجام دهند.

سم کوری مدیر ارشد امنیت شرکتCybereason در این باره گفت:

از سال ۲۰۱۱ میلادی این سومین باری است که ناسا هدف حملات هکی قرار می گیرد. نخستین اولویت در مواجهه با این حملات محدودسازی خسارات به بار آمده و کمک به قربانیان است و بعد از آن وارد مرحله ای دشوارتر می شویم که همانا درس گرفتن از این اتفاقات است.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟