معاون وزیر ارتباطات: تحقق مردم سالاری دیجیتالی تا ۱۰ سال دیگر

دولت الکترونیک یک فرایند و مسیر طولانی است. الکترونیکی شدن دولت‌ها یکباره پدید نمی‌آید، بلکه فرایندی است که در آن یک دولت مراحل و چرخه‌ای از بلوغ را طی می‌کند؛ مسیری که در آن از ساده‌ترین ویژگی، یعنی حضور در وب، آغاز شده و به بالاترین سطح یعنی مشارکت اجتماعی ختم می‌شود. «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات در یادداشتی برای روزنامه «مردم سالاری» در این مورد نوشته و تاکید کرده که الکترونیکی شدن تنها یک ابزار یا فناوری نیست، بلکه تسهیل‌گر یک فرایند است.

به گفته ناظمی این فرایند مسیری است که ما را از یک وضعیت خارج کرده و به وضعیت جدیدتری می‌رساند. او می‌گوید افزوده شدن e به ابتدای هر مفهومی، یکی از یادگارهای دوران اخیر است مانند آموزش (Education) و سلامت (Health) که تبدیل به آموزش الکترونیکی (e-Education) یا سلامت الکترونیکی (e-Health) شدند و حالا خودشان مفاهیم جدیدی هستند که در دنیای امروز باز تعریف می‌شوند. ناظمی این مسیر بلوغ را در ۵ مرحله تعریف می‌کند:

«اول حضور در وب: در نخستین گام سازمان‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در وب و در قالب وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها بروز و ظهور می‌یابند. در این مرحله است که سازمان‌ها به اینترنت به‌مثابه رسانه یک‌سویه خود برای اطلاع‌رسانی نگاه می‌کنند. در این دوره به اینترنت به‌مثابه رسانه‌ای مانند روزنامه یا شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی نگاه می‌شود. مدیر دولتی عکس‌های خود را به همراه خبرهایی که پیش‌تر در روزنامه‌ها و نشریات منتشر می‌کرده است، به فضای اینترنت می‌آورد.

hamrah-mechanic malltina

دوم تعامل: در گام دوم تعامل برقرار می‌شود. در این گام از دولت الکترونیک، دستگاه دولتی به جای صرفا اطلاع‌رسانی، امکان تعامل را نیز فراهم می‌آورد. به‌عنوان مثال فایل برخی از فرم‌هایی که ارباب رجوع نیاز به تکمیل آن دارند را در سایت قرار می‌دهد، یا امکان دریافت پیشنهادات و انتقادات را در سایت خود قرار می‌دهد. در گام دوم از دولت الکترونیک ارتباط یک‌سویه تبدیل به دوسویه می‌شود اما میزان مشارکت تضمین نشده است.

سوم تراکنش: در گام سوم است که برخی از فرایندهای اداری روی وب قرار می‌گیرد. شما می‌توانید درخواست خود را از روی وب طرح کرده و فرایند اداری را بدون نیاز به حضور انجام دهید. در این مرحله است که به‌عنوان مثال شهروند می‌تواند مجوز دولتی را بی‌نیاز به حضور به‌صورت کامل از درخواست تا دریافت طی کند و حتی پرداخت‌های مالی مرتبط با آن را انجام دهد.

چهارم یکپارچگی: در چهارمین گام سامانه دولتی یکپارچه با سایر سامانه‌ها قرار می‌گیرد. در این دوره است که برای خدمات مختلف سازمان‌ها نیاز به تعریف پرونده‌ها و پروفایل‌های خاص خود ندارند. در این گام است که فرایندها به هم‌پیوسته هستند و در قالب اجزایی درهم‌تنیده قرار می‌گیرند.

پنجم مشارکت: در گام پنجم مشارکت شهروندان از طرق مختلف تضمین می‌شود. اینکه شهروند بتواند در تصمیم‌گیری‌های سازمان دولتی تأثیرگذار شود، نمونه‌ای متعالی از دولت الکترونیک است. در این گام شهروند می‌تواند درخصوص اینکه چه طرح‌هایی انجام شود، با چه کسانی قرارداد امضا شود، چگونه خروجی‌ها ارزیابی شود و... مشارکت داشته باشد.»

مردم سالاری دیجیتالی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات این ۵ گام را روند دولت الکترونیک در سازمان‌های مختلف معرفی کرده و تاکید می‌کند که اغلب سازمان‌های ایران و جهان بیشتر در وضعیت‌های دوم و سوم توانمند هستند و این نباید مانع از آینده‌نگری آنها شود. به عقیده ناظمی، گام نهایی این ۵ مرحله رسیدن به مردم‌سالاری دیجیتالی یا الکترونیکی (e-Democracy) است که امروزه به‌عنوان چشم‌انداز توسعه و بلوغ دولت الکترونیک از آن یاد می‌شود.

او تاکید دارد که در مردم سالاری دیجیتالی شهروندان از طریق دولت الکترونیک، توانمندی و ظرفیت لازم برای مشارکت اجتماعی را پیدا می‌کنند و از طریق مشارکت در سرنوشت خود، تصمیم‌ می‌گیرند.

ناظمی در این باره به مفاهیمی مانند مردم‌سالاری مستقیم (Direct Democracy) اشاره می‌کند که تنها از طریق مردم‌سالاری دیجیتال امکان‌پذیر است. ابزار دیجیتال به تعبیر ناظمی اینست که در سال‌های آینده امکان برگزاری همه‌پرسی‌های الکترونیکی و انتخابات الکترونیکی و آنلاین شود یا مردم بتوانند با تشکیل فراکسیون‌های مردمی شکل‌دهنده به مطالبات عمومی شوند. این ایده‌ها اگرچه امروز در حد نظریه هستند اما در ۱۰ سال آینده دیگر نظریه نیستند:

«۱۰ سال دیگر را می‌توان به تصویر آورد وقتی یک مدیر دولتی یا یک کمیسیون دولت برای تصمیم‌گیری درخصوص موضوعی، آن را برای ۴۸ساعت مورد رأی‌گیری الکترونیکی قرار می‌دهد، کمپین‌هایی برای آن تصمیم شکل می‌گیرد و شبکه‌های اجتماعی پر می‌شود از ادعاهای موافقین و مخالفین آن طرح؛ طرحی که در آن قرار است بخش اندکی از خزانه برای یک موضوع تخصیص یابد! ۱۰سال دیگر را می‌شود ترسیم کرد وقتی یک سمن طرفدار محیط‌زیست طوماری از امضاهای مشخص و شفاف شهروندان را جمع‌آوری می‌کند و دولت به واسطه تعداد امضاهای بالایی که دارد آن را مورد رأی‌گیری عمومی قرار می‌دهد. طرح براساس دمکراسی دیجیتال شکل گرفته است و براساس همان دمکراسی دیجیتال نیز رأی‌گیری انجام شده است!»

رییس سازمان فناوری اطلاعات کشورمان در خاتمه یادداشت خود می‌گوید که «۱۰ سال دیگر دور نیست، تنها کافی است برای رسیدن به این چشم‌انداز آماده بود و خود را برای تحقق آن آماده کرد.»

مطالب مرتبط

علی‌رغم مخالفت کارشناسان، احراز هویت کاربران پلتفرم‌های آگهی به زودی آغاز می‌شود

معاونت امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور، با تاکید بر احراز هویت در پلتفرم‌های آگهی آنلاین خبر داده که این پلتفرم‌ها از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند. به نظر می‌رسد نظرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شورای اجرای فناوری اطلاعات درباره توقف... ادامه مطلب

انتشار دستورالعمل ساماندهی ربات‌ها توسط مرکز ملی فضای مجازی: بات‌های ناشناس ممنوع

دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها در فضای مجازی باتوجه ‌به ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه‌ ملی اطلاعات ابلاغ شد. در این دستورالعمل، نظارت بر بات‌های فضای مجازی به چهار ارگان وزارت ارتباطات، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت صمت همچنین وزارت کشور سپرده شده است.در این دستورالعمل ابتدا تعریف شده که بات یا... ادامه مطلب

شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت «امتا» برای احراز هویت کاربران شد

دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات خواستار توقف فعالیت سامانه امتا تا زمان برگزاری جلسه مشترک با بازیگران و ذی‌نفعان اصلی این حوزه و نمایندگان این سایت شد. قرار بود بعضی سایت‌های آنلاین از ابتدای مهر ماه با استفاده از این سامانه، کاربران خود را احراز هویت کنند. این مسئله واکنش‌های بسیاری را در روزهای اخیر... ادامه مطلب

جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

وزیر ارتباطات خبر از اتمام مراحل تولید ماهواره پارس ۱ داد. به گفته او پارس ۱ پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی تولید شده در ایران است که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.در مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات، «محمد جواد آذری جهرمی» با ذکر این نکته که فعالیت‌های فضایی این وزارتخانه فراموش نشده... ادامه مطلب

جهرمی: صاایران گوشی‌های تولیدی خود را جهت عرضه به بازار به ایرانسل داد

وزیر ارتباطات اعلام کرد که آنها در زمینه ساخت گوشی تلفن همراه از چندین شرکت درخواست همکاری داشته‌اند و صاایران نسبت به این درخواست واکنش مثبتی نشان داده است. به گفته آذری جهرمی، حالا بخش اول از محصولات آماده و به ایرانسل تحویل داده شده تا شرایط آن برای عرضه به بازار فراهم شود. به... ادامه مطلب

در مجمع نوآوری تهران اعلام شد: رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸

رییس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر اعلام کرد که این انجمن شاهد رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸ بوده و از شهرداری و استانداری تهران خواست تا با حل یک سری مشکلات بتوانند به رشد تیم‌ها و علاقه بیشتر سرمایه‌گذاران کمک کنند.اولین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران صبح امروز در کارخانه نوآوری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟