چرا باید گوشی در هواپیما روی حالت پرواز قرار گیرد؟

چند سالی است که خرید بلیط هواپیما رونق گرفته و کاربران نگران آنتن دهی موبایل در هواپیما هستند. با این حال اکنون امکان استفاده از اینترنت در هواپیما با حالت پرواز در گوشی فراهم شده. حال سوال اینجاست، چه اتفاقی برای موبایل که روزی جزو وسایل ممنوعه در هواپیما محسوب می‌شد، افتاده که اکنون می‌توان با قرار دادنش در حالت پرواز از آن استفاده کرد. ما نیز تصمیم گرفتیم که با بررسی علل موجود، سوالی اساسی را پاسخ دهیم و مشخص کنیم که چرا باید گوشی در هواپیما روی حالت پرواز قرار گیرد؟

آیا گوشی در هواپیما آنتن دارد؟

در ابتدا باید این سوال را پاسخ گوییم که آیا گوشی در هواپیما توانایی اتصال به اینترنت را دارد یا خیر؟

زمانی که تماسی با شما برقرار می‌شود، تلفن هوشمندتان به دنبال نزدیک‌ترین برج اینترنتی می‌گردد تا از آن سرویس بگیرد. هر کدام از این برج‌ها قادرند که محدوده‌ی ۸۰ کیلومتری پیرامونشان را پوشش دهند.

گوشی در هواپیما روی حالت پرواز

به همین دلیل زمانی که شما از محدوده‌ی برجی به ناحیه تحت پوشش برج دیگر منتقل می‌شوید، سیستم کلی موبایل مجبور است عملیات محاسباتی زیادی انجام دهد تا دسترسی شما به اینترنت حفظ شود.

این عملیات در هواپیما به علت ارتفاع و سرعت بالای این وسیله نقلیه بارها رخ می‌دهد و استفاده از یک برج شبکه موبایلی موجب می‌شود که مشکلات زیادی در کارکرد عملیات پیچیده سیستم اتصال به شبکه‌های موبایلی ایجاد شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود گوشی در هواپیما روی حالت پرواز قرار گیرد.

آیا قرار دادن موبایل در حالت پرواز ضرر دارد؟

به باور بسیاری از کاربران روشن بودن گوشی در هواپیما ممکن است به سقوط آن منجر شود و به همین دلیل شارژ موبایل در هواپیما نیز عمل خطرناکی تلقی می‌شود.

البته شاید قرار ندادن گوشی در حالت پرواز در سیستم‌های مخابراتی هواپیما مشکل ایجاد کند اما روشن بودن یک یا دو گوشی نمی تواند به سقوط منجر شود.

کارشناسان باور دارند انتشار الکترومغناطیسه از گجت‌های الکترونیکی شخصی در سیستم‌های مخابراتی هواپیما مشکل ایجاد می‌کنند. مخصوصاٍ گجت‌هایی که امواج رادیویی در محدوده ۸۰۰ تا ۹۰۰ مگاهرتز انتشار می‌دهند.

گوشی در هواپیما روی حالت پرواز

با این حال قرار دادن گوشی در حالت پرواز، روشن بودنش و حتی استفاده از وای فای هواپیما ضرری برای هواپیما ندارد چرا که این حالت اتصال موبایل با شبکه مخابراتی قطع می‌کند و امواج رادیویی مضرر منتشر نمی‌شوند.

اکنون کاربران می توانند حین از تمامی گجت های خود استفاده کنند، به شرطی که آن را در حالت پرواز قرار دهند. برخی از آژانس‌های هوایی به منظور فراهم کردن رضایت کاربران اینترنت وای فای در هواپیما‌های خود قرار داده‌اند که مشکل را به طور کلی حل نموده است.

مطالب مرتبط

انتشار پیام های داخلی کارکنان بوئینگ در مورد هواپیمای ۷۳۷ مکس

روز گذشته شرکت بوئینگ با ارسال گزارشی شرم آور برای بازرسان سازمان هوانوردی آمریکا مورد بوئینگ ۷۳۷ مکس اظهار تاسف کرد. در بخشی از این گزارش اشاره شده که «این هواپیما توسط دلقک ها طراحی شده و این دلقک ها نیز تحت نظارت میمون ها بودند».طبق چند صد صفحه پرینت پیام های داخلی رد و... ادامه مطلب

چرا اینترنت کوانتومی را باید در فضا توسعه داد؟

اینترنت کوانتومی یکی از رؤیاهای طرفداران تکنولوژی بوده و در آن با بهره برداری از خصوصیات کوانتومی عجیب فوتون ها و الکترون ها، پیام ها به شکل کاملاً امن ارسال می شوند.خصوصیت فوق سبب می شود تا دولت ها، ارتش ها، بانک ها و مؤسسات مالی برای امن کردن تمام امورات خود از جمله قراردادها... ادامه مطلب

انتقاد ستاره شناسان از پروژه اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» ادامه دارد

پروژه «استارلینک» یا اینترنت ماهواره‌ای شرکت «اسپیس اکس» اگرچه برای بسیاری از ساکنان زمین رویایی به نظر می‌رسد اما انتقاد‌ها به آن همچنان ادامه دارد، مخصوصاً از سوی ستاره‌شناسان.استارلینک قرار است در آینده‌ای نه چندان دور اینترنت را در سراسر جهان در دسترس قرار دهد اما مشکل اصلی این طرح، تعداد بسیار زیاد ماهواره‌هایی است... ادامه مطلب

اینترنت ماهواره‌ای برای همه؛ با پروژه استارلینک ایلان ماسک آشنا شوید [تماشا کنید]

اینترنت پر سرعت و ماهواره ای ایلان ماسک تا اوایل تابستان سال آینده به دست نخستین کاربران خواهد رسید. در این ویدیو با ماهیت، نحوه پیاده سازی، مزایا و معایب پروژه استارلینک آشنا می شویم.علی رغم گذشت چندین دهه از معرفی شبکه اینترنت هنوز میلیاردها نفر در دنیا به اینترنت دسترسی ندارند. بسیاری از این افراد... ادامه مطلب

اینترنت روسیه از امروز ملی می شود

از صبح امروز اینترنت روسیه از کل دنیا جدا شد تا به گفته مقامات این کشور از حملات سایبری در امان بماند. به این ترتیب طرحی که مدت ها بود انتظار اجرایی شدنش می رفت رنگ واقعیت به خود می گیرد و پایه و اساس نوعی شبکه ملی در روسیه گذاشته می شود که به... ادامه مطلب

اینترنت ۵۰ ساله شد

آنچه امروز اینترنت می خوانیمش و توانایی های خارق العاده ای چون دستکاری نتایج انتخابات آمریکا و زیر و رو کردن اقتصاد را دارد زمانی شبکه ای بسیار کوچک با تنها چهار گره بود و صرفا در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، موسسه تحقیقاتی استنفورد، دانشگاه سانتا باربارا و دانشگاه یوتا میشد به آن دسترسی پیدا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟