جمعیت زمین روزی تمام می شود؛ ادعای دو دانشمند کانادایی

جمعیت زمین و بحران افزایش بدون توقف آن که پیشتر دانشمندان نسبت به خطرات احتمالی اش هشدار داده بودند ظاهرا آنطور که تصور می شد جدی نیست؛ کتاب تازه ای در این باره منتشر شده که نشان می دهد تعداد انسان های روی زمین به زودی شروع به کم شدن می کند.

همانطور که احتمالا می دانید سازمان ملل متحد مدتهاست در رابطه با افزایش جمعیت زمین هشدار می دهد و پیش بینی کرده که جمعیت زمین مرتبا در حال افزایش است و به زودی به نقطه ای می رسد که منابع طبیعی موجود در آن پاسخگوی نیازهای آن نخواهد بود.

طبق پیش بینی ها جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۹ میلیارد نفر می رسد

در حال حاضر ۷.۷ میلیارد نفر روی زمین زندگی میکنند و پیش بینی شده که جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر برسد.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت ایرانی ها با میانگین رشد سالانه ۱.۲ درصدی در این سال به ۷۹.۹ میلیون نفر رسید. براین اساس سالانه یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ نفر در ایران متولد می شوند و خراسان رضوی با رشد ۷.۹ درصد و سیستان و بلوچستان با رشد ۷.۳ درصدی بالاترین رشد موالید را داشته اند.

جمعیت زمین

با این حال اما یک روزنامه نگار کانادایی به نام جان ایبیتسون و دارل برکر دانشمند علوم سیاسی به مخالفت با این پیش بینی ها پرداخته اند و مدعی شده اند که جمعیت کره زمین احتمالا روندی نزولی را طی میکند.

این دو نفر در کتاب خود با عنوان Empty Planet یا سیاره خالی به بررسی مجدد الگوهای پیش بینی جمعیت زمین پرداختند و اینطور نتیجه گرفتند که جمعیت زمین ظرف سی سال آینده روندی نزولی به خود می گیرد و هشدار دادند که این روند بعد از شروع شدن هیچگاه متوقف نمی شود.

از ۳۰ سال دیگر جمعیت زمین روندی نزولی به خود می گیرد

کتاب سیاره خالی در واقع نگاهی وارونه نسبت به فرضیات قدیمی در رابطه با جمعیت زمین دارد و به لطف اطلاعات آماری و مصاحبه هایی که با مردم سراسر دنیا انجام داده تصویری کامل تر از این مساله را برای خوانندگانش به تصویر کشیده است.

پیش بینی های سازمان ملل متحدد در رابطه با جمعیت زمین برپایه نرخ باروری، مهاجرت و مرگ و میر ارائه شده اند اما طبق گفته این دو محقق فاکتورهای دیگری نظیر سرعت شهری شدن و افزایش سطح سواد بانوان در این پیش بینی ها نادیده گرفته شده اند و جالب آنکه بخش های عظیمی از آفریقا هم اکنون کلیه این عوامل را تجربه می کنند.

افزایش شمار زنان تحصیل کرده در جمعیت زمین

اگر افزایش سطح سواد بانوان را در نظر بگیریم برآوردهایمان به ۸ تا ۹ میلیارد نفر تا سال ۲۱۰۰ کاهش می یابد (در حال حاضر پیش بینی ها نشان می دهند که جمعیت زمین تا سال ۲۱۰۰ به ۱۱ میلیارد نفرمی رسد) و این تنها یکی از متغیرهاست.

این دو محقق برای نگارش کتاب خود از مردم ۲۶ کشور دنیا نظر سنجی کردند تا به درک بهتری از برنامه های تنظیم خانواده در سراسر دنیا دست پیدا کنند و دریافتند که بسیاری از مردم خانواده های کوچک را انتخاب می کنند.

با در ن‍ظر داشتن همین مساله طولی نمی کشد که تعداد افراد جوان در سراسر دنیا کم شود و با کمی بررسی در می یابیم که با کم شدن شمار جوانان جمعیت زمین تعداد افراد سالخورده افزایش پیدا میکند چراکه با پیشرفت علم امید به زندگی در کشورهای مختلف نیز بیشتر شده است و در نهایت چه بسا جمعیت زمین تمام شود.

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

پروفسور دانشگاه هاروارد: بشر به دست خودش نابود می شود

مدیر گروه اخترشناسی دانشگاه هاروارد روز گذشته مدعی شد که تمدن بشری احتمالا مدت ها قبل از بلعیده شدن زمین توسط خورشید باعث نابودی و انقراض خود می شود.ماجرا از این قرار است که روزنامه نگاری از آوی لئوب، پروفسور اخترشناسی هاروارد سوال کرد که بشر چطور می تواند از خود در برابر خطرات دراز... ادامه مطلب

پاکسازی نصف زمین از انسان روی زندگی 1 میلیارد نفر تأثیر دارد

بر اساس تحقیقات جدید، پاکسازی نیمی از سطح زمین از انسان ها برای حفاظت از محیط زیست می تواند زندگی بیش از یک میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار دهد.محققان به منظور بررسی پیامدهای انسانی طرح «نصف زمین» (Half Earth)، تحقیقات خود را انجام دادند. این ایده سال 2016 توسط زیست شناسی به نام «ادوارد... ادامه مطلب

هشدار ۱۱ هزار دانشمند از سراسر دنیا؛ شرایط اقلیمی زمین اضطراری است

بیش از ۱۱ هزار دانشمند از ۱۵۳ کشور دنیا زنگ خطر در مورد تغییرات اقلیمی را به صدا در آوردند. این پژوهشگران در مقاله ای که امروز در نشریه BioScience منتشر کردند بیانیه ای را با این مقدمه به امضا رساندند:به صورت واضح و بی پرده اعلام می کنیم که سیاره زمین در حال روبرو شدن... ادامه مطلب

آمریکا فرایند رسمی خروج از توافق اقلیمی پاریس را آغاز کرد

دو سال پیش رئیس جمهور آمریکا با غیرمنصفانه خواندن توافق اقلیمی پاریس، اعلام کرد که از آن خارج می شود. روز دوشنبه این هفته دولت ترامپ خبر داد که این فرایند یکساله رسما آغاز شده و مایک پمپئو وزیر کشور آمریکا نیز در بیانیه ای خبر داد که بنابر مفاد این توافق، ایالات متحده آمریکا... ادامه مطلب

پژوهشگران UCLA از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می گویند

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا نتایج مربوط به پژوهش جدیدی را منتشر کرده اند که با استناد بر شواهد تازه، یکتا بودن زمین را به چالش می کشد. ادوارد یانگ پروفسور دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفته است که تیم محققان UCLA به این نتیجه رسیده اند که احتمالا سیاره های خاکی زیادی مانند زمین... ادامه مطلب

هشدار دانشمندان: جبران انقراض موجودات زنده به چند میلیون سال زمان نیاز دارد

به گفته دانشمندان، انقراض جمعی که در جریان آن دایناسورها از بین رفتند موجب مختل شدن شرایط اقیانوس ها برای میلیون ها سال شد. چنین یافته ای این حقیقت را آشکار می کند که در صورت انقراض بعدی احتمالاً نیاز به چند میلیون سال زمان برای بازگشت به شرایط قبل خواهیم داشت.زمانی که در 66... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟