جمعیت زمین روزی تمام می شود؛ ادعای دو دانشمند کانادایی

جمعیت زمین و بحران افزایش بدون توقف آن که پیشتر دانشمندان نسبت به خطرات احتمالی اش هشدار داده بودند ظاهرا آنطور که تصور می شد جدی نیست؛ کتاب تازه ای در این باره منتشر شده که نشان می دهد تعداد انسان های روی زمین به زودی شروع به کم شدن می کند.

همانطور که احتمالا می دانید سازمان ملل متحد مدتهاست در رابطه با افزایش جمعیت زمین هشدار می دهد و پیش بینی کرده که جمعیت زمین مرتبا در حال افزایش است و به زودی به نقطه ای می رسد که منابع طبیعی موجود در آن پاسخگوی نیازهای آن نخواهد بود.

طبق پیش بینی ها جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۹ میلیارد نفر می رسد

در حال حاضر ۷.۷ میلیارد نفر روی زمین زندگی میکنند و پیش بینی شده که جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر برسد.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت ایرانی ها با میانگین رشد سالانه ۱.۲ درصدی در این سال به ۷۹.۹ میلیون نفر رسید. براین اساس سالانه یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ نفر در ایران متولد می شوند و خراسان رضوی با رشد ۷.۹ درصد و سیستان و بلوچستان با رشد ۷.۳ درصدی بالاترین رشد موالید را داشته اند.

جمعیت زمین

با این حال اما یک روزنامه نگار کانادایی به نام جان ایبیتسون و دارل برکر دانشمند علوم سیاسی به مخالفت با این پیش بینی ها پرداخته اند و مدعی شده اند که جمعیت کره زمین احتمالا روندی نزولی را طی میکند.

این دو نفر در کتاب خود با عنوان Empty Planet یا سیاره خالی به بررسی مجدد الگوهای پیش بینی جمعیت زمین پرداختند و اینطور نتیجه گرفتند که جمعیت زمین ظرف سی سال آینده روندی نزولی به خود می گیرد و هشدار دادند که این روند بعد از شروع شدن هیچگاه متوقف نمی شود.

از ۳۰ سال دیگر جمعیت زمین روندی نزولی به خود می گیرد

کتاب سیاره خالی در واقع نگاهی وارونه نسبت به فرضیات قدیمی در رابطه با جمعیت زمین دارد و به لطف اطلاعات آماری و مصاحبه هایی که با مردم سراسر دنیا انجام داده تصویری کامل تر از این مساله را برای خوانندگانش به تصویر کشیده است.

پیش بینی های سازمان ملل متحدد در رابطه با جمعیت زمین برپایه نرخ باروری، مهاجرت و مرگ و میر ارائه شده اند اما طبق گفته این دو محقق فاکتورهای دیگری نظیر سرعت شهری شدن و افزایش سطح سواد بانوان در این پیش بینی ها نادیده گرفته شده اند و جالب آنکه بخش های عظیمی از آفریقا هم اکنون کلیه این عوامل را تجربه می کنند.

افزایش شمار زنان تحصیل کرده در جمعیت زمین

اگر افزایش سطح سواد بانوان را در نظر بگیریم برآوردهایمان به ۸ تا ۹ میلیارد نفر تا سال ۲۱۰۰ کاهش می یابد (در حال حاضر پیش بینی ها نشان می دهند که جمعیت زمین تا سال ۲۱۰۰ به ۱۱ میلیارد نفرمی رسد) و این تنها یکی از متغیرهاست.

این دو محقق برای نگارش کتاب خود از مردم ۲۶ کشور دنیا نظر سنجی کردند تا به درک بهتری از برنامه های تنظیم خانواده در سراسر دنیا دست پیدا کنند و دریافتند که بسیاری از مردم خانواده های کوچک را انتخاب می کنند.

با در ن‍ظر داشتن همین مساله طولی نمی کشد که تعداد افراد جوان در سراسر دنیا کم شود و با کمی بررسی در می یابیم که با کم شدن شمار جوانان جمعیت زمین تعداد افراد سالخورده افزایش پیدا میکند چراکه با پیشرفت علم امید به زندگی در کشورهای مختلف نیز بیشتر شده است و در نهایت چه بسا جمعیت زمین تمام شود.

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

براساس فرضیات جدید زمین احتمالا از دو سیاره تشکیل شده است

دانشمندان به تازگی فرضیه جدیدی را مطرح کرده اند که بر پایه آن، زمین از دو سیاره تشکیل شده. براساس پژوهش تازه ای که توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفته گفته می شود، زمین و یک سیاره فرضی به نام Theia حدودا 4.5 میلیون سال پیش با یکدیگر برخورد کرده و از این برخورد، ماه به وجود... ادامه مطلب

دمای هوا در ۲۰۱۹ گرم‌تر می‌شود؛ سالی سوزان در راه است

۲۰۱۸ از نظر گرما چهارمین سال تاریخ بود و حالا تحلیلگران از افزایش دمای زمین طی سال جاری خبر داده اند. بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط گروهی از دانشمندان مستقل به نام «برکلی ارث» میانگین دما نسبت به سال های ۱‍۹۵۱ تا ۱۹۸۰ تا ۰.۷۷ درجه سلسیوس افزایش یافته و در سال های اخیر... ادامه مطلب

وزن یخچال‌های طبیعی زمین به اندازه ۲۷ میلیارد هواپیمای بویینگ ۷۴۷ کم شده

۹ تریلیون تن؛ این عدد سرسام آوری است که بین سال های ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۶ از وزن یخچال های طبیعی کره زمین کاسته شده است. برای درک بهتر این عدد باید بدانید که ۹ تریلیون تن تقریبا برابر با وزن ۲۷ میلیارد هواپیمای بویینگ ۷۴۷ است. تیمی بین المللی از دانشمندان با بررسی تصاویر ماهواره ای... ادامه مطلب

دانشمندان در پی پنهان نمودن زمین از چشم فرازمینی ها هستند

در سال های اخیر تلاش های زیادی برای کشف سیارات دیگر توسط بشر صورت گرفته اند. به لطف ابزارهایی نظیر تلسکوپ فضایی کپلر دانشمندان موفق شده اند که تا به امروز بالغ بر 2000 سیاره در خارج از منظومه شمسی را شناسایی نمایند. اما سوال اینجاست: اگر آن سیارات محل سکونت موجوداتی باشد که نباید... ادامه مطلب

چرا زمین از فضا آبی به نظر می آید؟

مریخ سیاره ای سرخ است؛ ماه خاکستری، زحل طلایی و خورشید هم با نور سفید رنگ خیره کننده اش شهرت دارد. اما سیاره ما زمانی که از اعماق فضا به آن نگریسته شود، خواه مدار پایینی زمین و خواه در مرز منظومه خورشیدی، به رنگ آبی دیده می شود. چرا اینگونه است؟ چرا زمین آبی است؟... ادامه مطلب

کشف سیاره‌‌‌ای درخشان مملو از سنگ قیمتی در فاصله ۲۱ سال نوری از زمین

محققان موفق شد‌ه‌اند که سیاره‌ای درخشان در منظومه‌های دور دست پیدا کنند که به علت ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌تواند تغییراتی در طبقه بندی سیاره‌های فرا خورشیدی ایجاد کند و دسته‌ی جدید برای خود ایجاد کند. این فراخورشیدی HD219134 b نام دارد و در صورت فلکی کاسیوپیا قرار گرفته که ۲۱ سال نوری با ما فاصله دارد.... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x