بنیانگذار علی بابا: در ائتلاف برای فردا به دنبال هم‌افزایی کسب‌وکارهای سنتی و نوین هستم

نهمین انتخابات اتاق بازرگانی در یازدهم اسفند سال جاری برگزار خواهد شد و ائتلافی به نام ائتلاف برای فردا که در آن یازده نفر از فعالان ICT حضور دارند در این دوره حضوری پررنگ دارند. این ائتلاف برنامه‌های متفاوت و گوناگونی دارند که یکی از آنها نگاهی جدید و نو به کسب‌وکارهای نوین است.

«مجید حسینی نژاد» بنیانگذار علی بابا یکی از افرادی است که در این ائتلاف حضور دارد؛ مجموعه‌ای که به مدیریت او و هم‌تیمی‌هایش اداره می‌شود توانسته در اکوسیستم استارت‌ آپی کشور حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشد و به موفقیت‌های زیادی برسد. اما حضور او در این ائتلاف هم باعث رسیدن به موفقیت‌هایی مشابه خواهد شد؟ حسینی نژاد باور دارد که این ائتلاف برای جامعه کسب و کارها و اقتصاد آینده کشور امر بسیار مهمی است.

حسینی نژاد گسستی که بین کسب‌وکارهای نوین (دانش‌بنیان و استارت آپی) و کسب‌وکارهای سنتی وجود دارد را موضوع بسیار مهمی می‌داند و وظیفه خود می‌داند که در صورت پیروزی ائتلاف، این گسست را به یک هم‌افزایی تبدیل کند. او در گفتگو با دیجیاتو، ضمن اشاره به همین نکته می‌گوید:

«با فضای بازرگانی و سنتی چندان بیگانه نیستم و از سال ۸۱ کارت بازرگانی دارم و هم‌اکنون هم در یکی دو کارخانه سهامدار و جزو هیات مدیره هستم؛ لذا با این فضا کاملا آشنا هستم و دغدغه‌های آن را می‌دانم. افراد زیادی از این حوزه بودند که با من در طی این یکسال برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین با من تماس داشته و از من مشاوره خواستند. از نظر من باید بتوانیم این افرادِ مشتاق در بازار سنتی را با تیم‌های حاذق استارت آپی پیوند دهیم تا به بهترین هم‌افزایی برسیم.»

مدیریت منابع انسانی و ساختار سازمانی و نحوه تعامل بین کارمندان از دیگر مواردی هستند که در صنایع سنتی همانند کسب‌وکارهای نوین نیست. این موضوع نیز از دغدغه‌های بنیانگذار استارت‌آپ دانش‌بنیان علی بابا هستند و او را ترغیب می‌کند که یک پل ارتباطی بین این دو بخش شود:

«بخش سنتی تمایل دارد در این حوزه کار کند، ولی می‌توان آنها را به تیم‌های حاذق استارت آپی وصل کرد، نه اینکه خودشان وارد تیم سازی شوند و شکست بخورند. من با سابقه‌ و تجربه‌ای که دارم به جرات می‌توانم بگویم که همکاری تیم‌های کسب‌وکاری نوین با بخش سنتی به این شیوه، بهترین خروجی و نتیجه را در بر خواهد داشت. سابقه و سرمایه بخش سنتی با خلاقیت و تکنولوژی تیم‌های جدید و روش مدیریت VCها ترکیبی است که می‌تواند اقتصاد کشور را دگرگون کند و مشکلات بسیاری را رفع کند.»

او باور دارد که در ترکیب تیم‌های VC و سنتی و استارت آپی، دغدغه‌ تمام سه گروه رفع خواهد شد و می‌توانند با اعتماد به یکدیگر کار را پیش ببرند. حسینی نژاد که در کارخانه تولید پلمیر در شهرک‌های صنعتی شکوییه و در زمینه تولید انرژی هم فعالیت دارد، تاکید می‌کند که با فضای کاری سنتی غریبه نیست.

بنیانگذار علی بابا، کل تیم ائتلاف برای فردا را یک نیروی کارآمد می‌داند و تاکید دارد که تمام تیم می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند نه یکایک آنها به صورت مفرد. او در پاسخ به این سوال که آیا اتاق بازرگانی می‌تواند در برابر نهادها و دیگر سازمان‌های حاکمیت حرفی برای گفتن داشته باشد و راهی پیش ببرد به دیجیاتو می‌گوید:

«چیزی که در کشور ما باید متحول شود، بستری است که ما در آن زندگی و کار می‌کنیم. اتاق بازرگانی می‌تواند و این پتانسیل را دارد که این بستر را از طریق تعامل با حاکمیت، دولت و نهادهای قانون‌گذار متحول کند؛ این اتفاق هم نمی‌افتد مگر در صورتی که اتاق بازرگانی شنونده خوبی باشد و بتواند تمام حرف‌ها و دغدغه‌ها بشنود.»

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟