بررسی تومن؛ اپلیکیشن خرید شارژ و پرداخت آنلاین [همراه با بررسی ویدیویی]

کم کم داریم وارد دومین دهه از هزاره دوم سال میلادی می‌شویم اما هنوز خیلی‌ها هنگام خرید یا استفاده از سرویس‌های مختلف با چالش پول نقد روبه‌رو هستند. چه وقتی که تاکسی‌ می‌گیرید و می‌خواهید سریع‌تر به مقصد برسید، چه زمانی که در فروشگاه هستید و ممکن است حتی کارت‌تان را هم همراه‌تان نیاورده باشید یا مواقعی که تصمیم دارید شارژ موبایل بگیرید. چیزی که «تومن» (Toman) را به یک اپلیکیشن کاربردی بین هزاران برنامه مارکت‌ها تبدیل کرده، دست گذاشتن روی راه حل همین چالش‌ها و مشکلات است.

تومن یک اپلیکیشن پرداخت آنلاین بوده و سه‌کار انجام می‌دهد؛ پرداخت آنلاین کرایه تاکسی، خرید از فروشگاه و گرفتن شارژ. برای کرایه‌های تاکسی برنامه دو گزینه پیش‌روی کاربر می‌گذارد: پرداخت با اسکن بارکد یا پرداخت با کد. برای «پرداخت با اسکن بارکد» کافیست دوربین گوشی را جلوی کد QR موجود در تاکسی بگیرید تا عکس و نام راننده نمایش داده شود.

سپس بعد از اینکه مطمئن شدید مشخصات درست است، هزینه را می‌پردازید. اگر هم کد QR در دسترس نبود یا برای دوربین موبایل مشکلی به وجود آمد می‌توانید از راه دوم یعنی «پرداخت با کد» استفاده کنید.

 تومن

در این روش با وارد کردن کد پذیرنده، پول به حساب راننده واریز خواهد شد. مهمترین ویژگی تومن به همین پرداخت آنلاین‌ هزینه‌های تاکسی مربوط می‌شود اما سازنده برای اینکه اپلیکیشنش را کاربردی‌تر کند، روی چند ویژگی دیگر هم دست گذاشته است. همانطور که گفتیم یکی از آن‌ها خرید شارژ بوده و کاربر قابلیت این را دارد تا سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل یا رایتل خود را شارژ کند؛ فقط و فقط با یک «کلیک» تا شارژ سیم‌کارت چند ثانیه هم وقت‌تان را نگیرد.

نکته دوم به قابلیت خرید از فروشگاه‌ها بازمی‌گردد. تومن تنها محدود به تاکسی‌ها نبوده و قابلیت پرداخت آنلاین آن در فروشگاه‌های مختلف هم وجود دارد. هرچند میزان کارایی این ویژگی الان مشخص نبوده و برای قضاوت نهایی، باید صبر کنیم و ببینیم فروشگاه‌ها چه استقبالی از این طرح انجام می‌دهند.

پرداخت آنلاین

نسبت به بقیه اپلیکیشن‌های مشابه، تومن یکی از ساده‌ترین تجربه‌های کاربری را دارد. همان لحظه که وارد اپلیکیشن می‌شوید، محیط پرداخت برایتان باز شده و سریع می‌توانید پرداخت را انجام دهید. همچنین در بخش تراکنش‌ها، آخرین پرداخت‌هایی که کاربر انجام داده قابل مشاهده هستند؛ دیگر مزیت پرداخت آنلاین هزینه تاکسی، چون خیلی راحت به تمام تراکنش‌ها دسترسی دارید و در پایان هفته یا ماه می‌ببینید چه هزینه‌هایی بابت تاکسی‌ها، خرید از فروشگاه‌ها یا گرفتن کارت شارژ داده‌اید.

هدف تومن راحتی بیشتر مردم در استفاده از تاکسی‌ها است و اگر بخواهیم فقط طراحی اپلیکیشن را مد نظر قرار دهیم، سازنده توانسته به هدفش برسد. تومن تجربه کاربری ساده‌ای داشته و فاصله بین اجرای اولیه اپلیکیشن و پرداخت نهایی خیلی کوتاه است. همان چیزی که در اینگونه اپلیکیشن‌ها اهمیت زیادی دارد.

پرداخت اینترنتی

اما نکته مهم این در اینگونه اپلیکیشن‌ها به میزان واکنش‌ تاکسیران‌ها برمی‌گردد. تاکنون اپ‌های گوناگونی با محوریت پرداخت آنلاین منتشر شده‌اند و همگی با وجود ویژگی‌های مختلفی که داشتند، ولی به‌خاطر عدم استقبال راننده‌ها نتوانستند آنگونه که باید دیده بشوند. بنابراین زمان مشخص می‌کند که تومن به چه جایگاهی خواهد رسید.

بد نیست بدانید تومن فعلا در شهرهای تهران، شیراز و کرمان فعالیت دارد و احتمالا به زودی شاهد پشتیبانی آن از دیگر شهرها هم خواهیم بود. بنابراین اگر در این سه شهر ساکن هستید و تاکنون بارها با مشکل پول خرد مواجه شده‌اید، تومن را دانلود کرده و سفرهایی کم دغدغه‌تر را تجربه کنید.

تومن
  • تومن
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: تومن
  • سیستم عامل:
  • حجم: ۷ مگابایت
دانلودنظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟