چرا نابودی سیارک‌های تهدید کننده زمین سخت‌تر از تصورات قبلی است؟

نابود کردن یک سیارک برای حفاظت از زمین شاید ایده هیجان انگیزی برای پرده نقره ای سینما باشد اما تحقیقات جدید نشان می دهند که منفجر کردن این اجرام آسمانی احتمالاً به این راحتی ها ما را از برخورد نجات نخواهد داد.

محققان در هفته های اخیر یک سیارک را در منظومه شمسی یافتند که ممکن است با زمین برخورد کند. یکی از راه هایی که برای جلوگیری از برخورد مطرح می شود، هدف قرار دادن و نابود کردن آن است. ناسا حتی از برنامه هایی برای نابود کردن سیارک دوتایی 65803 Didymos و قمر آن با ارسال یک فضاپیما به سمت آن دارد.

اما مشکل آنجا است که تاکنون فرصت های متعددی برای بررسی سیارک ها از نزدیک فراهم نشده و به همین دلیل به طور دقیق نمی دانیم ساختار آنها چگونه است یا چطور باید نابودشان کرد. این گونه به نظر می رسد که سیارک های بزرگ تر، به دلیل ضعیف تر بودن احتمالاً آسان تر نابود می شوند. اگر یک جرم آسمانی این چنینی، کره خاکی ما را تهدید کند چه باید بکنیم؟

سیارک

آیا بهتر است آن را به قطعه های کوچکتر خرد کنیم یا مسیر حرکتش را تغییر دهیم؟ و اگر قرار باشد گزینه دوم را در نظر بگیریم، چه مقدار نیرو برای منحرف کردن نیاز است؛ بدون اینکه آن را تکه تکه کنیم؟ این سوال از «چارلز ال میر» نویسنده ارشد یک پژوهش از دانشگاه جانز هاپکینز پرسیده شده است.

محققان این پژوهش برخورد سیارک ها را با کامپیوتر شبیه سازی کرده اند. در این شبیه سازی یک سیارک هدف با قطر 25 کیلومتر در نظر گرفته شد و یک جرم با قطری در حدود یک کیلومتر که با سرعت 18 هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کرد با آن برخورد کرد. مدل های قبلی نشان داده بود که با این برخورد، سیارک نابود می شود اما محققان دانشگاه جان هاپکینز با نتیجه کاملاً متفاوتی مواجه متوجه شدند.

بر اساس مدل سازی های آنها سیارک پس از برخورد، در کسری از ثانیه تا حد زیادی خرد می شود و به شدت آسیب می بیند. اگرچه تا بعد از یک ساعت پس از برخورد هم در حال تکه تکه شدن به قطعات کوچکتر است اما در نهایت پس از چند ساعت قطعات پخش شده به سمت هسته آسیب دیده سیارک باز می گردند. دلیل این موضوع تحت تأثیر قرار گرفتن جاذبه است.

سیارک

به گفته ال میر تصور می شد که اجرام بزرگ تر به دلیل اینکه ضعف های بیشتری دارند راحت تر تکه تکه می شوند: «اما یافته های ما نشان داد سیارک ها مستحکم تر از آن هستند که تصور می کردیم و نیاز به انرژی بیشتری برای نابودی کامل دارند».

قدرت سیارک برای مقاومت در برابر چنین برخوردهایی به آن این امکان را می دهد که کشش گرانشی خود را حفظ کند. به این ترتیب اگر یک راکت را به صورت کور کورانه به سیارکی شلیک کنیم ممکن است نتیجه، خلاف آن چیزی شود که انتظار داریم و در واقع این جرم آن طور که باید، از هم نپاشد. در این صورت نیاز به انرژی بیشتری داریم تا از نابود شدن اجرام اطمینان پیدا کنیم.

چنین مطالعاتی به محققان این امکان را می دهد که برای محافظت از زمین در صورت نزدیک شدن سیارک های بزرگ در آینده، تصمیم صحیح را بگیرند.

مطالب مرتبط

منتخب تد: آیا آب شرب جهان رو به اتمام است؟ [تماشا کنید]

71 درصد ار سطح سیاره ما را آب تشکیل داده، با این حال بیش از نیمی از جمعیت جهان از کمبود شدید آب حداقل برای یک ماه در سال رنج می برند؛ بر اساس بر آوردها، تا سال 2040 بیش از 20 کشور با مشکل کمبود آب مواجه می شوند. به این ترتیب آیا می... ادامه مطلب

چالشی دیگر پیش روی دنیای فناوری؛ سال 2016 با ثانیه کبیسه به پایان می رسد

اربابان زمان در «مرکز دوران زمین» وابسته به «سرویس بین المللی چرخش زمین و سامانه های مرجع» یا IERS مجدداً تصمیم گرفتند که جهان به یک ثانیه اضافه نیاز دارد، و اعلام کردند آغاز سال جدید میلادی بهترین زمان ممکن برای اعمال این تغییر است. طبق اعلان رسمی IERS پس از لحظه 23:59:59 روز 31 دسامبر،... ادامه مطلب

موش های فضانورد در راه ایستگاه فضایی بین المللی

ناسا در روز جمعه یک سر رباتیک را به واسطه راکت فالکونِ اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد. این راکت همچنین شامل 20 هم خانه جونده برای ساکنین ایستگاه فضایی بود. به گزارش وبسایت بیزینس اینسایدر محموله ارسالی ناسا شامل 20 موش دوقلو بود که خواهر/برادر آنها روی زمین ماندند تا به این... ادامه مطلب

راکت فالکون 9 اسپیس ایکس برای اولین بار در فرود ناموفق عمل کرد [تماشا کنید]

از زمانی که اسپیس ایکس مشغول بازیابی فالکون 9 شده است، تا به حال همه‌ی فرود‌های این راکت موفقیت آمیز بوده. این رکورد فوق العاده روز چهارشنبه به پایان رسید و اولین فرود ناموفق راکت فالکون 9 رقم خورد. راکت بعد از ۷ دقیقه آماده‌ی فرود روی یکی از مناطق مشخص شده توسط اسپیس ایکس بود... ادامه مطلب

دستاورد جدید دانشمندان: زنبورها می توانند با ماهی ها صحبت کنند

دانشمندان موفق شدند با ایجاد پیوند رباتیک بین زنبورها و ماهی ها، بین آنها ارتباط برقرار کنند. پس از خواندن این جمله حق دارید به یاد دکتر «این مالکوم» در فیلم پارک ژوراسیک بیفتید که می گفت دانشمندان هر کاری که بتوانند را انجام می دهند، بدون اینکه به عواقبش و چرایی انجام آن فکر... ادامه مطلب

گیاهان بیونیک، ابزاری نوین در تشخیص مین های زیرزمینی [تماشا کنید]

ملوان زبل در مورد مزایای اسفناج به درک بالایی رسیده بود، اما هیچگاه به ذهنش خطور نمی کرد که از این گیاه چه استفاده های دیگری نیز می توان کرد. محققین دانشگاه MIT روشی را ابداع کرده اند که بر اساس آن از اسفناج می شود برای تشخیص ترکیبات انفجاری در زیر خاک استفاده کرد، بنابراین... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x