پای ناتو هم به مجادله غربی‌ها و هواوی باز شد

پای ناتو هم به مجادله غربی‌ها و هواوی باز شد

فرمانده نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو در اروپا به آلمانی ها هشدار داد در صورت ادامه همکاری با هواوی، باید قید برقراری ارتباط با این ائتلاف نظامی را بزنند.

«کورتیس اسکاپاروتی»، ژنرال چهار ستاره ارتش آمریکا و فرمانده نیروهای ناتو در اروپا طی یک گفتگو به همکاری آلمان و هواوی تاخته است:

نگرانی ما این است که ستون فقرات ارتباطی آلمان و به ویژه شبکه ۵G به خاطر قابلیت گسترده در انتقال داده در خطر قرار بگیرند. اگر این شبکه در ارتباطات دفاعی آنها هم مورد استفاده قرار بگیرد، ما تمایلی به برقراری ارتباط از طریق این شبکه نخواهیم داشت.

 شبکه های نسل پنجم
ینس استولتن‌برگ

این اظهار نظر باعث شده پای «ینس استولتن‌برگ»، نخست‌وزیر سابق نروژ و دبیرکل ناتو نیز به مجادله بین المللی پیرامون اتهام جاسوسی هواوی باز شود. وی طی کنفرانسی خبری در بروکسل گفت:

برخی اعضای ناتو نگرانی خود را درباره نقش هواوی در توسعه زیرساخت ۵G ابراز کرده اند و البته ناتو این دغدغه ها را بسیار جدی می گیرد.

ایالات متحده و چند کشور غربی دیگر به دلیل نگرانی از خطرات امنیتی ناشی از روابط نزدیک بین هواوی و دولت چین، این کمپانی را از فرایندهای توسعه شبکه های نسل پنجم یا ۵G کنار گذاشته اند. پتانسیل بالای شبکه های نسل پنجم و کاربرد آنها تنها به تبادل اطلاعات ختم نشده و توسعه فناوری های مهمی نظیر ماشین های خودران را میسر می سازد. بنابرین در صورتی که آلمان به همکاری با هواوی ادامه دهد ممکن است دامنه این تحریم بسیار فراتر از تبادل اطلاعات نظامی باشد.

از سوی دیگر آلمان یکی از مهمترین و قدرتمندترین اعضای ناتو است و طبیعتا زمانی که آمریکایی ها از قطع ارتباط با این کشور سخن می گویند، دیگر اعضای ناتو نیز در صورت تمایل به همکاری با این ائتلاف نظامی، باید فکر استفاده از تجهیزات و سرویس های کمپانی چینی برای توسعه شبکه های نسل پنجم را از سر به در کنند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato