حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی

سیستم تنفسی انسان از ساختارها و اندام های مختلفی شامل ریه ها، نای، دیافراگم و آلوئول ساخته شده و مسئولیت دریافت اکسیژن و بیرون دادن پسماند کربن دی اکسید را در بدن بر عهده دارد.

در ادامه این مطلب ۱۱ حقیقت جالب در مورد سیستم تنفسی انسان را با شما در میان می گذاریم:

۱- بخش زیادی از آب بدن انسان از طریق تنفس از دست می رود

براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت انسان در زمان استراحت تا ۱۷.۵ میلی لیتر آب را در هر ساعت از دست می دهد و وقتی تمرینات بدنی و ورزش انجام می دهد این میزان به چهار برابر رقم اعلام شده می رسد.

۲- بعضی افراد میتوانند تا بیشتر از ۲۰ دقیقه نفس خود را در سینه حبس کنند

متوسط زمانی که یک بزرگسال میتواند نفس خود را در سینه حبس کند بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه است. این محدودیت نیز به خاطر تجمع کربن دی اکسید در خون و فقدان اکسیژنی است که بدن در پروتئین های ماهیچه ای به نام میوگلوبین ذخیره می کند.

با این حال اما افرادی که شیرجه آزاد می زنند (آنها که بدون تجهیزاتی غواسی به زیر آب شیرجه می زنند) تکنیک های مختلفی برای حبس کردن نفس خود دارند که از آن جمله میتوان به hyperventilation اشاره نمود؛ در این روش فرد تراکم دی اکسید کربن در خون خود را کم می کند و این امکان برایش فراهم می شود که برای مدت بیشتری نفسش را نگه دارد. Stig Severinsen دانماکی هم اکنون رکورد جهانی را برای طولاترین شیرجه آزاد در کتاب گینس به نام خود ثبت کرده. او در سال ۲۰۱۰ نفس خود را برای مدت بیشتر از ۲۲ دقیقه در زیر آب نگه داشت.

۳- ریه ها تنها اندام هایی هستند که میتوانند در آب شناور بمانند

هر کدام از ریه های شما دربرگیرنده ۳۰۰ ساختار بالون شکل به نام آلوئول است که پسماندهای دی اکسید کربن موجود در خون را با اکسیژن جایگزین می کنند. وقتی این ساختارها با هوا پر شدند ریه ها به تنها اندام هایی در بدن انسان تبدیل می گردند که میتوانند در آب شناور شوند.

در کالبدشکافی ها پزشکان از روشی به نام تست شناوری ریه برای تشخیص مرگ نوزادان در رحم مادران کمک می گیرند. اگر ریه ها در آب شناور شدند نوزاد زنده متولد شده اگر شناور نشوند نوزاد مرده به دنیا آمده است. دقت این روش برابر با ۹۸ درصد اعلام شده.

۴- شتاب ذرات موجود در عطسه از میزان مورد انتظار کمتر است

در گذشته پژوهش هایی که برای شبیه سازی شتاب عطسه انجام گرفت نشان می داد که سرعت ذرات موجود در عطسه ها برابر با ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. اما در کانال محبوب دیسکاوری و برنامه MythBusters جیمی هینمن و آدام سویج مجریان برنامه حداکثر سرعت ۶۳ کیلومتر بر ساعت را برای ذرات موجود در عطسه ثبت کردند.

با این حال پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ با استفاده از دوربین های سرعت سنج انجام شد و نتایجش در نشریه PLOS ONE منتشر گردید نشان می داد که سرعت حرکت ذرات موجود در عطسه برابر با ۱۶ کیلومتر بر ساعت است.

۵- سرماخوردگی از طریق صدها ویروس مختلف ایجاد می شود

سرماخوردگی که رایج ترین بیماری مربوط به سیستم تنفسی انسان است متداول ترین بیماری بشر هم محسوب می شود. صرفا جهت اطلاع تان در ایالات متحده آمریکا سالانه ۱ میلیارد مورد سرما خوردگی اتفاق می افتد.

طبق پژوهش های انجام شده بالغ بر ۲۰۰ نوع ویروس مختلف در دنیا وجود دارند که میتوانند باعث بروز سرماخوردگی در انسان شوند.

۶- فیل ها ساختار تنفسی منحصر بفردی دارند

در سیستم تنفسی پستانداران، صفحه نازکی از بافت به نام پلورا وجود دارد که دورتادور ریه ها پیچیده می شود. محدوده ای که بین لایه های پلورا وجود دارد به نام فضای پلورا یا حفره پلورا شناخته می شود و حاوی مایعی است که نقش روان کننده را برای انقباض و انبساط ریه ها ایفا می کند.

برخلاف دیگر پستانداران اما حفره پلورا در فیل ها با بافت متصل کننده سفتی پر شده که به آنها امکان می دهد در زیر آب شنا کنند و تفاوت فشار در بالا و زیر سطح آب را تحمل کنند بی آنکه باعث پارگی رگ های خونی ریه هایشان شوند.

۷- حرکات قفسه سینه حین تنفس به حرکت هوای ریه ها ارتباط ندارد

وقتی انسان نفس می کشد قفسه سینه اش متورم می شود و زمانی که بازدم را انجام می دهد این تورم از بین می رود. اما حرکات قفسه سینه به خاطر پر شدن یا خالی شدن ریه ها از هوا نیست.

در طول فرایند دم، دیافراگم که صفحه ای باریک از ماهیچه گنبدی شکل است و قفسه سینه را از حفره های شکمی جدا می کند منقبض می شود و به سمت پایین حرکت می کند که در نتیجه آن فضای موجود در حفره های شکمی زیاد می شود. در عین حال ماهیچه های موجود بین دنده ها منقبض می شوند تا قفسه سینه به سمت بالا حرکت کند. در طول فرایند بازدم اما دقیقا برعکس این رخ می دهد.

۸- آسم زمانی یک اختلال روانی محسوب می شد

علوم مدرن نشان داده اند آسم نوعی بیماری مزمن ریوی است که باعث تورم و باریک شدن مسیرهای هوایی می شود. آسم نوعی بیماری فیزیکی است که می تواند به واسطه فاکتورهای روانی تشدید شود.

بین دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ میلادی اما مردم تصور می کردند که ریشه های آسم روانی است. بنابراین روش های درمانی ارائه شده برای آن عموما روانی بودند. درمانگرها حتی علائم آسم در کودکان را به ناراحتی اش برای دوری از مادر نسبت می دادند.

۹- گردش خون ریوی نخستین بار در قرن ۱۳ کشف شد

گردش خون ریوی فرایندی است که در آن خون از قلب به ریه ها می رود و سپس از ریه ها مجددا به قلب باز می گردد. این جریان اکسیژن مورد نیاز قلب را که خون از ریه ها گرفته تامین می کند.

در سال ۱۲۴۳ میلادی ابن النفیس پزشک عرب نامش را به عنوان نخستین شخصی به ثبت رساند که این فرایند پیچیده را توضیح داد تا اینکه ۳۰۰ سال پیش محققان اروپایی به همین نتیجه رسیدند و صحبت های این پزشک را تایید کردند.

مطالب مرتبط

دیپ مایند و استفاده از یادگیری ماشینی برای تسریع روند درمان برخی سرطان ها

دیپ مایند که یکی از زیرمجموعه های آلفابت به شمار می رود در حال راه اندازی پروژه ای است تا روند آماده شدن بیماران و دکترها برای درمان سرطان های سر و گردن را بهبود دهد. این شرکت بریتانیایی قصد دارد واحد هوش مصنوعی خود را وارد همکاری تازه ای با «سرویس سلامت همگانی» انگلیس... ادامه مطلب

«پهپاد قاتل» با اره برقی به سراغ قربانی های خود می رود [تماشا کنید]

در دوره ای از زمان زندگی می کنیم که مردم برای سرگرم شدن خود انواع و اقسام وسایل و ابزار خطرناک همانند تفنگ های پینت بال، اسلحه های واقعی، وسایل آتش بازی یا دستگاهی همانند شعله افکن را روی پهپادها نصب نموده و از تجربیات خود فیلم برداری می نمایند. بنابراین چندان عجیب نیست اگر... ادامه مطلب

میکروب زدایی کامل با استفاده از نوع جدیدی از LED

امواج ماورای بنفش عمیق یا (Deep-ultraviolet) کاربرد زیادی در زمینه تصفیه آب های آشامیدنی و استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی دارند. تولید چنین طیفی تا امروز نیازمند استفاده از لامپ های جیوه ای سنگین و حجیم بود که امکان استفاده از آنها در میدان های جنگ یا مناطق دور افتاده وجود نداشت، به خصوص که جیوه ماده ای... ادامه مطلب

ژاپنی‌ها برای دومین بار موفق به نمونه‌برداری از سطح یک سیارک شدند

آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) به تازگی موفق شده با فرود فضاپیمای بدون سرنشین Hayabusa2 روی سیارک ریوگو (320 میلیون کیلومتر دورتر از زمین)، برای دومین بار در تاریخ از سطح یک سیارک نمونه برداری کند. جالب است بدانید که نخستین نمونه برداری از سطح یک سیارک نیز در سال 2010 توسط ژاپنی ها و... ادامه مطلب

عطارد اولین سیاره ای است که همچون زمین، دچار تغییر شکل پوسته می شود

تا به امروز، زمین تنها سیاره سیستم خورشیدی بود که دچار تغییر شکل پوسته و فعالیت های زمین ساختی می شد. البته سیارات دیگر از نظر جغرافیایی دچار تغییر می شوند اما این فعالیت هیچگاه به اندازه زمین نبوده است. حالا به نظر می رسد که زمین ما تنها سیاره ای نیست که فعالیت های... ادامه مطلب

تست سقوط فضاپیمای Orion توسط ناسا

احتمالا می دانید که Orion جدیدترین فضاپیمای ناسا محسوب می گردد که برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دور دست همانند سیاره مریخ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته نخستین ماموریت آن تا پیش از سال 2023 میلادی روی نخواهد داد اما سازمان فضائی ناسا از هم اکنون در حال آماده سازی خود برای... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x