ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اجرای پنج پروژه فضایی
تکنولوژی

رییس سازمان فضایی ایران از اجرای پنج پروژه در سال ۹۸خبر داد

«مرتضی برابری» رییس سازمان فضایی ایران از تکمیل دو پروژه و در فضا قرار گرفتن سه پروژه ماهواره‌ای در سال آینده خبر داد. براری در مورد اهداف حضور ایران در اجلاس کوپوس که ۱۳۲ کشور به ...

پگاه طوسی
نوشته شده توسط پگاه طوسی | ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۰

«مرتضی برابری» رییس سازمان فضایی ایران از تکمیل دو پروژه و در فضا قرار گرفتن سه پروژه ماهواره‌ای در سال آینده خبر داد.

براری در مورد اهداف حضور ایران در اجلاس کوپوس که ۱۳۲ کشور به همراه چین در آن حضور دارند، توضیح داد که ایران قصد دارد با توجه به وضع قوانین محدود کننده که از سوی قدرت ها برای کشورهای در حال توسعه وجود دارد ازظرفیت گروه ۷۷ استفاده کند تا بتواند همکاری های بین المللی را افزایش و در مجامع بین المللی حاضر شده و همچنین در تصویب قوانین و تامین منافع ایران تاثیرگذار باشد.

به گفته برابری در این اجلاس کمیته‌های مختلفی وجود دارد که کشورها نقطه نظرات خود را در حوزه‌های مختلف فضایی مطرح می‌کنند تا چنین بیانیه‌هایی صادر و به مباحث لیت اجلاس جهت دهی کند. او با اشاره به اقدامات سازمان فضایی در سال‌های اخیر اظهار کرد:

«در چند سال اخیر برنامه ۱۰ ساله اول و دوم، قوانین در حوزه ملی فضایی، زیست بوم ماهواره های سنجش از دور و زیست بوم ماهواره های مخابراتی تدوین شده است البته در این سال ها برای حضور موثر در مجامع بین المللی مثل (APSCO)،(UN)  و (ISNET) همکاری های دو جانبه و چند جانبه بین المللی و تعامل با جمهوری آذربایجان در حوزه فضایی اقدامات مهمی انجام شده است.»

اجرای پنج پروژه فضایی

براری با بیان اینکه پیش از این بازیگران عرصه فضایی فقط دانشگاه ها و مراکز دولتی بودند، تاکید کرد باید زمینه لازم برای فعالیت و رشد بخش خصوصی را در همه ارکان فناوری فضایی شامل طراحی و ساخت ماهواره، ماهواره بر، ایستگاه های زمینی، مرکز عملیات و کنترل و تحلیل داده های ماهواره ای و آزمایشگاه ها مهیا کنیم تا باعث شکل گیری و توسعه صنعت فضایی در کشور باشیم.

وی باور دارد که توانمندسازی بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای فضاپایه از اولویت‌های سازمان فضایی است و در این زمینه اداره کل مربوط به این حوزه در سازمان فضایی تشکیل شده که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سراسر کشور و شناسایی ظرفیت‌ها و نیازمندی‌های حوزه‌های مختلف برای ارائه خدمات فضایی به آنها زمینه اولیه برای ایجاد و شکل گیری کسب و کارهای فضاپایه فراهم شده است:

«در گام بعدی با آزاد سازی داده های ماهواره ای غیرحاکمیتی سازمان فضایی که می تواند یک ظرفیت مناسب برای شکل گیری کسب و کارهای فضاپایه باشد، سعی در توسعه خدمات کاربردی به جامعه داریم. همچنین ایجاد مراکز کارآفرینی و پارک‌های علمی و فناوری نیز برای توسعه کسب و کارهای فضاپایه از اولویت‌های سازمان فضایی به شمار می‌رود که در حال اجرا هستند.»

این مقام مسئول درباره فرآیند ساخت ماهواره گفت که فعالان این حوزه در کشورمان در حال گذر از سطح ماهواره‌های تحقیقاتی به ماهواره‌های کاربردی و عملیاتی هستند. به عنوان مثال از نظر قدرت تفکیک تصاویر  رشد ۱۰ برابری را تجربه کرده‌ایم و با برگزاری جلسه‌هایی با وزارت علوم و دانشگاه‌ها قرار شده تا در پروژه‌های بخش فضایی کشور از حداکثر ظرفیت دانشگاه‌ها بهره ببریم:

«با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ماهواره «پارس دو» که ماهواره ای سنجشی و مبتنی بر کاربرد خاص است عملیاتی می‌شود و سعی شده تا ماندگاری در مدار را داشته باشد. در عرصه فناوری با سرعت جلو می‌رویم، پروژه‌هایی با مجوز وزارت ارتباطات تعریف شده است و با کمک آنها می توانیم ماهواره های صنعتی سنجشی «سار» بسازیم البته در این زمینه هم مناقصه برگزار می شود تا شرکت های خصوصی به این عرصه وارد شوند.

سازمان فضایی تاکنون چندین مناقصه با بخش های خصوصی برگزار کرده است بنابراین در تلاش هستیم تا زنجیره فضایی با این بخش ها تکمیل شود، ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که سایر کشورهای دنیا ۷۶ درصد از اقتصاد فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار داده اند، اما ایران سهم کمی از این اقتصاد بزرگ را دارد که به همین منظور تمایل داریم، تصدی گری در عرصه فضا را از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار کنیم که این موضوع با حفظ مسئولیت پذیری سازمان است. همچنین درمورد ایجاد ایستگاه دریافت داده های ماهواره ای هم اقدامات مقدماتی با سازمان تنظیم انجام و بخش خصوصی نیز برای سرمایه گذاری در این عرصه ابراز تمایل کرده است.»

اجرای پنج پروژه فضایی

رییس سازمان فضایی می‌گوید که شفاف سازی در حوزه فضایی و اطلاع رسانی و ترویج خدمات فضایی دغدغه این سازمان است و داده‌های ماهواره‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت منابع آبی، حفاظت محیط زیست، کشاورزی، هواشناسی، خدمات شهری و... کاربردها و خدماتی متنوعی دارند و می‌تواند به عنوان یک ابزار در اختیار مدیریت کلان کشور قرار گیرد.

به گفته برابری با پایش‌های مستمری که در سازمان فضایی انجام می‌شود در حوزه‌های مختلف این اطلاعات از طریق وب‌سایت سازمان اطلاع رسانی می‌شود. او همچنین درباره توسعه صنعت گردشگری فضاپایه در کشور خاطرنشان کرد:

«کشور ما به دلیل داشتن آسمان صاف ظرفیت های مختلفی در زمینه گردشگری دارد که این موضوع فرصت مناسبی در این زمینه محسوب می شود، یکی از این مناطق نیاسر کاشان است مسئولان کاشان اعلام کرده اند که در شش ماه اول سال جاری چهار و نیم میلیون گردشگر به این قسمت سفر کرده اند.»

رییس سازمان فضایی افزود که شبیه سازی فضا برای گردشگران بسیار جذاب است و اولویت ما این است که پارک های گردشگری در امسال راه اندازی شود.

وی با اشاره به پروژه هایی که در امسال تکمیل می شود، گفت: «امسال فرآیند پرتاب ماهواره «ناهید یک»، «پارس یک» و «ظفر» آغاز می شود و «ناهید۲ » و «بلوک مداری» نیز تکمیل می شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • zitanix
    zitanix | ۱۰ فروردین ۱۳۹۸

    دوغتو بنوش

مطالب پیشنهادی