ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

نخستین پرتاب تجاری فالکون هوی و فرود موفق هر سه بوستر راکت [تماشا کنید]

کمپانی اسپیس ایکس موفق شد با استفاده از یک فروند راکت فالکون هوی که از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب شده، ماهواره عربستانی Arabsat-6A را به مدار نزدیک زمین ببرد و نخستین پرتاب تجاری راکت ...

محسن خوشنود
نوشته شده توسط محسن خوشنود | ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۰

کمپانی اسپیس ایکس موفق شد با استفاده از یک فروند راکت فالکون هوی که از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب شده، ماهواره عربستانی Arabsat-6A را به مدار نزدیک زمین ببرد و نخستین پرتاب تجاری راکت مذکور را رقم بزند.

مأموریت مورد بحث که دومین پرتاب فالکون هوی به فضا محسوب می شود، نقطه شروع بهره برداری تجاری از این راکت توسط اسپیس ایکس بوده و کمپانی ایلان ماسک از این به بعد خدمات انتقال محموله های بزرگ به مدار را با استفاده از آن ارائه خواهد کرد.

فالکون هوی توانایی حمل 63.5 تن بار را به مدار نزدیک زمین دارد

راکت فالکون هوی خود از سه فروند راکت فالکون 9 تشکیل شده که در مجموع می توانند نیروی رانشی برابر با 5 میلیون پوند ایجاد کنند که امکان حمل محموله هایی با وزن 63.5 تن به مدار نزدیک زمین را فراهم خواهد کرد. جالب است بدانید که پس از فالکون هوی، دومین راکت قدرتمند آمریکایی Delta IV Heavy (ساخت ULA) است که می تواند 28.5 تن محموله را به همان منطقه مداری منتقل کند.

نکته مهم دیگر در پرتاب اخیر، فرود موفقیت آمیز هر سه بوستر راکت بود که دو فروند از آنها (راکت های بیرونی) روی سطح بتنی در پایگاه کیپ کاناورال فرود آمدند و راکت مرکزی نیز موفق شد روی کشتی خودران اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس فرود بیاید.

فالکون هوی

لازم به اشاره است که در نخستین پرتاب فالکون هوی به فضا در تاریخ 15 بهمن 96، تنها راکت های بیرونی توانستند با موفقیت روی زمین پایگاه کیپ کاناورال فرود بیایند و راکت مرکزی به دلیل کمبود سوخت موفق نشد موتورهای خود را روشن نگه داشته و عرشه کشتی اسپیس ایکس را لمس کند.

گفتنی است راکت مورد استفاده در مأموریت اخیر، نسخه ارتقا یافته فالکون هوی با پسوند Block 5 بوده که راکت های آن برای استفاده مجدد بهینه سازی شده اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی