آیپد کاربر آمریکایی تا سال 2067 میلادی قفل شد

احراز هویت چند مرحله‌ای به اولین رکن اساسی برای حفظ امنیت کاربر بدل شده و در نسخه‌های جدید سیستم‌ عامل‌های اندروید و iOS نیز چنین ویژگی‌هایی حفظ شده است. کاربران آیفون و آیپد به خوبی می‌دانند اگر هر بار کلمه‌ی عبور اشتباهی وارد کنند، سیستم عامل آنها را با قفل شدن آیپد یا آیفون جریمه می‌کند و کاربران برای مدت زمان محدودی قادر نخواهد بود به آیپد یا آیفون خود وارد شوند.

قفل شدن آیپد

حال تصور کنید که شما کودک سه ساله‌ی کنجکاوی دارید که به دیوایس شما علاقه دارد و هر ثانیه به صفحه آیپدتان ضربه بزند و ناخودآگاه پسورد اشتباه وارد کند. به نظر شما حداقل تا چه زمانی اجازه وارد کردن پسورد را نخواهید داشت؟

Mobit

شاید چنین اتفاقی عجیب به نظر بیاید و برای کسی رخ ندهد اما سناریوی کابوس وار قفل شدن آیپد تشریح شده برای کاربری به نام ایوان اوزنوس (Evan Osnos) رخ داده و شیطنت‌های فرزند سه ساله اش موجب شده که آیپد وی تا ۲۵٬۵۳۶٬۴۴۲ دقیقه قفل شود. او با انتشار پستی در توییتر از دیگر کاربران پرسیده که آیا عادی است که آیپدش انتظار صبر چندین ساله از او دارد؟

قفل شدن آیپد

بدین ترتیب با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که ایوان پس از گذشت ۴۸ سال و ۶ ماه، در اکتبر سال ۲۰۶۷ میلادی (مهرماه سال ۱۴۴۶ شمسی) قادر خواهد بود دوباره آیپد خود را فعال کند، البته اگر بعد از ۴۸ سال هنوز پسورد خود را به یاد داشته باشد.

شاید قفل شدن آیپد آن هم بدین شکل، از نظر شما کلاً منطقی نباشد اما نحوه رخ دادن آن بدین شکل بوده است: اگر شما ۶ مرتبه پسورد اشتباه وارد کنید، دیوایس اپل برای مدتی قفل می‌شود و شما دیگر نمی‌تواند کد درست را وارد کنید.

پس از این اتفاق اگر شما ۶ مرتبه دیگر چنین روند غلطی را در پیش بگیرد، مدت زمان قفل شدن دستگاه به صورت تصاعدی بالا خواهد رفت و به نظر می‌رسد فرزند ایوان از وارد کردن اشتباه پسورد، خیلی لذت می‌برده چرا که باید برای رسیدن به این رقم۷ پشتکار عظیمی داشت. با توجه به تنظیمات دستگاه، اگر شخصی ده مرتبه، کلمه عبور اشتباه وارد کند، گجت اپل به صورت خودکار تمامی محتوای داخل ان را پاک خواهد کرد.

خوشبختانه ایوان راهکار آسانی در پیش رو دارد و می‌تواند آیپد خود را به یک کامپیوتر و برنامه آیتونز متصل کندتا تمامی محتوای دیوایسش را بازگرداند. البته این داستان فارغ از جذابیتش برای ما کاربران عادی، اهمیت بک آپ گرفتن مداوم و همیشگی را یادآوری می‌کند.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟