چگونه از قابلیت «تقسیم صفحه» نرم‌افزار اکسل استفاده کنیم؟

تقسیم صفحه، فارغ از این که افقی انجام بگیرد یا عمودی، روش بسیار خوبیست تا بتوانید کار در محیط اکسل را برای خود آسان کنید. با استفاده از این ویژگی می‌توانید در آن واحد روی تمام بخش‌های کاربرگ (شیت) اکسل خود نظارت داشته و دیتاهای هر بخش را با بخش‌های دیگر مقایسه کنید.

برای آنکه استفاده درست از قابلیت تقسیم صفحه (Split Screen) اکسل را یاد بگیرید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

استفاده از قابلیت تقسیم صفحه (Split Screen)

اگر در اکسل کاربرگی مملو از داده دارید، مطمئنا جابجایی در بخش‌های مختلف آن برایتان کار ملال‌آور و زمان‌بری خواهد بود، خصوصا وقتی بخواهید داده‌های یک بخش را با بخش‌های دیگر مقایسه کنید. خوشبختانه استفاده از قابلیت تقسیم صفحه اکسل می‌تواند زحمت این کار اضافی را از روی دوشتان بردارد. همچنین اکسل اجازه می‌دهد که نحوه تقسیم صفحه را هم به شیوه دلخواه‌تان شخصی‌سازی کنید.

تقسیم صفحه

خوشبختانه استفاده از قابلیت مذکور ابدا سخت نیست. کافیست در تب View به دنبال گزینه Split بگردید.

بعد از آنکه گزینه را پیدا کردید، حالا وقتش رسیده که با روش‌های مختلف به کارگیری آن آشنا شوید.

ایجاد چهار باکس مساوی از داده‌ها

اکسل اجازه می‌دهد که داده‌های موجود در صفحه کاربرگ را در چهار باکس مساوی و کاملا برابر قرار بدهید. در واقع با انجام این کار، چهار کپی از صفحه کاربرگ در یک پنجره واحد خواهید داشت. برای انجام این کار، اول از همه روی سلول A1 کلیک کنید.

تقسیم صفحه

در مرحله بعد، دوباره به تب View برگردید و روی گزینه Split کلیک کنید. این کار صفحه شما را به چهار کاربرگ مساوی تقسیم می‌کند.

تقسیم صفحه

شما می‌توانید محل قسمت شدن صفحه را با کلیک روی لبه هر کاربرگ و کشیدن آن به اطراف (یا مرکز تصویر) تغییر بدهید.

تقسیم صفحه

تقسیم‌های افقی و عمودی

اگر به چهار کپی از کاربرگ خود احتیاج ندارید، در عوض این کار می‌توانید صفحه را به دو قسمت تقسیم کنید. بسته به نیاز، این کار به دو شیوه عمودی و افقی امکان پذیر است.

تقسیم صفحه

تقسیم عمودی صفحه کار بسیار آسانی است. کافیست یک سلول از هر ستون (به جز ستون A) از  ردیف 1 را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Split کلیک کنید.

تقسیم صفحه

البته نیازی نیست که خودتان را فقط به این قوانین محدود کنید. با کلیک روی هر سلول از هر ردیف کاربرگ، امکان تقسیم صفحه را خواهید داشت. تنها چیزی که باید به خاطر بسپرید این است که اگر سلول انتخابی شما از ردیف اول یا ستون A نباشد، صفحه در عوض دو به چهار قسمت تقسیم می‌شود.

تقسیم صفحه

اما وقتی که کارتان تمام شد و خواستید که صفحه را دوباره به حالت عادی (تک کاربرگ) برگردانید، کافیست دوباره روی آیکن Split کلیک کنید تا گزینه غیر فعال شود. همچنین قادرید با کشیدن لبه‌های نوار تقسیم صفحه به گوشه نمایشگر هم این ویژگی را غیر فعال نمایید.

تقسیم صفحه

امیدواریم با استفاده از این روش بتوانید موقع کار با اکسل در زمان‌تان بیشتر صرفه‌جویی کنید. اگر کاربردهای بیشتری برای قابلیت تقسیم صفحه اکسل می‌شناسید، حتما آن را با ما و خوانندگان دیجیاتو به اشتراک بگذارید.

منبع:
HowToGeek
برچسب ها

مطالب مرتبط

چگونه در اکسل قالب آماده بسازیم؟

همیشه احتمال اینکه مجبور شویم از یک صفحه اکسل چندین و چند نسخه بسازیم، وجود دارد. اکثرمان هم این کار را به همان روش های سنتی و قدیمی انجام می دهیم. یعنی به سراغ فایل های اکسل قدیمی مان می رویم و پس از باز کردنشان، شروع به خالی کردن اطلاعاتی که به آن ها... ادامه مطلب

چگونه هنگام کار با اکسل در زمان صرفه جویی کنیم؟

اکسل مایکروسافت یک نرم افزار قدرتمند برای کارنامه ها و صفحات گسترده است. اگر از این برنامه در خانه یا محل کار استفاده می کنید، می توانید با استفاده از ویژگی هایی کارهایتان را با سرعت بیشتری پیش ببرید، به برنامه های بعدی خود برسید و در زمانی که دارید صرفه جویی نمایید. در مطلب پیش... ادامه مطلب

معرفی ۴ ترفند مایکروسافت ورد که کار با آن را ساده‌تر می‌کنند

اگر از مایکروسافت ورد استفاده کرده باشید، احتمالا بار‌ها شده که بعد از دوبار کلیک کردن روی آیکن برنامه، باید از چند مرحله‌ی دیگر عبور کرده و پس از مشاهده‌ی چند الگو از بین آن‌ها روی گزینه‌ی Blank بزنید تا صفحه‌ای خالی را مشاهده کنید. این موضوع با اینکه شاید در نگاه اول برای کمک به... ادامه مطلب

آفیس برای آیپد به روز شد؛ خروجی پی دی اف و پشتیبانی از قلم های جانبی به نسخه جدید آمدند

مایکروسافت در اوایل بهار امسال پس از چندین سال نسخه ای اختصاصی از مجموعه برنامه های آفیس را برای آیپد عرضه کرد تا ایده های رئیس جدید شرکت -ساتیا نادلا- در راستای اولویت دهی به پردازش ابری و موبایل در میان پلتفرم های کامپیوتری را ثمر بخشد. همچنین پس از مدت کوتاهی، اپلیکیشن OneNote نیز به... ادامه مطلب

چگونه از ویژگی های اکسل در ورد مایکروسافت استفاده کنیم؟

ورد و اکسل مایکروسافت، مثل در و تخته می مانند. خوب باهم جفت و جور می شوند و می توان با ترکیب ویژگی هایشان به امکانات عالی و کاربردی جالبی دست پیدا کرد. خصوصا زمانی که بخواهید به یک متن عادی ورد یک سری عدد و رقم اضافه کنید، اکسل حسابی هوای تان را دارد... ادامه مطلب

چگونه فایل های از دست رفته اکسل را بازیابی کنیم؟

آیا تا به حال فایل اکسل خود را بدون ذخیره کردن آن بسته اید؟ مطمئناً چنین اقدامی سبب از دست رفتن تمامی اطلاعات شما در آن فایل خاص می شود. همچنین ممکن است بر اثر کرش کردن رایانه خود مجبور به راه اندازی مجدد سیستم باشید و به همین دلیل نیز فایل های اکسل تان... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x