بمب نینجا، موشک تیغه‌ای پنتاگون با هدف کاهش تلفات غیر نظامی

ظاهراً ایالات متحده راهکاری جدید برای کاهش میزان تلفات جانبی پیرامون حملات هوایی پیدا کرده است. سازمان CIA و پنتاگون از موشک‌های جدید هوا به زمین تحت عنوان بمب نینجا (Ninja Bomb) پرده‌برداری کرده‌اند که به جای سر جنگی از تعدادی تیغه بهره می برد.

بمب نینجا در واقع نسخه ای بهبود یافته از هل فایر به حساب می آید و با شش تیغه که تنها لحظاتی پیش از برخورد از جای خود بیرون می آیند، می تواند تقریباً هر چیزی را از جمله خودرو یا ساختمان در مسیر خود نابود کند. ایده ساخت بمب نینجا این بوده که با استفاده از تیغه‌ها سردسته تروریست‌ها را بدون به خطر افتادن جان غیر نظامیان هدف قرار بگیرند.

وزارت دفاع ایالات متحده به این نکته اشاره کرده که موشک‌های تیغه‌ای تقریبا شش دفعه مورد استفاده قرار گرفته و سازمان CIA نیز برای از بین بردن یکی از سردسته‌های گروه القاعده، احمد حسن ابو خیر المصری در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی از این نوع موشک بهره برده است. شواهد نشان می‌دهند سقف ماشین المصری بدون هیچ انفجاری سوراخ شده بود. همچنین وزارت دفاع در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی برای دستگیری جمال البدوی به استفاده از موشک نینجا روی آورده بود.

Mobit

ایده بهبود موشک هل‌فایر اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط رئیس جمهور سابق امریکا یعنی اوباما ارائه شد تا تلفات جانبی ناشی از انفجار موشکی به حداقل برسد.

هنوز پنتاگون یا CIA نسبت به استفاده بیشتر این نوع موشک در میادین جنگی حرفی پیش نکشیده‌اند. هر چند به نظر می‌رسد این نوع موشک در مقایسه با همتایان خود عملکرد بهتری داشته باشد و در مقایسه با سایر پهبادها جهت از بین بردن صرفا یک هدف، اقدام تاکتیکی مناسبی به شمار برود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟