ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازوبند
علمی

بازوبندی که به گرم شدنتان کمک می‌کند

دانشمندان یک بازوبند ساخته‌اند که به عنوان ترموستات شخصی عمل می‌کند و قادر است دمای بدن اشخاصی که همیشه گرم یا سردشان است روی یک مقدار ثابت نگه دارد. این بازوبند به مدت 8 ساعت ...

زینب عابدی راد
نوشته شده توسط زینب عابدی راد | ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰

دانشمندان یک بازوبند ساخته‌اند که به عنوان ترموستات شخصی عمل می‌کند و قادر است دمای بدن اشخاصی که همیشه گرم یا سردشان است روی یک مقدار ثابت نگه دارد.

این بازوبند به مدت 8 ساعت قابل استفاده است و می‌تواند دمای بدن شخص را تا سقف 10 درجه سانتیگراد پایین بیاورد.

دست‌اندرکاران این طرح ادعا کرده اند که بازوبند  طراحی شده حتی از سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی هم بهتر است. چرا که این سیستم دمای کل ساختمان را برای راحتی عده‌ای تغییر می دهد در حالی که بقیه ممکن است در آن دما احساس راحتی نکنند. چنین مساله‌ای وقتی که یک نفر سیستم گرمایش را روشن کرده در حالی که بقیه از گرما عرق می‌ریزند، بسیار آزار دهنده است.

این بازوبند بر اساس سازوکار آلیاژهای ترموستاتیکی عمل می‌کند. درواقع این عناصر با استفاده از جریان الکتریسیته اختلاف دمایی به وجود می‌آورند. پایه‌های کوچکی از این آلیاژها به نوارهای الکترود نازک مسی لحیم شده و بین دو ورقه الاستومتر گرفته‌اند.

جریان الکتریکی از باتری به سمت پایه ها حرکت کرده و گرما را از ورقه‌ای به ورقه دیگر منتقل می‌کند. اگر گرما به ورقه مجاور پوست شخص برسد او احساس گرما خواهد کرد و اگر گرما به ورقه دورتر منتقل شود، انرژی از پوست شخص گرفته شده و او احساس خنکی می‌کند.

بازوبند

محققان می گویند که حدود 100 عدد از این پچ‌ها نیاز است تا جلیقه‌ای برای پوشش نواحی حساس به گرما مثل پشت و گردن ساخته شود.

محصول موردنظر در عمل هم آزمایش شده و دمای بدن شخصی با تغییرات بین 22 تا 36 درجه سانتیگراد را روی 32 درجه ثابت نگاه داشته است.

پروفسور «چن» از دانشگاه کالیفرنیا که رهبری این تحقیق را برعهده داشته می گوید که این دستگاه می‌تواند در گرما یا سرما و در محیط‌های بیرون یا محیط کار و منزل مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی