شبکه‌های 5G در روند پیش‌بینی‌های جوی اختلال ایجاد می‌کنند

شبکه‌های 5G در روند پیش‌بینی‌های جوی اختلال ایجاد می‌کنند

به نظر می‌رسد شبکه‌های ۵G که همه منتظرشان هستند چندان هم بی عیب نباشند. بر اساس گفته مقامات رسمی، این تکنولوژی می‌تواند دقت پیش‌بینی‌های آب و هوایی را دچار اختلال کند.

در ماه‌های گذشته ناسا و اداره ملی اقیانوس و اتمسفر (NOAA) هشدار داده‌اند که طیف امواج بی‌سیم تخصیص داده شده به شبکه‌های ۵G می‌تواند با روند جمع‌آوری داده برای پیش‌بینی‌های آب و هوایی تداخل کرده و آن را دچار اختلال کند.

پنجشنبه گذشته، «نیل جیکوبز» رئیس NOAA در این‌باره اعلام کرد که تداخل امواج به وجود آمده می‌تواند تا ۳۰ درصد از دقت پیش‌بینی آب و هوا بکاهد. این موضوع باعث می‌شود ساکنان مناطق ساحلی دو یا سه روز دیرتر از محل و شدت وقوع طوفان‌ها آگاه شده و نتوانند برای رویارویی با آن آماده شوند. به گفته جیکوبز چنین خطاهایی در پیش‌بینی وضعیت آب و هوا می تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام شود.

شبکه‌های 5G

کمیسیون مخابرات فدرال (FCC) طیف باند ۲۴ گیگاهرتز را برای حامل‌های بی‌سیم به مزایده گذاشته تا برای شبکه‌های ۵G از آن استفاده کنند. این در حالیست که هفته گذشته سناتورهای دموکرات از اورگون و واشینگتن با نوشتن نامه‌ای به FCC درخواست کردند که این سازمان صدور مجوز برای برندگان مزایده را به تاخیر بیندازد تا بتوان برای این مشکل راهی پیدا کرد.

این مساله در واقع به خاطر استفاده از باند ۲۴ گیگاهرتز به وجود می‌آید چرا که این طیف بسیار نزدیک به طیف فرکانسی است که NOAA برای جمع‌آوری داده‌های پیش‌بینی آب و هوا از آن استفاده می‌کند. در واقع NOAA در طیف ۲۳.۸ گیگاهرتز کار کرده و پس از دریافت داده‌ها از وضعیت جوی در این باند، آن‌ها را به مدل داده‌ای خود تزریق می‌کند.

نگرانی اصلی اینجاست که حامل‌های ۵G در باند ۲۴ گیگ با سنسورهای حساس ماهواره‌ها تداخل کرده و داده‌های دریافتی را دچار اختلال کنند. البته کم کردن توان ساطع شده از رادیوهای بی‌سیم ۵G می تواند این تداخل را کمتر کند.

شبکه‌های 5G

باندهای فرکانسی دیگری هم هستند که FCC قرار است آن‌ها را برای استفاده در اختیار شبکه‌های ۵G قرار دهد. البته این باندها هم می‌توانند برای داده‌های جوی مشکل‌ساز باشند چرا که برخی از ماهواره های NOAA که کار تشخیص پدیده‌های جوی مثل برف و یخبندان را دارند نیز نزدیک همین فرکانس ها  کار می‌کنند.

جیکوبز در این باره گفته که در صورت عملی شدن پیشنهاد FCC برای تخصیص باندهای مذکور، ۷۷ درصد داده‌های به دست آمده از سنسور ماهواره‌های NOAA از دست خواهند رفت. در حال حاضر متخصصان FCC و NOAA برای پیدا کردن راه حل مناسب با یکدیگر همکاری می‌کنند و باید دید که آیا این همکاری منجر به یافتن راه حلی برای این مشکل خواهد شد یا خیر.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato