جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

جاویدنیا در سازمان نصر: دسترسی‌های غیرلازم به اطلاعات کسب‌وکارها قطع می‌شود

«جواد جاویدنیا» سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور روز یکشنبه هفته جاری (۲۹ اردیبهشت) در جلسه کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای حضور پیدا کرد تا دغدغه فعالان کسب‌وکارهای اینترنتی را از نزدیک بشنود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، «جعفر محمدی» نایب رییس و دبیر این کمیسیون به موضوعات و مشکلات مختلفی اشاره کرد. مهم‌ترین مشکل کسب‌وکارهای اینترنتی به عقیده او، وظایفی بود که به عهده استارت‌آپ‌ها گذاشته می‌شود اما ابزاری برای انجام وظایف به آنها داده نمی‌شود: «برای مثال برای احراز هویت یا شناسایی کارت‌های بانکی دزدیده شده، سرویس‌های شاهکار و مانا لازم است، که دسترسی به این سرویس‌ها هنوز برای کسب‌وکارها فراهم نشده است»

محمدی همچنین به تفکیک مسئولیت مجرمانه بین کاربر و پلتفرم اشاره کرد: «هرچند اکنون وضعیت کمی بهتر شده اما هنوز هم شفافیت کافی بین حدود مسئولیت‌های قانونی وجود ندارد و گاهی پلتفرم مسئول تخلفی قلمداد می‌شود که یکی از کاربران مرتکب شده است.»

خرید بلیط هواپیما

او همچنین با اشاره به نحوه فیلترینگ کسب‌وکارها، عنوان کرد که فرصت دفاع به آنها داده نمی‌شود. محمدی از فرایند سریع فیلترینگ اما فرایند کند رفع فیلتر گفت. یکی دیگر از مسائل مربوط به فیلترینگ، خاموش کردن فیزیکی سرورهای یک کسب‌وکار بود؛ اتفاقی که باعث می‌شود کسب‌وکارها به استفاده از سرورهای داخلی علاقه کمتری نشان دهند، چراکه اگر در سرور خارجی میزبانی شوند، صرفاً فیلتر می‌شوند اما اگر در داخل میزبانی شوند، در برخی موارد سرورها به شکل کامل خاموش می‌شود.

جواد جاویدنیا، پس از شنیدن مسائل و مشکلات مختلف اعضای کمیسیون تجارت الکترونیکی، ابراز امیدواری کرد که این نشست‌ها و تعاملات باعث بهتر شدن اوضاع کسب و کارهای نوپا شود. سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در همین رابطه گفت: «ما تلاشمان را در دادستانی کل انجام می دهیم تا به معنای واقعی حامی کسب و کارها باشیم.» او همچنین اعلام کرد که برای توسعه و کمک به کسب‌وکارها نوپا کوتاه نخواهد آمد و بهترین اتفاق این است که در صورت بروز مشکل، کسب‌وکارها با ارتباط مستقیم مشکل خود را راحت و سریع بیان کنند.

او درباره درخواست دسترسی به اطلاعات از سوی نهادهای مختلف بدون حکم قضایی که یکی از مشکلات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون بود نیز گفت:

 «ما در دادستانی در مورد دسترسی به داده‌ها بسیار سختگیر هستیم و این سختگیری را از مجموعه خودمان شروع کرده‌ایم. دستور داده‌ایم که دسترسی‌های غیرلازم قطع شده و تقاضای دسترسی به داده‌ها محدود شود. تمام داده‌هایی که باید برای کشف جرم در اختیار مراجع قرار بگیرد، فقط باید با حکم قضایی باشد. در حکم قضایی صادر شده هم باید مشخص باشد که دسترسی به چه داده‌هایی و با چه حدودی باید برقرار شود. هر حالتی غیر از این قابل پذیرش نیست. اگر دستگاهی به کسب‌وکاری مراجعه کرد و این شرایط رعایت نشده بود، باید ضمن خودداری از ارائه دسترسی، در اولین فرصت با ما تماس بگیرد تا موضوع را بررسی کرده و اقدامات موثر را انجام دهیم. کسب‌وکارها وظیفه دارند ضمن بررسی شرایط فوق و مشاهده دستور قضایی صریح، مامور مربوطه را نیز احراز هویت کنند.»

جاویدنیا در همین رابطه گفت که به زودی دستورات قضایی و مکاتبات، آنلاین خواهند شد تا احراز اصالت احکام و دستورهای قضایی برای کسب‌وکارها امکانپذیر باشد: «تلاش می‌کنیم با ایجاد شورای هماهنگی جرایم فضای مجازی دستورها را آنلاین کنیم. حتی در مورد اینکه کدام مرجع حق دارد که کدام نوع اطلاعات را بخواهد هم در حال بحث و بررسی، برای تعیین حدود و شفاف‌سازی هستیم.»

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با انتقاد از عملکرد بعضی کسب‌و‌کارها در خصوص دریافت عکس و تصویر کارت ملی از کاربران، گفت که «گرفتن عکس و تصویر کارت ملی نیز قطعاً صحیح نیست» و اساساً کسب‌وکار نباید درگیر ایجاد سیستم احراز هویت شود.

«محمدباقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در پایان این جلسه، تغییری که در فضای دادستانی کل کشور به وجود آمده را امیدوارکننده بیان کرد و گفت:

«کسانی که در این جلسه حضور دارند و در فضای کسب‌وکارهای نو فعالیت می‌کنند، فرزندان این کشور هستند و همه از یک خانواده هستیم. ما باید تلاش کنیم که فضا را برای این افراد تسهیل کنیم تا بتوانند آینده این کشور را بسازند. سازمان خانه صنف و محدوده کار ما گسترده است. کمیسیون های مختلفی داریم که تمام حوزه را پوشش می دهند، اگر جایی کاری با کمک صنف برای خدمت به صنعت می تواند انجام بگیرد، این فرصت و ظرفیت در اختیار شماست و ما امیدواریم با تعامل بیشتر بتوانیم بستر مناسب برای توسعه اقتصادی را ایجاد کنیم.»

مطالب مرتبط

سازمان نصر: قانونگذاری در کشور سرعت لازم را در برابر پیشرفت فناوری نداشته است

«محمد باقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ضمن تایید موضوع نقص قوانین حاکم در کشور پیرامون تجارت الکترونیک و فضای اینترنت و مسائلی از این قبیل، اظهار دارد که این سازمان به همراه وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی در تلاش هستند تا پیش‌نویس قوانین جدیدی را به مجلس ارائه کنند.... ادامه مطلب

صدور مجوز بیست و دومین نمایشگاه الکامپ به نام سازمان نظام صنفی رایانه ای

مجوز برگزاری بیست‌ و‌ دومین نمایشگاه بین‌ المللی الکامپ برای دومین سال پیاپی به نام سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای صادر شد. ناصر علی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اعلام این موضوع اظهار داشته است: «قول مساعد رئیس شرکت سهامی نمایشگاه‌ ها در مراسم اختتامیه ی نمایشگاه الکامپ سال گذشته، مبنی بر واگذاری... ادامه مطلب

شرکت‌های حاضر در نظام صنفی رایانه‌ای به دنبال آغاز فعالیت در عراق هستند

نشست ویژه اعضای سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای با وزیر ارتباطات عراق امروز برگزار شد و تعدادی از مدیران کسب‌وکارهای ایرانی ظرفیت‌های خود را برای ایجاد یک همکاری مشترک با عراق و سایر کشورها به نمایش‌ گذاشتند. «نعیم ثجیل یسر»، وزیر ارتباطات عراق در این رویداد با اشاره به ظرفیت‌های قوی ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات،... ادامه مطلب

جهرمی: دسترسی کاربران ایرانی به شبکه‌های مجازی از جمله توییتر ضامن امنیت ملی است

«محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر اینکه دشمنان کشور از عدم دسترسی ایرانیان به این شبکه سوء‌استفاده می‌کنند، تاکید کرد آمدن صدای ایرانی به داخل این شبکه نه تنها مغایر با امنیت ملی نیست بلکه ضامنی برای آن است. وزیر ارتباطات در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس تاکید کرد که... ادامه مطلب

نمایشگاه CeBIT آلمان، آماده حضور شرکت ها و استارتاپ های توانمند ایرانی در حوزه ICT

روز گذشته پنجم مردادماه، مارتینا لوبن، مدیر بخش بین الملل نمایشگاه CeBIT آلمان طی کنفرانسی خبری در محل سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، با حضور نایب رئیس هیأت مدیره و دبیر این سازمان، به ارائه ی برنامه های این نمایشگاه بین المللی در دوره های گذشته و دوره ی پیش رو پرداخت. سبیت بزرگ ترین و رسمی... ادامه مطلب

گله عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای از بی توجهی به «سیستم اتصال به زمین» در ایران

شکرالله قلی زاده، عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای با گلایه از در نظر نگرفتن یا نقص سیستم اتصال به زمین در اغلب ساختمان‌ های ایران گفته است: «این موضوع باعث مرجوع شدن بسیاری از محصولات الکتریکی می شود». سیستم «ارت» یا اتصال دادن یک نقطه از مدار الکتریکی دستگاه های برقی به زمین، هم برای تجهیزاتی به کار می... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x