دانشمندان راهی برای بازسازی بافت قلب با استفاده از سلول‌های بنیادی پیدا کردند

قلب عضوی از بدن است که در صورت آسیب دیدگی تا پایان عمر ترمیم‌پذیر نخواهد بود و نهایتا منجر به ایست قلبی و مرگ خواهد شد. اما حالا دانشمندان راهی پیدا کرده‌اند تا با استفاده از سلول‌های بنیادی جفت (placental stem cells) بافت‌های آسیب دیده قلب موش‌ها را ترمیم کنند. چنین دستاوردی می‌تواند منجر به یافتن راهی جدید و پیشگام برای درمان بیماری قلبی در انسان‌ها شود.

جفت هنگام بارداری جانداران با بند ناف به جنین متصل می‌شود و امکان تغذیه، تنفس، دفع و سایر اعمال حیاتی از طریق خون مادر را برای جنین فراهم می‌کند.

بر اساس گزارشات سازمان جهانی سلامت، بیماری‌های قلبی عروقی از مهم‌ترین عامل مرگ و میر در روزگار کنونی است و این در واقع به دلیل ناتوانی قلب در ترمیم سلول‌های آسیب دیده است. حتی اگر یک شخص از اولین حمله قلبی جان سالم به در ببرد، بافت‌های آسیب دیده منجر به ضعیف‌تر شدن عملکرد قلب در پمپاژ خون می‌شود و همین باعث وقوع سکته‌های بعدی خواهد شد.

سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی مدت زمانی طولانی است که به عنوان یک راه حل مورد بررسی قرار گرفته‌اند، با این حال برخلاف خاصیت ترمیم‌پذیری که در سایر اعضای بدن نشان داده‌اند، در بازسازی سلول‌های قلب ناکارآمد بوده‌اند. علاوه بر این، تزریق یاخته‌های بنیادی به قلب ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

حالا در این تحقیق جدید، محققان سلول‌های Cdx2 که نوعی از سلول‌های بنیادی برداشت شده از جفت هستند و پیشتر نتایج مثبتی در زمینه ترمیم بافت قلب داشته‌اند، آزمایش کرده‌اند.

تیم تحقیق این سلول‌ها را روی سه گروه موش نر که دچار سکته قلبی شده بودند آزمایش کردند. برای درمان یک گروه از سلول‌های Cdx2  استفاده شد، گروه دوم نوع دیگری از سلول‌های جفت و گروه آخر فقط محلول نمک دریافت کردند. آزمایش MRI در زمان سکته و هم سه ماه بعد از درمان روی هر سه گروه موش انجام شد.

سلول‌های بنیادی

پس از سه ماه، در گروهی که تزریق Cdx2  برایشان انجام شده بود روند بازسازی سلول‌های سالم قلب مشاهده شد. در این گروه «کاردیومیوسیت‌ها» که همان ماهیچه‌های تپنده قلب هستند به همراه رگ‌های خونی جدید بازسازی شده بودند. در مقابل دو گروه دیگر هیچ نشانه‌ای از درمان نشان نداده و بسیاری از موش‌های این دو گروه بر اثر ایست قلبی از بین رفتند.

پس از انتشار این نتایج، تیم تحقیق اعلام کرد که این یاخته‌ها می‌توانند برای کمک به ترمیم بافت سایر اندام‌های انسان و نه فقط قلب مورد استفاده قرار بگیرند.

آن‌ها همچنین اعلام کردند که یاخته‌های Cdx2 می‌توانند مستقیما محل آسیب‌دیده را هدف قرار داده و بدون اینکه توسط سیستم ایمنی بدن میزبان پس زده شوند، به آن محل برسند. همین موضوع می‌تواند استفاده از این روش درمان را آسان‌تر و برای بیمار بی‌خطرتر کند.

مطالب مرتبط

سیگار الکترونیکی هم می‌تواند به قلب آسیب وارد کند

سیگار ضررهای زیادی برای سلامتی دارد و به همین علت برخی برای جلوگیری از آسیب به بدن خود به سراغ سیگار الکترونیکی می‌روند، اما تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این دستگاه نیز مانند سیگار معمولی به قلب آسیب می‌زند.محققان روی سیستم عروق بیش از ۴۰۰ فرد بالغ و سالم در محدوده سنی ۲۱ تا ۴۵... ادامه مطلب

کشف عارضه جدید کرونا: کووید-۱۹ احتمالا می‌تواند باعث التهاب عضلات قلب شود

دانشمندان زیادی در حال تحقیق درباره کرونا هستند، ویروس کشنده‌ای که شمار قربانیان آن در جهان از مرز ۲۱۸ هزار نفر عبور کرده. حالا بر اساس شواهد بدست آمده، موارد شدید ابتلا به کووید-۱۹ می‌تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی شود.تا به امروز بیش از ۳ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که اکثر افرادی که... ادامه مطلب

این سنسور نانومتری با جایگزینی ECG سلامت قلب را پایش می‌کند

صدای ضعیف و نامحسوسی که قلب و ریه‌ها تولید می‌کنند در عین حال که نامحسوس هستند، اطلاعت مهمی از وضعیت سلامت عمومی بدن را نشان می‌دهند. اکنون محققین موفق شده‌اند سنسور بسیار بسیار کوچکی تولید کنند که تحلیل صدا و سیگنال‌های تولید شده از این دو ارگان حیاتی را ساده‌تر می‌کند.دانشمندان دانشگاه جورجیا تک می‌گویند... ادامه مطلب

ساخت پلیمر رسانا برای ترمیم قلب آسیب دیده

دانشمندان دانشگاه ترینیتی دوبلین در ایرلند توانسته‌اند دستگاهی تولید کنند که بخش‌هایی از قلب که پس از سکته قلبی از کار می‌افتد را دوباره به کار گیرد. این دستگاه از شبکه پلیمر رسانا ساخته شده و توانایی برقراری ارتباط میان بخش‌های سالم قلب با بخش‌های از کار افتاده را دارد.زمانی که شخصی سکته قلبی می‌کند،... ادامه مطلب

رژیم غذایی با پروتئین بالا احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد

بر اساس تحقیقاتی که در دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن صورت گرفته، مشخص شده افرادی که از رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین استفاده می‌کنند، خطر سکته قلبی بیشتری دارند. دلیل این گرفتگی شریان‌های قلبی و مرگ سلول‌های ایمنی عنوان شده است.در این گزارش آمده است که با وجود مزیت‌های بالای رژیم پروتئین بالا... ادامه مطلب

اندازه‌گیری ضربان قلب نهنگ برای اولین بار: ۲ تپش در دقیقه

تیمی از محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار نرخ ضربان قلب نهنگ را ثبت کرده اند. طی این پروژه اطلاعات جالبی در مورد این قابلیت های این پستاندار بزرگ در کنترل قلب و جریان خون به دست آمده است.نهنگ های آبی بزرگترین جاندارانی هستند که زمین به خود دیده است. طول این پستانداران گاهی به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟