جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

دانشمندان راهی برای بازسازی بافت قلب با استفاده از سلول‌های بنیادی پیدا کردند

قلب عضوی از بدن است که در صورت آسیب دیدگی تا پایان عمر ترمیم‌پذیر نخواهد بود و نهایتا منجر به ایست قلبی و مرگ خواهد شد. اما حالا دانشمندان راهی پیدا کرده‌اند تا با استفاده از سلول‌های بنیادی جفت (placental stem cells) بافت‌های آسیب دیده قلب موش‌ها را ترمیم کنند. چنین دستاوردی می‌تواند منجر به یافتن راهی جدید و پیشگام برای درمان بیماری قلبی در انسان‌ها شود.

جفت هنگام بارداری جانداران با بند ناف به جنین متصل می‌شود و امکان تغذیه، تنفس، دفع و سایر اعمال حیاتی از طریق خون مادر را برای جنین فراهم می‌کند.

بر اساس گزارشات سازمان جهانی سلامت، بیماری‌های قلبی عروقی از مهم‌ترین عامل مرگ و میر در روزگار کنونی است و این در واقع به دلیل ناتوانی قلب در ترمیم سلول‌های آسیب دیده است. حتی اگر یک شخص از اولین حمله قلبی جان سالم به در ببرد، بافت‌های آسیب دیده منجر به ضعیف‌تر شدن عملکرد قلب در پمپاژ خون می‌شود و همین باعث وقوع سکته‌های بعدی خواهد شد.

سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی مدت زمانی طولانی است که به عنوان یک راه حل مورد بررسی قرار گرفته‌اند، با این حال برخلاف خاصیت ترمیم‌پذیری که در سایر اعضای بدن نشان داده‌اند، در بازسازی سلول‌های قلب ناکارآمد بوده‌اند. علاوه بر این، تزریق یاخته‌های بنیادی به قلب ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

حالا در این تحقیق جدید، محققان سلول‌های Cdx2 که نوعی از سلول‌های بنیادی برداشت شده از جفت هستند و پیشتر نتایج مثبتی در زمینه ترمیم بافت قلب داشته‌اند، آزمایش کرده‌اند.

تیم تحقیق این سلول‌ها را روی سه گروه موش نر که دچار سکته قلبی شده بودند آزمایش کردند. برای درمان یک گروه از سلول‌های Cdx2  استفاده شد، گروه دوم نوع دیگری از سلول‌های جفت و گروه آخر فقط محلول نمک دریافت کردند. آزمایش MRI در زمان سکته و هم سه ماه بعد از درمان روی هر سه گروه موش انجام شد.

سلول‌های بنیادی

پس از سه ماه، در گروهی که تزریق Cdx2  برایشان انجام شده بود روند بازسازی سلول‌های سالم قلب مشاهده شد. در این گروه «کاردیومیوسیت‌ها» که همان ماهیچه‌های تپنده قلب هستند به همراه رگ‌های خونی جدید بازسازی شده بودند. در مقابل دو گروه دیگر هیچ نشانه‌ای از درمان نشان نداده و بسیاری از موش‌های این دو گروه بر اثر ایست قلبی از بین رفتند.

پس از انتشار این نتایج، تیم تحقیق اعلام کرد که این یاخته‌ها می‌توانند برای کمک به ترمیم بافت سایر اندام‌های انسان و نه فقط قلب مورد استفاده قرار بگیرند.

آن‌ها همچنین اعلام کردند که یاخته‌های Cdx2 می‌توانند مستقیما محل آسیب‌دیده را هدف قرار داده و بدون اینکه توسط سیستم ایمنی بدن میزبان پس زده شوند، به آن محل برسند. همین موضوع می‌تواند استفاده از این روش درمان را آسان‌تر و برای بیمار بی‌خطرتر کند.

منبع:
Newatlas
برچسب ها

مطالب مرتبط

ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد

کمبود ارگان های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست به کار شده است.پیش از این تعدادی از محققان ارگان های انسان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در آزمایشگاه تولید کرده... ادامه مطلب

قلب انسان چگونه کار می کند؟

همه می دانند که قلب یک عضو حیاتی است و هیچ کس بدون آن قادر به زندگی نیست. با این حال، وقتی به سراغ آن می روید، متوجه می شوید که قلب فقط یک پمپ است؛ یک عضو مهم و پیچیده، اما همچنان فقط یک پمپ.همانند دیگر پمپ ها، قلب هم ممکن است نیازمند تامیر باشد... ادامه مطلب

۱۰ حقیقت جالب درباره قلب انسان

بدن انسان را می‌توان به یک شهر بزرگ تشبیه کرد که عروق مختلف، جاده‌ها و قلب، مرکز شهر را تشکیل می‌دهد. این شهر بزرگ علاوه بر ارتباط با سایر شهرها، به تنهایی یک واحد مستقل به شمار می‌آید. به همین علت در حیطه مطالعات پزشکی، دانشجویان علوم پزشکی پس از مبحث علوم اعصاب و مطالعه... ادامه مطلب

محققان از تبدیل اسفناج به محیط کشتی برای سلول های قلب خبر می دهند

محققان در ماساچوست موفق شده اند متد جدیدی را توسعه دهند که می تواند برگ های اسفناج را به محیط کشتی برای سلول های قلب انسان تبدیل کند. تیم تحقیقاتی مورد اشاره با پمپاژ کردن یک دترجنت درون اسفناج، آن را از سلول های گیاهی خود تهی کرده و تبدیل به یک غشای شفاف می کنند... ادامه مطلب

وصله های پرینت شده می توانند به کمک افراد مبتلا به سکته قلبی بیایند

دانشمندان همیشه در تلاش بودند تا راه ساده ای برای تولید وصله های قلب توسعه دهند که از این طریق بتوان به یاری بیماران مبتلا به سکته قلبی آمد اما همیشه مشکلاتی بر سر راه آنها قرار داشت. حال به نظر می رسد محققان دانشگاه «مینه سوتا» به نتایج امیدوار کننده ای دست یافته اند.گفتنی... ادامه مطلب

پژوهشگران: عوارض مصرف خودسرانه آسپرین بیشتر از منافع آن است

بیش از یک قرن از معرفی آسپرین می گذرد و داروی مذکور در این مدت به عنوان یکی از بهترین گزینه های پیشگیری از حملات قلبی به افراد مختلف (به خصوص سالمندان) پیشنهاد شده است. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که عوارض ناشی از مصرف خودسرانه آسپرین می توانند از منافع آن بیشتر باشند.ماده... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x