رونمایی از نسل سوم چیپست‌های رایزن؛ نخستین پردازنده‌های 7 نانومتری دسکتاپ

رونمایی از نسل سوم چیپست‌های رایزن؛ نخستین پردازنده‌های 7 نانومتری دسکتاپ

لیزا سو مدیرعامل AMD امروز در نمایشگاه کامپیوتکس از نسل سوم چیپست‌های سری رایزن (شامل رایزن ۹ جدید) این شرکت به عنوان نخستین پردازنده‌های ۷ نانومتری دسکتاپ دنیا و رقبای سری Core i9 اینتل رونمایی کرد.

چیپست پرچمدار رایزن ۹ کمتر از نصف محصول رقیب قیمت دارد

پرچمدار محصولات جدید AMD، رایزن ۹ ۳۹۰۰X است که با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته پردازشی ۴۹۹ دلار قیمت دارد. این در حالی است که رقیب اصلی پرچمدار AMD یعنی چیپست ۱۲ هسته ای اینتل Core i9-9920X با قیمت ۱۱۸۹ دلار روانه بازار می شود. در کنار قیمت کمتر، Ryzen 9 3900X با شاخص TDP (توان طراحی گرمایی) ۱۰۵ وات، به طرز قابل توجهی بهتر از چیپست ۱۶۵ واتی اینتل عمل می کند. در واقع پرچمدار جدید AMD بر اساس فلسفه اصلی این شرکت و برای شکست دادن اینتل در توان، ارزش و بهره وری ساخته شده است.

سری جدید رایزن ۹ که بر اساس معماری ۷ نانومتری Zen 2 توسعه یافته، در اپلیکیشن های مختلف تا ۱۵ درصد کارایی بهتری داشته و نسبت به نسل قبلی دو برابر حافظه کش و فلاپس بیشتری ارائه می کند.

در این بین مدل ۳۹۰۰X با سرعت ۳.۶۸GHz در حالت استاندارد و ۴.۶GHz در حالت بوست در کنار ۷۰ مگابایت حافظه کش، در بنچمارک Blender تا ۱۶ درصد عملکرد بهتری نسبت به رقیب داشته و گزینه مناسبی برای گیمرها به شمار می رود.

رایزن 9

AMD همچنین سه نسخه دیگر از چیپست های ۷ نانومتری دسکتاپ خود را معرفی کرده که در بین آنها Ryzen 7 3800X با ۸ هسته ۳.۹GHz/4.5GHz (عادی و بوست) و ۱۶ رشته پردازشی، توان رقابت با چیپست اینتل Core i9-9900K را خواهد داشت. رایزن ۷ ۳۷۰۰X نیز دیگر چیپست ۸ هسته ای AMD است که با شاخص TDP 65W، نسبت به نسل قبل ۱۸ درصد سریع تر بوده و ۳۲۹ دلار قیمت دارد.

در نهایت Ryzen 5 3600 را داریم که یک چیپست ۶ هسته ای با ۱۲ رشته پردازشی بوده و ۱۹۹ دلار قیمت دارد. البته با پرداخت ۵۰ دلار بیشتر می توانید نسخه X چیپست مورد بحث را خریداری کنید که ۲۰۰ مگاهرتز سریع تر خواهد بود.

گفتنی است تمام چیپست های جدید سری رایزن AMD از PCIe 4.0 پشتیبانی می کنند که نسبت به PCIe 3.0 تا ۴۲ درصد سریع تر بوده و رایزن های جدید را تا آینده قابل پیش بینی بیمه می کند.

فروش نسل سوم چیپست های رایزن از ۱۶ تیر ماه آغاز خواهد شد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato