حافظه اینتل آپتین M15 معرفی شد؛ سریع‌تر از قبل با مصرف انرژی کمتر

اینتل در رویداد کامپیوتکس امسال، کنار پردازنده های نسل دهم خود از حافظه های آپتین M15 رونمایی کرده که در مقایسه با قبل تغییری در حجم شان اعمال نشده اما کارایی آنها افزایش و مصرف کاهش یافته است.

حافظه های آپتین اینتل عمدتاً به عنوان کش کاربرد دارند تا سرعت دسترسی به فایل های روی هارد دیسک ها یا SSD ها که به تناوب مورد استفاده قرار می گیرند را افزایش دهند. به این ترتیب این حافظه ها گزینه ای برای استفاده به عنوان فضای ذخیره سازی اصلی نیستند. به گفته اینتل، با ترکیب حافظه جدید با پردازنده های نسل نهم لپتاپ و دسکتاپ این شرکت، کاربران زمان بوت کمتر و اجرای بازی ها، اپلیکیشن ها و مرورگر سریع تر را تجربه خواهند کرد.

اینتل آپتین M15

اینتل آپتین M15 به عنوان نسل دوم M10 معرفی شده و از رابط PCI Express 3.0 x4 بهره می برد. همین رابط هم مهمترین ارتقا به حساب می آید؛ چرا که نسل قبلی از رابط PCie 3.0 x2 بهره می برد. خصوصیات اینتل آپتین M15 به این ترتیب است:

  • سرعت خواندن متوالی تا 2000 مگابایت بر ثانیه
  • سرعت نوشتن متوالی تا 900 مگابایت بر ثانیه
  • سرعت خواندن تصادفی تا 450 هزار عملیات ورودی/خروجی در هر ثانیه
  • سرعت نوشتن تصادفی تا 220 هزار عملیات ورودی/خروجی در هر ثانیه

در مدل M10 سرعت ها به ترتیب 1450 و 640 مگابایت بر ثانیه و 250 هزار و 140 هزار عملیات ورودی/خروجی در ثانیه بود. البته سرعت بالاتر تنها تفاوت نیست و به گفته اینتل مصرف انرژی هم در مقایسه با قبل کاهش یافته است.

ظرفیت های ارائه شده برای اینتل آپتین M15 برابر 16، 32 و 64 گیگابایت است. البته گمانه زنی هایی در مورد مدلی 128 گیگابایتی هم شنیده شده بود ولی هنوز اینتل صحبتی از آن نکرده است.

هنوز قیمت حافظه های جدید اعلام نشده و اینتل تنها به عرضه در سه ماهه سوم سال جاری میلادی (حدود تابستان) اشاره کرده است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟