تکنیک نوین اصلاح ژنتیک در چین می تواند به خلق ابر نوزادان بیانجامد

تولد ایمن و بی خطر نوزادانی که ژنشان اصلاح شده باشد احتمالا در یک یا دو سال آینده عملیاتی می شود و آنطور که مدیر برنامه تحقیقات ژنتیک چین می گوید برای جلوگیری از کاربرد این فناوری در زمینه ساخت تسلیحات کشتار جمعی نیاز فوری به وضع قوانین بین المللی در این زمینه احساس می شود.

پروفسور یانگ هوی اعلام کرده که تیمش به کشف بسیار بزرگی در این زمینه دست پیدا کرده و کارایی یک ابزار اصلاح ژن جدید که قابلیت ویرایش دقیق و ایمن DNA در یاخته های انسان را دارد تا سه برابر بالا برده است.

بعد از آنکه محرز شود این تکنولوژی خطری ندارد دانشمندان می توانند از آن برای آزمایشات بالینی و درمان انسان در کشورهایی که تحقیقات مشابه را انجام می دهند استفاده نمایند.

اصلاح ژن

عکس تزئینی است

یانگ که از محققان موسسه علوم زیستی شانگهای (بخشی از آکادمی علوم چین) است اظهار داشته این ابزار به زودی برای استفاده بالینی آماده می شود و مسیر را برای تولد قانونی نوزادان اصلاح ژنتیکی شده ظرف یک یا دو سال آینده هموار خواهد کرد.

وی در ادامه صحبت هایش اظهار داشت:

این تکنولوژی بسیار شبیه به تسلیحات و مواد مخدر است. استفاده غیراخلاقی از آن، مثلا تولید ابر نوزادان، باید برای همیشه منع شود.

یانگ و تیم همکارانش یکی از روش های تازه تکنیک کریسپر را که با نام ویرایش نوزاد شناخته می شود به کار بردند و جهش های ژنتیکی منتهی به نقص عضو مادرزادی در تعدادی یاخته انسان را از DNA آنها حذف کردند.

آنها در ادامه تحقیقات خود دریافتند که با استفاده از این تکنیک جهش ژنتیکی کشف شده در یاخته های انسانی به صورت هشتاد درصدی از بین رفته است. صرفا جهت مقایسه در آزمایشات قبلی نرخ موفقیت دانشمندان برابر با ۳۰ درصد عنوان شده بود.

اصلاح ژنتیکی

اما نرخ بالای موفقیت دانشمندان چینی در این آزمایش در نتیجه نادیده گرفتن یک قانون اخلاقی اتفاق افتاد که براساس آن اصلاح ژنتیک صرفا باید وقتی یاخته تک سلولی یا زیگوت است رخ بدهد. در واقع آنها ویرایشگر پایه را بعد از آن به یاخته ها تزریق کردند که به دو سلول تقسیم شده بودند.

یانگ موفقیت خود را در زمان بندی تزریق ماده اصلاح کننده پایه میداند و در همین رابطه اظهار داشت که چیزی نمانده تیمش مسائل اخلاقی این کار و دیگر مشکلات مربوط به اصلاح ژنتیک را حل کنند.

او ادامه داد:

تکنولوژی اصلاح پایه با استاندارد ایمنی بالا باید ظرف یک تا دو سال آینده آماده باشد و ما در این رقابت جلوتر از ایالات متحده آمریکا حرکت میکنیم.

اصلاح ژنتیک

پزشک جنجالی اهل چین

این تکنیک را میتوان بهبودی قابل توجه در قیاس با روش مورد استفاده توسط پزشک جنجالی چینی دکتر He Jiankui دانست که سال گذشته به خاطر تولید اولین نوزادان اصلاح ژنتیکی شده (لالا و نانا که سال گذشته در شنژن متولد شدند) در سطح جهانی مورد انتقاد قرار گرفت.

او از تکنیک CRISPR-Cas9 استفاده کرده بود؛ این تکنیک وقتی مستقیما روی ژن انسان به کار می رود بسیار خطرناک است چراکه رشته های DNA را قطع می کند و برای ترمیم این آسیب دیدگی صرفا به خود سلول متکی است. در نتیجه اگر مکانیزم خود ترمیم بدن نتواند رشته آسیب دیده را درست کند احتمال بروز سرطان یا بیماری های دیگر در فرد بسیار زیاد می شود و به همین خاطر گفته می شود دو نوزاد دختر به دنیا آمده در چین در خطر هستند و ممکن است زودتر از حد انتظار از دنیا بروند.

منبع:
scmp

مطالب مرتبط

فناوری «Electrick» کنترل کننده های حساس به لمس را به هر جسمی می آورد [تماشا کنید]

دنیا پر است از صفحه نمایش های لمسی اما اکثر آنها با صفحات شیشه ای صیقلی و کاملاً صاف کاربرد دارند که استفاده از آن را در بسیاری از موارد با محدودیت مواجه کرده است. اما حالا محققان دانشگاه کارنگی ملون توانسته اند فناوری بسیار جالب و کاربردی را توسعه دهند که می تواند کنترلرهای حساس... ادامه مطلب

مدیرعامل جول: متاسفم که نوجوانان به سیگار الکترونیکی علاقمند شده‌اند

«جول» یکی از پرفروش ترین تولیدکننده های سیگار الکترونیکی در دنیا است، حالا اما مدیرعامل این شرکت از علاقمند کردن نوجوانان به آن اظهار تاسف کرده است.تصور عموم مردم از کم خطر بودن سیگارهای الکترونیکی و عدم وجود مواد سرطان‌زا در آن باعث شده بسیاری به استفاده از آن روی بیاورند. بسته بندی های جذاب... ادامه مطلب

شبیه سازی کامپیوتری از طرح استارلینک ایلان ماسک [تماشا کنید]

در میان صدها ایده جالب ایلان ماسک پروژه استارلینک شاید یکی از جالب ترینشان باشد که البته بارها و بارها به تعویق افتاده. قرار است که به لطف این پروژه شبکه ای متشکل از هزاران ماهواره (که طبق پیش بینی ماسک تا میانه های سال ۲۰۲۰ وارد مدار زمین می شوند) بخش عمده زیرساخت لازم... ادامه مطلب

تمام انرژی مورد نیاز نخستین فروشگاه اپل در سنگاپور از خورشید تامین می شود

در بیشتر نقاط دنیا، تولید کننده های صنعتی در فکر استفاده از انرژی های سبز در کارخانه های خود هستند تا کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کنند. در همین راستا، اپل یک قدم فراتر رفته و قصد دارد نخستین فروشگاهی که به طور کامل با انرژی خورشیدی اداره می شود را در سنگاپور ... ادامه مطلب

پیشنهاد محققان: کنترل افزایش سطح دریاها با بارش برف مصنوعی در قطب جنوب

دانشمندان برای جلوگیری از ذوب شدن یخ های قطب جنوب پیشنهاد کرده اند که برف مصنوعی روی بخشی از جنوبگان که به اندازه کشور کاستاریکا است پاشیده شود.یخسار جنوبگان غربی در قطب جنوب از یخسار شرقی بسیار کوچکتر است اما به این دلیل ناپایداری، توجه دانشمندان را به خود جلب کرده. در سال 2014 محققان شواهدی را ارائه... ادامه مطلب

احتمال درمان «دودوئک چشم» با استفاده از آهنرباهای کاشتنی

اگر برای مشکلی به نام دودوئک به پزشک مراجعه می کنید (حرکات ناخواسته چشم)، نباید انتظار داشته باشید که با خوردن دو عدد قرص به صورت روزانه مشکل تان برطرف شود.تحقیقی که به تازگی در این رابطه انجام شده نشان می دهد راهکاری عجیب تر و البته گجت محور میتواند برای این مشکل وجود داشته باشد... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟