تکنیک نوین اصلاح ژنتیک در چین می تواند به خلق ابر نوزادان بیانجامد

تولد ایمن و بی خطر نوزادانی که ژنشان اصلاح شده باشد احتمالا در یک یا دو سال آینده عملیاتی می شود و آنطور که مدیر برنامه تحقیقات ژنتیک چین می گوید برای جلوگیری از کاربرد این فناوری در زمینه ساخت تسلیحات کشتار جمعی نیاز فوری به وضع قوانین بین المللی در این زمینه احساس می شود.

پروفسور یانگ هوی اعلام کرده که تیمش به کشف بسیار بزرگی در این زمینه دست پیدا کرده و کارایی یک ابزار اصلاح ژن جدید که قابلیت ویرایش دقیق و ایمن DNA در یاخته های انسان را دارد تا سه برابر بالا برده است.

بعد از آنکه محرز شود این تکنولوژی خطری ندارد دانشمندان می توانند از آن برای آزمایشات بالینی و درمان انسان در کشورهایی که تحقیقات مشابه را انجام می دهند استفاده نمایند.

hamrah-mechanic
اصلاح ژن

عکس تزئینی است

یانگ که از محققان موسسه علوم زیستی شانگهای (بخشی از آکادمی علوم چین) است اظهار داشته این ابزار به زودی برای استفاده بالینی آماده می شود و مسیر را برای تولد قانونی نوزادان اصلاح ژنتیکی شده ظرف یک یا دو سال آینده هموار خواهد کرد.

وی در ادامه صحبت هایش اظهار داشت:

این تکنولوژی بسیار شبیه به تسلیحات و مواد مخدر است. استفاده غیراخلاقی از آن، مثلا تولید ابر نوزادان، باید برای همیشه منع شود.

یانگ و تیم همکارانش یکی از روش های تازه تکنیک کریسپر را که با نام ویرایش نوزاد شناخته می شود به کار بردند و جهش های ژنتیکی منتهی به نقص عضو مادرزادی در تعدادی یاخته انسان را از DNA آنها حذف کردند.

آنها در ادامه تحقیقات خود دریافتند که با استفاده از این تکنیک جهش ژنتیکی کشف شده در یاخته های انسانی به صورت هشتاد درصدی از بین رفته است. صرفا جهت مقایسه در آزمایشات قبلی نرخ موفقیت دانشمندان برابر با ۳۰ درصد عنوان شده بود.

اصلاح ژنتیکی

اما نرخ بالای موفقیت دانشمندان چینی در این آزمایش در نتیجه نادیده گرفتن یک قانون اخلاقی اتفاق افتاد که براساس آن اصلاح ژنتیک صرفا باید وقتی یاخته تک سلولی یا زیگوت است رخ بدهد. در واقع آنها ویرایشگر پایه را بعد از آن به یاخته ها تزریق کردند که به دو سلول تقسیم شده بودند.

یانگ موفقیت خود را در زمان بندی تزریق ماده اصلاح کننده پایه میداند و در همین رابطه اظهار داشت که چیزی نمانده تیمش مسائل اخلاقی این کار و دیگر مشکلات مربوط به اصلاح ژنتیک را حل کنند.

او ادامه داد:

تکنولوژی اصلاح پایه با استاندارد ایمنی بالا باید ظرف یک تا دو سال آینده آماده باشد و ما در این رقابت جلوتر از ایالات متحده آمریکا حرکت میکنیم.

اصلاح ژنتیک

پزشک جنجالی اهل چین

این تکنیک را میتوان بهبودی قابل توجه در قیاس با روش مورد استفاده توسط پزشک جنجالی چینی دکتر He Jiankui دانست که سال گذشته به خاطر تولید اولین نوزادان اصلاح ژنتیکی شده (لالا و نانا که سال گذشته در شنژن متولد شدند) در سطح جهانی مورد انتقاد قرار گرفت.

او از تکنیک CRISPR-Cas9 استفاده کرده بود؛ این تکنیک وقتی مستقیما روی ژن انسان به کار می رود بسیار خطرناک است چراکه رشته های DNA را قطع می کند و برای ترمیم این آسیب دیدگی صرفا به خود سلول متکی است. در نتیجه اگر مکانیزم خود ترمیم بدن نتواند رشته آسیب دیده را درست کند احتمال بروز سرطان یا بیماری های دیگر در فرد بسیار زیاد می شود و به همین خاطر گفته می شود دو نوزاد دختر به دنیا آمده در چین در خطر هستند و ممکن است زودتر از حد انتظار از دنیا بروند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

با الک جافریز، کاشف تکنیک انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای آشنا شوید

در روز ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴ میلادی، الک جافریز، متخصص ژنتیک، سه کلمه در دفترچه قرمز رنگ روی میزش نوشت «۳۳ اتوراد، خاموش». این جمله به معنای پایان یافتن آزمایشی بود که همان تابستان کلید خورده و قرار بود به بررسی چگونگی انتقال بیماری‌های موروثی از یک عضو خانواده به عضو دیگر بپردازد. آزمایش به... ادامه مطلب

آزادسازی ۷۶۰ میلیون پشه اصلاح شده ژنتیکی در آمریکا

طرح آزادسازی بالغ بر ۷۵۰ میلیون پشه اصلاح ژنتیکی شده در مجمع الجزایر مرجانی فلوریدا کیز آمریکا که قرار است در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ انجام شود موافقت نهایی مقامات محلی را دریافت کرده و این در حالیست که بسیاری از ساکنین محلی و ائتلاف گروه های طرفدار محیط زیست مخالفت خود را با این اقدام... ادامه مطلب

محققان بزرگترین و پیچیده‌ترین ساختار سیستم CRISPR-Cas را ترسیم کردند

محققان دانشگاه کپنهاگ در مطالعه‌ای جدید بزرگترین و پیچیده ترین سیستم CRISPR را ارائه کردند. آنها معتقدند از این سیستم می‌توان در زمینه‌های زیست‌‌پزشکی و زیست‌فناوری استفاده کرد.فناوری CRISPR در ویرایش ژن‌ها بکار گرفته می‌شود و پس از معرفی انقلابی در دنیای علم به پا کرد. سیستم کریسپر انواع مختلفی دارد که CRISPR-Cas9 یکی از... ادامه مطلب

محققان کره‌ای با کشف آنزیم ضدپیری ایده افزایش طول عمر را مطرح کردند

محققان مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) با انجام تحقیق جدید به بینش‌های تازه‌ای در مورد انرژی سلولی و افزایش طول عمر دست یافتند. این تحقیق که روی سلول‌های انسانی و کرم‌ها انجام شده ایده ساخت داروهای ضدپیری را مطرح می‌کند.پروتئین کیناز فعال شده با AMP، آنزیمی است که نقش بسیار مهمی در سوخت... ادامه مطلب

کروموزوم ایکس انسان برای اولین بار به طور کامل توالی یابی شد

محققان با انجام تحقیقی قابل توجه موفق شدند کروموزوم ایکس انسان را از ابتدا تا انتها به طور کامل تعیین توالی کرده و از سه میلیون جفت‌باز که تا پیش از این از آن‌ها نقشه برداری نشده بود، نقشه برداری کنند.پروژه ژنوم انسان (HGP)، یکی از بلندپروازانه ترین پروژه‌های علمی تاریخ است. بین سال‌های ۱۹۹۰... ادامه مطلب

سیستم DORIS و انقلابی در ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA

طبیعت در بسیاری از زمینه‌ها عملکرد بالاتری نسبت به فناوری دارد که یکی از آن‌ها، ذخیره‌سازی اطلاعات است. DNA می‌تواند حجم بالایی دیتا ذخیره کند و حالا به لطف توسعه سیستم «DORIS»، ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA مصنوعی می‌تواند کاربرد بیشتری در آینده داشته باشد.هر گرم از DNA می‌تواند حاوی ۲۱۵ میلیون گیگابایت اطلاعات باشد و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟