جهرمی در پاسخ به دیجیاتو: ما نمی‌خواهیم اندروید را در گوشی‌های ایرانی تغییر دهیم

امروز و در چند ساعت اخیر خبری به نقل از وزیر ارتباطات در خبرگزاری‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است سیستم عامل جدیدی به جای اندروید برای گوشی‌های داخل کشور ارائه شود. در این رابطه از قول وزیر ارتباطات می‌خوانیم: «مدت زیادی بود که می‌خواستیم سیستم عامل اندروید را در گوشی‌های ایرانی تغییر دهیم تا از استارتاپ‌های داخلی حمایت کنیم.»

اما «محمدجواد آذری جهرمی» اکنون در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که قصدی برای تغییر سیستم‌عامل وجود ندارد، بلکه وزارت ارتباطات مدت‌هاست که مشغول کار بر روی یک نسخه سفارشی‌ شده از اندروید است تا اتفاقاتی شبیه به حذف کسب‌وکارهای ایرانی رخ ندهد. وزیر ارتباطات ضمن رد خبر تغییر سیستم عامل اندروید که از زبان او منتشر شده، به دیجیاتو گفت:

«ما نگفتیم قصد داریم تا سیستم عامل اندروید را عوض کنیم و این حرف درستی نیست. بلکه در صحبت‌ها اعلام کردیم که مدت‌ها بود بر روی یک نسخه سفارشی شده اندروید در حال کار کردن بودیم تا بتوانیم در گوشی‌های داخل کشور از آن استفاده کنیم. دلیل این کار این است که اتفاقاتی مشابه حذف کسب‌وکارهای ایرانی رخ ندهد. این موضوع پیش نمی‌رفت اما وقتی آمریکایی‌ها آمدند و نرم‌افزارها را حذف کردند در داخل کشور همدلی ایجاد شد و این اتفاق افتاد. ما به زودی خبرهای خوبی از یک سیستم‌عامل سفارشی شده اندروید بر روی گوشی‌های ایرانی خواهیم داد. در آن نسخه قابلیت حذف اپلیکیشن‌ها توسط گوگل وجود نخواهد داشت.»

اگرچه آذری جهرمی خبرهای بیشتر را به آینده موکول می‌کند اما به احتمال زیاد آنچه وزیر ارتباطات وعده‌اش را می‌دهد یک نسخه سفارشی شده از نسخه خام اندروید است که به شکل رایگان توسط گوگل ارائه می‌شود و وزارت ارتباطات نیز آن را با توجه به نیازهای داخلی سفارشی سازی کرده است؛ کاری که امروز بیشتر شرکت‌های سازنده تلفن‌همراه هم با این نسخه خام انجام می‌دهند و ظاهر و قابلیت‌های مد نظر خودشان را به آن می‌آورند.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۳۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟