تحقق ۶۲ درصدی دولت الکترونیکی؛ میزان مشارکت دستگاه‌ها چقدر است؟

گزارش پنجمین مرحله ارزيابی خدمات الکترونيکی دستگاه‌های اجرايی توسط سازمان فناوری ارتباطات ارائه شد. در این گزارش آمده است که سازمان هایی چون وزارت صمت و نیرو مشارکت کمی را در زمینه تحقق دولت الکترونیکی دارند و سازمان هایی چون «بیمه مرکزی» و «سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران» بیشترین مشارکت را دارند.

دولت الکترونیک

«رضا باقری اصل» دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در جلسه ارائه این گزارش اعلام کرد دولت الکترونیکی در بسیاری از دستگاه‌ها هنوز موفق به ایجاد تغییر در ساختار نظام اداری نشده و از برخی جهات بیم عدم تحقق دولت الکترونیکی افزایش یافته است: «با اینکه چند دستگاه به تازگی به دولت الکترونیکی پیوسته‌اند اما شتاب دولت الکترونیکی در شش ماه اخیر چندان سریع نبوده چرا که همچنان عده‌ای از سازمان‌ها در این موضوع شرکت نمی‌کنند.»

باقری اصل با اشاره به جزیره‌ای بودن سازمان‌ها به دو اقدام اخیر وزارت صمت و نیرو اشاره کرد و گفت: «وزارت صمت قصد دارد اپلیکیشنی ارائه دهد که به موجب آن قیمت کالاها را هفته به هفته اعلام کند و وزارت نیرو نیز برای قبوض ساخت یک اپلیکیشن را در نظر گرفته است. این اقدامات همگی می‌توانند در بستر دولت الکترونیکی انجام شوند و صرفا یک هفته برای راه‌اندازی آن زمان هدر برود و هزینه‌ها به مراتب کاهش بیاید.»

دولت الکترونیک

او از مردم خواست که مطالبه‌گر مساله دولت الکترونیکی باشند. باقری اصل شاخص دولت الکترونیکی را سرعت انجام کار، هزینه و دسترسی پذیری آن دانست و تحقق امروزی دولت الکترونیکی را ۶۲ درصد عنوان کرد. به گفته او در نوبت فعلی این گزارش ۱۰۵ دستگاه شرکت کرده‌اند و تاکنون ۸۰۹ خدمت در دولت الکترونیکی برقرار می‌شود.

۱۰ دستگاه برتر در حوزه دولت الکترونیکی؛ از بانک مرکزی تا شرکت ارتباطات زیرساخت.

۱۰ دستگاهی که بیشترین رشد را از دوره چهارم تا پنجم ارزیابی داشته‌اند.

۸ دستگاهی که نام‌شان در این لیست دیده می‌شود برای ارزیابی همکاری نداشته‌اند.

دولت الکترونیک

مهم‌ترین جدول این گزارش همین جدول است که وضعیت وزارت‌خانه‌های مختلف در دولت را نمایش می‌دهد.

در این گزارش جایگاه بهترین وزارتخانه در ارائه خدمات الکترونیکی به وزارت اقتصاد رسید و بدترین وزارتخانه در این زمینه هم وزارت خارجه ذکر شد. نکته جالب توجه حضور وزارت ارتباطات در رتبه ششم بود؛ موضوعی که «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره چرایی آن به دیجیاتو گفت:

«ما هم در این زمینه کوتاهی کردیم و عذرخواهی می‌کنیم. سازمان فناوری و اطلاعات هم در این لیست در رتبه میانی ۴۴ قرار دارد. جدا از کم کاری سازمان باید گفت که بخشی از این رتبه پایین به این دلیل است که بخشی از فرایندهایی که به سازمان ما اضافه شده، از وظایف شورای عالی انفورماتیک بوده که ما وقت کافی برای الکترونیکی شدن این فرایندها را نداشتیم. همچنین فرایندهای حوزه امنیت چالش‌های سخت و زمان‌بری است و سعی می‌کنیم در ارزیابی وضعیت بهتری داشته باشیم.»

ناظمی با اشاره به اینکه اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) از وظایف وزارت ارتباطات است، تاکید کرد که اتصال سازمان‌های دولتی در این سامانه که توسط سازمان فناوری اطلاعات انجام می‌شود در ارزیابی برای سازمان فناوری محاسبه نشده است چون اگر محاسبه می‌شد، این سازمان در رتبه نخست قرار می‌گرفت: «ترجیح داده شد که سنجش و ارزیابی پنجم دولت الکترونیکی بدون در نظر گرفتن این موضوع توسط یک تیم مستقل بیرون از سازمان انجام گیرد و مساله GSB به عنوان یک وظیفه وزارت ارتباطات تلقی شود.»

دولت الکترونیک

ناظمی همچنین در مورد نبود سازمان ناجا در فهرست اسامی سازمان‌ها به دیجیاتو گفت که سازمان ناجا در زیرمجموعه وزارت کشور در نظر گرفته شده است: «هرچند خودمان هم این تردید را داریم که ناجا باید جداگانه مورد ارزیابی قرار بگیرد چرا که کم کار بودن این سازمان در حوزه دولت الکترونیکی باعث شده که رتبه وزارت کشور هم بسیار کم شود.»

معاون وزیر ارتباطات حل مشکل یکپارچگی بین دستگاه‌ها را اضافه کردن شاخص تبادل اطلاعات معرفی کرد. به گفته او این شاخص در کنار خوبی‌های خود چالش‌هایی هم دارد از جمله اینکه اطلاعات برخی سازمان‌ها همچون ثبت احوال بسیار استفاده می‌شود و توسط تمام دستگاه‌ها مورد بهره قرار می‌گیرد. ناظمی به دیجیاتو گفت:

«همواره در رتبه‌بندی مرکز ملی اطلاعات تبادل ما اطلاعات مربوط به استعلام یا اعلام هویتی رتبه یک را دارد و به همین جهت به طور ناخودآگاه ثبت احوال تبدیل می‌شود به رتبه اول ارائه دهنده خدمات و سایر دستگاه‌های مرتبط هم می‌شوند بیشترین دریافت خدمت. این موضوع به خوبی نمی‌تواند الکترونیکی شدن دستگاه‌ها را مشخص کند و نیازمند شاخص‌های دیگری هستیم تا این موضوع را جبران کنیم. بزرگترین شاخصی که رویکرد ما را شکل می‌دهد خدمات الکترونیکی شهروندی خواهد بود؛ یعنی خدمتی که شهروند از اول تا آخر آن را بصورت الکترونیکی بگیرد.»

دولت الکترونیک

در این ارزیابی نمره سازمان مالیاتی را تعلیق شده تا زمانی که استعلام دو گزارش ارسال شده به سازمان فناوری اطلاعات مبنی بر مخدوش بودن تراکنشات این سازمان به دست بیاید. به گفته باقری اصل اگر این گزارش صحت داشته باشد، قطعاً رتبه سازمان امور مالیاتی در دولت الکترونیکی ۱۰ رتبه کاهش پیدا می‌کند اگر هم نادرست باشد سازمان مالیات به رتبه اصلی خودش برمی‌گردد.

به گفته ناظمی در دوره پنجم ارزيابی كارنامه دولت الكترونیکی هدف رسيدن به مردم سالاری الكترونيكی بوده است و استقرار اين سيستم فقط ناظر بر قوه مجريه نيست و ساير قوا را هم شامل مي‌شود. باقری اصل در انتها به برنامه‌ای که برای رشد ۲۰ پله‌ای دولت الکترونیکی در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت: «همکاران ما در سازمان فناوری اطلاعات روی کشورهای موفقی که در این زمینه فعالیت کرده‌اند مطالعه تطبیقی انجام داده‌اند تا در این خصوص به بهترین شکل برنامه‌ریزی انجام شود تا ما نیز بتوانیم در دولت الکترونیکی ۲۰ پله رشد کنیم.»

گفتنیست گزارش کامل نتايج پنج مرحله ارزيابی خدمات الکترونيکی دستگاه‌های اجرايی و خلاصه این گزارش (فایل ارائه نتایج ارزیابی نوبت پنجم خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی در جلسه امروز) را به ترتیب از این لینک و این لینک می‌توانید در قالب فایل PDF دریافت نمایید.

malltina

مطالب مرتبط

مادیران نماینده انحصاری گوشی‌های ال جی در ایران شد

مادیران اعلام می‌کند که این شرکت اقدام به واردات و خدمات پس از فروش گوشی های موبایل با برند LG در ایران کرده است.روابط عمومی مادیران گزارش می‌دهد که شرکت صنایع الکترونیک مادیران با تمرکز بر محصولات الکترونیکی تحت گروه بزرگ مادیران شروع به فعالیت کرده است و محصولات این شرکت شامل انواع تلویزیون با... ادامه مطلب

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

انتشار جزئیات دو گوشی صاایران با برند ویرا؛ تشابه با موبایل‌ چینی حاشیه‌ساز شد

تصاویری از دو مدل گوشی صاایران که چندی پیش خبر تحویل آن به ایرانسل توسط وزیر ارتباطات منتشر شده بود، رسانه‌ای شده است. این محصول قرار است با برند «ویرا» وارد بازار شود. اما به نظر می‌رسد طراحی و مشخصات این گوشی، شباهت زیادی به یکی از محصولات کمتر شناخته‌شده‌ی چینی دارد.دوشنبه گذشته وزیر ارتباطات و... ادامه مطلب

مبین‌نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

پیرو مذاکرات و توافقات انجام‌ شده بین مبین‌نت و همراه‌اول، بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور نمایندگی بازاریابی، فروش و پشتیبانی محصولات و خدمات سازمانی (B2B) خود را به مبین‌نت واگذار کرد. همچنین اعلام شد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.این توافق با رویکرد ارائه‌ خدمات تخصصی مدیریت‌شده (Managed Services) فعالیت‌های مبین‌نت... ادامه مطلب

رویداد سکوی پرتاب ۱۰۰ استارتاپ: ۷ میلیارد سرمایه برای ۳۰ استارتاپ موفق جمع‌آوری شد

رویداد سکوی پرتاب صعود تابستانه مجموعه ۱۰۰ استارتاپ با معرفی ۳۰ استارت‌آپ موفق در جذب سرمایه به پایان رسید. مدیر ارتباطات و رسانه ۱۰۰ استارت‌آپ خبر داده در پایان یک روز رقابت بین ۶۰ تیم استارت‌آپی، نزدیک به ۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری قطعی شد.از بین حدود ۷۰۰ طرح ارسال شده به این مجموعه استارت‌آپی،... ادامه مطلب

تفاهم فاوای شهرداری، همراه اول و مبین‌نت: مشارکت برای تحقق «تهران هوشمند»

تفاهم‌نامه همکاری‌ در زمینه‌ توسعه زیست‌بوم نوآوری شهری و راهکارهای شهر هوشمند میان سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت ارتباطات مبین‌نت به امضا رسید. در این نشست همراه اول اعلام کرد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.تفاهم‌نامه همکاری بین این سه مجموعه برای توسعه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟