مقایسه بسته‌ های ماهانه اپراتورهای تلفن همراه کشور

بنابر آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل و شاتل موبایل در سال ۹۸ در مجموع پذیرای بیش از ۹۳ میلیون مشترک هستند و هر یک به سبک و سیاق خود به این افراد خدمت‌رسانی می‌کنند.

این که کدام اپراتور را برای استفاده انتخاب کنید به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، اما شکی نیست که بسته‌های اینترنتی و تنوع و تفاوت قیمتی آن‌ها نقش چشمگیری در انتخاب شما خواهد داشت، خصوصا در شرایطی که بسته‌های اینترنتی سال به سال با افزایش قیمت مواجه هستند.

در چنین شرایطی اگر هزینه بسته‌های اینترنت و پیامک و مکالمه برایتان اهمیت دارد، شاید ایده بدی نباشد که مقایسه‌ای میان چهار اپراتور داشته باشید و بهترین و مقرون به صرفه‌ترین سرویس‌دهنده را برای خود انتخاب کنید. در این مقاله که مشغول مطالعه‌اش هستید، تصمیم داریم که به مقایسه اپراتورهای تلفن همراه در زمینه بسته‌های ماهیانه بپردازیم.

تور کیش

اما پیش از شروع مقایسه نکاتی هست که باید به آن‌ها توجه کنید:

  • در جدول بسته‌های ماهیانه دارای محدودیت زمانی در استفاده (بسته‌هایی که صرفا قابلیت استفاده در برخی از ساعات شب و یا صرفا برخی از ساعات روز را دارند) قید نشده و تنها بسته‌هایی که در تمامی ساعات قابل استفاده هستند و به همراه آنها یک بسته صبحانه (۶ تا ۱۲ ظهر) و یا شبانه به صورت باندل ارائه می‌شود، درج شده‌اند.
  • بسته‌های همراه با ترافیک صبحانه و یا شبانه با علامت * و بسته‌های ترکیبی (شامل خدمات اینترنت و مکالمه در یک بسته) با علامت # مشخص شده‌اند.
  • در این مقاله صرفاً بسته‌های ماهانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در مقالات مقایسه اپراتورهای تلفن همراه بعدی بسته‌های روزانه، هفتگی و ... را نیز بررسی خواهیم کرد.

با این اوصاف بسته‌های ماهانه هر چهار اپراتور را بر اساس بازه‌های قیمتی تا ۵۰ هزار تومان بررسی خواهیم کرد.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول یک: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه کمترین قیمت تا ۱۲ هزار تومان

جدول یک به مقایسه بسته‌های اینترنتی چهار اپراتور در ارزان‌ترین بازه‌های قیمتی پرداخته که نکات جالبی را در بر دارد. همانطور که بسته‌های حجیم در میان کاربران طرفدار دارند، بسته‌های کم حجم و ارزان هم می‌توانند کارایی خاص خود را داشته باشند. در بررسی ارزان‌ترین بازه قیمتی یعنی ۰ تا ۵ هزار تومان به وضوح پیداست که اپراتور شاتل موبایل پیشنهادات بهتری را به کاربرانش ارائه می‌کند.

این در حالیست که اپراتورهای همراه اول و رایتل در این بازه قیمتی بسته‌ای ندارند و ایرانسل هم صرفا به ارائه بسته‌های زمان‌دار شبانه اکتفا کرده که همیشه و در همه حال نمی‌توان از آن استفاده کرد. این اتفاق در بازه قیمتی ۵ تا ۸ هزار تومان هم تکرار شده و باز هم شاهد برتری اپراتور شاتل موبایل هستیم. هر چند رایتل در این بازه با ارائه بسته‌های ترکیبی عملکرد بهتری از بازه قیمتی ۰ تا ۵ هزار تومان به نمایش گذاشته است.

رقابت در بازه ۸ تا ۱۰ هزار تومان هم نکته خاصی ندارد. با این حساب می‌توان اینطور برداشت کرد که در رنج قیمتی زیر ۱۰ هزار تومان (یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم «کلاس اقتصادی») شاتل موبایل بهترین پیشنهادات را ارائه کرده و حق انتخاب بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما رقابت اصلی چهار اپراتور از بسته‌های ۱۰ هزار تومان به بالا آغاز می‌شود که در این بخش تفاوت‌های ظریفی را میان پیشنهادات اپراتورها شاهد هستیم. در واقع بسته‌های اصلی همراه اول، ایرانسل و رایتل از بالای ۱۰ هزار تومان آغاز می‌شوند.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول دو: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه ۱۲ تا ۱۵ هزار تا ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان

در بازه ۱۲ تا ۱۵ هزار و ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان (جدول دو) ایرانسل گران‌ترین پیشنهادات را ارائه می‌کند. هر چند نمی‌توانیم پوشش‌دهی خوب آنتن و سرعت مطلوب اینترنت این اپراتور را انکار کنیم. همراه اول هم از منظر قیمتی عملا تفاوت فاحشی با ایرانسل ندارد اما با ارائه بسته‌های ویژه برای مشترکین جدید کمی از رقیب زردپوش خود جلو افتاده. شاتل موبایل پر حجم‌ترین بسته‌ها را با قیمتی مشابه ایرانسل و همراه اول ارائه می‌کند اما بیشترین تنوع از آن رایتل است.

اگر چه تنوع بالای پیشنهادات رایتل به خودی خود یک نقطه قوت است و دست کاربر را برای انتخاب باز می‌گذارد، اما تعدد این پیشنهادات ممکن است برای بعضی کاربران گیج‌کننده بوده و اثرگذاری خود را از دست بدهد.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول سه: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه ۲۰ تا ۲۵ هزار تا ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان

این موضوع را در حجیم‌ترین بسته‌های اینترنتی اپراتورها (جدول سه) هم شاهد هستیم. در واقع شاید اینطور بتوان گفت که پیشنهادات ایرانسل و همراه اول تقریبا در یک رده قرار می‌گیرند هر چند که همراه اول از نظر قیمتی برتری بسیار کوچکی دارد.

اما از منظر تنوع، اپراتور رایتل بهترین و کامل‌ترین پیشنهادات را به کاربرانش ارائه می‌کند که بسته‌های ترکیبی نقطه قوتش محسوب می‌شوند. با این وجود جستجو و تصمیم‌گیری برای انتخاب از میان این تعدد بالای بسته‌ها می‌تواند کار زمان‌بری باشد. اما شاتل موبایل با ایجاد تعادلی بین تنوع، قیمت و حجم بسته‌ها عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشته که با توجه به نوظهور بودن این اپراتور در بازار رقابت امری درست و طبیعی به نظر می‌رسد.

نکته بعد بسته‌های ترکیبی شاتل موبایل هستند. مشخص است که اپراتور تازه وارد تمرکز ویژه‌ای روی بسته‌های ترکیبی (اینترنت+مکالمه+ پیامک) داشته و در رقابت با سایر اپراتورها این موضوع را به نقطه قوت خود تبدیل کرده که یقینا تأثیرات مثبت این کار به مرور زمان آشکار خواهد شد.

اما با تمام این اوصاف، قیمت و تنوع بسته‌ها فقط دو فاکتور برتری برای اپراتورها محسوب می‌شوند و عوامل دیگری نظر پوشش‌دهی مناطق، وضعیت آنتن‌دهی، سرعت دانلود و آپلود و نحوه پشتیبانی هم در این مقایسه دخیل هستند که بسته به محل زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که با توجه به تجربه شخصی خود نظرتان در مورد بسته‌های ماهیانه اپراتورهای همراه کشور را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

«دورکاری حداکثری» در ایرانسل عملیاتی شد

دورکاری در بسیاری از شرکت‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا عملیاتی شده و حالا ایرانسل نیز اعلام کرده که دورکاری حداکثری را سرلوحه فعالیت‌های فعلی خود قرار داده است.به گزارش روابط عمومی ایرانسل، پیرو برگزاری نشست کمیته بحران در حضور «بیژن عباسی آرند»، مدیرعامل، تمامی کارکنان ایرانسل در تهران، به‌جز افرادی که حضور فیزیکی آن‌ها... ادامه مطلب

سیم‌کارت هوشمند شاتل موبایل وارد بازار تلفن ‌همراه کشور شد

همانطور که پیش‌تر حدس‌هایی درباره عرضه سیم‌کارت‌های هوشمند زده می‌شد، در نهایت به طور رسمی اعلام شد شبکه تلفن همراه شاتل موبایل، با پیاده‌سازی راهکاری جدید و نوآورانه و برای اولین بار در ایران، از «سیم‌کارت‌ هوشمند» رونمایی کرده و آن را به بازار عرضه نموده است.«آرش کریم بیگی» مدیرعامل شاتل موبایل در گفتگو با... ادامه مطلب

سامانه نت سنج پلاس برای سنجش کیفیت اینترنت و ثبت شکایات مردمی راه اندازی شد

شب گذشته وزیر ارتباطات در لایو اینستاگرامی صفحه شخصی خود از راه اندازی سامانه ای به نام نت سنج پلاس برای مشاهده پوشش اینترنت در محله های مختلف ایران و ثبت شکایات از عملکرد اپراتورها خبر داد.آذری جهرمی صحبت های خود را با اشاره به گلایه کاربران از وضعیت پوشش دهی اینترنت و سرعت کم... ادامه مطلب

کاربران «لنز» ایرانسل، ۲۶ میلیون دقیقه برنامه‌های جشنواره فیلم فجر را تماشا کردند

همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، کاربران اپلیکیشن «لنز»، تا پایان روز ۲۲ بهمن، بیش از ۲۶ میلیون دقیقه به تماشای نشست‌های خبری و برنامه‌های ویژه این جشنواره نشستند.با آغاز جشنواره سی و هشتم، نشست‌های خبری و اخبار اختصاصی بزرگترین رویداد سالانه سینمای ایران به طور مستقیم و انحصاری از کانال... ادامه مطلب

ادعای آمریکا: هواوی به طور پنهانی از اپراتورها جاسوسی می‌کند

مقامات آمریکایی مدعی شده اند شرکت هواوی با ایجاد درب پشتی (Backdoor) در تجهیزات مخابراتی، از اپراتورهای سراسر دنیا جاسوسی می کند.مقامات آمریکایی می گویند این شرکت چینی از سال 2009 در برخی تجهیزات شبکه های اپراتورها (از جمله تجهیزات 4G) درب پشتی ایجاد کرده است. هنوز سندی مبنی بر انجام چنین کاری توسط هواوی... ادامه مطلب

عرضه سیم‌کارت‌های TD-LTE ایرانسل بدون نیاز به خرید مودم آغاز شد

سیم‌کارت‌های مختص مودم‌های اینترنت ثابت TD-LTE ایرانسل که تا پیش از این تنها به همراه مودم‌های اینترنت ثابت ارائه می‌شد، بدون نیاز به خرید مودم TD-LTE عرضه می‌شود.متقاضیانی که قصد تهیه سیم کارت‌های نسل چهار ثابت TD-LTE بدون تهیه مودم را دارند، می‌توانند «سیم‌کارت مختص مودم‌های اینترنت ثابت TD-LTE» را به همراه بسته اینترنت اولیه،... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟