جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

مقایسه بسته‌ های ماهانه اپراتورهای تلفن همراه کشور

بنابر آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل و شاتل موبایل در سال ۹۸ در مجموع پذیرای بیش از ۹۳ میلیون مشترک هستند و هر یک به سبک و سیاق خود به این افراد خدمت‌رسانی می‌کنند.

این که کدام اپراتور را برای استفاده انتخاب کنید به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، اما شکی نیست که بسته‌های اینترنتی و تنوع و تفاوت قیمتی آن‌ها نقش چشمگیری در انتخاب شما خواهد داشت، خصوصا در شرایطی که بسته‌های اینترنتی سال به سال با افزایش قیمت مواجه هستند.

در چنین شرایطی اگر هزینه بسته‌های اینترنت و پیامک و مکالمه برایتان اهمیت دارد، شاید ایده بدی نباشد که مقایسه‌ای میان چهار اپراتور داشته باشید و بهترین و مقرون به صرفه‌ترین سرویس‌دهنده را برای خود انتخاب کنید. در این مقاله که مشغول مطالعه‌اش هستید، تصمیم داریم که به مقایسه اپراتورهای تلفن همراه در زمینه بسته‌های ماهیانه بپردازیم.

اما پیش از شروع مقایسه نکاتی هست که باید به آن‌ها توجه کنید:

  • در جدول بسته‌های ماهیانه دارای محدودیت زمانی در استفاده (بسته‌هایی که صرفا قابلیت استفاده در برخی از ساعات شب و یا صرفا برخی از ساعات روز را دارند) قید نشده و تنها بسته‌هایی که در تمامی ساعات قابل استفاده هستند و به همراه آنها یک بسته صبحانه (۶ تا ۱۲ ظهر) و یا شبانه به صورت باندل ارائه می‌شود، درج شده‌اند.
  • بسته‌های همراه با ترافیک صبحانه و یا شبانه با علامت * و بسته‌های ترکیبی (شامل خدمات اینترنت و مکالمه در یک بسته) با علامت # مشخص شده‌اند.
  • در این مقاله صرفاً بسته‌های ماهانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در مقالات مقایسه اپراتورهای تلفن همراه بعدی بسته‌های روزانه، هفتگی و ... را نیز بررسی خواهیم کرد.

با این اوصاف بسته‌های ماهانه هر چهار اپراتور را بر اساس بازه‌های قیمتی تا ۵۰ هزار تومان بررسی خواهیم کرد.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول یک: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه کمترین قیمت تا ۱۲ هزار تومان

جدول یک به مقایسه بسته‌های اینترنتی چهار اپراتور در ارزان‌ترین بازه‌های قیمتی پرداخته که نکات جالبی را در بر دارد. همانطور که بسته‌های حجیم در میان کاربران طرفدار دارند، بسته‌های کم حجم و ارزان هم می‌توانند کارایی خاص خود را داشته باشند. در بررسی ارزان‌ترین بازه قیمتی یعنی ۰ تا ۵ هزار تومان به وضوح پیداست که اپراتور شاتل موبایل پیشنهادات بهتری را به کاربرانش ارائه می‌کند.

این در حالیست که اپراتورهای همراه اول و رایتل در این بازه قیمتی بسته‌ای ندارند و ایرانسل هم صرفا به ارائه بسته‌های زمان‌دار شبانه اکتفا کرده که همیشه و در همه حال نمی‌توان از آن استفاده کرد. این اتفاق در بازه قیمتی ۵ تا ۸ هزار تومان هم تکرار شده و باز هم شاهد برتری اپراتور شاتل موبایل هستیم. هر چند رایتل در این بازه با ارائه بسته‌های ترکیبی عملکرد بهتری از بازه قیمتی ۰ تا ۵ هزار تومان به نمایش گذاشته است.

رقابت در بازه ۸ تا ۱۰ هزار تومان هم نکته خاصی ندارد. با این حساب می‌توان اینطور برداشت کرد که در رنج قیمتی زیر ۱۰ هزار تومان (یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم «کلاس اقتصادی») شاتل موبایل بهترین پیشنهادات را ارائه کرده و حق انتخاب بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما رقابت اصلی چهار اپراتور از بسته‌های ۱۰ هزار تومان به بالا آغاز می‌شود که در این بخش تفاوت‌های ظریفی را میان پیشنهادات اپراتورها شاهد هستیم. در واقع بسته‌های اصلی همراه اول، ایرانسل و رایتل از بالای ۱۰ هزار تومان آغاز می‌شوند.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول دو: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه ۱۲ تا ۱۵ هزار تا ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان

در بازه ۱۲ تا ۱۵ هزار و ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان (جدول دو) ایرانسل گران‌ترین پیشنهادات را ارائه می‌کند. هر چند نمی‌توانیم پوشش‌دهی خوب آنتن و سرعت مطلوب اینترنت این اپراتور را انکار کنیم. همراه اول هم از منظر قیمتی عملا تفاوت فاحشی با ایرانسل ندارد اما با ارائه بسته‌های ویژه برای مشترکین جدید کمی از رقیب زردپوش خود جلو افتاده. شاتل موبایل پر حجم‌ترین بسته‌ها را با قیمتی مشابه ایرانسل و همراه اول ارائه می‌کند اما بیشترین تنوع از آن رایتل است.

اگر چه تنوع بالای پیشنهادات رایتل به خودی خود یک نقطه قوت است و دست کاربر را برای انتخاب باز می‌گذارد، اما تعدد این پیشنهادات ممکن است برای بعضی کاربران گیج‌کننده بوده و اثرگذاری خود را از دست بدهد.

مقایسه اپراتورهای تلفن همراه

جدول سه: مقایسه بسته‌های ماهیانه اپراتورها از بازه ۲۰ تا ۲۵ هزار تا ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان

این موضوع را در حجیم‌ترین بسته‌های اینترنتی اپراتورها (جدول سه) هم شاهد هستیم. در واقع شاید اینطور بتوان گفت که پیشنهادات ایرانسل و همراه اول تقریبا در یک رده قرار می‌گیرند هر چند که همراه اول از نظر قیمتی برتری بسیار کوچکی دارد.

اما از منظر تنوع، اپراتور رایتل بهترین و کامل‌ترین پیشنهادات را به کاربرانش ارائه می‌کند که بسته‌های ترکیبی نقطه قوتش محسوب می‌شوند. با این وجود جستجو و تصمیم‌گیری برای انتخاب از میان این تعدد بالای بسته‌ها می‌تواند کار زمان‌بری باشد. اما شاتل موبایل با ایجاد تعادلی بین تنوع، قیمت و حجم بسته‌ها عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشته که با توجه به نوظهور بودن این اپراتور در بازار رقابت امری درست و طبیعی به نظر می‌رسد.

نکته بعد بسته‌های ترکیبی شاتل موبایل هستند. مشخص است که اپراتور تازه وارد تمرکز ویژه‌ای روی بسته‌های ترکیبی (اینترنت+مکالمه+ پیامک) داشته و در رقابت با سایر اپراتورها این موضوع را به نقطه قوت خود تبدیل کرده که یقینا تأثیرات مثبت این کار به مرور زمان آشکار خواهد شد.

اما با تمام این اوصاف، قیمت و تنوع بسته‌ها فقط دو فاکتور برتری برای اپراتورها محسوب می‌شوند و عوامل دیگری نظر پوشش‌دهی مناطق، وضعیت آنتن‌دهی، سرعت دانلود و آپلود و نحوه پشتیبانی هم در این مقایسه دخیل هستند که بسته به محل زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که با توجه به تجربه شخصی خود نظرتان در مورد بسته‌های ماهیانه اپراتورهای همراه کشور را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

همراه اول به تمام زائرین اربعین وای فای رایگان ارائه می دهد

یکی از دغدغه های اساسی زائرین اربعین در کشور عراق، برقراری ارتباط با همسفرانشان در این کشور و همچنین بستگان خود در ایران است، ضمن اینکه هزینه دیتا تحت سرویس رومینگ نسبتاً گران تمام می شود. حال روابط عمومی همراه اول خبر می دهد که این اپراتور اقدام به ارائه وای فای رایگان به تمام... ادامه مطلب

دوشنبه سوری اسفند ماه همراه اول؛ تا صد گیگ اینترنت رایگان جایزه بگیرید

اپراتور همراه اول از اول زمستان امسال طرحی به نام «دوشنبه سوری» راه‌اندازی کرده‌ است که در آن قرار بود دوشنبه آخر هر ماه طرح‌ها و جوایز ویژه‌ای برای کاربران ارائه شود. این طرح به ایستگاه پایانی خود در سال ۹۷ رسیده و فردا، آخرین دوشنبه سال، بار دیگر برگزار می‌شود.به گزارش اداره کل ارتباطات... ادامه مطلب

پایان کار وایمکس ایرانسل در ۳۱ اردیبهشت

شرکت ایرانسل تصمیم دارد تا ارائه نسل قدیمی تکنولوژی وایمکس را در ۳۱ اردیبهشت ماه پایان دهد. این شرکت که از سال گذشته مودم‌های قدیمی وایمکس را با مودم‌های جدید اینترنت ثابت یا TD-LTE تعویض می‌کرد، خبر می‌دهد که کاربران برای این‌کار تا پایان اردیبهشت ماه زمان دارند.مودم‌های قدیمی وایمکس از فناوری نسل دوم اینترنت... ادامه مطلب

با گذشت ۲ سال از عمر طرح رومینگ ملی، اینترنت آن هنوز نسل ۲ باقی مانده است

همان گونه که خیلی از مشترکان موبایل می دانند، طرح رومینگ ملی بین اپراتور رایتل و دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در خرداد ماه ۹۳ منعقد و اجرایی ‌شد. هدف از برقراری رومینگ ملی آن بود که بر فرض اگر سیم کارت مشترک رایتل در منطقه‌ ای آنتن نداشت، مشترک مورد نظر بتواند از آنتن اپراتور... ادامه مطلب

مروری بر مراسم همراه اول: افتتاح پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات

اپراتور اول کشورمان امروز ۲۵ تیر ماه با برگزاری مراسمی، پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در همراه اول را افتتاح کرد. این مراسم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد و پس از رونمایی از پروژه های مختلف و همچنین ارائه آمارهایی از وضعیت فعلی همراه اول، «محمود واعظی» نظرات خود را... ادامه مطلب

توضیح ایرانسل درباره ابهام در حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی

در روزهای اخیر کاربران در شبکه‌های اجتماعی مشغول انتشار تصاویری بوده‌اند که نشان می‌دهد ایرانسل بخشی از دیتای مصرف شده را به «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» اختصاص داده است. این تصاویر باعث شد تا کاربرانی که پیام رسان داخلی ندارند این سوال مهم را مطرح کنند که این حجم چرا از حساب آنها... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x