جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

برای نخستین بار؛ پاکسازی ویروس HIV از بدن موش های آلوده

تیمی از محققان آمریکایی ادعا کرده اند که با ترکیب تکنیک اصلاح ژن CRISPR-Cas9 و یک داروی تجربی جدید موفق شده اند که HIV را از ژنوم موش ها پاک کنند؛ پیشرفتی قابل توجه در تلاش ادامه دار بشر برای ریشه کن کردن HIV و ایدز که البته برای رسیدن به مرحله آزمایشات بالینی باید کارهای بیشتری روی آن انجام گیرد.

شاید در نگاه نخست استفاده از یک تکنیک اصلاح ژن نظیر CRISPR برای پاکسازی بیماری های عفونی عجیب به نظر برسد اما HIV نوعی رتروویروس است که خود را درون DNA پنهان می کند تا تکثیر شود.

درمان های ضد ویروس پس گرد (یا Antiretroviral که به اختصار ART هم خوانده می شوند) میتوانند تکثیر HIV را متوقف کنند اما توانایی پاکسازی این بیماری و سلول هایی که ویروس HIV در آنها پنهان شده است را ندارند.

ویروس HIV
حال تحقیقات تازه ای در این زمینه انجام و نتایج آن در نشریه Nature Communications منتشر شده است که نشان می دهد استفاده از تکنیک CRISPR-Cas9 به همراه شکل تازه ای از ART میتواند به پاکسازی ویروس این بیماری از ژنوم های یک موجود زنده منجر شود که این دستاورد در نوع خود اولین است.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی دکتر کامل خلیلی از دانشکده پزشکی Lewis Katz در دانشگاه تمپل برای این کار نخست موش های آزمایشگاهی را طوری دستکاری ژنتیکی کردند که شباهت های خاصی با  انسان پیدا کنند و در ادامه بیش از سی درصد از موش های آلوده را کاملا از ویروس HIV پاک کردند. البته این نتیجه را نمی توان عالی قلمداد کرد اما دستیابی به آن را میتوان پیش قراولی برای پیشرفت های بیشتر در این زمینه دانست.

ویروس HIV

پروفسور خلیلی

پروفسور خلیلی بنیانگذار و مشاور اصلی مرکز BioTherapeutics است؛ شرکتی در قلب فیلادلفیا که با کمک تکنیک CRISPR تلاش دارد بیماری های ویروسی را ریشه کن کند.

هم اکنون نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در سراسر دنیا به ویروس HIV-1 مبتلا هستند وروزانه ۵ هزار نفر نیز بر این تعداد اضافه می گردد.

روزانه ۵۰۰۰ نفر بر شمار مبتلایان به HIV افزوده می شود

با در نظر داشتن آنچه گفته شد تیم محققان آمریکایی دلایل خوبی دارند که تلاش هایشان را به مرحله آزمایشات بالینی برسانند. اما قبل از این کار آنها باید علت نرخ پایین موفقیت خود را توضیح دهند و نشان دهند که اجرای تکنیک CRISPR روی انسان اثرات جانبی مهمی نخواهد داشت.

پیشتر تیم پروفسور خلیلی موفق شده بود که با استفاده از تکنیک CRISPR دی ان ای آلوده به HIV را از ژنوم های آلوده حذف کند اما آن روش نیز درست مانند ART نمی توانست به تنهایی ویروس را از بین ببرد. در این پژوهش تازه اما خلیلی از تجربیات Howard Gendelman استفاده کرد که در زمینه بیماری های عفونی تخصص دارد و در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا تدریس می کند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

سلول های ایمنی افراد عادی به زودی قادر به کنترل ایدز خواهند بود

گروهی از افراد مبتلا به ایدز در دنیا وجود دارد که دارای قابلیتی نادر هستند: کنترل عفونت های ناشی از این ویروس به طور طبیعی. پس از سال ها تحقیق محققان انستیتوی پاستور پاریس، موفق شده اند با برنامه ریزی دوباره سلول هایی که چنین قابلیتی ندارند، آن ها را نیز به توانایی فوق العاده... ادامه مطلب

بیل گیتس: تعداد قربانیان ایدز در یک دهه گذشته نصف شده است

بیل گیتس که در زمینه مبارزه با ایدز دستی بر آتش دارد، روز جمعه و همزمان با روز جهانی ایدز نموداری را در توییتر منتشر کرده که نشان می دهد تعداد مرگ و میرهای مرتبط به این بیماری از 1.9 میلیون در سال 2005 به 1 میلیون در سال گذشته رسیده است. ویروس عامل بیماری ایدز... ادامه مطلب

محققان آخرین جزء ناشناخته ویروس HIV را پس از 20 سال کشف کردند

از زمان کشف ویروس HIV در سال 1983 تا کنون محققان سی و اندی سال را صرف شناسایی اجزای مختلف این ویروس مرگبار کرده اند، و حالا توانسته اند آخرین قطعه این پازل را نیز کشف کنند. اکنون ما می دانیم ویروس HIV از 15 پروتئین مختلف تشکیل شده و علاوه بر آن ژنوم و RNA... ادامه مطلب

ایمپلنتی که می تواند جلوی ابتلا به بیماری ایدز را بگیرد

تاکنون درمانی قطعی برای بیماری ایدز به ثبت نرسیده است و به نظر می رسد که در حال حاضر پیشگیری بهترین راه برای مقابله با آن است. تکنیک جدیدی با بهره گیری از یک دوز مشخص دارو و در بازه های زمانی منظم توسعه پیدا کرده که می تواند خطر ابتلا به HIV را تا حد... ادامه مطلب

این ابزار USB کوچک می تواند سطح HIV خون را با دقت بالا تشخیص دهد

همان طور که می دانید بیماران مبتلا به ویروس HIV برای تشخیص میزان پیشرفت یا سطح درمان بیماری، باید نمونه خون یا دیگر مایعات بدنی را به آزمایشگاه ها تحویل دهند. بسته به آزمون های اعمال شده، فرایند دریافت نتیجه به چند روز یا حتی چند هفته زمان نیاز دارد. حال در مقاله ای که به... ادامه مطلب

تلاش تازه محققان: استفاده از آنتی بادی های بدن گاو برای مقابله با HIV

پژوهشگران مدت هاست که به دنبال راه هایی برای کمک به افراد مبتلا به HIV هستند تا بدن این افراد آنتی بادی های خنثی کننده (Bnab) بیشتری را برای مقابله با اشکال مختلف ویروس مذکور تولید نماید. Bnab از جمله مباحث بسیار مهم در تحقیقات صورت گرفته پیرامون HIV است چراکه ویروس مذکور با هر بار... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x