گزارشی جدید از ارتباط کارمندان هواوی با ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی چین می‌گوید

گزارشی جدید از ارتباط کارمندان هواوی با ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی چین می‌گوید

مدارکی از سابقه کارمندان هواوی افشا شده که آن‌ها را به ارتش چین و آژانس‌های اطلاعاتی این کشور مرتبط می‌کند. این گزارش می‌تواند تنش‌های بیشتری را بین دولت چین و آمریکا در پی داشته باشد.

بر اساس گزارش تلگراف، رزومه کارمندان هواوی ارتباط آن‌ها را با ارتش چین و به ویژه آژانس‌های سایبری آن اشکار می‌کند. یک اتاق فکر مستقر در لندن به نام The Henry Jackson Society به همراه «کریستوفر بالدینگ» استاد دانشگاه فولبرایت ویتنام، ادعا کرده‌اند که حدود ۱۰۰ کارمند هواوی با آژانس‌های اطلاعاتی و ارتش چین ارتباط نزدیکی دارند.

کارمندان هواوی

بالدینگ در این رابطه گفته:

ما رزومه کارمندان هواوی را استخراج کرده و رابطه محکمی بین هواوی و سطوح مختلف دولت چین، ارتش و نهادهای اطلاعاتی این کشور پیدا کردیم. به نظر من این روابط بسیار سیستماتیک و ساختارمند است.

این گزارش همچنین آشکار می‌کند که برخی از کارمندان هواوی پیشتر به عنوان مامور در وزارت امنیت چین مشغول به کار بوده‌اند و برای پروژه‌های مختلف با ارتش آزادی ملت (PLA) و دانشگاه تکنولوژی‌های دفاعی ارتش چین (NUDT) ارتباط داشته‌اند.

برخی از کارمندان هواوی هم تحصیلات نظامی در بهترین آموزشگاه‌های این کشور را پشت سر گذاشته و ارتباطاتی با یک یگان نظامی شناخته شده داشته‌اند. تحقیق انجام شده همچنین بیان می‌کند که ۱۱ نفر از کارمندان هواوی فارغ‌التحصیلان دانشگاه مهندسی اطلاعات PLA هستند. این آکادمی نظامی به خاطر تحقیقات روی جنگ‌افزارهای اطلاعاتی شهره شده است.

وزارت بازرگانی آمریکا پیشتر هواوی را در لیست سیاه خود قرار داده بود و شرکت‌های آمریکایی را از فروختن قطعه و محصول به این شرکت چینی منع کرده بود.  باراک اوباما نیز در دوران ریاست جمهوری‌اش فروختن تکنولوژی به NUDT را برای شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرده بود.

بعد از اینکه رزومه حدود ۲۵ هزار کارمند هواوی در سیستم کاریابی آنلاین چین بارگذاری شده و در دسترس عموم قرار گرفت، بالدینگ توانیت تحقیق و تحلیل مذکور را روی آن‌ها انجام دهد.

فعلا هواوی صحت و سقم رزومه‌های مورد بررسی را تائید نکرده، اما به نقل از اینسایدر، این شرکت چینی نتایج به دست آمده توسط بالدینگ را در حد حدس و گمان فرض کرده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato