چرا باید نگران فراگیر شدن سیستم‌های تشخیص چهره باشیم؟

تکنولوژی آنقدر با شتاب پیش می رود که گاهی متوجه نیستیم می تواند علیه ما هم استفاده شود. یکی از این تکنولوژی ها، سیستم تشخیص چهره است. شرکت های بزرگ دنیای فناوری سیستم های تشخیص چهره را ساخته و در اختیار دولتمردان قرار می دهند. ولی آیا از ریسک استفاده از آن باخبرید؟

این سیستم صدای افراد و نهادهایی که به فکر مردم هستند را هم درآورده و عده زیادی خواستار عدم به کارگیری آن ها شده اند. در ادامه دلایل نگرانی مردم از سیستم های تشخیص چهره را می خوانیم.

تشخیص چهره ذاتاً ترسناک است

تشخیص چهره

اولین و مهمترین دلیل عدم رضایت مردم از سیستم تشخیص چهره، ناخوشایند بودن آن است. بسیاری از افراد از رصد شدن خود توسط دولت ها ناراضی هستند. در این بین شرکت هایی نظیر آمازون با فناوری تشخیص چهره خود به نام «Amazon Rekognition» تنها اوضاع را بدتر کرده و ما را به سمت یک ویران شهر یا دیستوپیا پیش می برند.

از فناوری تشخیص چهره آمازون توسط پلیس امریکا برای اسکن کردن چهره مردم در اماکن عمومی استفاده می شود. سپس صورت های اسکن شده با چهره های موجود در دیتابیس پلیس تطبیق داده می شوند. تا چند سال پیش چنین چیزی را در فیلم های عملی-تخیلی می دیدیم اما امروزه این کار در آمریکا در حال انجام شدن است. به همین دلیل بسیاری از مردم از اسکن شدن چهره خود ناراضی بوده و خواهان خاتمه آن هستند.

بدون رضایت افراد انجام می شود

یکی دیگر از نگرانی هایی که پیرامون سیستم های تشخیص چهره وجود دارد، عدم اطلاع مردم از وجود و به کارگیری آن هاست. البته بی خبری از نحوه به کارگیری اطلاعات اتفاق تازه ای در دنیای فناوری نیست، چون اطلاعاتی که در اینترنت وارد می کنیم کم و بیش برای اهداف دیگری هم استفاده می شوند.

تشخیص چهره

اما اوضاع در مورد چهره فرق می کند. اوایل سال 2019 شرکت IBM از تصاویر سایت فلیکر برای تقویت هوش مصنوعی سیستم تشخیص چهره خود استفاده کرده بود اما مسئله مهم این است که IBM این کار را بدون رضایت افراد موجود در عکس ها انجام داد.

اداره حفاظت مرزی آمریکا نیز از چهره افرادی که به فرودگاه ها رفت و آمد می کنند عکس گرفته و از آن ها برای سیستم تشخیص چهره خود استفاده می کند. اتفاق بدتر دزدیده شدن تصاویر مردم از دیتابیس این اداره بود و مردم را بیش از پیش نگران کرد.

همیشه به درستی کار نمی کنند

با اینکه مبنای کارکرد سیستم تشخیص چهره تصاویر حقیقی افراد است ولی باز هم همیشه به درستی کار نمی کند. سال 2018 «اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا» (ACLU) تحقیقی انجام داد که نشان می داد سیستم تشخیص چهره آمازون به غلط افراد سیاه پوست را با عکس بازداشت (Mug Shot) مظنونین پلیس اشتباه گرفته است. تعداد بسیار زیادی از افرادی که به اشتباه توسط سیستم مظنون تشخیص داده شده بودند رنگین پوست بودند.

تشخیص چهره

این تحقیق نگرانی دیگری را نیز در مورد سیستم های تشخیص چهره برملا ساخت و آن درست کار کردن آن ها فقط برای افراد سفید پوست بود. سیستم تشخیص چهره حتی بحث های نژادپرستانه را هم به راه انداخت و مردم سازندگان آن را به نژادپرستی متهم کردند.

قوانین استفاده از آن شفاف نیستند

علاوه بر مشکلات ذکر شده، سیستم های تشخیص چهره یک مشکل بزرگ دیگر هم دارند و آن فقدان قوانین شفاف برای به کارگیری آنهاست. چون این تکنولوژی جدید و در حال توسعه است، دولت ها هنوز قانون جامع و کاملی برای آن وضع نکرده اند. البته حتی با وجود وضع قانون هم نمی توان چندان به استفاده صحیح از آن امیدوار بود، چون درصد زیادی از مردم به دولتمردان و نهادهای امنیتی اطمینان ندارند.

تشخیص چهره

با وجود نکات منفی متعدد، سیستم های تشخیص چهره دارای نکات مثبت هم هستند. یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از سیستم تشخیص چهره، باز کردن قفل تلفن های هوشمند است. همچنین می توان در مکان مناسب از آنها استفاده درست کرد. مثلاً در یک نمونه دولت چین توانست به کمک تشخیص چهره مجرمی را از میان 50 هزار نفر شناسایی کند. شرکت ایرفرانس نیز به دنبال جایگزین کردن بلیط با سیستم تشخیص چهره است.

مطالب مرتبط

ترامپ خواستار محروم کردن مایکروسافت از قراردادهای دولتی شد

در پی انصراف مایکروسافت از ارائه فناوری‌های تشخیص چهره به پلیس آمریکا، احتمال کنار گذاشتن این شرک از قراردادهای دولتی بالا گرفته است.مایکروسافت روز گذشته اعلام کرد تا زمانی که قانونی جامع درباره نحوه استفاده از فناوری تشخیص چهره با حفظ حقوق شهروندان به تصویب نرسد از فروش این فناوری به پلیس آمریکا خودداری خواهد کرد.... ادامه مطلب

مایکروسافت از فروش تکنولوژی تشخیص چهره به پلیس آمریکا منصرف شد

برد اسمیت رئیس هیئت مدیره مایکروسافت روز گذشته اعلام کرد که این شرکت تکنولوژی تشخیص چهره خود را به پلیس آمریکا نمی فروشد و تا زمانی که یک قانون ملی در رابطه با  حقوق بشر و کاربرد این فناوری در این کشور به تصویب نرسد آن را نخواهد فروخت.اسمیت در برنامه واشنگتن پست لایو گفت:این... ادامه مطلب

IBM از توسعه فناوری‌های تشخیص چهره دست کشید؛ نگرانی از نقض حریم خصوصی

مدیرعامل IBM، «ارویند کریشنا» در نامه‌ای به کنگره اعلام کرده که این شرکت عرضه نرم افزارهای تشخیص یا تحلیل چهره را متوقف می‌کند و از تحقیق و توسعه در این بخش دست می‌کشد.در این نامه نوشته شده:««IBM قاطعانه مخالف استفاده از هر نوع فناوری از جمله تشخیص چهره برای نظارت جمعی، ایجاد پروفایل بر اساس... ادامه مطلب

ابزار جدید IBM امنیت داده‌ها را در اندروید و iOS دو چندان می‌کند

ابزار جدید IBM امکان دسترسی آسانتر توسعه دهندگان به فناوری رمزنگاری تمام هم‌ریخت را فراهم می سازد که از داده‌های حساس در برابر حملات سایبری حفاظت می‌کندرمزنگاری داده‌ها یکی از راه‌های حراست از آنها در برابر حملات سایبری و شنود پنهانی است. داده‌ها معمولا زمانی که ذخیره شده یا در حال انتقال هستند، رمزنگاری می‌شوند... ادامه مطلب

عواقب بحران کرونا؛ IBM هزاران کارمند را اخراج می‌کند

بحران ویروس کرونا تقریبا هیچ بخشی از بازار را بی نصیب نگذاشته و دومینوی اخراج کارکنان به IBM رسیده است.تا پیش از این بیشترین صدمات ناشی از شیوع کووید-۱۹ در کسب و کارهای خدماتی مثل اوبر مشاهده می شد که مستقیما با کاربران سر و کار دارند. با ضعیف شدن این شرکت ها حالا نوبت... ادامه مطلب

ابداع سامانه تشخیص چهره جدید توسط چینی‌ها؛ شناسایی هویت افراد حتی با ماسک

یک شرکت چینی مدعی شده برای اولین بار در این کشور سیستم تشخیص چهره ای ساخته که می تواند هویت افرادی که ماسک به صورت زده اند را تشخیص دهد. در پی شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم چین ماسک می زنند و این شرکت امیدوار است با سامانه تشخیص چهره خود با بیماری مبارزه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟