جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

چرا باید نگران فراگیر شدن سیستم‌های تشخیص چهره باشیم؟

تکنولوژی آنقدر با شتاب پیش می رود که گاهی متوجه نیستیم می تواند علیه ما هم استفاده شود. یکی از این تکنولوژی ها، سیستم تشخیص چهره است. شرکت های بزرگ دنیای فناوری سیستم های تشخیص چهره را ساخته و در اختیار دولتمردان قرار می دهند. ولی آیا از ریسک استفاده از آن باخبرید؟

این سیستم صدای افراد و نهادهایی که به فکر مردم هستند را هم درآورده و عده زیادی خواستار عدم به کارگیری آن ها شده اند. در ادامه دلایل نگرانی مردم از سیستم های تشخیص چهره را می خوانیم.

تشخیص چهره ذاتاً ترسناک است

تشخیص چهره

اولین و مهمترین دلیل عدم رضایت مردم از سیستم تشخیص چهره، ناخوشایند بودن آن است. بسیاری از افراد از رصد شدن خود توسط دولت ها ناراضی هستند. در این بین شرکت هایی نظیر آمازون با فناوری تشخیص چهره خود به نام «Amazon Rekognition» تنها اوضاع را بدتر کرده و ما را به سمت یک ویران شهر یا دیستوپیا پیش می برند.

از فناوری تشخیص چهره آمازون توسط پلیس امریکا برای اسکن کردن چهره مردم در اماکن عمومی استفاده می شود. سپس صورت های اسکن شده با چهره های موجود در دیتابیس پلیس تطبیق داده می شوند. تا چند سال پیش چنین چیزی را در فیلم های عملی-تخیلی می دیدیم اما امروزه این کار در آمریکا در حال انجام شدن است. به همین دلیل بسیاری از مردم از اسکن شدن چهره خود ناراضی بوده و خواهان خاتمه آن هستند.

بدون رضایت افراد انجام می شود

یکی دیگر از نگرانی هایی که پیرامون سیستم های تشخیص چهره وجود دارد، عدم اطلاع مردم از وجود و به کارگیری آن هاست. البته بی خبری از نحوه به کارگیری اطلاعات اتفاق تازه ای در دنیای فناوری نیست، چون اطلاعاتی که در اینترنت وارد می کنیم کم و بیش برای اهداف دیگری هم استفاده می شوند.

تشخیص چهره

اما اوضاع در مورد چهره فرق می کند. اوایل سال 2019 شرکت IBM از تصاویر سایت فلیکر برای تقویت هوش مصنوعی سیستم تشخیص چهره خود استفاده کرده بود اما مسئله مهم این است که IBM این کار را بدون رضایت افراد موجود در عکس ها انجام داد.

اداره حفاظت مرزی آمریکا نیز از چهره افرادی که به فرودگاه ها رفت و آمد می کنند عکس گرفته و از آن ها برای سیستم تشخیص چهره خود استفاده می کند. اتفاق بدتر دزدیده شدن تصاویر مردم از دیتابیس این اداره بود و مردم را بیش از پیش نگران کرد.

همیشه به درستی کار نمی کنند

با اینکه مبنای کارکرد سیستم تشخیص چهره تصاویر حقیقی افراد است ولی باز هم همیشه به درستی کار نمی کند. سال 2018 «اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا» (ACLU) تحقیقی انجام داد که نشان می داد سیستم تشخیص چهره آمازون به غلط افراد سیاه پوست را با عکس بازداشت (Mug Shot) مظنونین پلیس اشتباه گرفته است. تعداد بسیار زیادی از افرادی که به اشتباه توسط سیستم مظنون تشخیص داده شده بودند رنگین پوست بودند.

تشخیص چهره

این تحقیق نگرانی دیگری را نیز در مورد سیستم های تشخیص چهره برملا ساخت و آن درست کار کردن آن ها فقط برای افراد سفید پوست بود. سیستم تشخیص چهره حتی بحث های نژادپرستانه را هم به راه انداخت و مردم سازندگان آن را به نژادپرستی متهم کردند.

قوانین استفاده از آن شفاف نیستند

علاوه بر مشکلات ذکر شده، سیستم های تشخیص چهره یک مشکل بزرگ دیگر هم دارند و آن فقدان قوانین شفاف برای به کارگیری آنهاست. چون این تکنولوژی جدید و در حال توسعه است، دولت ها هنوز قانون جامع و کاملی برای آن وضع نکرده اند. البته حتی با وجود وضع قانون هم نمی توان چندان به استفاده صحیح از آن امیدوار بود، چون درصد زیادی از مردم به دولتمردان و نهادهای امنیتی اطمینان ندارند.

تشخیص چهره

با وجود نکات منفی متعدد، سیستم های تشخیص چهره دارای نکات مثبت هم هستند. یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از سیستم تشخیص چهره، باز کردن قفل تلفن های هوشمند است. همچنین می توان در مکان مناسب از آنها استفاده درست کرد. مثلاً در یک نمونه دولت چین توانست به کمک تشخیص چهره مجرمی را از میان 50 هزار نفر شناسایی کند. شرکت ایرفرانس نیز به دنبال جایگزین کردن بلیط با سیستم تشخیص چهره است.

منبع:
Mashable
برچسب ها

مطالب مرتبط

ارتش آمریکا به زودی افراد را از پشت دیوار شناسایی می کند

ارتش آمریکا در حال توسعه روشی مبتنی بر یادگیری ماشینی(شاخه ای از هوش مصنوعی) است که امکان شناسایی چهره با استفاده از تصویر حرارتی و از پشت دیوارها و حتی در تاریکی تقریباً مطلق را فراهم می کند. به لطف فناوری یاد شده ارتش آمریکا به زودی قادر خواهد شد از بیرون ساختمان ها از افراد داخل... ادامه مطلب

الگوریتم هوش مصنوعی برای یافتن سگ‌های گمشده از طریق عکس بینی آن‌ها

یک استارتاپ هوش مصنوعی چینی به نام Megvii که نرم‌افزارهای تشخیص چهره را برای مقاصد نظارتی دولت چین توسعه می‌دهد، حالا حوزه فعالیتش را گسترده‌تر کرده و به هویت‌یابی حیوانات روی آورده است. بر اساس گزارش Abacus News برنامه جدید Megvii روی شناسایی سگ‌ها با استفاده از بینی آن‌ها تمرکز دارد. دقیقا همان نقشی که اثر... ادامه مطلب

فناوری تازه تشخیص چهره اپل ممکن است منجر به مشکلات حقوقی برای این شرکت شود

اپل در خلال کنفرانس توسعه دهندگان امسال خود اقدام به معرفی قابلیت های تازه اپلیکیشن Photos در نسخه جدید سیستم عامل iOS کرد. این قابلیت جدید می تواند عکس های موجود در موبایل شما را بر اساس چهره افراد حاضر در آنها دسته بندی کند. حال احتمال دارد که گنجاندن چنین امکانی در آیفون ها، منجر به طرح شکایت... ادامه مطلب

تکنولوژی‌های تشخیص چهره نژاد پرستند؟

بر اساس تحقیقات جدید صورت گرفته توسط آزمایشگاه رسانه‌ MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) ، کشف شده است که تکنولوژی‌های تشخیص چهره در مورد سفیدپوستان بسیار بهتر از سیاه پوستان عمل می‌کنند. اخیراً جوی بولاموینی از محققین آزمایشگاه یاد شده، مجموعه‌ داده ای متشکل از هزار و دویست و هفتاد صورت تهیه کرده که شامل چهره‌ی سیاستمداران... ادامه مطلب

تشخیص چهره وان پلاس ۶ با یک عکس فریب خورد

از زمان ارائه آپدیت بستنی حصیری اندروید، این سیستم عامل قابلیت باز کردن قفل موبایل به وسیله تشخیص چهره را داشته اما تا همین چند ماه پیش کسی به آن توجه خاصی نداشت. برخلاف سیستم عامل محبوب اندروید، اپل اما این ویژگی را تازه با آیفون X معرفی کرد اما چنین راه حل‌هایی بسیار مطمئن... ادامه مطلب

استفاده از عکس سیستم تشخیص چهره‌ی ۳۰ گوشی هوشمند را فریب داد

در نسل جدید تلفن‌های هوشمند کمتر پیش می‌آید که یکی از گوشی‌ها دارای سیستم تشخیص چهره نباشد. سیستمی که با استفاده از دوربین، چهره‌ی فردی که قصد باز کردن قفل گوشی دارد را تحلیل کرده و سپس گوشی را قفل گشایی می‌نماید. اما به نظر می‌رسد این سیستم امنیتی چندان قابل اعتماد نیست و در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x