یک نمونه خاص از مکلارن F1 در آستانه شکستن رکورد گران قیمت ترین سوپر اسپرت جهان

مک لارن F1 به عنوان سریع ترین خودروی قرن ۲۰ ام با توجه به تولید بسیار پایین ( تنها ۱۰۶ دستگاه در صورتی که مک لارن سفارش ۳۰۰ موتور را به شرکت بی ام و به عنوان سازنده موتور  F1 داده بود) ارزش بشدت بالایی دارد و هر بار که یکی از این ۱۰۶ دستگاه در یک حراجی شرکت می کند تبدیل به تیتر اصلی خبرها می شود. حال موسسه حراجی RM Sotheby خبر از حراج مک لارن F1 با کد شاسی ۰۱۸ در ماه آینده در مراسم سالیانه Pebble Beach می دهد.

اما نکته دیگری که این حراج را بسیار خاص می کند تجهیز این نسخه به کیت LM اختصاصی خود شرکت مک لارن است. تنها ۲دستگاه F1 با این کیت توسط مک لارن تولید شده است.

این کیت که مخفف "کیت آیرودینامیکی نیروی رو به پایین بیشتر" است در کنار نسخه قوی تر موتور V-12 با حجم ۶.۱ لیتر  ساخت بی ام و که در مدل های مسابقه ای F1 استفاده شده است توانایی تولید ۶۸۰ اسب بخار نیرو را دارد. مدل استاندارد این موتور ۶۲۷ اسب بخار نیرو تولید می کند. رینگ های ۱۸ اینچی ساخت OZ به همراه قفل چرخ مرکزی با طراحی ۵ پره مشابه با مدل مسابقه ای مک لارن F1 یعنی GTR از دیگر ویژگی ها به شمار می رود.

این مک لارن رنگ کارخانه ای آبی تیره داشته  اما مالک دوم، این خودرو را در راستای مجهز کردن به کیت LM توسط خود شرکت مک لارن به رنگ نقره ای متالیک در آورده است. همچنین در داخل اتاق شاهد استفاده از تریم کرم و چرم آلکانتارا هستیم. مالک دوم رادیو مشهور کنوود را نیز به این مک لارن اضافه کرده است. به صورت استاندارد از آن جا که گوردون میوری طراح اصلی مک لارن F1 علاقه ای به گوش دادن رادیو نداشته مک لارن F1  تنها به یک سیستم صوتی CD اختصاصی ساخت شرکت کنوود مجهز است.

این مدل در سال ۱۹۹۴ میلادی توسط مک لارن تولید شده است و از آن زمان تا به حال تنها ۲۱۴۸۸ کیلومتر رانده شده است. در طول عمر ۲۵ ساله خود این ابرخودرو بارها برای انجام سرویس به مقر مک لارن فرستاده شده است که امری معمول برای تمامی F1 به شمار می رود

از سال ۲۰۰۷ این مدل در اختیار آندرو بگنال از کشور نیوزلند بوده است. او پیش از این در سال ۲۰۱۷ با همرامی مک لارن ویدیوی از این مدل تهیه کرده بود.

مک لارن F1

در حال حاضر قیمت دقیقی برای این مک لارن مشخص نشده است اما پیش بینی می شود این خودرو با قیمتی بین ۲۱ تا ۲۵ میلیون دلار به فروش برسد. آخرین مک لارن F1 که در سال گذشته در همین حراجی به حراج گذاشته شده بود شماره شاسی ۰۴۴ را در اختیار داشته و با قیمت ۱۵.۶ میلیون دلار به فروش رفت. در عرض این ۲ سال طبق پیش بینی ها ۵ میلیون دلار به ارزش آن افزوده شده است.

این درحالیست که رکورد گران قیمت ترین خودروهای جهان همچنان با ارقامی بیش از ۵۰ میلیون دلار در اختیار مدل های کلاسیک و مسابقه ای فراری است، اما در میان خودروهای سوپر اسپرت مدرن، هیچ خودرو دیگری حتی با رقمی نزدیک به نسخه های خاص مکلارن معامله نمی شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟