سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI برای توسعه هوش مصنوعی

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI برای توسعه هوش مصنوعی

مایکروسافت طی اعلامیه‌ای از سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری در کمپانی OpenAI ایلان ماسک خبر داد. همکاری مایکروسافت و OpenAI  قرار است در نهایت تکنولوژی ابر محاسباتی و هوش مصنوعی را به مایکروسافت آژور بیاورد.

علاوه بر این شرکت OpenAI سرویس‌های خود را به صورت اختصاصی روی مایکروسافت کلاود اجرا خواهد کرد. این دو کمپانی امیدوارند که در نهایت موفق به ساخت Artificial General Intelligence شوند، تکنولوژی‌ای که به گفته بعضی‌ها می‌تواند با هوش انسان برابری کرده و یا حتی از آن پیشی بگیرد.

OpenAI تا به امروز دنیای هوش مصنوعی را شگفت زده کرده است. اخیرا این شرکت موفق به توسعه یک نوع هوش مصنوعی شده که می‌تواند گیمرها را مغلوب کند. به علاوه پروژه‌هایی مثل نوشتن اخبار جعلی قابل باور و بهبود مهارت دست‌های رباتیک هم بخشی از برنامه آن است.

همکاری مایکروسافت و OpenAI

هدف اولیه ایلان ماسک از تاسیس این شرکت به نگرانی او از سلطه هوش مصنوعی بر بشر باز می‌گردد. OpenAI در ابتدای تاسیسش در سال ۲۰۱۵، به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیر انتفاعی کارش را شروع کرد اما امسال اعلام کرد که به یک شرکت با اهداف تجاری تبدیل شده است.

حالا این همکاری مایکروسافت و OpenAI می‌تواند به عملی شدن برخی از ایده‌های عجیب و غریب ماسک مثل کاشت سنسور در مغز انسان شود. با این حال ایکه عملی شدن AGI چقدر ممکن خواهد بود محل بحث و تبادل نظر بسیار از متخصصان است. در یک نظرسنجی که اخیرا از متخصصان این حوزه به دست آمده، حدود ۵۰ درصد آن‌ها معتقدند که AGI تا سال ۲۰۹۹ محقق خواهد شد.

در یک مصاحبه مطبوعاتی، OpenAI در مورد استفاده از AGI برای حل مشکلاتی مثل تغییرات اقلیمی، تحصیلات شخصی سازی شده و مراقبت‌های بهداشتی ارزان و با کیفیت ابراز امیدواری کرده است. آلتمن هم موسس OpenAI گفت که امنیت و سودبخشی اقتصادی از اولویت‌های این همکاری هستند.

مدیر مایکروسافت «ساتیا نادلا» هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که این همکاری امنیت هوش مصنوعی را تضمین کرده و برای همه سودبخش خواهد بود.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato