سامانه کارپوشه ملی ایرانیان با هدف حذف کاغذ‌بازی‌‌های اداری آماده بهره‌برداری است

در نشست مشترک شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات تفاهم‌نامه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌های کارپوشه ایرانیان به امضا رسید. به گفته مسئولین هر دو نهاد کارپوشه ایرانیان قصد دارد تا کاغذبازی‌های اداری را از بین ببرد و در آینده‌ای نزدیک یک رابطه دو طرفه را بین دولت و مردم در بستر فضای مجازی راه بیندازد.

«محمدرضا قادری» عضو هیات مدیره پست در این نشست اعلام کرد که سالانه تعداد زیادی نامه‌نگاری اداری در کشور انجام می‌شود و هزینه‌های گزافی برای چاپ این کاغذها صرف می‌شود. به گفته قادری مشکلات البته فقط به هزینه‌ها ختم نمی‌شود و گاهی موارد رساندن این کاغذها به دست مخاطبین نیز به دلایل مختلف شدنی نیست. قادری اذعان دارد خود مردم مطالبه‌گران اصلی حذف کاغذبازی‌ها و کپی‌های اداری هستند و کارپوشه هم قصد همین کار را دارد:

«در سنوات گذشته اتفاقات زیادی برای تحقق دولت الکترونیک رخ داد. کارپوشه ایرانیان نیز قصد دارد که پل ارتباطی سازمان‌ها و مردم باشد و امروزه کاملا آماده بهره برداری است. در آیین نامه این پروژه آمده که بهره‌برداری کامل آن با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و شرکت ملی پست خواهد بود تا از تمامی ظرفیت‌های این خدمات استفاده شود.»

کارپوشه ملی ایرانیان

قادری کارپوشه ملی ایرانیان را به یک نوع ایمیل یک طرفه توصیف کرد که در آن دستگاه‌های دولتی مکاتبات و نامه‌های خود را به کاربر ارسال می‌کنند و این مرسولات مجازی حکم قانونی خواهد داشت: «با سه گزینه پیامک، ایمیل و یا شبکه‌های مجازی (نوتیفیکشن) به کاربر باید در مورد ابلاغیه‌ای که برایش ارسال شده اطلاع‌رسانی شود و در این حالت نامه مذکور وجهه قانونی پیدا می‌کند.»

قادری امیدوار است که عمده مکالمات اداری زین پس از این بستر صورت بگیرد و به ویژگی‌های دیگر کارپوشه ایرانیان نظیر ساخت فرم‌های نظرسنجی اشاره دارد: «سازمان‌ها می‌توانند فرم‌هایی بسازند و برای کاربران ارسال کنند و هزینه‌های برپایی یک نظرسنجی را بکاهند.»

«امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات نیز در این نشست اعلام کرد که مردم بیش از صد سال است که خدمات پستی استفاده می‌کنند اما تکنولوژی زمانه مدیا را تغییر می‌دهد. ناظمی باور دارد ارتباط بین دولت و حاکمیت با سیستم کارپوشه ایرانیان دگرگون خواهد شد و بالاخره حاکمیت می‌تواند با شهروند خودش به راحتی صحبت کند: «همچنین قصد داریم از طریق اعطای API به اپلیکیشن‌های پر مخاطب کاری کنیم تا آنها هم رسانه ارتباطی بین مردم و حاکمیت بشوند.»

ناظمی به دیجیاتو می‌گوید که هنوز مشخص نشده که چه اپلیکیشن‌هایی را انتخاب می‌کنند ولی قصد دارند که یا به اپیلیکشن‌های بالای یک میلیون عضو این خدمات را ارائه دهند و یا به ده اپلیکیشن برتر ایرانی. او همچنین به دیجیاتو می‌گوید که خدمات کارپوشه ایرانیان برای دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی رایگان خواهد بود ولی برای بقیه شرکت‌ها هزینه خواهد داشت؛ هزینه‌ای که هنوز قیمت آن تعیین نشده است:

«کارپوشه ایرانیان الزاما فقط برای دستگاه‌های دولتی نیست و یکی از راه‌های درآمدش که آن را از اتکای صرف به بودجه دولتی رها کند همین است که توسط شرکت‌های خصوصی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.»

کارپوشه ملی ایرانیان

ناظمی به دیجیاتو می‌گوید که ثبت نام در کارپوشه ایرانیان برای همه مردم الزامی نیست و صرفا از طریق وبسایت این مجموعه نیز قابل دسترس نیست، بلکه هم‌اکنون در دولت همراه هم قابل استفاده است و آنها قصد دارند تا یک ماه آینده لااقل یک اپلیکیشن خصوصی نیز این خدمات را ارائه کند.

به گفته معاون وزیر ارتباطات تمامی خدمات دولت الکترونیک از جمله کارپوشه ایرانیان ممکن است باعث یک شکاف دیجیتالی بین شهروندان شود. او این موضوع را بیشتر توضیح می‌دهد:

«از روز اول که خدمات دولت الکترونیک را بیشتر و بیشتر می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که احتمالا یک شکاف دیجیتالی بین مردم به وجود خواهد آمد و آنهایی که سواد دیجیتالی و توانایی مالی استفاده از دستگاه‌های هوشمند را دارند نسبت به سایر مردم که هنوز از طریق سنتی کارهایشان را پیش می‌برند، جلوتر خواهند بود. برای اینکه سعی کنیم این اتفاق نیفتد و عدالت رعایت شود هم کلی فکر کردیم؛ به هر حال همچنان ضریب نفوذ اینترنت در کشور عدد ۷۶ درصد است و در نتیجه ۲۴ درصد از مردم اینترنت ندارند؛ آنها چه کنند؟»

کارپوشه ملی ایرانیان

ناظمی راه‌حل مقابله با این شکاف را چندان راه‌حل درستی نمی‌داند ولی می‌گوید که ناگزیر مجبور به انجام این موضوع هستند: «در مورد کارپوشه ایرانیان نیز با پست صحبت کردیم تا همان نامه‌های مجازی ارسال شده را پرینت کرده و به دست مخاطبین برساند. شرکت پست در دورترین نقاط ایران دفاتر پستی دارد و مردم این مناطق می‌توانند پست را وکیل خود در دریافت این نامه‌های اداری کنند؛ البته این کار مانند هر خدمات پستی دیگری هزینه‌های پستی خود را خواهد داشت.»

معاون وزیر ارتباطات ابراز امیدواری می‌کند که در فاز بعدی طرح کارپوشه ایرانیان آنها بتوانند ارتباطی دو سویه بین مردم و حاکمیت برقرار کنند تا تعاملات در این سامانه بهتر شود.

ناظمی تاکید دارد که بیش از ۱۴۰ دستگاه اصلی و بالغ بر ۵ هزار دستگاه خدماتی دولتی و حاکمیتی وجود دارد و اگر قرار باشد هر یک از این دستگاه‌ها اپلیکیشن و سایت مجزای خود را داشته باشند، با آشوبی مواجه خواهیم شد که مقابله با آن امکان ناپذیر است: «برای همین است که سعی داریم تا با تمامی دستگاه‌ها وارد مذاکره شویم و خدمات‌شان را تجمیع کنیم و از آنها بخواهیم APIهای خود را به شرکت‌ها اعطا کنند؛ امری که متاسفانه گاه نتیجه‌ای پیش نمی‌برد. به عنوان مثال هیچ‌یک از سازمان‌هایی که پرداخت قبوض دولتی دارند حاضر نشدن APIشان را در خدمت پیام‌رسا‌ن‌های بومی قرار دهند تا خدمات دولت الکترونیک در بستر آنها هم اجرا شود.»

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

وزارت ارشاد: مصادیق صوت و تصویر فراگیر توسط مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد از شورای عالی فضای مجازی خواست تا مصادیق صوت و تصویر فراگیر ارائه شود تا دقیقا مشخص شود چه محتوای صوتی و تصویری در این تعریف قرار می‌گیرد.«حامد سهرابی» در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به فرمان رهبری مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های کشور موظف به همکاری همه... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

ماهواره ظفر به زودی در مدار قرار می‌گیرد

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود. در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند.در این مراسم اعلام... ادامه مطلب

ماجرای هک سایت وزارت ارتباطات چه بود؟

سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز ۲۲ دی ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هک شد و هکر که خودش را OP999 معرفی کرده در بخشی از این سایت نفوذ کرده و متنی اعتراض آمیز را منتشر ساخته است.دیروز ماهنامه پیوست خبر داد که سایت وزارت ارتباطات مورد حمله سایبری قرار گرفت و... ادامه مطلب

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم... ادامه مطلب

حمایت از تولید گوشی ایرانی نهایی شد: پیش‌بینی تولید ۲ میلیون موبایل در ۲ سال

تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل به منظور حمایت از موبایل‌های تولید داخل و فروش اقساطی آن‌ها به مشتریان، امضا شد.«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات در این مراسم اعلام کرد که بر اساس این توافق‌نامه، صندوقی توسط پست بانک راه‌اندازی شده که خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی به آن تعلق... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟