سامانه کارپوشه ملی ایرانیان با هدف حذف کاغذ‌بازی‌‌های اداری آماده بهره‌برداری است

در نشست مشترک شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات تفاهم‌نامه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌های کارپوشه ایرانیان به امضا رسید. به گفته مسئولین هر دو نهاد کارپوشه ایرانیان قصد دارد تا کاغذبازی‌های اداری را از بین ببرد و در آینده‌ای نزدیک یک رابطه دو طرفه را بین دولت و مردم در بستر فضای مجازی راه بیندازد.

«محمدرضا قادری» عضو هیات مدیره پست در این نشست اعلام کرد که سالانه تعداد زیادی نامه‌نگاری اداری در کشور انجام می‌شود و هزینه‌های گزافی برای چاپ این کاغذها صرف می‌شود. به گفته قادری مشکلات البته فقط به هزینه‌ها ختم نمی‌شود و گاهی موارد رساندن این کاغذها به دست مخاطبین نیز به دلایل مختلف شدنی نیست. قادری اذعان دارد خود مردم مطالبه‌گران اصلی حذف کاغذبازی‌ها و کپی‌های اداری هستند و کارپوشه هم قصد همین کار را دارد:

«در سنوات گذشته اتفاقات زیادی برای تحقق دولت الکترونیک رخ داد. کارپوشه ایرانیان نیز قصد دارد که پل ارتباطی سازمان‌ها و مردم باشد و امروزه کاملا آماده بهره برداری است. در آیین نامه این پروژه آمده که بهره‌برداری کامل آن با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و شرکت ملی پست خواهد بود تا از تمامی ظرفیت‌های این خدمات استفاده شود.»

کارپوشه ملی ایرانیان

قادری کارپوشه ملی ایرانیان را به یک نوع ایمیل یک طرفه توصیف کرد که در آن دستگاه‌های دولتی مکاتبات و نامه‌های خود را به کاربر ارسال می‌کنند و این مرسولات مجازی حکم قانونی خواهد داشت: «با سه گزینه پیامک، ایمیل و یا شبکه‌های مجازی (نوتیفیکشن) به کاربر باید در مورد ابلاغیه‌ای که برایش ارسال شده اطلاع‌رسانی شود و در این حالت نامه مذکور وجهه قانونی پیدا می‌کند.»

قادری امیدوار است که عمده مکالمات اداری زین پس از این بستر صورت بگیرد و به ویژگی‌های دیگر کارپوشه ایرانیان نظیر ساخت فرم‌های نظرسنجی اشاره دارد: «سازمان‌ها می‌توانند فرم‌هایی بسازند و برای کاربران ارسال کنند و هزینه‌های برپایی یک نظرسنجی را بکاهند.»

«امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات نیز در این نشست اعلام کرد که مردم بیش از صد سال است که خدمات پستی استفاده می‌کنند اما تکنولوژی زمانه مدیا را تغییر می‌دهد. ناظمی باور دارد ارتباط بین دولت و حاکمیت با سیستم کارپوشه ایرانیان دگرگون خواهد شد و بالاخره حاکمیت می‌تواند با شهروند خودش به راحتی صحبت کند: «همچنین قصد داریم از طریق اعطای API به اپلیکیشن‌های پر مخاطب کاری کنیم تا آنها هم رسانه ارتباطی بین مردم و حاکمیت بشوند.»

ناظمی به دیجیاتو می‌گوید که هنوز مشخص نشده که چه اپلیکیشن‌هایی را انتخاب می‌کنند ولی قصد دارند که یا به اپیلیکشن‌های بالای یک میلیون عضو این خدمات را ارائه دهند و یا به ده اپلیکیشن برتر ایرانی. او همچنین به دیجیاتو می‌گوید که خدمات کارپوشه ایرانیان برای دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی رایگان خواهد بود ولی برای بقیه شرکت‌ها هزینه خواهد داشت؛ هزینه‌ای که هنوز قیمت آن تعیین نشده است:

«کارپوشه ایرانیان الزاما فقط برای دستگاه‌های دولتی نیست و یکی از راه‌های درآمدش که آن را از اتکای صرف به بودجه دولتی رها کند همین است که توسط شرکت‌های خصوصی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.»

کارپوشه ملی ایرانیان

ناظمی به دیجیاتو می‌گوید که ثبت نام در کارپوشه ایرانیان برای همه مردم الزامی نیست و صرفا از طریق وبسایت این مجموعه نیز قابل دسترس نیست، بلکه هم‌اکنون در دولت همراه هم قابل استفاده است و آنها قصد دارند تا یک ماه آینده لااقل یک اپلیکیشن خصوصی نیز این خدمات را ارائه کند.

به گفته معاون وزیر ارتباطات تمامی خدمات دولت الکترونیک از جمله کارپوشه ایرانیان ممکن است باعث یک شکاف دیجیتالی بین شهروندان شود. او این موضوع را بیشتر توضیح می‌دهد:

«از روز اول که خدمات دولت الکترونیک را بیشتر و بیشتر می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که احتمالا یک شکاف دیجیتالی بین مردم به وجود خواهد آمد و آنهایی که سواد دیجیتالی و توانایی مالی استفاده از دستگاه‌های هوشمند را دارند نسبت به سایر مردم که هنوز از طریق سنتی کارهایشان را پیش می‌برند، جلوتر خواهند بود. برای اینکه سعی کنیم این اتفاق نیفتد و عدالت رعایت شود هم کلی فکر کردیم؛ به هر حال همچنان ضریب نفوذ اینترنت در کشور عدد ۷۶ درصد است و در نتیجه ۲۴ درصد از مردم اینترنت ندارند؛ آنها چه کنند؟»

کارپوشه ملی ایرانیان

ناظمی راه‌حل مقابله با این شکاف را چندان راه‌حل درستی نمی‌داند ولی می‌گوید که ناگزیر مجبور به انجام این موضوع هستند: «در مورد کارپوشه ایرانیان نیز با پست صحبت کردیم تا همان نامه‌های مجازی ارسال شده را پرینت کرده و به دست مخاطبین برساند. شرکت پست در دورترین نقاط ایران دفاتر پستی دارد و مردم این مناطق می‌توانند پست را وکیل خود در دریافت این نامه‌های اداری کنند؛ البته این کار مانند هر خدمات پستی دیگری هزینه‌های پستی خود را خواهد داشت.»

معاون وزیر ارتباطات ابراز امیدواری می‌کند که در فاز بعدی طرح کارپوشه ایرانیان آنها بتوانند ارتباطی دو سویه بین مردم و حاکمیت برقرار کنند تا تعاملات در این سامانه بهتر شود.

ناظمی تاکید دارد که بیش از ۱۴۰ دستگاه اصلی و بالغ بر ۵ هزار دستگاه خدماتی دولتی و حاکمیتی وجود دارد و اگر قرار باشد هر یک از این دستگاه‌ها اپلیکیشن و سایت مجزای خود را داشته باشند، با آشوبی مواجه خواهیم شد که مقابله با آن امکان ناپذیر است: «برای همین است که سعی داریم تا با تمامی دستگاه‌ها وارد مذاکره شویم و خدمات‌شان را تجمیع کنیم و از آنها بخواهیم APIهای خود را به شرکت‌ها اعطا کنند؛ امری که متاسفانه گاه نتیجه‌ای پیش نمی‌برد. به عنوان مثال هیچ‌یک از سازمان‌هایی که پرداخت قبوض دولتی دارند حاضر نشدن APIشان را در خدمت پیام‌رسا‌ن‌های بومی قرار دهند تا خدمات دولت الکترونیک در بستر آنها هم اجرا شود.»

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟