ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

continental_pp_techshow-0018-Custom
خودرو

تکنولوژی کانتیننتال از رانندگی پر خطر در جاده های لغزنده پیشگیری می کند

بارش باران و برف در مدتی کوتاه می تواند شرایط جاده را تحت تاثیر قرار داده و احتمال وقوع انواع تصادفات را افزایش دهد. برای پیشگیری از سوانح این چنینی شرکت آلمانی کانتیننتال مشغول کار ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۰

بارش باران و برف در مدتی کوتاه می تواند شرایط جاده را تحت تاثیر قرار داده و احتمال وقوع انواع تصادفات را افزایش دهد. برای پیشگیری از سوانح این چنینی شرکت آلمانی کانتیننتال مشغول کار روی مجموعه ای از سیستم های جدید است که در شرایط بد جوی به کمک رانندگان می آیند.

سیستم eHorizon یکی از این موارد است. این سیستم دارای قابلیتی به نام دیده بان وضعیت جاده (Road Condition Observer) بوده و با استفاده از دوربین های خودرو و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) شرایط جاده را در پنج دسته خشک، خیس، خیلی خیس، پوشیده از برف و یخ بسته طبقه بندی می کند.

Wet-Weather-Driving

با تشخیص شرایط سطح جاده، سیستم دیده بان وضعیت جاده ضریب اصطکاک بهینه را تخمین می زند. در گام بعدی داده های مربوط به ضریب اصطکاک خودرو به فضای ابری ارسال شده و با داده های سایر وسایل نقلیه حاضر در آن محدوده مقایسه می شوند.

در کنار ضریب اصطکاک، داده های دیگری چون بارش و دما نیز لحاظ می گردند. به منظور پیش بینی شرایط خطرناک تمامی این داده ها توسط هوش مصنوعی پردازش شده و اطلاعات بدست آمده به خودرو ارسال می شوند. این اطلاعات برای اخطار درباره خطرات بالقوه ای که ممکن است پیش روی راننده قرار داشته باشند، به کار برده می شوند.

Continental (1)

آنتون کلوستر (Anton Klöster) مدیر سیستم eHorizon آن را مشابه با یک سنسور اضافی و مجازی توصیف می کند؛ به اعتقاد آقای کلوستر این سیستم داده ها را از منابع مختلف گردآوری نموده و پس از ارزیابی هوشمندانه، اطلاعات لازم را به سایر خودروها ارسال می کند.

PreviewESC دیگر سیستمی است که مهندسین کانتیننتال روی آن مشغول کار هستند. این سیستم با در نظر گرفتن دو فاکتور ضریب اصطکاک و تندی پیچ پیش روی خودرو، مشخص می کند که آیا سرعت فعلی برای عبور مطمئن از آن پیچ مناسب است یا خیر.

کانتیننتال

زمان فعال شدن ترمز اضطراری خودکار بسته به شرایط مسیر پیش رو متفاوت است

در صورتی که سرعت خودرو غیر مطمئن و بیش از حد تشخیص داده شود، به راننده اخطاری مبنی بر کاهش سرعت صادر می شود. اما نکته جالب توجه اینکه چنانچه راننده عکس العمل به موقعی نشان نداده و از سرعت خودرو کم نکند، سیستم PreviewESC وارد عمل شده و به طور خودکار اقدام به ترمزگیری و کاهش سرعت اتومبیل می کند.

شاید عملکرد سیستم PreviewESC مورد پسند برخی افراد نباشد، اما کانتیننتال معتقد است در پیچ هایی که دید کافی وجود ندارد، بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر این در مواقعی که راننده تمرکز نداشته یا شرایط جاده را اشتباه تشخیص دهد، سیستم PreviewESC به کمک وی خواهد آمد.

کانتیننتال می گوید در مسیرهایی که خیس یا یخ زده باشند، ترمزگیری خودکار بسیار زودتر انجام می شود. این کمپانی سیستم نوین خود را برای مدل های کنونی و اتومبیل های خودران آینده کاربردی و سودمند می داند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی