مدیرعامل مبین نت: تغییر قیمت اینترنت نیاز به دستور حکومتی ندارد

مدیرعامل مبین نت بن بست فعلی شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت را حاصل عدم توازن توسعه در اینترنت ثابت و سیار اعلام می‌کند و در گفتگو با دیجیاتو، خبر می‌دهد که در حال حاضر قیمت اینترنت نیاز به یک دستور حکومتی برای تغییر و بالا رفتن ندارد، بلکه باید اپراتورهای ارائه دهنده سرویس‌های 4G که اینترنت را با قیمت پایین به کاربران عرضه می‌کنند، در نرخ‌هایشان تجدید نظر کنند.

«حسین ریاضی» اعتقاد دارد که اگرچه قیمت اینترنت در ایران یک عدد پایین نسبت به جهان یا حتی کشورهای منطقه است، اما وقتی شرایط را از سال‌های گذشته تا کنون بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که دولت نمی‌خواهد هزینه‌های مردم را افزایش دهد و حتی به دنبال کاهش هزینه‌ها است: «در اینترنت ثابت بسیاری از کاربران از فناوری ADSL استفاده می‌کنند در حالی که ADSL سرویسی به روز نیست. لازمه تغییرات در کیفیت اینترنت، سرمایه گذاری است و اگر سرمایه گذاری نشود قطعاً کیفیت بالا نمی‌رود. با این حال اگر قیمت اینترنت درست باشد و امکان سرمایه گذاری و ایجاد درآمد برای ارائه دهندگان خدمات باشد، سرمایه گذاری بیشتری هم صورت خواهد گرفت.»

او می‌گوید مشکل اصلی شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت (FCPها) از زمانی آغاز شد که اینترنت سیار 4G با قیمتی غیرواقعی وارد ایران شد و نظام توسعه اینترنت ثابت را مختل کرد:‌

«در زمانی که 4G در ایران شروع به کار کرد اپراتورهای موبایل ما رقابت شدیدی را آغاز کردند تا هزینه‌های دیتا بر بستر 4G را کاهش دهند. آنها توانایی این کار را داشتند چراکه درآمد اصلی‌شان از تماس صوتی (Voice) بود. در واقع با درآمدی که از این طریق داشتند می‌توانستند کسب‌وکار سودآوری را داشته باشند. به همین دلیل 4G از همان ابتدا با قیمت پایین عرضه شد. همین رقابت باعث شد که FCPها هم مجبور شوند قیمت‌های خود را کاهش دهند. اما در حال حاضر قیمت اینترنت نیاز به یک دستور حکومتی ندارد که بالا برود بلکه باید اپراتورهای ارائه دهنده سرویس‌های 4G که اینترنت را با قیمت پایین می‌دهند، در نرخ‌هایشان تجدید نظر کنند. آنها هم وقتی این کار را می‌کنند که در سودآوری به مشکل بخورند. اما نکته مهم اینجاست که اپراتورهای همراه به خاطر درآمد بالا از Voice و مشترکین زیادی که دارند، هنوز به مشکل نخورده‌اند.»

به عقیده ریاضی، تلاش اپراتورهای موبایل برای جذب بازارهای همدیگر و البته جذب کاربران اینترنت ثابت باعث پایین کشیده شدن کلی قیمت اینترنت و البته عدم تمایل به سرمایه‌گذاری در اینترنت ثابت شده است. با این حال ریاضی در پاسخ به این سوال که راه‌حل خروج از این بحران چیست، به دیجیاتو می‌گوید:

«هزینه و درآمد اپراتورهای موبایل به یک شکلی باید تغییر کند. البته از امسال کمی تغییر پیدا کرد و اپراتورهای موبایل هم قیمت‌هایشان را بالاتر بردند، ولی کافی نیست. اینجا رگولاتور باید به کمک بیاید. ما داریم درآمدها را از جاهای اشتباهی در می‌آوریم، اپراتورهای موبایل باید بیشتر از اینترنت درآمد داشته باشند اما بیشتر درآمدشان از Voice است. البته واقعیت این است که جمع درآمد Voice و اینترنت اپراتورها هم الان جالب نیست.»

اگرچه مبین نت به عنوان یک ارائه دهنده اینترنت، به نظر می‌رسد که جایی در میان اپراتورهای موبایل و ارائه دهندگان اینترنت ثابت قرار گرفته اما ریاضی با رد این استدلال می‌گوید شرایط مبین نت نیز دقیقاً مانند FCPها است چراکه این شرکت هم درآمدی از طریق Voice یا تماس صوتی ندارد و حتی سرمایه‌گذاری‌هایش نیازمند هزینه‌های بیشتری از شرکت‌های FCP هستند.

او در پاسخ به این مسئله که البته مبین نت دست کم می‌تواند سرعت بالاتری نسبت به FCPهای که از فناوری ADSL استفاده می‌کنند، ارائه کند، می‌گوید:

«مزیت اصلی ما پینگ است نه سرعت. البته سرعت آپلود هم یکی از مزیت‌هاست. کیفیت مبین نت روی بستر 4.5G بهتر از ADSL است و در این شکی نیست. این سرویس حتی می‌تواند با FTTX رقابت کند. مشکل ما قیمت است. امروز کار اپراتوری که درآمد Voice نداشته باشد و فقط بر درآمد دیتا تکیه کند مشکل است. رایتل هم به این خاطر که درآمد دیتای بالایی دارد و درآمد Voice چندانی ندارد وضعیت خوبی ندارد.»

ریاضی همچنین می‌گوید که اگرچه مبین نت مزیت سرعت و پینگ را نسبت به اینترنت ثابت خانگی دارد اما در نهایت نمی‌تواند قیمت‌هایش را افزایش دهد چراکه باید با اینترنت 4G که از سوی اپراتورها ارائه می‌شود هم رقابت کند. مدیرعامل مبین نت از طرفی خبر می‌دهد که این شرکت وضعیت مثبتی از نظر مالی ندارد.

او در پاسخ به این سوال که به عنوان مدیر یکی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت چه درخواستی از رگولاتوری دارد، می‌گوید: «رگولاتور باید درآمدها در هر حوزه (چه Voice یا دیتا) را با شاخص‌های جهانی مقایسه کند. اگر مسیری را طی می‌کنیم که با آنها هم‌خوانی ندارد باید اصلاح شوند. شاید یکی دو سال اتفاقات کمی ناخوشایند در راستای اصلاحات رخ بدهد اما این اتفاقات لازمه‌ی تغییر و درست شدن شرایط است.»

یکی از پیشنهاداتی که مدیرعامل مبین نت مطرح می‌کند، تغییر در مدل درآمدی اپراتورهای موبایل است: «رگولاتور باید سهم درآمدی که از اپراتورها می‌گیرد را تغییر دهد و اجازه ندهد وضعیت چندان جابجا شود. تغییر باید با نرمش صحیحی انجام شود. رگولاتور باید از سهم خودش بکاهد؛ اینطور سهم Voice از سبد درآمد اپراتور موبایل کاهش پیدا کند و سهم دیتا بالاتر برود. ناگفته نماند در این زمان هزینه‌های مردم هم چندان تغییر نمی‌کند چرا که هزینه Voice را کمتر می‌دهند و به جایش هزینه دیتا را بیشتر می‌دهند. در نهایت قبضی که مشترک پرداخت می‌کند به یک اندازه است.»

ریاضی می‌گوید در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد شرکتی مانند مبین نت هم می‌تواند از دیتای خود درآمد بیشتری داشته باشد تا دست کم هزینه‌هایش پوشش داده شود.

ریاضی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مبین نت اینترنت سورینو که قرار است توسط مخابرات بر بستر VDSL ارائه شود را یک رقیب جدی می‌داند، می‌گوید: «خیر، چون احتمالاً قیمت آنها با ما یکی خواهد بود و توسعه خیلی کند و آرامی خواهد داشت که در کل برای ما نگرانی به وجود نمی‌آورد. تکنولوژی VDSL بر بستر سیم است و خودتان بهتر می‌دانید که خیلی از مناطق تکنولوژی‌های سیمی نمی‌توانند پوشش کافی بدهند. اما به شکل کلی، تکنولوژی VDSL می‌تواند در آینده رقیبی برای 4.5G باشد.»

برچسب ها

مطالب مرتبط

معاون رگولاتوری: ارائه اینترنت نامحدود ممنوع نشده است

حسین فلاح جوشقانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده است تمامی دستورالعمل‌ های سازمان تنظیم مقررات درباره ی ارائه ی سرویس اینترنت نامحدود به مشترکین و متقاضیان همانند قبل اعتبار داشته و برای اپراتور ها لازم‌‌ الاجرا هستند. فلاح جوشقانی با اعلام این مطلب افزوده است: «برخی از اپراتور ها... ادامه مطلب

تعرفه پهنای باند اینترنت با سرعت ۱۰۰ مگابیت تغییر کرد

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود پیشنهاد سازمان رگولاتوری را درمورد اصلاح روش محاسبه تعرفه در‏باره حذف پیک‏های مصرف ناخواسته و بعضا غیرقابل کنترل ماهانه پهنای باند اینترنت بررسی کرد. در این جلسه  همچنین به موضوع تشویق دارندگان پروانه شبکه به توزیع ‏شدگی شبکه در جهت پایداری هرچه بیشتر شبکه نیز پرداخته شد. براین... ادامه مطلب

بسته های رایگان و ویژه اینترنت 4G ایرانسل برای جام جهانی روسیه

با شروع رقابت های جام جهانی 2018 در روسیه، شرکت های مختلف هم برنامه های ویژه را برای جذاب تر کردن این رویداد ورزشی تدارک دیده اند. در همین راستا ایرانسل هم بسته های اینترنت ویژه ای را برای مسافرین روسیه تدارک دیده و بیانیه خبری زیر را در این رابطه منتشر کرده که در... ادامه مطلب

وبلاگ‌نویسی زنده دیجیاتو: مراسم راه اندازی اینترنت نسل ۴ ثابت، TD-LTE در مشهد [خاتمه یافت]

مدت محدودی می شود که بالاخره و به همت اپراتورهای کشورمان، پس از چندین سال، در نهایت ما هم در حال چشیدن طعم شیرین اینترنت همراه، ابتدا از نوع 3G و سپس 4G بوده ایم. راه‌یابی اینترنت پر سرعت اگرچه با مشکلات بسیاری همراه بود اما فرایند پیشرفت آن قابل قبول بوده و همچنان در حال گسترش... ادامه مطلب

برای نخستین بار، محبوبیت اندروید در بین کاربران اینترنت از ویندوز بیشتر شد

تازه ترین گزارش پایگاه آماری StatCounter نشان می دهد برای نخستین بار، سیستم عامل اندروید از ویندوز سبقت گرفته و به عنوان محبوب ترین پلتفرم برای دسترسی به اینترنت مطرح شده است. این گزارش که به ماه مارس 2017 مربوط می شود، از برتری 0.02 درصدی اندروید بر ویندوز حکایت دارد. این نقطه عطف تاریخی با تغییرات... ادامه مطلب

گوگل OnHub را معرفی کرد؛ روتر ۲۰۰ دلاری با عملکرد ساده و قابل درک برای همگان

اینترنت دنیای جذابی است که روزانه وقت زیادی برای استفاده از آن صرف می کنیم، اما هیچ کدام از ما علاقه ای به سر و کله زدن با ابزارهایی که واسطه بین ما و جهان مجازی هستند را نداریم. روترها اصلی ترین این ابزارها هستند که نقش پررنگی در متصل بودن ما به اینترنت دارند اما حقیقت این... ادامه مطلب

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x