سیستم اخطار حضور سرنشین عقب؛ هیوندای به مبارزه با گرمازدگی کودکان می رود

سیستم اخطار حضور سرنشین عقب؛ هیوندای به مبارزه با گرمازدگی کودکان می رود

تابستانِ هر سال تعداد قابل توجهی از نوزادان و کودکان خردسال در ایالات متحده به دلیل گرمازدگی ناشی از رها شدن یا جا ماندن در کابین داغ خودروها جان خود را از دست می دهند. گرمازدگی کودکان موضوع تلخی است که توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

برای مقابله با گرمازدگی کودکان و سایر افراد، شرکت کره ای هیوندای همزمان با روز ملی جلوگیری از گرمازدگی اعلام کرده که از سال ۲۰۲۲ در ایالات متحده اکثر محصولاتش را به صورت استاندارد با سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب (rear occupant alert system) به فروش خواهد رساند.

سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب همانطور که از نامش پیداست با پخش اخطار جا ماندن فرد یا افرادی در داخل خودرو را به راننده اطلاع می دهد. این سیستم در دو نسخه متفاوت عرضه می شود.

نسخه پایه بر مبنای باز یا بسته شدن درهای عقب قبل از شروع به کار خودرو عمل نموده و این فاکتور را در حافظه خود نگه می دارد. در صورت تشخیص باز و بسته شدن درها، هنگام خروج راننده از خودرو، سیستم مورد بحث به راننده یادآوری می کند که صندلی های عقب را کنترل نماید.

از آنجایی که این سیستم نسبتا ساده است، تا سال ۲۰۲۲ در بیشتر مدل های تولیدی هیوندای به کار گرفته خواهد شد. هیوندای سوناتای ۲۰۲۰ اولین مدلی است که این سیستم را دریافت می کند. این نسل از سوناتا اواخر امسال راهی نمایندگی های هیوندای می شود.

نسخه پیشرفته تر سیستم اخطار حضور سرنشین در صندلی عقب علاوه بر باز و بسته شدن درها، از سنسور فراصوت نیز بهره می برد. این سنسور به حرکت حساس بوده و می تواند وجود کودکان یا حیوانات خانگی در قسمت عقب را تشخیص دهد.

چنانچه پس از ترک راننده، این سیستم حرکاتی را در ردیف دوم شناسایی کند، به طور خودکار بوق خودرو را به صدا در آورده و به تلفن همراه راننده هم اخطاری ارسال می کند.

همانگونه که پیش تر به اطلاعتان رسانده ایم، سیستم فراصوت اخطار وجود سرنشین در صندلی عقب به عنوان یک آپشن برای سانتافه ۲۰۱۹ معرفی شد. این سیستم در سانتافه و پالیسید ۲۰۲۰ استاندارد است. در ویدیوی زیر می توانید نحوه عملکرد سیستم پیشرفته و کاربردی هیوندای را مشاهده فرمایید.

کودکان در برابر گرما آسیب پذیرتر بوده و دمای بدن آنها در مقایسه با بزرگسالان ممکن است سه الی پنج برابر سریع تر افزایش پیدا کند

طبق آمار NHTSA امسال تاکنون بیش از ۲۰ کودک خردسال در کابین گرم خودروها جان خود را از دست داده اند. سال گذشته تعداد جان باختگان به ۵۲ کودک رسید که مرگبارترین رکورد محسوب می شود. رکورد قبلی در سال ۲۰۱۰ ثبت شده بود، در آن سال متاسفانه ۴۹ کودک در داخل کابین خودروها خفه شدند.

گرمازدگی کودکان
از سال ۱۹۹۹ به این طرف سالانه به طور میانگین ۳۸ کودک آمریکایی در کابین خودروهای گرم جا مانده و از دنیا رفته اند. به همین دلیل سیستم فوق می تواند برای جلوگیری از گرمازدگی کودکان بسیار کارآمد باشد.

 به گفته NHTSA دمای کابین یک خودرو در عرض تنها ۱۰ دقیقه تا ۷ درجه سانتی گراد بالاتر می رود

به منظور پیشگیری از مرگ تلخ کودکان در خودروها، دولت ایالات متحده به والدین توصیه می کند هرگز فرزندان خود را هنگام خرید حتی به مدت یک دقیقه داخل کابین رها نکنند. علاوه بر والدین، به مردم نیز توصیه شده در صورت مشاهده کودکی در داخل کابین فورا با ۹۱۱ تماس گرفته و درخواست کمک کنند.

در طول تابستان امسال ۲۱ سگ در کابین داغ خودروها در ایالات متحده کشته شده اند

بر اساس تحقیقات در یک روز عادی که دمای هوا ۲۵.۶ درجه سانتی گراد است، این احتمال وجود دارد که در عرض چند دقیقه دمای کابین خودروها تا ۳۷.۸ درجه برسد. در صورتی که دمای بیرون ۳۲.۲ درجه باشد، دمای کابین در ده دقیقه تا ۴۲.۸ درجه بالا می رود. با این حساب توصیه می شود در این روزها که دمای مناطق مختلف کشور ما در اوج قرار دارد، به خاطر پیشگیری از گرمازدگی کودکان خود و رخ دادن حوادث مشابه از رها کردن آن ها در داخل کابین هر چند برای مدتی کوتاه خودداری کنید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato