همه چیز درباره آیفون 13
سامسونگ چیپست اگزینوس 9825 را معرفی کرد؛ 7 نانومتری ولی بدون مودم 5G

سامسونگ چیپست اگزینوس 9825 را معرفی کرد؛ 7 نانومتری ولی بدون مودم 5G

سامسونگ به فاصله تنها چند ساعت قبل از رونمایی رسمی از گلکسی نوت ۱۰ پلاس، چیپست اگزینوس ۹۸۲۵ را معرفی کرد. در این چیپست که از معماری ۷ نانومتری بهره می برد برای اولین بار از تکنولوژی لیتوگرافی به وسیله اشعه ماوراء بنفش (EUV) استفاده شده است.

چیپست اگزینوس ۹۸۲۵ یک به روز رسانی برای اگزینوس ۹۸۲۰ با معماری ۸ نانومتری (Low Power Plus) محسوب شده و از GPU سریع تر Mali-G76 MP12 بهره می برد. به گفته سامسونگ این محصول کم مصرف، منجر به بهبود عملکرد پردازش گرافیکی در بازی ها خواهد شد. به عبارت دیگر تمرکز این چیپست بیشتر روی مصرف کمتر انرژی است تا جا به جا کردن اعداد و ارقام بنچمارک ها.

خوشه بندی چیپست

خوشه بندی CPU دست نخورده باقی مانده و در آن دو هسته M4 Cheetah، دو هسته کورتکس A75 و چهار واحد A55 قرار گرفته اند. سامسونگ جزییات کلاک را فاش نکرده ولی می توان حدس زد تقریبا شبیه چیپست اگزینوس ۹۸۲۰ باشد.

انتظار می رفت سامسونگ از مودم ۵G در اگزینوس ۹۸۲۵ استفاده کند. ولی مودم Shanon 5000 به کار رفته در این محصول از نوع LTE است. این مودم از استاندارد دانلود Cat.20 و استاندارد آپلود Cat.13 برخوردار است؛ بدین ترتیب این مودم می تواند به حداکثر سرعت دانلود ۲ گیگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۳۱۶ مگابیت بر ثانیه دست یابد. برای بهره مندی از اینترنت ۵G این چیپست را باید مودم اگزینوس ۵۱۰۰ همراهی کند که انتظار می رود این مجموعه را در گلکسی نوت ۱۰ پلاس ۵G شاهد باشیم.

مشارکت سامسونگ و AMD

این چیپست ما را یاد اگزینوس ۵۴۳۰ می اندازد که چند سال پیش در گلکسی اس ۵ به کار رفته بود. در این چیپست برای اولین بار از معماری ۲۰ نانومتری استفاده شد. این محصول هرگز در حد و اندازه های یک چیپست قدرتمند برای به کارگیری در گوشی های پرچمدار ظاهر نشد ولی راه را برای تولید پردازنده های قوی تر هموار کرد.

ممکن است اگزینوس ۹۸۲۵ نیز به سرنوشت اگزینوس ۵۴۳۰ دچار شود. با اینکه این محصول در گلکسی نوت ۱۰ به کار رفته اما انتظار نمی رود طول عمر زیادی داشته باشد و احتمالا آن را در گلکسی اس ۱۱ نخواهیم دید.

در انتها شما را به دیدن جدول مقایسه اگزینوس ۹۸۲۰ با اگزینوس ۹۸۲۵ دعوت می کنیم:

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato